wtorek, 31 marca 2020 11:51

Obowiązkowa segregacja odpadów i podwyżka wchodzi w życie

 
Obowiązkowa segregacja odpadów i podwyżka wchodzi w życie archiwum redakcji

Od 1 kwietnia wszyscy mieszkańcy muszą segregować śmieci. Tego dnia podwyższona zostaje także stawka za ich odbiór, a za stwierdzony brak selekcji odpadów będą grozić kary.

Mimo iż wielu mieszkańców zdecydowało się w ostatnich latach rozpocząć segregację odpadów, spora część z nich wciąż tego nie robi lub robi to źle. Problem szczególnie zauważalny jest na osiedlach domów wielorodzinnych, gdzie wspólne śmietniki bardzo często przedstawiają różny obraz.

Od 1 kwietnia br. w Gnieźnie wchodzi w życie podwyżka stawek za odbiór odpadów - z dotychczasowych 14 złotych na 24 złote. Obowiązek segregacji dotyczy wszystkich, a w ostatnich dniach dostarczane są nowe pojemniki do tych nieruchomości, które złożyły już tzw. deklarację śmieciową. Jak informuje Urząd Miejski, już teraz wiadomo, że nie wszędzie trafią one na czas z uwagi na panującą sytuację epidemiologiczną: - Wprowadzanie zmian deklaracji w związku z obowiązkiem segregacji odpadów komunalnych i dostarczanie pojemników na selektywną zbiórkę odpadów, ze względu na ich liczbę w ostatnich dwóch tygodniach może odbywać się z opóźnieniem. Nie wszyscy mieszkańcy dokonali także zgłoszenia zmiany sposobu gromadzenia odpadów. Dlatego też dodatkowe pojemniki i worki mogą nie trafić do wszystkich w terminie do 31.03.2020r.

Co ważne, mimo iż segregacja jest obowiązkowa, to za nie wykonanie jej będą grozić kary w formie podwyższonej ceny za wywóz nieselekcjonowanych odpadów - stawka ta wynosi 48 złotych. Już teraz jednak wiadomo, że ze względu na aktualną sytuację, kary te nie będą wykonywane przez najbliższe dwa miesiące: - Z uwagi na wyjątkową sytuację, Prezydent Miasta podjął więc decyzję o nienakładaniu opłaty podwyższonej (za odpady nieposegregowane) do końca maja 2020 r., co nie zwalnia mieszkańców Gniezna z obowiązku segregowania odpadów - informuje Magistrat. 

Przypomnijmy iż podwyżka cen za odbiór odpadów objęła także mieszkańców Gminy Gniezno. Tu stawka za wywóz śmieci wyniesie 26 złotych. Za niewypełnienie obowiązku segregacji, kara w formie podwyżśzonej ceny będzie wynosić 78 złotych.

Dodajmy iż ci mieszkańcy, którzy zadeklarują kompostowanie bioodpadów na swojej nieruchomości (co będzie weryfikowane przez urzędników), mogą liczyć na ulgę. W przypadku Miasta Gniezna wynosi ona 2 złote, a w przypadku Gminy Gniezno - 1 złoty.

 

14 komentarzy

 • Link do komentarza urzędas czwartek, 02 kwietnia 2020 23:58 napisane przez urzędas

  Moi kochani komentatorzy, należy czytać tekst ze zrozumieniem. Nasz Pan i Władcza tego miasta wcale nie proponuje odroczenia na dwa miesiące tej niebotycznej podwyżki, tylko zapowiada, ze jako Łaskawca swoich poddanych nie będzie nakładał podwójnej opłaty za fakt stwierdzenia niesegregowanych śmieci. Zrozumieliście? Bo ja dopiero po kolejnym przeczytaniu tekstu pojąłem, o co chodzi. Ale uwaga! W wielu nieruchomościach dzisiaj, a jest już drugi dzień zmiany, nadal nie dostarczono kubłów do segregowania. Taki porządek ma ten prezydent w swoim podległym zakładzie komunalnym i niech to nie tłumaczy koronawirusem, bo do tego powinien być przygotowany co najmniej od momentu uchwalenia miastowych przepisów.

 • Link do komentarza robert czwartek, 02 kwietnia 2020 21:15 napisane przez robert

  W sytuacji jakiej znaleźliśmy się obecnie, gdy zamykane są zakłady pracy, a ludzie ( nie z własnej winy) tracą pracę , co robi nasz " pan Prezydent ", aby pomóc swoim mieszkańcom , a jednocześnie wyborcom?
  Podnosi im opłaty za wywóz śmieci o prawie 100%.
  Ciekaw jestem, czym tłumaczona jest tak wysoka podwyżka?
  Tradycyjnie przypomną sobie o nas przed wyborami, a teraz mają nas głeboko........

 • Link do komentarza Misio czwartek, 02 kwietnia 2020 00:16 napisane przez Misio

  Czekam na działania koalicji SPOKO i prezydenta Budasza w sprawie pomocy mieszkańcom Gniezna w czasie epidemii- zwolnienie z podatków od śmieci, opłat za wodę i bilety autobusowe na kres co najmniej 3 miesięcy. Czy ta władza jest zdolna do zrobienia czegokolwiek na rzecz Gnieźnian ???

 • Link do komentarza wilk środa, 01 kwietnia 2020 13:04 napisane przez wilk

  Pisałem już dawno,że taka władzę co tylko potrafi dla mieszkańców podwyższać ceny,trzeba tylko na na taczkach po wywozić po za granice miasta z kopem w miejsce gdzie kończą się plecy !!!!! Ale to musi być społeczność z charakterem,a nie komuno wróć,gimbusy i dzbany !!!!! Niech płacą CI co wybrali takich ludzi,ja nie mam zamiaru !!!!

 • Link do komentarza wilk środa, 01 kwietnia 2020 13:01 napisane przez wilk

  Pisałem już dawno,że taka władzę co tylko potrafi dla mieszkańców podwyższać ceny,trzeba tylko na na taczkach po wywozić po za granice miasta z kopem w miejsce gdzie kończą się plecy !!!!! Ale to musi być społeczność z charakterem,a nie komuno wróć,gimbusy i dzbany !!!!! Niech płacą CI co wybrali takich ludzi,ja nie mam zamiaru !!!!

 • Link do komentarza ggg środa, 01 kwietnia 2020 07:44 napisane przez ggg

  Ceny paliw spadły o 20% , prognozowane są dalsze spadki ich cen, dlaczego w takim razie wprowadza się podwyżkę cen za śmieci którą argumentowano też wzrostem cen paliw

 • Link do komentarza Marek środa, 01 kwietnia 2020 07:42 napisane przez Marek

  Dobrze, że Miasto Gniezno jeszcze nie wchłonęło Gminy Gniezno. Dzięki temu, szybko możemy sobie porównywać działania Radnych Gminy Gniezno z decyzjami Radnych Miasta Gniezna. Szkoda tylko , że jedni od drugich niczego się nie uczą i dobrych rzeczy nie powielają, a ze złych nie rezygnują.

 • Link do komentarza pytanie środa, 01 kwietnia 2020 07:31 napisane przez pytanie

  To nienakładanie podwyższonej opłaty do końca maja to wszystkich opłacających za śmieci dotyczy że niby nowe stawki mamy płacić dopiero od czerwca ? czy o co tutaj chodzi bo nie rozumiem ?

 • Link do komentarza urzędas wtorek, 31 marca 2020 19:20 napisane przez urzędas

  Komentarze panów Jaruś, Michał i "/" świadczą o tym, ze panowie od tego siedzenia na kwarantannie chyba już nie potrafią logicznie myśleć. Jakieś wywody ( wygląda na to, jak by to pisała jedna niekumata osoba), których nic nie wynika. A ja wam powiem tak prosto z mostu: Macie segregować, porządkować i stosować się do zasad środowiskowych. I tyle w temacie. Możecie co najwyżej kwestionować sprawę wysokości opłat, ale to w osobnym temacie.

 • Link do komentarza a1rh wtorek, 31 marca 2020 17:59 napisane przez a1rh

  W dobie powszechnej informatyzacji Gmina Gniezno przesyła wymiar opłat Pocztą Polską. Odbiór należy potwierdzić listonoszowi podpisem. Gratuluję Gminie formy walki z koronawirusem. Jeśli choć jedna osoba będzie zarażona, to cały rejon do kwarantanny. Urzędnicy - myślenie ma przyszłość !

 • Link do komentarza Jaruś wtorek, 31 marca 2020 14:56 napisane przez Jaruś

  Kompost miastowego więcej wart niźli wieśniaka. Słuszne, prawe i sprawiedliwe to jest.
  Karta dużej rodziny miastowego uprawnia do zniżki za śmieci antomiast wieśniak z dużej rodziny niewarty zniżki jest. Gmina rządzi, gmina radzi, gmina zawsze w tyłek kopsa ci zasadzi.

 • Link do komentarza ./.,,.,.., wtorek, 31 marca 2020 13:45 napisane przez ./.,,.,..,

  Jak rozumieć to że podjęta decyzja o nienakładaniu opłaty podwyższonej za odpady nieposegregowane nie zwalnia mieszkańców Gniezna z obowiązku segregowania odpadów .

 • Link do komentarza Michał wtorek, 31 marca 2020 13:21 napisane przez Michał

  Co do tej wyjątkowej sytuacji i nienakładania podwyższonej opłaty za odpady niesegregowane mam uprzejme zapytanie : skoro porządniejszym i pożyteczniejszym oraz obowiązkowym jest segregowanie odpadów to dlaczego dyskryminuje się segregujących odpady nie stosując wobec nich tej samej zasady , czyli nie nakładania podwyższonej opłaty ? Od dawien dawna segreguję te odpady bo to lepiej i niby taniej dla mnie, już raz się przekonałem że uczciwych w tym temacie traktuje się gorzej od leni i kombinatorów co było pokazane gdy wobec czyjejś nieudolności przy ściąganiu opłat dla zbilansowania wpływów podniesiono opłaty uczciwie płacącym . Teraz drugi raz jestem robiony w balona gdyż nadal uczciwie płacąc i segregując już w marcu br roku otrzymałem z urzędu pismo o podwyżce za odpady segregowane z obowiązkiem opłacania nowej stawki od kwietnia br. Pytam dlaczego ulgowo traktowane są takie negatywne przypadki związane z gospodarką śmieciami, skąd bierze się taka tolerancja dla tych co nie płacili i nie segregują ? Dlaczego uczciwie segregujący z uwagi na wyjątkową sytuację nie są zwolnieni z nałożonej podwyższonej opłaty ?

 • Link do komentarza Roman wtorek, 31 marca 2020 12:27 napisane przez Roman

  A w Łubowie robi ALKOM i jest stawka 21zł... można? Można! :) Tak się kończą monopole miejskie. Dywidenda musi być :)
  Życzę zdrowia!

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane

Antyki022022