czwartek, 19 grudnia 2019 14:19

„Szczepionkowe” kryteria wprowadzone, ale czy zostaną zaakceptowane?

 
„Szczepionkowe” kryteria wprowadzone, ale czy zostaną zaakceptowane? archiwum redakcji

Głosami większości przyjęto na środowych obradach nowe kryteria przyjmowania dzieci do przedszkoli i żłobka prowadzonych przez Miasto Gniezno. Dziecko nieszczepione będzie miało trudniejszy do nich dostęp.

Projekty uchwał w tej sprawie był już omawiane na Komisji Oświaty i zyskały pozytywną opinię. Zgodnie z treścią obu dokumentów, zarówno do przedszkoli, jak i żłobka miejskiego (oraz filii), które są prowadzone przez Miasto Gniezno, wprowadzono nowe zapiski dotyczące kryteriów przyjmowania.

W przypadku żłobka miejskiego dostęp będą miały dzieci poddane szczepieniu, a rodzice będą musieli przedstawić zaświadczenie lekarskie w celu udowodnienia. W przypadku przedszkoli sytuacja jest nieco inna: - Jest to kryterium, jakie będzie brane przy drugim etapie rekrutacji, bowiem pierwszy odbywa się na podstawie kryteriów ustawowych - przekazał wiceprezydent Michał Powałowski, dodając iż projekt uchwały jest odpowiedzią na apel dra Artura de Rosier, prezes Wielkopolskiej Izby Lekarskiej, który zwrócił uwagę iż rośnie liczba osób, które nie są poddawane szczepieniom. Wzrost tej tendencji w skali kraju potwierdzają także dane gnieźnieńskiego Sanepidu, które przybliżyliśmy kilka dni temu. Zgodnie z nimi jeszcze w 2016 roku było 96 nieszczepionych dzieci, a na koniec września 2019 roku odnotowano już 165 takie przypadki (zobacz więcej).

- Wchodzimy na bardzo śliski temat, bo trzeba rozgraniczyć dwie rzeczy - sprawę obowiązkowych szczepień, czy mamy o tym decydować czy nie, to nie nam o tym decydować. Tu sprawa dotyczy kryterium - stwierdził radny Paweł Kamiński, który przybliżył przepisy, wskazując iż nie mówią one o możliwości ograniczenia dostępu do placówek według takich kryteriów oraz orzeczenia WSA w Gliwicach, który unieważnił uchwałę Rady Miasta w Częstochowie z uwagi na niekonstytucyjność takiego kryterium oraz naruszenie danych osobowych. Przytoczył też inny wyrok warszawskiego sądu, który wskazywał, że rozporządzenie ministerstwa dotyczące szczepień obowiązuje do określonego roku życia i rodzic może zdecydować, kiedy chce to zrobić: - My nie możemy narzucać obowiązku, ani poddawać tego w kryterium przyznawania miejsc w żłobkach i przedszkolach, bo rodzic ma na to jeszcze czas. Przytoczył też opinię prawną przy uchyleniu uchwały poznańskiego samorządu, który także zdecydował się wprowadzić podobne kryteria wskazując na końcu: - Na podstawie tego kryterium musielibyśmy być konsekwentni i wprowdzić ograniczenia do korzystania z basenu, szkół publicznych i wszystkiego, co jest publiczne - mówił, apelując iż powinno się nie przyjmować tej uchwały, bo ona i tak zostanie uchylona.

- Naszym kryterium, jeśli chodzi o szczepienie, nie chcemy nikogo karać, tylko dajemy punkty za to, że ktoś jest szczepiony, a więc promujemy szczepienie i prozdrowotny tryb życia i podejście rodziców do tego, aby w ten sposób wpływać na poziom zdrowotności społeczeństwa - stwierdził Michał Powałowski, wskazując iż Konstytucja wskazuje także nakładanie na władzę publiczną dbałość o zdrowie dzieci, kobiet w ciąży oraz niepełnosprawnych: - My nie chcemy kserokopii dokumentacji medycznej, a tylko zaświadczenie lekarskie. Jeśli dziecko nie zostanie zaszczepione na gruźlicę, bo rodzice stwierdzą, że zrobią to jak będzie miał 15 lat, to lekarz wystawi zaświadczenie, że zostało zaszczepione zgodnie z kalendarzem szczepień i te szczepienia, które są do 3 roku życia były obowiązkowe w tym momencie zaświadczenie będzie o tym mówiło. Radny Artur Kuczma stwierdził, że częstochowski samorząd ostatecznie w sierpniu 2019 roku wygrał sprawę z Wojewodą. Radny Andrzej Wdzięczny stwierdził, że skoro ustawa dopuszcza samorząd do tworzenia własnych kryteriów, to w tym przypadku on nie ma żadnych uwag do zaproponowanego projektu. Radny Dariusz Banicki dodał, że szczepienie dzieci jest obowiązkiem prawnym i nie dokonywanie tego jest łamaniem przepisów. 

Po dalszej wymianie zdań pomiędzy działaczami, zarządzono głosowanie, w którym 17 radnych opowiedziało się za wprowadzeniem ww. kryteriów w przedszkolach, 2 było przeciwnych a 1 wstrzymał się od głosu. W przypadku żłobka miejskiego rezultat głosowania był taki sam. Nowe kryteria będą obowiązywać przy najbliższej, wiosennej rekrutacji.

 

12 komentarzy

 • Link do komentarza medyk niedziela, 22 grudnia 2019 23:49 napisane przez medyk

  Lobby szczepionkowe osiąga swój sukces przez takich laików, jak miejska gnieźnieńska rada z prezydentem na czele. Wy nawet nie macie pojęcia, jakie interesy i jakie pieniądze stoją za tymi szczepieniami. Więc pomagajcie im dalej, oni takich naiwniaków potrzebują!

 • Link do komentarza Inigo niedziela, 22 grudnia 2019 23:37 napisane przez Inigo

  @as: przeciw uchwale: Bartkowicz, Kamiński; wstrzymał się: Szarzyński; wszyscy pozostali obecni za uchwałą

 • Link do komentarza nina niedziela, 22 grudnia 2019 23:37 napisane przez nina

  Dyskryminacja dzieci, może zainteresować się osobami które pracują w sklepach i robić im często badania na wiele chorób np wirusowe zapalenie wątroby, hiv, i choroby pasożytnicze. Myślę, że trzeba również zająć się zanieczyszeniem powietrza w Gnieźnie. Mam nadzieję, że rodzice będą walczyć o prawa swoich dzieci w sądzie.

 • Link do komentarza as niedziela, 22 grudnia 2019 16:41 napisane przez as

  Gdzie lista radnych głosujących za dyskryminacją dzieci?

 • Link do komentarza Koryfeusz sobota, 21 grudnia 2019 15:21 napisane przez Koryfeusz

  Kwestia szczepionek to sprawa dyskusyjna. Kiedyś było ich mniej, te podstawowe i nikt nie robił problemów. Teraz coraz to nowe szczepionki na coraz to nowsze choroby, które ktoś produkuje. Albo pojawiają się szczepionki na choroby, które nie istnieją. Właściwie to nawet nie wiemy w jakiej kolejności to się dzieje, czy pierw wyprodukują chorobę, a potem szczepionkę czy odwrotnie. Niestety nad tym biznesem farmaceutycznym co produkuje nowe choroby i leki by na tym zarabiać to nie ma kontroli. Może celowe, bo to ma drugie dno. Ktoś pociąga za sznurki, a ten ktoś to zwolennicy NWO chcący doprowadzić do depopulacji ludzi. Oni od dawna to planują, wywołują chaos polityczny, zdrowotny i klimatyczny, a chodzi im w tym wszystkim o władzę. Mają swoich zwolenników nawet w samorządach, w dodatku manipulują tak, że człowiek nie wie, że jest przez nich manipulowany. Takie grupy interesu są bardzo niebezpieczne i czas zająć się nimi, przejąć kontrolę administracyjną, wszcząć śledztwa, które wyjaśnią te wszelkie mechanizmy działania tych grup no i oczywiście aresztować winnych zanim zaczną jeszcze bardziej bawić się naszym zdrowiem i życiem.

 • Link do komentarza urzędas sobota, 21 grudnia 2019 09:26 napisane przez urzędas

  Żadne uchwały nie mają prawa ingerować w ustawy, ale czy ta posłuszna drużyna Budasza to rozumie? Ustawa nie zakazuje przyjmować do placówek oświatowych nieszczepionych dzieci! A może w ogóle nie wolno im chodzić także do miasta, na imprezy sportowe, na basen, do kościoła itd.? Wszędzie będziecie sprawdzać poświadczenia szczepień? Kompletny odjazd w tym Gnieźnie!

 • Link do komentarza ziemia nie jest płaska piątek, 20 grudnia 2019 15:11 napisane przez ziemia nie jest płaska

  Zgodnie z uzasadnieniem wyroku WSA Olsztyn "w wyrokach Wojewódzkich Sądów Administracyjnych rozstrzygnięto, że wprowadzenie oświadczenia o poddaniu dziecka obowiązkowym szczepieniom, jako kryterium dostępu do publicznego przedszkola, nie jest dyskryminujące dla dzieci, których rodzice nie złożyli stosownego oświadczenia (zob. wyrok WSA
  w Gliwicach z 6 sierpnia 2019 r., sygn. akt III SA/Gl 489/19 i wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z 29 sierpnia 2019 r., sygn. akt II SA/Gl 406/19, publ. na stronie orzeczenia.nsa.gov.pl, dalej: CBOSA)."

  Bzdur radnego Kamińskiego nie da się słuchać. Powołuje się na nieaktualne orzecznictwo WSA Gliwice ws UM Częstochowy, bo w tym roku WSA Gliwice potwierdził możliwość wprowadzenia kryterium i takie w Częstochowie już obowiązuje. Rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody wielkopolskiego zostało uchylone przez WSA Poznań i od przyszłego roku będzie również w Poznaniu

 • Link do komentarza Karo0 piątek, 20 grudnia 2019 13:07 napisane przez Karo0

  Hipokryzja...
  Idąc tym tokiem myślenia pracownicy którzy będą szczepienia przypominając o powinni mieć premię...
  Jaka idea? Tu nikt nic nie promuje bo .personel nie ma też szczepien . .

 • Link do komentarza Marek Dener piątek, 20 grudnia 2019 10:06 napisane przez Marek Dener

  Niestety radni, którzy głosowali ZA żyją w Matrixie. Ale takie mamy społeczeństwo. Miejmy nadzieję, że kiedyś wreszcie większość się przebudzi.

 • Link do komentarza mama piątek, 20 grudnia 2019 07:14 napisane przez mama

  Efekt tego pociągnięcia prawnego Prezydenta Budasza będzie taki, że zyskają prywatne przedszkola. I dobrze bo w tych prywatnych przedszkolach są mniejsze grupy a dzieci są troskliwiej zaopiekowanie - bardziej indywidualnie! A Prezydent Budasz znowu przez swoją najpracowitszą radną, straci kilka głosów w kolejnych wyborach.

 • Link do komentarza Obywatel czwartek, 19 grudnia 2019 20:09 napisane przez Obywatel

  Po pierwsze to jest dyskryminacją dzieci i naturalną selekcja, po drugie jak się nie mylę to jest to ujawniają swoich danych rodo, a po trzecie gdzie jest rzecznik praw dziecka i człowieka? Nie jestem przeciwnikiem szczepienia ale ludzie. Kiedyś można było zjeść owoc prosto z drzewa i było widac, że jest naturalne a teraz pełno chemi na jednym owocu a już nie wspomnę o miastach czy nabialach sama chemia i potem ludzie chorują

 • Link do komentarza Mieszkaniec czwartek, 19 grudnia 2019 16:42 napisane przez Mieszkaniec

  Nie jestem przeciwnikiem szczepień Ale dla mnie to jest jawną dyskryminacją dzieci. Gdzie jest rzecznik praw dziecka?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

m

Ostatnio dodane