czwartek, 30 stycznia 2020 14:24

Wojewoda unieważnił „szczepionkowe” kryterium przyjmowania do żłobka

 
Wojewoda unieważnił „szczepionkowe” kryterium przyjmowania do żłobka archiwum redakcji

Jako "przekroczenie delegacji ustawowej" został określony punkt, który radni miejscy wprowadzili w statucie gnieźnieńskiego żłobka w grudniu ub. roku. Decyzja została opublikowana dzisiaj.

To kontynuacja dyskusji, która przewija się w przestrzeni publicznej od kilku tygodni. 18 grudnia Rada Miasta głosami większości podjęła uchwałę, zmieniającą kryteria przyjmowania dzieci do przedszkola (w drugim naborze, w którym radni mogą ustalić własne regulacje), a także do żłobka. W przypadku tego ostatniego zawarto, iż warunkiem przyjęcia jest dołączenie do wniosku zaświadczenia lekarskiego, że dziecko zostało poddane obowiązkowym szczepieniom ochronnym lub też jest ono z tego zwolnione z przyczyn zdrowotnych. 

Sprawa wywołała sporą dyskusję na obradach, a w pewien czas po tym kilkudziesięciu mieszkańców powołało inicjatywę Gnieźnianie Przeciwko Wykluczeniu, która zamierza zaskarżyć obie uchwały. Jednocześnie, zgodnie z przepisami, uchwały trafiły do Wojewody Wielkopolskiego, którego zadaniem jest sprawdzenie ich zgodności z obowiązującym stanem prawnym. W stosunku do tej, dotyczącej kryteriów przyjmowania do Żłobka Miejskiego, wojewoda dopatrzył się naruszenia prawa. Dlatego też orzekł nieważność § 10 pkt 4 załącznika do uchwały, dotyczącego ww. kwestii.  Chodzi o przedstawienie zaświadczenia przez rodziców nt. poddania dziecka szczepieniom ochronnym.

Rozstrzygnięcie w tej sprawie Wojewoda Wielkopolski opublikował 30 stycznia br. W ocenie organu nadzoru powyższa regulacja w zakresie, w jakim nakłada na rodziców obowiązek przedstawienia zaświadczenia lekarskiego, że dziecko zostało poddane obowiązkowym szczepieniom ochronnym lub że zostało z nich zwolnione, podjęta została z przekroczeniem delegacji ustawowej. Kwestia obowiązku szczepień ochronnych została bowiem uregulowana w ustawie z dnia 5 grudnia 2008 roku o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 1239 ze zm.) oraz wydanym na jej podstawie rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 18 sierpnia 2011 roku w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 753 ze zm.). Wymieniona ustawa przewiduje zasady i tryb poddania się obowiązkowym szczepieniom ochronnym osób przebywających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a także prowadzenia dokumentacji medycznej w tym zakresie oraz udostępniania danych dotyczących obowiązkowych szczepień organom inspekcji sanitarnej (art. 17 ww. ustawy) - czytamy w rozporządzeniu Wojewody Wielkopolskiego, który dalej informuje, że w swojej decyzji opiera się także na przepisach dotyczących RODO: - Ustawodawca w art. 9 ust. 2 RODO wprawdzie określił wyjątki od tej zasady, jednakże żaden z nich nie upoważnia rady gminy do podjęcia uchwały zobowiązującej rodzica/opiekuna prawnego dziecka do przedłożenia zaświadczenia potwierdzającego odbycie szczepień przez dziecko lub przedstawienia zaświadczenia o przeciwwskazaniach medycznych do wykonania szczepień. Jednocześnie, zdaniem organu nadzoru zakaz przetwarzania danych wrażliwych, jakimi niewątpliwie są informacje o odbytych obowiązkowych szczepieniach dziecka oraz informacje o przeciwwskazaniach medycznych do wykonania szczepień, stanowi przejaw konstytucyjnej zasady ochrony prywatności wynikającej z art. 51 ust. 1 Konstytucji RP, w myśl której nikt nie może być obowiązany inaczej niż na podstawie ustawy do ujawniania informacji dotyczących jego osoby.

Ponadto Wojewoda Wielkopolski w dokumencie wskazał także na wyrok WSA w Gliwicach, w którym podważano żądanie zaświadczenia o realizacji obowiązkowych szczepień ochronnych, jako kryterium przyjęcia dzieci do żłobka. - Nadto nałożenie na rodziców dziecka obowiązku przedłożenia zaświadczenia lekarskiego, że dziecko zostało poddane obowiązkowym szczepieniom ochronnym nie koresponduje z obowiązkiem lekarza realizującego świadczenia z Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) do wydania przedmiotowych dokumentów - zawarto w rozstrzygnięciu. 

Decyzja Wojewody Wielkopolskiego może zostać zaskarżona do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu wciągu 30 dni od dnia jej doręczenia.

Zobacz także: W Gnieźnie przybywa nieszczepionych dzieci

21 komentarzy

 • Link do komentarza szperacz środa, 05 lutego 2020 11:50 napisane przez szperacz

  BARDZO WAŻNE! Koniecznie przeczytać! Wy się tutaj emocjonujecie jakimiś szczepieniami na nie tak groźne choroby, gdy tymczasem coraz więcej agencji prasowych, ale także naukowe dowody potwierdzają, ze koronawirus jest sztucznie spreparowaną bronią biologiczną! Wirus ten zawiera także białkowe i genetyczne „wszywki” pochodzące od wirusów HIV, niespotykane u żadnego innego koronawirusa. Te obce białka służą wirusom HIV do rozpoznawania i przyczepiania się do komórek żywiciela (w tym przypadku człowieka) oraz do transportu wirusowego materiału genetycznego do komórek. Powyższe badanie potwierdza domysły, że wirus z Wuhan jest sztucznie wyhodowanym tworem, łączącym w sobie struktury białkowo-genetyczne wirusów SARS i HIV, dlatego jest tak silnie zaraźliwy, groźny i zabójczy. Nadal nie wiadomo, czy opracowany był jako broń biologiczna czy miał służyć do produkcji szczepionek. Jeśli to ostatnie, to ewidentnie szczepionki te całkowicie zawiodły i stały się źródłem wielkiej epidemii, która nie wiadomo, jaki będzie mieć zasięg, jak się zakończy i ile pochłonie ludzkich istnień. Poczytajcie trochę doniesienia w necie, to przy nawet niezbyt wydolnej percepcji mózgu czytelnika, sprawa staje się jasna. Tylko taka broń zniszczy ludzkość na świecie!

 • Link do komentarza Homo Sapiens wtorek, 04 lutego 2020 15:45 napisane przez Homo Sapiens

  Dobrze że jeszcze Wojewoda przestrzega prawo i Konstytucję. Jest nadzieja dla Polski. Wystarczyło 80 lat aby Mengele , rasizm i podziały były na topie. To mamy Demokrację ? czy ............wg. Matrixa.

 • Link do komentarza Rodzic wtorek, 04 lutego 2020 14:16 napisane przez Rodzic

  W wolnym kraju kazdy powinien miec prawo wyboru czy szczepic dziecko czy nie. Jestesmy niby w uni europejskiej gdzie w wiekszosci krajow jest taki wybor . W Polsce mamy przymus szczepien i jeszcze ta smieszna uchwala rady miasta. To jest jawna dyskryminacja osob, dzieci, rodzicow. Jakie kryteria naboru, juz wiadomo kto bedzie mial pierwszenstwo naboru. Istna selekcja. Wstyd mi za nasze miasto kolebke polskosci

 • Link do komentarza Zbigniew wtorek, 04 lutego 2020 13:57 napisane przez Zbigniew

  Przemysł szczepionkowy (oraz mainstreamowe media) nieuczciwie przedstawiają szczepionki jako ofertę: 100% ochrony i 0% ryzyka. To jest kłamstwo.Szczepionka może być źródłem rozprzestrzeniania się choroby, której ma zapobiegać. Wiele szczepionek zawiera glutaminian sodu, popularną substancję chemiczną wzmacniającą smak, która niszczy komórki mózgowe. Powszechnie stosuje się szczepionki oparte na rtęci i aluminium. Presja przymusowych szczepień szczepionkami nie wynika z żadnych potrzeb medycznych, ale wyłącznie z korupcyjnych układów między kartelami farmaceutycznymi, lobbystami, niektórymi lekarzami i politykami. Twierdzi się także, że „szczepienia to tykająca bomba zegarowa”, tłumacząc, że może prowadzić do alergii, chorób autoimmunologicznych, a nawet raka.

 • Link do komentarza mama Zuzi wtorek, 04 lutego 2020 12:21 napisane przez mama Zuzi

  Lukrecja, nie panikuj. twoje podatki nie idą na leczenie. Leczenie odbywa się tylko ze składek zdrowotnych. W moim dzieciństwie nie szczepiono np. p/odrze i nikt jakoś od tego nie umarł. Lobby szczepionkowe jest tak potężne, a zmanipulowani i niedouczeni Polacy wciskają ludziom kit do głów, ze potem pisują takie bzdety, jak Lukrecja , niejaki "micio" i Julian. No i jeszcze jedna ciekawostka. A w niektórych przychodniach radzą, żeby jeżeli już szczepić dzieci przeciw jakimś zarazom, to lepiej jest skorzystać ze szczepionek lepszego gatunku. A one są bezpieczniejsze i niestety płatne.

 • Link do komentarza GNIEZNIANIN poniedziałek, 03 lutego 2020 18:24 napisane przez GNIEZNIANIN

  Bardzo dobrze.
  Dlaczego w Polsce sa dopuszczone trujace szczepionki ? Dlaczego ja zachodzie ludzi nikt do tego nie zmusza i jakos masowo nie choruja ? Dlaczego lekarze nie unforuja o mozliwych powiklaniach (takze dlugofalowych) po podaniu szczepionki ?
  NOP wystepuja rzekomo rzadko bo nikt ich nie rejestruje , a organ odpowiedzialny za rejestracje- Sanepid - odpowiada tez za "wyszczepialnosc " wiec...jest konflikt interesow.
  Nikt nie zadaje pytania , czy dzieci nieszczepione czy szczepione choruja czesciej na nowotwory ...chore

 • Link do komentarza Lukrecja piątek, 31 stycznia 2020 23:24 napisane przez Lukrecja

  No to moje pidatki niech nie idą na chorujące a zaszczepione dzieci.

 • Link do komentarza Marcin piątek, 31 stycznia 2020 22:21 napisane przez Marcin

  Szczepienia bezpieczne nie są, wystarczy poczytać ulotkę ze składem i możliwymi powikłaniami. To nie są zioła, czy witaminy, to są silne środki farmaceutyczne, wyprodukowane w sposób laboratoryjny, sztuczny, chemiczny. Jeżeli ktoś uważa, że branie leków jest przymusowe (szczepionki są lekami) to znaczy, że mieszkamy w szpitalu psychiatrycznym :)

 • Link do komentarza mmvenez piątek, 31 stycznia 2020 22:16 napisane przez mmvenez

  Szczepienia bezpieczne nie są, wystarczy poczytać ulotkę ze składem i możliwymi powikłaniami. To nie są zioła, czy witaminy, to są silne środki farmaceutyczne, wyprodukowane w sposób laboratoryjny, sztuczny, chemiczny. Jeżeli ktoś uważa, że branie leków jest przymusowe (szczepionki są lekami) to znaczy, że mieszkamy w szpitalu psychiatrycznym :)

 • Link do komentarza Julian piątek, 31 stycznia 2020 15:46 napisane przez Julian

  Rozumiem, że jeśli wasze nieszczepione dzieci zachorują to pokrywacie całkowicie koszty ich leczenia?

 • Link do komentarza wyborca piątek, 31 stycznia 2020 09:35 napisane przez wyborca

  Ci radni, którzy podnoszą ręce za niezgodnymi z prawem uchwałami powinni poddać się do dymisji. Tego wymaga nie tylko honor, ale dobre wychowanie. Nie znasz podstaw prawa, w którym zabierasz głos, to dla ciebie nie ma miejsca w samorządzie, który stanowi prawo miejscowe. A przy okazji, kim są prawnicy, którzy nie potrafią doradzać tym radnym?

 • Link do komentarza mieszkaniec piątek, 31 stycznia 2020 09:29 napisane przez mieszkaniec

  Ludzie Budzasza dali POpis swojej wiedzy. I takich mamy radnych. Głosują za czymś o czym nie mają pojęcia. Istny Bareja Ha ha.

 • Link do komentarza micio piątek, 31 stycznia 2020 08:39 napisane przez micio

  Wszystkich którzy są przeciwko obowiązkowym szczepieniom polecam wracać na swoją płaską ziemię i wypatrywać chemitrails.
  Dlaczego potem nasze podatki mają iść na leczenie dzieci które będą ciężko chore z powodu braku szczepień lub powikłań spowodowanych chorobami.
  Ciężkie NOP (niepożądany odczyn poszczepienny) występują niezwykle rzadko tzn. 1-3 osoby na 1 000 000 (pzh.gov.pl). Niech każdy sobie odpowie czy warto się czepić. Zalety przewyższają setki razy skutki uboczne które występują w niewielkim stopniu. Prędzej się umrze od użądlenia pszczoły niż od szczepienia.

 • Link do komentarza Wiesław czwartek, 30 stycznia 2020 22:31 napisane przez Wiesław

  Przez takich jak on roznoszą się choroby.

 • Link do komentarza gnieźnianka czwartek, 30 stycznia 2020 21:47 napisane przez gnieźnianka

  Obywatelu, ta i podobne uchwały, ale także wypowiedzi gnieźnieńskich radnych na sesjach, które są przecież transmitowane, kompromitują to towarzystwo i nasze miasto. Niestety, oni są przedstawicielami Gniezna, a poziom wielu wypowiedzi jest po prostu żenujący. Dobitnie pokazała to ich dyskusja podczas ostatniej sesji o in vitro. Uchwała szczepionkowa też jak się okazuje jest dowodem na nieporadność tej władzy.

 • Link do komentarza Pan Cogito czwartek, 30 stycznia 2020 21:01 napisane przez Pan Cogito

  Decyzje wojewodów w zakresie swiatopogladowym są czysto polityczne. W sądach administracyjnych dezyzje wojewodów są unieważniane i prawo staje się prawem a nie ideologią. Właśnie po to walczyć trzeba żeby sądy były wolne od funkcjonariuszy partyjnych.

 • Link do komentarza mieszkaniec czwartek, 30 stycznia 2020 20:52 napisane przez mieszkaniec

  Brawo. !!!!
  Tę maszynkę do głosowania ponurych pomysłow budzika, zwaną Radą miasta gniezna rozpędzić na cztery wiatry.

 • Link do komentarza pierożek czwartek, 30 stycznia 2020 18:23 napisane przez pierożek

  i bardzo dobrze się stało! skoro część dzieci jest szczepiona to po co zmuszać tych rodziców co tego nie chcą??? Skoro dzieci szczepione są bezpieczne, to kogo obchodzi czy moje szczepię czy nie? jak dbam o ich zdrowie to moja prywatna sprawa, dopóki, dopóty im się nie dzieje krzywda!

 • Link do komentarza Obywatel czwartek, 30 stycznia 2020 17:05 napisane przez Obywatel

  To nie pierwsze miasto które próbowało wprowadzić takie niezgodne z prawem uchwały. Czyżby był to jakiś odgórny przykaz?
  Czy radni nie powinni z racji zajmowanego stanowiska najpierw się dowiedzieć czy ich uchwały są zgodne z prawem?

 • Link do komentarza rodzic czwartek, 30 stycznia 2020 16:44 napisane przez rodzic

  No i co drużyno Budasza?

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

m

Ostatnio dodane