czwartek, 12 marca 2020 12:29

Sanepid: 14 osób pod nadzorem, 1 w kwarantannie

 
Sanepid: 14 osób pod nadzorem, 1 w kwarantannie fot. Rafał Wichniewicz

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna podała najnowsze informacje dotyczące sytuacji w powiecie gnieźnieńskim. 

W związku z rozwojem sytuacji w kraju, Sanepid poinformował o aktualnych działaniach podjętych na terenie powiatu gnieźnieńskiego: - Na dziś sytuacja jest opanowana. Nadzorem epidemiologicznym mamy objętych 14 osób - są to osoby, które ograniczają swoje kontakty społeczno-zawodowe. Jesteśmy z nimi w stałym kontakcie telefonicznym. Są to osoby, które prowadzą samoobserwację i u nich nie wystąpiły na dziś żadne objawy chorobowe, także jesteśmy tu spokojni i do czasu zakończenia tego nadzoru, tj. 14 dni, te osoby będą z nami w stałym kontakcie - mówiła Anna Stejakowska, dyrektor gnieźnieńskiego Sanepidu. 

Dodatkowo, jedna osoba została objęta kwarantanną domową: - Tu inspektor sanitarny wydał decyzją administracyjną, która spowodowała odosobnienie tej osoby. Ta osoba jest zdrowa, nie ma żadnych objawów chorobowych, jesteśmy w kontakcie z tą osobą. Do 17 marca jest objęta kwarantanną domową - ta osoba nigdzie się nie przemieszcza, przebywa stale w miejscu zamieszkania - mówiła. Sanepid współpracuje z Komendą Powiatową Policji w Gnieźnie w zakresie kontroli tej osoby: - Jest to sprawdzane, czy ta osoba rzeczywiście w tym wskazanym miejscu przebywa. Na dziś nie ma informacji, by ta osoba nie dostosowała się do tej decyzji. Na tę chwilę nie ma żadnej osoby, która trafiłaby z powiatu gnieźnieńskiego do jakiegokolwiek oddziału zakaźnego.

Jak dalej dyrektor Sanepidu dodała: - Na tę chwilę jesteśmy spokojni, nie ma takich sytuacji i przypadków, które byłyby związane z zagrożeniem występowania koronawirusa w naszym powiecie. Oczywiście sytuacja jest rozwojowa i najważniejsze, byśmy wszyscy zastosowali się do zaleceń Ministerstwa Zdrowia.

Anna Stejakowska przyznała, że wszyscy powinniśmy do sprawy podchodzić na spokojne: - Mamy broń, którą możemy zastosować - jest nią zdrowy rozsądek i ta 14-dniowa kwarantanna domowa. Bardzo proszę, abyśmy do tego podeszli mądrze i rozważnie. Rodzice niech zwracają uwagę na młodzież i dzieci. Głównie na młodzież, która się przemieszcza, spotyka, aby te osoby rzeczywiście pozostały w domu na ten czas 14 dni.

Kolejne informacje na temat aktualnej sytuacji w powiecie gnieźnieńskim Sanepid ma podać w piątkowe przedpołudnie.

9 komentarzy

 • Link do komentarza U know Y piątek, 13 marca 2020 11:38 napisane przez U know Y

  EagleEye W Gnieźnie są zatrudniani nie profesjonaliści tylko tzw "Sami Swoi" spójrz na Urząd Miasta i odpowiedz sobie na pytanie. Tyle w temacie.

 • Link do komentarza Dominika piątek, 13 marca 2020 06:48 napisane przez Dominika

  Czy osobom objętym nadzorem i kwarantanna zostały zrobione testy? Jakie są ich wyniki? Fajnie że nie występuja u nich żadne objawy ale co to ma do rzeczy jeśli niektórzy przechodzą chorobę bezobjawowo?

 • Link do komentarza Dominika piątek, 13 marca 2020 06:47 napisane przez Dominika

  Czy osobom objętym nadzorem i kwarantanna zostały zrobione testy? Jakie są ich wyniki? Fajnie że nie występuja u nich żadne objawy ale co to ma do rzeczy jeśli niektórzy przechodzą chorobę bezobjawowo?

 • Link do komentarza Zuzu czwartek, 12 marca 2020 22:37 napisane przez Zuzu

  Witam. Co jest przesłanką do bycia objętym stałym nadzorem skoro jest się osoba zdrowa nie mająca żadnych objawów choroby? Wystarczy że się ktoś przyzna że miał kontakt z obcokrajowcem? Który na dodatek nie był chory? Proszę o informację co mówią wytyczne ministerstwa w tej kwestii.

 • Link do komentarza nauczyciel czwartek, 12 marca 2020 18:59 napisane przez nauczyciel

  Szkoła ma wolne, więc powinny być specjalne patrole, które zawracałyby dzieci i młodzież z galerii i po prostu ulic. Albo wszyscy jesteśmy odpowiedzialni, albo nie!

 • Link do komentarza Joanna czwartek, 12 marca 2020 18:24 napisane przez Joanna

  A która z tych osób miała wykonany test?

 • Link do komentarza Obywatel czwartek, 12 marca 2020 16:38 napisane przez Obywatel

  Zamknijciw sklepy odziezowe i elektronoczne bo tam iest najwiecej ludzi. A pozniej bedzie bo nie woedzialem

 • Link do komentarza EagleEye czwartek, 12 marca 2020 15:01 napisane przez EagleEye

  Nie wiem co za epidemiolodzy w tej instytucji odbierają telefony ale mój przypadek pokazuje że to jest zwykła "amatorka".

  Po krótce.Wczoraj wystąpiły u mnie pewne symptomy chorobowe. Udałem się do lekarza rodzinnego (z osłoniętą twarzą). Lekarz zapobiegliwie wyprosił mnie z ośrodka zdrowia nakazując mi kontakt z ową instytucją którą ta Pani reprezentuje. Dzwoniłem trzykrotnie. Za pierwszym razem Pani z sekretariatu nie potrafiła przełączyć mnie do odpowiedniej osoby. Za drugim razem udało się rozmowa udała aż na 5 minut gdyż po pięciu minutach pani epidemiolog rozłączyła się. Owszem jako pierwsza została poinformowana w wywiadzie zemną z kim i gdzie miałem kontakt oraz jaka prace wykonuje. Ale co tam odłożyła sluchawkę. Najwidoczniej wystraszyła sie. Aby było śmieszniej nie przedstawiła się ze o zapytanie mnie o moje dane to już przemilczę tą kwestie wszak wiadomo "po co". Byłem na tyle uparty że po chwili zadzwoniłem po raz kolejny i połączono mnie z inna Panią epidemiolog. Ta rozmowa trwała ponad 13 minut .Oczywiście wywiad (pani anonimowa ja tez anonim sytuacja jak w pierwszej rozmowie ) jak wcześniej pełną informacja z mej strony z kim i gdzie miałem kontakt oraz kiedy.Proszę zgadnąć co usłyszałem..A wiec tak z racji iz jeszcze nie jestem w stanie agonalnym (przenośnia) nie kwalifikuje się do objęcia mnie nadzorem , ale Pani zasugerowała mi ze jak się źle poczuje mam jechać do Szpitala Zakazanego w Poznaniu.

  Nie zasugerowała mi abym przyszedł do ich placówki aby pobrać odemnie materiał nie zapytano mnie podczas obu rozmów o moje dane osobowe.

  Zadzwoniłem do mojego lekarza rodzinnego który nie wierzył w to co opisałem wyżej. Przez telefon z racji moich objawów zalecił to zalecił (tajemnica lekarska) oraz zasugerował ograniczenia w kontaktach z ludźmi pozostanie w domu.

  Pytam sie publicznie kto jako epidemiolog odbiera w Sanepidzie telefony "amatorzy" czy "profesjonaliści".

  Także Szanowna Pani oraz Szanowny Panie Starosto "co wy od...lacie za fuszerkę" się pytam publicznie.

  Oczywiście zalecenia lekarskie przestrzegam

 • Link do komentarza Goguś czwartek, 12 marca 2020 12:39 napisane przez Goguś

  Co to znaczy pod nadzorem? Co z instytucjami publicznymi? W niektórych miastach Odpowiedzialni włodarze pozamykali urzędy dla klientów, a część urzędów pracuje zdalnie. Czy u nas też będą takie zalecenia? A markety i galerie?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane