piątek, 14 lutego 2020 15:34

Podwyżka cen za śmieci w Gminie Gniezno

 
Podwyżka cen za śmieci w Gminie Gniezno archiwum redakcji

Radni głosami większości zdecydowali o podniesieniu stawek za odbiór odpadów komunalnych od mieszkańców Gminy Gniezno. 

W trakcie piątkowych obrad Rady Gminy Gniezno, działacze podjęli decyzję ws. zmiany stawek za zagospodarowanie odpadami komunalnymi. Do tej pory za odbiór śmieci z nieruchomości, której mieszkańcy deklarowali segregację, wynosił 14 złotych od osoby. Od 1 kwietnia cena ta wyniesie 26 złotych. Jednocześnie jednak, zgodnie z założeniami obowiązujących przepisów, segregacja ma stać się przymusem. Dlatego też stawka za niewypełnienie obowiązku zbierania odpadów w sposób selektywny wynosić ma 78 złotych (do tej pory 27 złotych). 

W celu wywiązania się Rady Gminy Gniezno z ustawowego obowiązku wprowadzenia zwolnienia ustalono ulgę dla właścicieli nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi kompostujących bioodpady w kompostowniku przydomowym w kwocie 1 zł miesięcznie od jednego mieszkańca.

Jak zawarto w uzasadnieniu uchwały, po przetargu wykonanym jeszcze w 2019 roku, koszty odbioru śmieci przez firmę zewnętrzną (Urbis) wzrosły w znacznym stopniu. Na rok 2020 wynoszą one 3,3 mln złotych, co oznacza wzrost o 1 mln 175 tys. złotych od dotychczasowej stawki. Do tego dochodzą koszty obsługi administracyjnej, które kształtują się na poziomie 160 tys. złotych. 

Jeszcze przed sesją odczytane zostało oświadczenie radnych w sprawie uchwały dotyczącej podwyżki cen:

Rada Gminy Gniezno staje dziś przed trudnym tematem dotyczącym głosowania nad podwyżką cen za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Podwyżka opłat za odpady komunalne, nad którą debatujemy, być może wejdzie w życie od 1 kwietnia 2020 roku. Podwyżka ta następuje z przyczyn całkowicie niezależnych od samorządu. To obszar zarządzania gminą, na którą samorząd nie ma żadnego wpływu. Używanie rąk radnych do tego typu kwestii jest ewidentnym zrzucaniem odpowiedzialności na samorządy i pozornym uciekaniem od powyższego problemu. Wykonawca, czyli firma obsługująca system gospodarowania odpadami komunalnymi na terenie Gminy Gniezno, o ponad połowę podniósł koszty obsługi systemu. Nowe stawki zostały wyliczone na podstawie kosztów miesięcznego funkcjonowania systemu, który dla Gminy Gniezno stał się ogromnym obciążeniem. Komisja finansów i rozwoju społeczno-gospodarczego nie popiera ciągle rosnących cen za wywóz odpadów. Niestety niepodjęcie powyższej decyzji będzie skutkowało naruszeniem przepisów finansowych i odrzuceniem przez RIO, gdyż system ten musi się sam finansować. Należy wspomnieć iż rząd po raz kolejny sięga do kieszeni mieszkańców rękami samorządów. Podwyżki to skutek zmian gospodarczych, ale przede wszystkim nieprzemyślanych decyzji o zimanach przepisów podjętych przez parlament i rząd. Ustawowy zapis o samofinansowaniu systemu powoduje, oprócz zwiększonego zakresu obowiązków, nałożonych na gminę, również scedowanie publicznej odpowiedzialności na samorządy, które nie dysponują żadnymi odpowiednimi narzędziami do kształtowania wysokości opłat. Stworzony przez rząd system wydaje się być niedoprecyzowanym, rynek odpadów niestabilny, a rząd nie robi nic, żeby to naprawić, co odbija się najbardziej na zwykłych obywatelach. Wszystko od dawna wskazywało, że podwyżki są nieuniknione, jednak brak długofalowego działania po stronie rządowej, poprowadził do tak dużej skali problemu. Jako samorząd nie mamy realnej możliwości zmiany tej sytuacji.

W głosowaniu, które odbyło się po długiej dyskusji między radnymi, ostatecznie za podwyżką zagłosowało 7 radnych, 3 było przeciw i 3 wstrzymało się od głosu. W obradach nie wzięło udział 2 radnych. 

15 komentarzy

 • Link do komentarza Marek sobota, 29 lutego 2020 08:47 napisane przez Marek

  1 Kwietnia wejdzie w życie uchwała Rady Miasta Gniezna o podwyżkach za wywóz śmieci. W tej uchwale zapisano jednoznacznie, że za brak prawidłowej segregacji odpadów w blokach wielorodzinnych, będą płacili WSZYSCY SOLIDARNIE karne opłaty w wysokości 48 złotych od osoby Ludzie, wyobrażacie to sobie, że za to, że wasz niesforny, młody sąsiad nie segreguje prawidłowo śmieci to wasza czteroosobowa rodzina zamiast 56 złotych za śmieci ( 4 x 14 zł), będzie musiała zapłacić aż 192 złote miesięcznie ! ( 48 x 4 ). Co na temat tej Uchwały Rady Miasta Gniezna każącej zbiorowo wszystkich mieszkańców bloku za jednego złego mieszkańca macie państwo do powiedzenia ? Możecie Państwo zaproponować inne rozwiązania tego problemu ?!

 • Link do komentarza nic nie wiedzący ? poniedziałek, 17 lutego 2020 15:08 napisane przez nic nie wiedzący ?

  Ciekawe jak władze będą egzekwowały opłaty karne w wysokości 48 złotych od osoby za nie segregowanie śmieci? Ciekawe jakie będą pomiary stopnia zanieczyszczenia poszczególnych sortów odpadów, które będą dany sort dyskwalifikowały ???? Czy jeśli w pojemniku na butelki będzie jeden karton, to już będzie kara na miesiąc w wysokości 48 złotych ? A może jak w pojemniku brązowym na śmieci BIO będą trzy worki foliowe to to będzie już kwalifikowało je do podwyższenia na miesiąc opłaty mieszkańcom do 48 złotych od osoby ? A może jak w pojemniku na plastiki i metale ktoś dostrzeże butelki po olejach samochodowych to tez od razu wszyscy mieszkańcy dostaną na miesiąc opłatę karna 48 złotych ? Kto mi na to odpowie ?

 • Link do komentarza lokator niedziela, 16 lutego 2020 08:08 napisane przez lokator

  Pojemniki ze śmieciami powinny stać minimum 10 metrów od okien lokali mieszkalnych. Jeżeli stoją bliżej należy to zgłosić do Sanepidu i do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego !! Bo to nie zgodne z Prawem Budowlanym .

 • Link do komentarza Lokator sobota, 15 lutego 2020 10:37 napisane przez Lokator

  A co z malymi podworkami duzych kamienic w miescie? Najpierw ustawy,uchwaly a potem myslenie? Juz dawno powinien byc opracowany projekt miejsc,w ktorych mieszkancy beda mieli pojemniki. Skoro wszyscy bez wyjatku placa,to miasto ma obowiazek zapewnienia takich miejsc.Co na to Sanepid?przeciez na malych podworkach czesto pojemniki stoja pod oknami mieszkan a przeciez chyba jest jakis przepis na odleglosc?

 • Link do komentarza Karolina sobota, 15 lutego 2020 10:37 napisane przez Karolina

  bardzo dobrze. Smiecisz plac.

 • Link do komentarza as sobota, 15 lutego 2020 10:19 napisane przez as

  Proszę podać nazwiska tych trzech, normalnych radnych.

 • Link do komentarza Pytania sobota, 15 lutego 2020 07:39 napisane przez Pytania

  Rafal z piatek 17:59 nie klam! To twoi idole z ppprzedniego rzadu ppdpisali z ta Unia tyle niekorzystnych umow,ze ten rzad musi teraz spijac piane z tego piwa,ktorzy ci z PO i PSL nawarzyli.no a przy okazji dla jednostek zajmujacych sie smieciami nastalo prawdziwe Eldorado.Ja jestem ciekaw odpowiedzi na inne pytania. Czy prezes tej spolki musi zarabiac wiecej niz prezydent miasta? Czy ta spolka musi zajmowac sie sportem,bo na pewno na to ida duze pieniadze? Mam takie nieodparte przekonanie,ze tam potrzeba bardzo wnikliwej kontroli,bo to jest chore,by spoleczenstwo obarczac tak niebotycznymi oplatami za smieci bez zadnego racjonalnego uzasadnienia.

 • Link do komentarza humanista sobota, 15 lutego 2020 07:23 napisane przez humanista

  Przy drodze polnej ze Strzyżewa Kościelnego do Jankowa Dolnego, ktoś wyrzucił śmieci, wśród nich dokumenty.
  Proszę spowodować przywrócenie terenu do stanu poprzedniego, i przykładne ukaranie śmiecącego.

 • Link do komentarza rozgniewany sobota, 15 lutego 2020 06:56 napisane przez rozgniewany

  kochani rolnicy a sprawdziła "wasza" Władza czy "właściwie" są obliczane koszty utrzymania zakładu w Lulkowie? Ile tam zarabia kierownik tego zakładu? Czy tyle samo co Prezes Urbisu - 23000 ? Jak tego nie sprawdzicie to będziecie mieli jeszcze większe podwyżki za śmieci bo im nigdy nie starczy ich wypłata !!

 • Link do komentarza rezigiusz sobota, 15 lutego 2020 04:58 napisane przez rezigiusz

  @Rafal obywatelu Gminy Gniezno chyba zapomniałeś ze "chorą gospodarkę śmieciową" impregnuje nam uwielbiana przez POKOmunę "Łunia Ełropejsko"a nie rząd z Warszawy. Zaraz po wpisie widać iż jesteś z drugiej strony barykady a po drugie tak to jest jak jest jeden zakład utylizacji w rejonie który ma "monopol"

 • Link do komentarza Mariusz piątek, 14 lutego 2020 23:58 napisane przez Mariusz

  Zły rząd!!!! Ale Unia Europejska kochana? Niech wszyscy radni, którzy wysmarowali to oświadczenie pukną się w czoło. Podwyżki podyktowane są polityką europejską, a polityka rządu jest tego konsekwencją. Wzrost Opłat za śmieci i wzrost kosztów za prąd to efekt bezmyślnej neomarksistowskiej polityki chorej Unii. No ale lewicowo liberalne środowiska zło widzą tylko w rządach PiSu. Chore klimaty, radni którzy to napisali tylko się kompromitują!

 • Link do komentarza Rencista piątek, 14 lutego 2020 22:07 napisane przez Rencista

  Ja mieszkam w dużej kamienicy z podworkiem 5m2. Chcę segregować śmieci! Co mam zrobić? Gdzie zgłosić że jako nieliczna wśród sąsiadów chce segregować?

 • Link do komentarza Wiesław piątek, 14 lutego 2020 20:24 napisane przez Wiesław

  Kogoś głowa boli

 • Link do komentarza EM piątek, 14 lutego 2020 19:51 napisane przez EM

  Którzy radni , pisali to stronnicze oświadczenie. Dlaczego nie ma w nim ani słowa o uchwale parlamentu europejskiego , która wymusiła na Polakach tak drobiazgowe segregowanie odpadów?

 • Link do komentarza Rafał piątek, 14 lutego 2020 17:59 napisane przez Rafał

  Podziękujcie, obywatele, rządowi w Warszawie. To jedna z wielu niespodzianek podwyżkowych...

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane

Antyki022022