środa, 22 stycznia 2020 16:24

Podwyżki za śmieci i bilety MPK uchwalone

 
Podwyżki za śmieci i bilety MPK uchwalone archiwum redakcji

Bez większej dyskusji nad komunikacją publiczną i z licznymi pomysłami na politykę śmieciową Gniezna. Radni podjęli uchwały ws. dwóch podwyżek, które wejdą w życie od 1 kwietnia br.

Już kilka dni temu informowaliśmy o planowanym podniesieniu stawek za bilety jednorazowe MPK. Nowa cena za bilet normalny zamiast 2,70 zł wynieść ma 3,00 zł, a za ulgowy zamiast 1,35 zł - 1,50 zł. Nie ulegają zmianie stawki za bilety długookresowe, choć wykreślonych zostaje kilka imiennych z uwagi na - jak to określono - małe zainteresowanie: bilet 10-cio dniowy imienny na 1 linię, bilet 10-cio dniowy imienny na 2 linie, bilet 60-cio dniowy imienny na 1 linię, bilet 60-cio dniowy imienny na 2 linie, bilet kwartalny imienny na 1 linię, bilet kwartalny imienny na 2 linie i bilet studencki imienny sieciowy.

- Długo rozważaliśmy kwestię związaną z biletami i regulacją ich ceny. Uznaliśmy, że najlepszym rozwiązaniem będzie, żeby nie odciągać ludzi od komunikacji miejskiej i zachować ceny biletów miesięcznych. Mimo 7-miesięcznego czasu od ostatniej regulacji, nie zmieniamy cen biletów miesięcznych. To ma uczynić komunikację bliższą mieszkańcom, bardziej konkurencyjną i zachęcić do korzystania z komunikacji publicznej - stwierdził Jarosław Grobelny. Za podwyżką zagłosowało 16 radnych, 1 wstrzymał się od głosu, a 5 było przeciwko. 

O wiele większa dyskusja przetoczyła się nad podwyżką cen za odbieranie odpadów. Przypomnijmy iż od 1 kwietnia br. za śmieci niesegregowane zapłaci się 48 zł od osoby (do tej pory 20 zł), a za segregowane 24 złote (do tej pory 14 złotych). Jak przekazano, ma to zmusić wszystkich mieszkańców do podjęcia się polityki segregacji śmieci, a obecnie jeszcze 25% z nich nie robi tego. Tymczasem przepisy wymuszają wprowadzenie segregacji w celu uzyskania poziomu odzysku odpadów, jaki jest narzucany. Do tego, jak przekazano, rosną odgórne stawki, które trzeba płacić za gospodarowanie odpadami. Długa dyskusja i przerzucanie się argumentami zajęła sporo czasu w trakcie posiedzenia, a ostatecznie 15 radnych zagłosowało za podwyżkami, 5 było przeciwko i 1 wstrzymał się od głosu.

41 komentarzy

 • Link do komentarza wilk piątek, 31 stycznia 2020 02:02 napisane przez wilk

  kiedy------ już niedługo,to możesz być pewny !!!

 • Link do komentarza kiedy wtorek, 28 stycznia 2020 12:17 napisane przez kiedy

  a kiedy będzie podwyżka za centralne ogrzewanie i za Ciepła Wodę z PEC - u?

 • Link do komentarza Emil niedziela, 26 stycznia 2020 08:18 napisane przez Emil

  O podwyżki wnioskował Prezydent miasta ( PO ), a radni w większości z PO tylko przyklepali. BRAWO !

 • Link do komentarza Obywatel niedziela, 26 stycznia 2020 04:54 napisane przez Obywatel

  Podwyżki to nie wina rządu tylko uni i nieudolnej władzy w Gnieźnie, która sobie z tym ewidentnie nie radzi. Najprościej jest podnieść ludziom opłaty bez zastanowienia się jak uszczelnić system. Ale wybraliście ich sobie to płaćcie i płaczcie. Wladza w Gnieźnie jeszcze nie raz podziękuje prostemu, ciemnemu ludowi- swoim wyborcom w postaci podwyżek, za ich głosy. Ucz się narodzie na błędach bo inaczej zginiesz.

 • Link do komentarza dom jednorodzinny wolnostojący sobota, 25 stycznia 2020 18:08 napisane przez dom jednorodzinny wolnostojący

  Dlaczego za śmieci musimy płacić od osoby zamiast od ilości śmieci ? W zależności od zadeklarowanej ilości osób przydzielane są pojemniki z określoną pojemnością ale to widać że jedni nawet do połowy ich nie zapełniają a inni dostawiają jeszcze dodatkowe worki gdyż nie mieszczą śmieci w swoich pojemnikach. Zróbcie tak że każdy niech składa deklarację ile jakich pojemników chce i płaćmy od pojemnika o określonym litrażu. Zakazać Urbisowi odbierania dodatkowych worków ze śmieciami poza pojemnikami i tyle. Rozwiązanie proste i sprawiedliwe, każdy sobie wyznaczy pojemność kubła i za tyle zapłaci bez żadnych kombinacji z ilością zamieszkujących itd.

 • Link do komentarza czytelnik sobota, 25 stycznia 2020 12:30 napisane przez czytelnik

  Ad Stefek - coś mi nie pasuje. Naprawdę Września płaci mniej za te śmieci? Przecież, skoro odbiera je PUK i zawozi na miejsce składowania w Bardzie, to trzeba jeszcze z tych opłat zapłacić dodatkowo PUKowi za odbiór i wywóz do Barda i właścicielowi placu śmieciowego za dzierżawę terenu. To jak oni to kalkulują, ze wrześnianie płacą mniej niż gnieźnianie? Albo nie masz racji, albo jest w tym wszystkim drugie dno?

 • Link do komentarza szperacz sobota, 25 stycznia 2020 00:05 napisane przez szperacz

  Uczcie się chłopaki! Przestańcie wydawać społeczne pieniądze na głupoty, tylko weźcie się za myślenie i organizację życia społeczeństwa, któremu z własnej i nieprzymuszonej woli postanowiliście służyć!
  http://www.spalarnia.slask.pl/gospodarka-odpadami-w-wiedniu-to-nie-tylko-spalarnia-w-centrum-miasta,683.html

 • Link do komentarza czytelnik piątek, 24 stycznia 2020 23:41 napisane przez czytelnik

  Gminy oraz firmy wywożące śmieci wykorzystują niewiedzę mieszkańców i nakazują im bez żadnych wyjątków ponosić opłaty za wywóz odpadów. Tymczasem, jeżeli właściciel nieruchomości wykaże, że śmieci u niego nie powstają, nie ma podstaw prawnych, do zmuszania go do zawarcia umowy o wywóz odpadów.Eksperci podkreślają, że nie wolno każdego przypadku mierzyć jedną miarą. Nie można wykluczyć, że osoba, która nie chce płacić za wywóz odpadów, pozbywa się ich w sposób niezgodny z prawem lub godzi się płacić tylko za wywóz w okresie, gdy przebywa na nieruchomości, np. w czasie urlopu.Jednak zgodnie z ustawą o śmieciach płacić musi każdy, bez względu na to, ile wytwarza śmieci. Jeśli ktoś szuka w takim rozwiązaniu sprawiedliwości, to jej nie znajdzie. Wielu mieszkańców już dawno się przekonało, że płaci za kubły w połowie zapełnione. ustawa jak i uchwały sa więc niejasne i niesprawiedliwe.

 • Link do komentarza do greg piątek, 24 stycznia 2020 16:44 napisane przez do greg

  A co ma PO do podwyżek ? To pis rozdaje kasę którą musi znaleźć dane miasto aby wypłacić chociażby 500+ to góra jest winna podwyżek a nie władza w naszym mieście.. ktokolwiek by to nie był bedzie nas dobijał za decyzję Z góry (pis)

 • Link do komentarza wilk piątek, 24 stycznia 2020 16:23 napisane przez wilk

  Cała DRUŻYNA BUDASZA i RADNI głosujący za złodziejskimi podwyżkami powinni od tego momentu być PERSONA NON GRATA w naszym mieście Gnieźnie !!!! Ludzie powinni się zorganizować i NIE zapłacić za uchwalone podwyżki i rozpocząć kroki do REFERENDUM nad odwołaniem całej rady włącznie z prezydentem marionetką. Podobnie zrobili mieszkańcy gminy NIECHANOWA ,gdzie w marcu odbędzie się referendum !!! Cała rada miasta bierze pieniądze z NASZYCH PODATKÓW i oni śmią bezczelnie wbrew woli mieszkańców podwyższać podatki ?????? Co za tupet i kpina z ludzi !!!! Ale już dawno temu pisałem,że to czerwono-różowe towarzystwo,jak dalej będzie rządzić w Gnieźnie to zawsze będą podwyższać wszelkie opłaty,bo tylko to potrafią !!!!!

 • Link do komentarza micio piątek, 24 stycznia 2020 13:26 napisane przez micio

  Czy to prawda że Września płaci mniej za odpady chociaż ma 3x dalej do wyspiska niż Gniezno?

 • Link do komentarza Greg piątek, 24 stycznia 2020 10:56 napisane przez Greg

  Wybraliście PO i lewaków to buziulki szanowne na kłódeczkę, płacić i nie narzekać!

 • Link do komentarza Stefek czwartek, 23 stycznia 2020 22:26 napisane przez Stefek

  We Wrześni odpady odbiera firma PUK Września, która wiezie je nie do Lulkowa a do stacji przeładunkowej w Bardo. Z Bardo odpady obierają zestawy URBISu, które przywożą je do ZZO w Lulkowie. To tak gwoli ścisłości ;-)

 • Link do komentarza W-48 czwartek, 23 stycznia 2020 22:00 napisane przez W-48

  Jak demokracja to demokracja.Choc nie naleze do nadzwyczajnej kasty to biore z nich przyklad bo jezeli im wolno to i mnie wolno.Nie zgadzam sie z uchwala nie moich radnych, przestane placic za wywoz smieci i prosze umozliwic mi abym mogl osobiscie odwozic swoje smieci i zaplacic uczciwie za kilogramy.mysle ,ze nie jestem odosobniony w takim pogladzie.

 • Link do komentarza Norbert czwartek, 23 stycznia 2020 21:08 napisane przez Norbert

  @Jam_Jest , nie wiedziałem, że to PiS rządzi w Gnieźnie i że to PiS zrobił te wszystkie podwyżki. Dziękuję Panu za uświadomienie mnie, bo mi się wydawało, ze ci radni, co tak pokornie słuchają Budasza i podnoszą rękę, to lewactwo. A tu olśnienie, pan mówi, ze oni są z PiSu!

 • Link do komentarza Szmata na buzię czwartek, 23 stycznia 2020 20:55 napisane przez Szmata na buzię

  Ja mam pomysł taki, aby Gniezno jako pierwsze w świecie zakazało sprzedaży czegokolwiek w opakowaniach, które nie są wtórne, przy jednoczesnym otwarciu wielu skupów surowców wtórnych. Problem rozwiązany i Gniezno prócz odpadów biodegradowalnych nie będzie produkować innych śmieci.

 • Link do komentarza mieszkaniec czwartek, 23 stycznia 2020 19:05 napisane przez mieszkaniec

  Rozklad jazdy Mpk jest do bani. Stary rozklad ten ktory byl przed chyba 3 laty byl bardziej dostosowany do osob pracujacych, uczacych sie i dojezdzajacych do pracy na pociag. Czesto jezdze autobusami i widze jak ten sam kierowca obsluguje 3,4 linie gdzie dojezdza na koncowke i zaraz rusza z powrotem inna linia. A gdzie czas na odpoczynek i regeneracje. Kierowce obowiazuja pewne przepisy dotyczace czasu pracy. Sami kierowcy stwierdzili ze stary rozklad byl o wiele lepszy, tylko ze poprzedni prezes go zmienil na korzysc (oszczednosci) Mpk. Z moich spostrzezen kiedy kierowca na lini 7 ma odpoczywac skoro czas przejazdu z punktu A do punktu B ma 21 minut a czas odpoczynku 2 minuty. To jest chyba lamanie czasu pracy kierowcy. (minimum 15 minut przerwy wg przepisow)

 • Link do komentarza Aniela czwartek, 23 stycznia 2020 18:29 napisane przez Aniela

  Nie rozumiem dlaczego segregując makulaturę i złom mam płacić za ich odbiór ode mnie ? Przecież to czysty zysk , to są surowce wtórne od dawien dawna i naturalne jest że można je spieniężyć w punktach skupu makulatury i złomu. Czy URBIS oddaje to za darmo ?

 • Link do komentarza Jam_Jest czwartek, 23 stycznia 2020 15:21 napisane przez Jam_Jest

  Co po niektórych wpisach, to można odnieść wrażenie, że Budaszowi udało się jakąś część Gnieźnian obudzić. Dobry to znak, ale jednak podwyżek nikt nie uniknie, PIS dalej będzie sobie kupował swoich wyborców, i będzie im odbierał to, co dał z naszych pieniędzy, a jak można się przekonać to baranków ci u nas dostatek. Brawo dla podwyżek!!!

 • Link do komentarza Greta Nieeko czwartek, 23 stycznia 2020 12:26 napisane przez Greta Nieeko

  Na tym polega ekoterroryzm, abyś człowiecze denerwował się , że twój sąsiad nie segreguje śmieci i ponosił finansowe konsekwencje. Tymczasem ...Trudno pojąć dlaczego nie są egzekwowane kwestie ochrony środowiska pośród wytwórców śmieciogennych technologii. To oni powinni się tłumaczyć i opłacać utylizację swoich brudnych pomysłów. Za komuny były szklane butelki do mleka, które później można było oddać na stłuczkę i ponownie przetworzyć... żadna filozofia itd.

startpoprz.123nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane