Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 09 marca 2020 14:03

Sanepid apeluje do mieszkańców Gniezna i powiatu

 

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna zwróciła się do mieszkańców z apelem o zachowanie rozsądku i reagowanie na symptomy, zwłaszcza jeśli wróciliśmy z obszarów objętych występowaniem koronawirusa.

Jak poinformowało dzisiaj Ministerstwo Zdrowia, na terenie kraju mamy już 16 przypadków osób, u których potwierdzono obecność koronawirusa. Przypuszczenia są iż kolejne osoby, które zachorowały na COVID-19, zostaną rozpoznane w najbliższym czasie. W samej tylko Wielkopolsce nie potwierdzono jeszcze przypadku, ale ponad 300 osób przebywa pod nadzorem epidemiologicznym.

- Apeluję do wszystkich mieszkańców powiatu gnieźnieńskiego, a szczególnie do osób, które powróciły z regionów, w których występuje transmisja koronawirusa, aby nie przychodziły do siedziby Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, bo takie przypadki nam się zdarzyły, tylko by te osoby kontaktowały się z nami telefonicznie tak, jak zaleca Główny Inspektorat Sanitarny i Ministerstwo Zdrowia - mówił Anna Stejakowska, dyrektor gnieźnieńskiego Sanepidu. 

- Jeśli osoba w ciągu ostatnich 14 dni była w miejscach, gdzie występowała transmisja wirusa, powróciła z tych regionów i pojawiły się u niej objawy chorobowe, to najważniejsze by skontaktowała się ona z Inspekcją Sanitarną telefonicznie lub bezpośrednio udała się na oddział zakaźny - informuje i jak dalej dodaje, osoby takie nie mogą się kierować do miejsc, gdzie przyjmowani są pacjenci z innymi przypadkami: - Nie jest zalecane, aby taka osoba pojawiała się w przychodni lekarza rodzinnego, szpitalu, SOR, izbach przyjęć - dodaje Anna Stejakowska. Najbliższy szpital z oddziałem zakaźnym znajduje się w Poznaniu - to Szpital Miejski im. J. Strusia przy ul. Szwajcarskiej. Kolejne są w Koninie i Kaliszu. Oddziały dziecięce znajdują się w Poznaniu przy ul. Szpitalnej oraz ul. Krysiewicza.

Sanepid przypomina iż osoby, które chcą się z tą instytucją skontaktować, niech nie przychodzą osobiście do siedziby stacji, tylko czyniły to telefonicznie:

  • od poniedziałku do piątku w godzinach od od 7:25 do 15:00 pod numerem: 61 426 22 42 lub 61 426 22 43.
  • numer alarmowy, całodobowy: 693 02 33 55.

8 komentarzy