wtorek, 17 marca 2020 15:21

Dyrekcja szpitala apeluje do mieszkańców

 
Dyrekcja szpitala apeluje do mieszkańców fot. Rafał Wichniewicz

Tylko osoby, które naprawdę wymagają interwencji medycznej, powinny korzystać z pomocy oferowanej przez szpital. Ci, którzy nie mają pilnej potrzeby, powinni wstrzymać się od wizyt - apeluje dyrekcja lecznicy.

Szpital Pomnik Chrztu Polski od kilku dni zmaga się ze zgłoszeniami, dotyczącymi osób, które mają symptomy wskazujące na możliwość posiadania koronawirusa. Do tej pory jednak taki przypadek nie został stwierdzony u żadnego z pacjentów, jednakże już teraz sporo pracowników lecznicy jest zaangażowanych w działania na rzecz walki z zagrożeniem epidemicznym.

- My musimy zachować potencjał szpitala na czas, kiedy będzie on naprawdę potrzebny, kiedy będziemy leczyć powikłania tej choroby. Teraz ten potencjał szpitala angażują ludzie młodzi z przeziębieniami, które nie wymagają leczenia przez lekarza i nie wymagają kontaktu z lekarzem - mówi Mateusz Hen, zastępca dyrektora ds. lecznictwa. Jak dalej dodał, szpital musi się liczyć z pacjentami, którzy są odsyłani z innych lecznic w województwie: - Na przykład w szpitalu onkologicznym w Poznaniu, odsyłani są pacjenci z chorobami nowotworowymi, a także zakwalifikowanymi do leczenia operacyjnego czy którzy mają objawy niedrożności - mówi. Dotyczy to wielu oddziałów gnieźnieńskiego szpitala, dlatego zastępca dyrektora zaapelował: - Jeżeli pacjent nie wymaga bezwzględnych wskazań do hospitalizacji, to niech nie przychodzi w ogóle do szpitala. 

Mateusz Hen przyznał, że do lecznicy zgłaszają się osoby, którym nawet lekarze na skierowaniu wpisali zupełnie coś innego tylko po to, by ci zostali w ogóle przyjęci: - Kuriozalny przypadek. Trafił do nas dzisiaj pacjent z rozpoznaniem ostrego brzucha, a tak naprawdę bolało go ucho, bo mu lekarz rodzinny powiedział, że jak napisze mu, że boli go ucho, to go odeślą. Jeżeli będziemy tak postępować, to jutro będę musiał zamknąć szpital, bo będę musiał wszystkich poddać czternastodniowej kwarantannie. Co wtedy zrobią pacjenci, wymagający leczenia operacyjnego? - mówił zastępca dyrektora, wskazując iż we Włoszech liczy się tylko ofiary, które zmarły przez koronawirusa, a nie tych, którzy z powodu przełożenia działalności szpitali na walkę z epidemią, nie doczekali się niezbędnych zabiegów i stracili życie. 

Jak przekazano, obecnie jesteśmy na początku epidemii, która za dwa - trzy tygodnie może spowodować, że to gnieźnieńska lecznica przejmie obowiązki i będzie musiała także zacząć przyjmować osoby z koronawirusem. Dlatego należy przestrzegać ww. zasad. Jak dodał, bez problemu pracuje oddział położniczy i porody mogą się zgłaszać bez ograniczeń.

Na wczorajszy apel o to, by wspierać gnieźnieńską lecznicę, odpowiedziało już sporo gnieźnian - do tej chwili udało się zebrać 32 tysiące złotych. Co więcej, Miasto Gniezno zdecydowało się wyasygnować kwotę 150 tys. złotych, a Powiat Gnieźnieński przeznaczy 290 tys. złotych z rezerwy. Na obecną chwilę planuje się zakup dwóch lub trzech respiratorów, które mają się wkrótce pojawić w szpitalu.

Dyrekcja szpitala ma też uwagi co do tego, jak postępują pracownicy Sanepidu: - Słuchamy, co powiedział Minister Zdrowia, który wyraźnie wskazał iż wszystkie szpitale, poza tymi dedykowanymi, nie powinny mieć kontaktu z osobami potencjalnie zakażonymi koronawirusem. Jeżeli urzędnik (pracownik Sanepidu - przyp. red.) mówi pacjentowi zbywa go, żeby poszedł na SOR lub pogotowie, to taką poradę można uzyskać od cioci. Prowadziliśmy dziś rozmowę z panią dyrektor, prosząc o zdyscyplinowanie pracowników, żeby tak nie postępować. Spotkaliśmy się z negacją, że tak nie było, ale wszystkie rozmowy są nagrywane i ja wierzę swojemu personelowi, który postępuje w sposób karny i teraz nie ma osób, które zachowują się beztrosko - stwierdził Mateusz Hen, dodając iż beztroska sprawiła, że we Włoszech pacjentów powyżej 70. roku życia nie podłącza się do respiratorów, skazując ich w zasadzie na śmierć: - Do tego nie chcemy dopuścić. 

Przy tej okazji podziękowano także wszystkim mieszkańcom Gniezna i powiatu, a także firmom, które dołożyły się do zbiórek rzeczowych czy finansowych na rzecz medyków oraz szpitala.


W związku z dynamiczną sytuacją epidemiologiczną na terenie kraju w trosce o zdrowie pacjentów Dyrekcja Szpitala Pomnik Chrztu Polski wstrzymuje planowe wizyty w Poradniach Specjalistycznych od dnia 16 marca 2020 do odwołania. W przypadkach pilnych obowiązuje teleporada w godzinach od 8:00 do 13:00:

 • Poradnia Położniczo-Ginekologiczna tel.: 61 222-8-289
 • Poradnia Chirurgii Ogólnej tel.: 61 222-8-183
 • Poradnia Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej tel.: 61 222-8-185
 • Poradnia Okulistyczna tel.: 61 222-8-250
 • Gabinet Położnej Środowiskowej tel.: 608-491-523
 • Pozostałe Poradnie Specjalistyczne – Diabetologiczna, Reumatologiczna, Endokrynologiczna, Onkologiczna, Urologiczna, Kardiologiczna, Laktacyjna, Szkoła Rodzenia pozostają bez udzielania świadczeń do odwołania.

6 komentarzy

 • Link do komentarza kibolo środa, 18 marca 2020 10:17 napisane przez kibolo

  Jesteśmy chyba jednym krajem na świecie gdzie żebractwo i żebranina jest uznawana za cnotę.Wszyscy żebrzą. Co rusz jakaś prośba o wsparcie? Jak nie jednej fundacji to drugiej. Bo trzeba pieniędzy na to czy na tamto na te czy na tamta chora osobę czy na chorą Służbę Zdrowia. A gdzie do jasnej ... są pieniądze z naszych podatków? Czemu mamy wspierać tę czy inną fundacje sponsorująca zakup czegoś do komercyjnego szpitala? Niech to robi NFZ.Po raz XX odbędzie się ogólnopolska żebranina pod szyldem pana O. Czy to jest normalne? I my się jeszcze tym szczycimy?Ludzie opamiętacie się płacicie podatki (i to nie małe) to powinno wystarczyć na kwestii wyposażenia szpitali. Dokładając się na to dodatkowo zdejmujecie ten obowiązek ze stosownych zarządów placówek medycznych i Ministerstwa zdrowia. A dodatkowo fundujecie całkiem niezłe życie pośrednikom i organizatorom tych cyrków. Może warto to przemyśleć.Bo Du.a uważa,przekazując 2 mld. TVP,że telewizja leczy,pokazując relikwie Wojtyły.Okazało się,że bardziej od Kurskiego Du.a nienawidzi chorych na raka czy zarażonych wirusem.A co z pieniędzmi?Przez kontrole Nik w TVP Pis znienawidził Banasia.Bzdury Du.y o wydatkach TVP to 10 % z dwoch miliardów.A reszta?Powinna iść na służbę zdrowia
  --

 • Link do komentarza Stefan12 środa, 18 marca 2020 08:52 napisane przez Stefan12

  "Słuchamy, co powiedział Minister Zdrowia, który wyraźnie wskazał iż wszystkie szpitale, poza tymi dedykowanymi, nie powinny mieć kontaktu z osobami potencjalnie zakażonymi koronawirusem." - skoro tak jest, to znaczy że na razie w Gnieźnie nie będzie ŻADNYCH chorych na koronawirusa.

  A wszystkie operacje odwołane, przychodnie zamknięte.

  Ludzie z rakiem mają umrzeć?

 • Link do komentarza drożność wtorek, 17 marca 2020 20:45 napisane przez drożność

  To z niedrożnością jelit można iść do domu i samemu się zoperować ??????

 • Link do komentarza Anty wirus wtorek, 17 marca 2020 20:44 napisane przez Anty wirus

  Wszyscy wielce zarobieni, nie mają czasu jeść w szpitalach A nikogo nie przyjmują. Przez tego wirusa na świecie zrobiła się paranoja.
  Jak nie masz koronawirusa to umrzyj bo wszyscy lekarze mają Cię gdzieś bo z niecierpliwością czekają na pierwszego naprawdę zarazonego pacjenta.
  Polsko dramat

 • Link do komentarza Zdziwiona wtorek, 17 marca 2020 16:01 napisane przez Zdziwiona

  A co z kobietami w ciąży? Nie odbędą się ich wizyty w poradni?

 • Link do komentarza M. Kaszuba wtorek, 17 marca 2020 15:56 napisane przez M. Kaszuba

  Brawo za postawę. Wszyscy powinnyśmy wykazać się racjonalnym, rozsądnym działaniem. Pozdrawiam i życzę wytrwałości .

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane