wtorek, 14 stycznia 2020 10:49

Będą wyższe ceny biletów jednorazowych MPK

 
Będą wyższe ceny biletów jednorazowych MPK archiwum redakcji

Wzrost kosztów niezależnych od spółki - tak brzmi wyjaśnienie podwyżki cen biletów jednorazowych za przejazdy autobusami Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji. Z oferty znika też część biletów okresowych.

Zmiany w cenniku usług MPK zostały zawarte w projekcie uchwały, która będzie omawiana jeszcze na styczniowej sesji Rady Miasta Gniezna. Zgodnie z jej treścią, od 1 kwietnia 2020 roku wrosnąć mają ceny za bilety jednorazowe - od tego dnia zamiast 2,70 zł za bilet normalny zapłacimy już 3 złote. Zamiast 1,35 zł za bilet ulgowy - 1,50 zł. 

Przyczyną podwyżki cen ma być wzrost kosztów, a ponadto uzasadnia się to tym iż stawki nie były zmieniane od 2012 roku: - Spółka wykonując zadanie własne Miasta Gniezna w zakresie zaspokojenia potrzeb mieszkańców w zakresie lokalnego transportu drogowego wykonuje rocznie około 2 mln wozokilometrów. W ostatnich trzech latach koszt jaki Spółka poniosła na zakup oleju napędowego wzrósł o ponad 30%. Jeszcze wyższy poziom wzrostu nastąpił w segmencie wynagrodzeń pracowników, które wzrosły o ponad 32%. Wzrostu kosztów zakupu oleju napędowego, podwyżek wynagrodzeń oraz innych czynników kosztowych takich jak: kosztów amortyzacji 12 nowych autobusów zakupionych w 2018 r., rosnących kosztów utrzymania pozostałego taboru, podwyżek wynagrodzeń w związku z rosnącą płacą minimalną, spodziewanych drastycznych podwyżek cen energii, jak również wzrostu inflacji, Spółka nie jest w stanie pokryć uzyskiwanym przychodem - czytamy w uzasadnieniu. Szacuje się, że spółka będzie mogła pozyskać z tytułu podwyżki cen około 360 tys. złotych. 

Co więcej - nie zostaną zmienione ceny za bilety 60-minutowe, 24 godzinne oraz jednorazowe rodzinne. Podobnie też nie ulegnie zmiana cen za bilety długookresowe, choć z oferty zostają wykreślone bilety:

 • bilet 10-cio dniowy imienny na 1 linię,
 • bilet 10-cio dniowy imienny na 2 linie,
 • bilet 60-cio dniowy imienny na 1 linię,
 • bilet 60-cio dniowy imienny na 2 linie,
 • bilet kwartalny imienny na 1 linię,
 • bilet kwartalny imienny na 2 linie,
 • bilet studencki imienny sieciowy

Przyczyną ich usunięcia ma być niska sprzedaż - od kilku do kilkudziesięciu miesięcznie: - Ceny biletów okresowych pozostawione są na dotychczasowym poziomie, ponieważ Spółka w ten sposób zachęca pasażerów do stałego korzystania z komunikacji miejskiej. Poprzez powyższe zmiany taryfa opłat stanie się bardziej przejrzysta i czytelna - czytamy. Od 1 kwietnia wzrośnie także cena za przewóz rzeczy autobusami MPK - wyniesie ona 3 zł, czyli cenę dodatkowego biletu jednorazowego.

14 komentarzy

 • Link do komentarza Gustaw piątek, 17 stycznia 2020 15:38 napisane przez Gustaw

  Podwyżka cen ... jestem w stanie zrozumieć ale, że likwidowane są bilety miesięczne, dwumiesięczne to się z lekka mówiąc wkurzamy. 9,8,7,2 i wiele innych są biletami na 1 lub 2 linie , chcecie nas zmusić do zakupu biletów na wszystkie linie .... po co nam to ???? !!!!! Dla tego byście więcej kasy ściągnęli od pasażerów. To jest wredne... jeden autobus raz na godzinę i jeszcze dowalicie likwidację miesięcznych i dwumiesięcznych biletów

 • Link do komentarza snake czwartek, 16 stycznia 2020 12:17 napisane przez snake

  wdrożyć coś na wzór karty PEKA i skończy się lament, że jest drogo. Wtedy zapłaci się za tyle ile się pojedzie. Jeszcze MPK zarobi, bo wtedy przybędzie więcej pasażerów na krótkich odcinkach.

 • Link do komentarza Mieszkaniec Gniezna czwartek, 16 stycznia 2020 11:28 napisane przez Mieszkaniec Gniezna

  Do wszystkich zauroczonych rozdawnictwem polskiego rządu: słowa Margaret Thatcher: " Państwo niczego nie daje bo niczego nie ma. Jeśli rząd twierdzi, że daje komuś, znaczy że zabiera Tobie. Rząd nie ma własnych pieniędzy".
  Jeśli komuś nie odpowiadają ceny biletów, to zawsze można sobie pospacerować - Gniezno to nie Warszawa.
  Co do opóźnień w kursowaniu, to nie jest wina MPK, tylko zakorkowanych ulic, a często niestety brakiem umiejętności w jeździe pozostałych kierowców.

 • Link do komentarza mieszkaniec czwartek, 16 stycznia 2020 10:31 napisane przez mieszkaniec

  Jezeli Mpk szuka pieniedzy to moze niech wydłuży kurs lini 14 do Osinca a zlikwiduje linie nr 4 ktora ms i tak pare kursow dziennie.

 • Link do komentarza Gustaw środa, 15 stycznia 2020 20:17 napisane przez Gustaw

  No i wymyślili ... diesel podłączony do prądu. Oto przyczyna podwyżki cen za bilety.

 • Link do komentarza pasażer MPK środa, 15 stycznia 2020 14:54 napisane przez pasażer MPK

  To prawda Miasto zakupiło 12 nowych autobusów i wyremontowało część zajezdni, a co z resztą jakie 32% podwyżki dla pracowników może w administracji bo kierowcy tego nie odczuli jeszcze zostali oszukani.Większość taboru to pełnoletnie już Mercedesy ze znaczną ilością kilometrów. Miasto zamiast zyskać to traci, zamiast remontować zajezdnie przy Wesołej to powinna zaadoptować większy plac po byłym PKS. Wydłużyć niektóre linie lub połączyć nierentowne w jedną. (zlikwidowana lina 0 i 23), iść w ekologie to prawda w Inowrocławiu postawiono na ekologię a u nas stare kopciuchy. Czy ktoś rozliczył poprzedniego prezesa za swoją nieudolność chodzi tu o zbyt duże koszta rozbudowy zajezdni. A tu ciągle opóźnienia i opóźnienia autobusów. Może warto by wrócić do starego rozkładu jazdy który istniał przez wiele lat i się sprawdzał. Nasza władzo wystarczy trochę zejść do poziomu zwykłego "robola" i posłuchać o czym się mówi a kierowcy mówią dużo tylko nikt nie chce słuchać. Ale taką mamy władzę w Gnieźnie.

 • Link do komentarza realista środa, 15 stycznia 2020 10:12 napisane przez realista

  Avanti. To ze nie masz podwyżki to podziękuj swojemu szefowi !1 A może po prostu tak kiepsko pracujesz, że na podwyżkę nie zasłużyłeś i kropka !

 • Link do komentarza Robi środa, 15 stycznia 2020 07:57 napisane przez Robi

  8lat temu byla podwyzka cen biletow wiec zrozumiale jest to ze podwyzka bedzie. Ceny pradu paliwa ida do góry to gdzies trzeba szukać pieniedzy na to wszystko. Pracownicy takze potrzebuja podwyżek bo wypłaty niestety nie sa zrównoważone do wykonywujacej pracy.

 • Link do komentarza emeryt wtorek, 14 stycznia 2020 22:59 napisane przez emeryt

  Avanti, to nie jest niegospodarny w polskich samorządach. Tam, gdzie nie potrafią się rządzić, gdzie ważniejsze sa króliki, in vitro, piach na rynku niż troska o budżet obywatela, tam rosną koszty utrzymania przez mieszkańców. Bo jak narazie, to tylko PiS podniósł emerytury, pensje, dał na seniorów, na dzieci. A może jeszcze byś chciał na wczasy na Wyspach Kanaryjskich?

 • Link do komentarza Mieszkanka wtorek, 14 stycznia 2020 22:48 napisane przez Mieszkanka

  Wraz z podwyżką i zmianą cen biletów należałoby logicznie ułożyć rozkład jazdy, który niestety nie ułatwia zycia mieszkańcom Gniezna. Autobusy jeżdżą o jednakowych godzinach 1-3 min odstępy a później długo długo nic.

 • Link do komentarza Michał wtorek, 14 stycznia 2020 18:48 napisane przez Michał

  Zapomnieliście jeszcze napisać że to wina Tuska

 • Link do komentarza Oburzona wtorek, 14 stycznia 2020 14:44 napisane przez Oburzona

  Szkoda, że takie wielkie zakupy zrobione odnośnie taboru a nadal jeżdżą stare schodowe ,ktore stają daleko od krawężników i zarówno ludzie starsi mają problem z wsiadaniem i wysiadaniem o wózkach nie wspomnę!!! Koszmar i nikt z tym nic nie robi!!!!

 • Link do komentarza Avanti wtorek, 14 stycznia 2020 14:28 napisane przez Avanti

  Dziękuję PIS....wszystko w górę za wyjątkiem mojej pensji....czyli jeszcze czekam na podwyżkę śmieci i będę szczęśliwy...

 • Link do komentarza rezigiusz wtorek, 14 stycznia 2020 11:03 napisane przez rezigiusz

  No cóż najpierw się rozbudowuje bez opamiętania swoja bazę a teraz pod hasłem "spodziewanych drastycznych podwyżek cen prądu" argumentuje się podwyżkę cen biletów. Zrozumiał bym tą argumentację w Inowrocławiu bo tam sa autobusy hybrydowo-elektryczne ale u nas same eko-diesle :-)

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane

Antyki022022