czwartek, 27 lutego 2020 11:10

Licznik cofnięty o kilka tysięcy kilometrów. Policjanci radzą sprawdzać pojazdy

 
Licznik cofnięty o kilka tysięcy kilometrów. Policjanci radzą sprawdzać pojazdy archiwum redakcji

Policjanci gnieźnieńskiego ruchu drogowego ujawnili kolejny przypadek rozbieżności we wskazaniach drogomierza z przebiegiem wpisanym do Centralnej Ewidencji Pojazdów.

W środę, 26 lutego 2020 roku w trakcie kontroli Fiata Bravo, którym kierował mieszkaniec Gniezna funkcjonariusze drogówki sprawdzili m.in. aktualny stan licznika. Okazało się, że istniała rozbieżność co do stanu faktycznego przebytych kilometrów. Odczyt przebytych kilometrów na liczniku nie zgadzał się z wpisem, który widniał w zaświadczeniu o badaniu technicznym pojazdu - w chwili kontroli odczyt drogomierza wskazywał blisko 238 900 km, natomiast wpis w dniu badania technicznego wskazywał, że pojazd ma przebytych ponad 243 500 kilometrów.

Policjanci sprawdzają teraz, kto jest odpowiedzialny za cofnięcie licznika i czy była to pomyłka czy celowe działanie. Grozi za to do 5 lat więzienia.

Co zatem zrobić, aby uchronić się przed taką pomyłką i ewentualną odpowiedzialnością karną? Każdy posiadacz czy użytkownik pojazdu może sam sprawdzić wskazanie swojego licznika w tym samym systemie, do którego wpisują dane diagności i w którym porównują później policjanci. Wystarczy wejść na stronę historiapojazdu.gov.pl i tam wpisać żądane dane w odpowiednie pola. Potrzebny będzie dowód rejestracyjny sprawdzanego samochodu, z którego weźmiemy numer rejestracyjny, numer VIN oraz datę pierwszej rejestracji. Natychmiast dowiemy się jakie wskazanie licznika wpisał diagnosta podczas ostatniego przeglądu.

źródło: KPP Gniezno

3 komentarzy

  • Link do komentarza sli czwartek, 27 lutego 2020 16:31 napisane przez sli

    nikt normalny nie cofa licznika o kilka kkm. Sprawa jest w naszym kraju tradycyjna. wymyślili nowe prawo pewnie w dobrej wierze ale czegoś nie dopracowali. teraz policja prowadzi multum śledztw o cofniecie licznika o parę km zamiast zajmować się większymi przekrętami..... tylko patrzeć aż przestaną sprawdzać przebiegi żeby nie robić bezsensownej roboty... i wtedy będzie jak zawsze.... pomysł dobry tylko wykonanie coś niekoniecznie......

  • Link do komentarza Kierowca czwartek, 27 lutego 2020 16:26 napisane przez Kierowca

    A co jeśli ktoś sprowadził auto i już za granicą cofnieto licznik?

  • Link do komentarza tomasz czwartek, 27 lutego 2020 13:17 napisane przez tomasz

    Właśnie wpisałem dane swojego auta, które jest od 5 lat w Polsce i nic?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane