środa, 26 lutego 2020 14:02

Amerykańska broń atomowa w Powidzu to fake news?

 
Amerykańska broń atomowa w Powidzu to fake news? archiwum redakcji

Niezależne, ogólnokrajowe strony informacyjne publikują rewelacje, jakoby w powidzkiej bazie miał pojawić się amerykański arsenał nuklearny. Wiadomości te jednak widnieją od kilku dni w sieci, a źródło, na które się powołują... nie istnieje.

Od wczoraj w różnych polskich serwisach ogólnokrajowych (niezależnych i znajdujących się poza głównym nurtem medialnym) pojawiają się wiadomości o rzekomej ewakuacji do Niemiec, Polski i jednego z krajów bałtyckich amerykańskich bomb nuklearnych przechowywanych w jednej z tureckich baz. Sytuacja ta ma być związana z pogorszeniem się sytuacji panującej w Syrii.

Jeden z serwisów nawet informuje, że w Powidzu miał zostać już zbudowany magazyn do przechowywania broni jądrowej. Wiadomość ta zaczyna zataczać coraz większe kręgi w sieci, a na amerykańskojęzycznych stronach widnieje już od co najmniej dwóch dni. Tymczasem o takiej medialnej rewelacji ogólnoświatowe serwisy milczą. 

W podawaniu tej informacji jako fakt (!), polskie strony, którymi są raczej mało znane witryny, powołują się na Las Vegas News Magazine. To czasopismo miało rzekomo jako pierwsze poinformować o całej sytuacji. Rzecz w tym, że takowa gazeta lub serwis nie istnieje, a wszystkie źródła piszące o tej sprawie prowadzą w linkach na zupełnie inne witryny. Źródła docierają ostatecznie do journalposts.com, który jest bliżej nieznaną witryną internetową, publikującą różne spiskowe teorie dotyczące Stanów Zjednoczonych czy świata.

Ustalenie tego faktu zajęło zaledwie kilkanaście minut, a przygotowaliśmy to na prośbę Czytelników, którzy zdążyli już przeczytać informacje o ww. sytuacji w innych serwisach.

4 komentarzy

 • Link do komentarza rw piątek, 28 lutego 2020 16:54 napisane przez rw

  rok2 - "Las Vegas Magazine" to nadal nie jest "Las Vegas News Magazine", więc? Intencją tego artykułu było wskazanie na dezinformację, uprawianą przez niektóre osoby. To, że istnieje jakaś hotelowa, nic nie znacząca gazetka branżowa o tematyce rozrywkowej (o podobnej, a nie takiej samej nazwie), nie ma tu żadnego znaczenia. Temat zamknięty.

 • Link do komentarza rok2 piątek, 28 lutego 2020 10:08 napisane przez rok2

  Witam!
  Ja nie napisałem,że w tej gazecie jest rozważany artykuł,podałem tylko link do strony gazety - czyli taka gazeta istnieje.Natomiast redakcja wprowadziła w błąd czytelników pisząc; " Rzecz w tym, że takowa gazeta lub serwis nie istnieje,..." Proszę rzetelnie informować czytelników,jak na dziennikarzy przystało.

 • Link do komentarza rw czwartek, 27 lutego 2020 08:24 napisane przez rw

  rok2 - to, co podałeś w linku, to gazeta rozkładana w hotelach położonych w Las Vegas. Wiarygodne źródło? Zresztą, nie ma tam słowa o tej akcji :)

 • Link do komentarza rok2 czwartek, 27 lutego 2020 07:53 napisane przez rok2

  Witam!

  Podaję link do strony "Las Vegas Magazine

  https://lasvegasmagazine.com/

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane