Wydrukuj tę stronę
wtorek, 14 stycznia 2020 10:49

Będą wyższe ceny biletów jednorazowych MPK

 
Będą wyższe ceny biletów jednorazowych MPK archiwum redakcji

Wzrost kosztów niezależnych od spółki - tak brzmi wyjaśnienie podwyżki cen biletów jednorazowych za przejazdy autobusami Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji. Z oferty znika też część biletów okresowych.

Zmiany w cenniku usług MPK zostały zawarte w projekcie uchwały, która będzie omawiana jeszcze na styczniowej sesji Rady Miasta Gniezna. Zgodnie z jej treścią, od 1 kwietnia 2020 roku wrosnąć mają ceny za bilety jednorazowe - od tego dnia zamiast 2,70 zł za bilet normalny zapłacimy już 3 złote. Zamiast 1,35 zł za bilet ulgowy - 1,50 zł. 

Przyczyną podwyżki cen ma być wzrost kosztów, a ponadto uzasadnia się to tym iż stawki nie były zmieniane od 2012 roku: - Spółka wykonując zadanie własne Miasta Gniezna w zakresie zaspokojenia potrzeb mieszkańców w zakresie lokalnego transportu drogowego wykonuje rocznie około 2 mln wozokilometrów. W ostatnich trzech latach koszt jaki Spółka poniosła na zakup oleju napędowego wzrósł o ponad 30%. Jeszcze wyższy poziom wzrostu nastąpił w segmencie wynagrodzeń pracowników, które wzrosły o ponad 32%. Wzrostu kosztów zakupu oleju napędowego, podwyżek wynagrodzeń oraz innych czynników kosztowych takich jak: kosztów amortyzacji 12 nowych autobusów zakupionych w 2018 r., rosnących kosztów utrzymania pozostałego taboru, podwyżek wynagrodzeń w związku z rosnącą płacą minimalną, spodziewanych drastycznych podwyżek cen energii, jak również wzrostu inflacji, Spółka nie jest w stanie pokryć uzyskiwanym przychodem - czytamy w uzasadnieniu. Szacuje się, że spółka będzie mogła pozyskać z tytułu podwyżki cen około 360 tys. złotych. 

Co więcej - nie zostaną zmienione ceny za bilety 60-minutowe, 24 godzinne oraz jednorazowe rodzinne. Podobnie też nie ulegnie zmiana cen za bilety długookresowe, choć z oferty zostają wykreślone bilety:

  • bilet 10-cio dniowy imienny na 1 linię,
  • bilet 10-cio dniowy imienny na 2 linie,
  • bilet 60-cio dniowy imienny na 1 linię,
  • bilet 60-cio dniowy imienny na 2 linie,
  • bilet kwartalny imienny na 1 linię,
  • bilet kwartalny imienny na 2 linie,
  • bilet studencki imienny sieciowy

Przyczyną ich usunięcia ma być niska sprzedaż - od kilku do kilkudziesięciu miesięcznie: - Ceny biletów okresowych pozostawione są na dotychczasowym poziomie, ponieważ Spółka w ten sposób zachęca pasażerów do stałego korzystania z komunikacji miejskiej. Poprzez powyższe zmiany taryfa opłat stanie się bardziej przejrzysta i czytelna - czytamy. Od 1 kwietnia wzrośnie także cena za przewóz rzeczy autobusami MPK - wyniesie ona 3 zł, czyli cenę dodatkowego biletu jednorazowego.

14 komentarzy