poniedziałek, 20 stycznia 2020 14:49

Tankowanie samolotów nad Gnieznem

 
Tankowanie samolotów nad Gnieznem fot. Rafał Wichniewicz

W poniedziałkowe popołudnie ci, którzy usłyszeli i widzieli na niebie przelatujące wojskowe samoloty, mieli okazję zobaczyć raczej rzadko spotykany rodzaj ćwiczeń.

Okazja ku temu nadarzyła się 20 stycznia po godzinie 12:00. Nad Gniezno nadleciał samolot McDonnell Douglas KDC-10 który jest typem trójsilnikowego odrzutowego samolotu średniego i dalekiego zasięgu. Powietrzny wehikuł należał do królewskich sił powietrznych Holandii i przyleciał nad nasz teren z bazy wojskowej w Eindhoven, skąd wystartował chwilę przed godziną 12:00. 

W trakcie przelotu nad naszym regionem wykonał kilka pętli na obszarze pomiędzy Gnieznem a Inowrocławiem i Toruniem na średniej wysokości 7 kilometrów, w trakcie których zatankował samoloty myśliwskie F16. McDonnell Douglas KDC-10 dostosowane są do tego typu zadań, wykonując to za pomocą sztywnego przewodu, wysuwanego z dolnej części kadłuba i podłączanego do lecącej pod nim drugiej maszyny.

Trasa lotu za: flightradar24.com

3 komentarzy

  • Link do komentarza Brawo  piloci wtorek, 21 stycznia 2020 09:26 napisane przez Brawo piloci

    Nasi piloci myśliwców F 16 wspięli się na kolejny pułap swoich zdolności i umiejętności . Brawo

  • Link do komentarza Grzegorz wtorek, 21 stycznia 2020 08:40 napisane przez Grzegorz

    Obserwowałem to na radarze i myślałem że ten samolot ma jakiś problem tylko że nad Toruniem miał wysokość 27000 stóp i trochę mnie to zmyliło. Ale dało dużo do myślenia. Czyżby z tego powodu samolot rejsowy z Bydgoszczy do Warszawy o 15.10 był opóźniony

  • Link do komentarza Jarko poniedziałek, 20 stycznia 2020 22:21 napisane przez Jarko

    Widziałem piękny widok.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane