wtorek, 28 stycznia 2020 15:53

Tranzyt ma zacząć omijać ul. Poznańską

 
Tranzyt ma zacząć omijać ul. Poznańską archiwum redakcji

Najpóźniej wczesną wiosną zmienione ma zostać oznakowanie, kierujące ruch samochodowy przez Gniezno. Tranzyt na trasie Toruń - Poznań ma się odbywać objazdem przez S5.

Od momentu otwarcia ruchu na kolejnym odcinku drogi ekspresowej S5 między węzłem Gniezno Południe a Mielnem, organizacja ruchu w zakresie tranzytu pozostała niezmieniona. Pojazdy ciężarowe, jadące z Poznania w kierunku Torunia i dalej do Olsztyna (lub w drugą stronę), nadal korzystały z przejazdu ul. Poznańską i Trasą Zjazdu Gnieźnieńskiego. 

W ostatnich miesiącach w tej sprawie do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad trafiło szereg pism od samorządowców w sprawie zmiany oznakowania na S5 i skierowania tranzytu na objazd. Dotychczasowe oznakowanie pozwala na przejazd samochodów ciężarowych przez Gniezno, co było uciążliwe dla mieszkańców (szczególnie osiedla Skiereszewo).

W odpowiedzi na liczne apele GDDKiA poinformowała, że oznakowanie na S5 zostanie zmienione do końca pierwszego kwartału 2020 roku. Zgodnie z nim tranzyt w rejonie Gniezna ma przebiegać od węzła S5 Gniezno Północ, przez Goślinowo, Trasę Zjazdu Gnieźnieńskiego do węzła DK 15 w rejonie osiedla Róża i dalej w kierunku Jankowa Dolnego. 

16 komentarzy

 • Link do komentarza Jaca czwartek, 30 stycznia 2020 20:11 napisane przez Jaca

  TIR-y na pola. Tam ich miejsce. Niech jeżdżą polnymi drogami,a nie krajowymi. W główkach się tirowcom poprzewracało. Przeciez to nie ludzie. Ja jestem gotów po każdą potrzebną mi rzecz jechać do producenta. A co tam. Że z Ustrzyk, że z Hajnówki? Pojeżdżę sobie. Tu po grzebień, tam po spinacze, gdzie indziej po mąkę czy cukier. A TIR-y niech taplają się w polnym błocie. Tam ich i ich kierowców miejsce.

 • Link do komentarza Sebastian czwartek, 30 stycznia 2020 14:08 napisane przez Sebastian

  Mam nadzieje , ze dla kierowcow jadacych w kierunku Torunia , Torun bedzie wyrozniony na drogowskazach , a nie ze bedzie trzeba sie domyslac w jakim kierunku jechac jak to jest obecnie.

 • Link do komentarza szofer środa, 29 stycznia 2020 22:55 napisane przez szofer

  A ja dorzucę obrazek z parkingu przy cmentarzu św. Piotra. Od wielu miesięcy parkuje tam samochód osobowy jako reklama i zajmuje miejsce dla samochodów, które tam powinny tylko parkować. uważam, że każdy, kto chce umieścić reklamę w pasie drogowym, musi uzyskać zgodę zarządcy drogi i zapłacić opłatę za zajęcie pasa drogowego. Reklama na samochodzie nie jest tu wyjątkiem, przepisy też jej dotyczą. Okazuje się jednak, ze można wyeliminować takie pseudoreklamy. Drogowcy w miejscach popularnych wśród właścicieli reklam na kółkach wprowadzili dodatkowe oznakowanie. Był to znak informujący, że parking jest przeznaczony wyłącznie dla pojazdów samochodowych. Uznaje się, że reklamy sa trwałe, więc można wykazać, że jest to działalność pełniąca funkcje reklamowe, za które należy się oplata.

 • Link do komentarza pieszy środa, 29 stycznia 2020 22:30 napisane przez pieszy

  A może tak pan prezydent ze swoja drużyną pomyśli, jak rozwiązać wzmożony ruch na krętej i niebezpiecznej ulicy Powstańców Wielkopolskich? Od pewnego czasu potężne TIRY są zmorą tej niedostosowanej do takiego ruchu ulicy, Ludzie idący na cmentarz nawet na pasach czują ciągły strach, zresztą pasy na skrzyżowaniu z ul. Kłeckoską to jakiś nienormalny pomysł. kierowcy, którzy widzą pieszych na tych pasach, a jadący w kierunku Zdziechowy, musza się zatrzymywać na ruchliwej ulicy Kłeckoskiej zatrzymując ruch pojazdów od skrzyżowania z Poznańską. Jeżeli jest duże natężenie ruchu, to dochodzi do tego, że pojazdy jadące od strony miasta zatrzymują się prawie na skrzyżowaniu! kto wymyślił te pasy w tym newralgicznym miejscu???

 • Link do komentarza Antek środa, 29 stycznia 2020 19:20 napisane przez Antek

  Mówiąc o pasach włączania się to też warto przy tej okazji wspomnieć o zbyt krótkim pasie włączania się, przy zjeździe z ulicy Gdańskiej na Trasę Zjazdy Gnieźnieńskiego ( kierunek Poznań). Ten pas włączania się w Trasę Zjazdu Gnieźnieńskiego (przy cmentarzu świętego Krzyża), nie pozwala rozpędzić się samochodom włączającym się do ruchu do prędkości z jaką jadą już inne pojazdy po Trasie Zjazdu Gnieźnieńskiego. Skutkiem tego każdy włączający się do ruchu, to jak nie ma samochodu BMW lub AUDI to staje tam zawalidrogą. Tylko grzeczność wielu kierowców przejeżdżających na lewy pas , w czasie naszego włączania się do ruchu powoduje, że nie dochodzi tam do kolizji drogowych. Może uda się ten pas jeszcze trochę wydłużyć dla bezpieczeństwa kierujących?

 • Link do komentarza drogowiec środa, 29 stycznia 2020 13:09 napisane przez drogowiec

  By ten pomysł wszedł w zycie na węźle RÓŻA, należałoby jeszcze wykonać zjazd z 15 tki (Od Torunia) na 5 tkę w kierunku Bydgoszczy. Bo wcześnie oszczędzano i takiego zjazdu nie zrobiono !

 • Link do komentarza Gość 1 środa, 29 stycznia 2020 12:44 napisane przez Gość 1

  A jak auta jadace z Wągrowca maja przejechać do Wrześni. Pewnie góra

 • Link do komentarza Mariusz środa, 29 stycznia 2020 11:26 napisane przez Mariusz

  Jeżeli puszczą tranzyt przez Goślinowo, to nikt nie wciśnie się na trasę bydgoską. Już są wielkie problemy! miało być lepiej, jak wybudowano S5, praktycznie nic się nie zmieniło. Zapraszam w godziny szczytu, kiedy ruszają TIRY lub ludzie wracają do Gniezna

 • Link do komentarza Teresa środa, 29 stycznia 2020 11:16 napisane przez Teresa

  Dla Was malkontenci to najlepiej tranzyt pchać od Lulkowa przez Strzyżewo i Goślinowo do S5. A avalon to już jest mistrzem świata w każdej dziedzinie. Taki potencjał intelektu się marnuje a można by go wykorzystać dla poprawy życia naszego nierozgarniętego społeczeństwa. Ujawnij się człowieku bo Gniezno potrzebuje takich wizjonerów.

 • Link do komentarza kierowca środa, 29 stycznia 2020 09:14 napisane przez kierowca

  Przez centrum miasta i wiadukt im. Popiełuszki gdzie jest zakaz jeżdżą cały czas i co ? I to samochody na gnieźnieńskich rejestracjach.

 • Link do komentarza stamtąd wtorek, 28 stycznia 2020 23:54 napisane przez stamtąd

  Coraz więcej potężnych samochodów ciężarowych sunie ulica Roosevelta i wcale to nie sa samochody dostawcze do firm tam ulokowanych. Z tym należy też zrobić porządek, bo są niebezpieczne, ale także niszczą miejską nawierzchnię!

 • Link do komentarza avalon wtorek, 28 stycznia 2020 21:21 napisane przez avalon

  Tzw węzeł Róża zaprojektowano biorąc pod uwagę tylko minimalizację kosztów - łącznice mają nieodpowiednią geometrię, pasy włączania prawie nie istnieją i są zlokalizowane na łukach przez co włączający się do ruchu nie widzą samochodów jadących pasami z pierwszeństwem.

  Prawie zawsze jak jadę pasem z centrum w stronę Bydgoszczy i ktoś zjeżdża na dół z Trzemeszna w stronę Bydgoszczy to albo zajeżdżają drogę albo "wyrzuca" go niebezpiecznie w stronę pasa ruchu którym jadę. Do tej pory ten zjazd był raczej mało używany, teraz pojadą nim tiry. Wiele z nich się tam wywróci, zdarzą się też zepchnięcia innych aut a może nawet poważne wypadki. Ten węzeł od początku wymaga przebudowy i dostosowania do ruchu tranzytowego. Znaki ograniczające prędkość dla dużej części kierowców w PL są tylko zbędną i denerwująca ozdobą na drodze.
  Poza tym wzrośnie ruch na koszmarnym skrzyżowaniu Gdańskiej i TZG.

  To bardzo zła decyzja.

 • Link do komentarza Zorro wtorek, 28 stycznia 2020 21:10 napisane przez Zorro

  I to jest kolejny powód do tego aby postawić sygnalizację świetlną na skrzyżowaniu "starej piątki" z ul Gdańską. Już teraz tworzą się tam gigantyczne korki i nawet nie chcę myśleć co będzie po wprowadzeniu tych zmian.

 • Link do komentarza Filip wtorek, 28 stycznia 2020 20:11 napisane przez Filip

  Lepiej późno niż wcale. Panie senatoze Gaweł - dzięki. E. W.

 • Link do komentarza Marek wtorek, 28 stycznia 2020 18:24 napisane przez Marek

  I teraz na węźle DK 15 będzie jeszcze więcej przypadków uderzania TIR ów w barierki OCHRONNE na łuku podjazdowym na 15 tkę. A co się będzie działo na skrzyżowaniu przy Castoramie i stacji LOTOS to lepiej nie myśleć . Tam będzie po prostu ARMAGEDON. Wypadki będą dosłownie co tydzień ! Wjazd z ulicy Gdańskiej na trasę Zjazdu gnieźnieńskiego będzie się odbywał na zasadzie " MOŻE ZDĄŻĘ ", "SPRÓBUJĘ, MOŻE SIĘ UDA". Ten zjazd z ulicy Gdańskiej na drogę w kierunku Bydgoszczy powinien zostać dla bezpieczeństwa kierujących, po prostu zamknięty.

 • Link do komentarza jaroslaw z wtorek, 28 stycznia 2020 17:45 napisane przez jaroslaw z

  Witam,jeśli dojdzie to do skutku to super decycja ,ale moje pytanie to co z tranzytem z kierunku WĄGROWCA. Też powinna być zmiana oznakowania ,która nie pozwoli n.a wjazd do miasta od tej strony,
  jaroslaw z.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane