piątek, 13 grudnia 2019 11:36

Informacja, a manipulacja - wiedza w małym palcu

 
Informacja, a manipulacja - wiedza w małym palcu fot. Rafał Wichniewicz

Grono ciekawych prelegentów gości w murach Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, w której odbywa się konferencja pn. Informacja - Manipulacja. Rola i znaczenie analizy informacji we współczesnym świecie.

Wydarzenie jest okazją nie tylko do porozmawiania o tym, jak kształtują się obecne trendy informacyjne, żywnościowe czy modowe, ale także by zaprezentować nowy kierunek studiów podyplomowych, jakie odbywają się w PWSZ Gniezno pn. "Analiza informacji". Ich zakres dotyczy metod pozyskiwania informacji oraz sposobów przygotowywania i prezentowania produktów analitycznych, na które jest spore zapotrzebowanie na rynku pracy.

- Każdego dnia do nas dociera bardzo wiele informacji, na różne sposoby. Informacje te wywierają na nas bardzo różny wpływ, czasem pozytywny, a czasem negatywny. W sensie pozytywnym informacja pozwala nam na podjęcie trafnych decyzji, potwierdza zdobytą wcześniej wiedzę, ale też daje przewagę nad innymi. Tu zaczynamy dochodzić do sedna, bowiem pojawia się zjawisko manipulowania informacją. Problemem stała się skala tego zjawiska, bowiem spotykamy się z nim wszędzie, na każdym kroku - mówiła dr Matylda Gwoździcka-Piotrowska, prorektor ds. kształcenia w PWSZ Gniezno podczas rozpoczęcia konferencji.

W spotkaniu zdecydowały się wziąć udział i wygłosić wykład takie osoby jak Żaneta Geltz "Manipulacja w świecie żywności", płk Witold Kudryk "Walka informacyjna", płk rez. dr Krzysztof Danielewicz "Powstanie państwa Islamskiego (ISIS), od manipulacji do państwowości", płk rez. Maciej Matysiak "Znaczenie informcji w wojnie w Iraku - studium przypadku", płk rez. Piotr Gąstał "Znaczenie analizy informacji dla skuteczności działań jednostki specjalnej GROM" oraz dr hab. inż. Piotr Remlein prof. PWSZ Gniezno "Bezpieczeństwo w sieciach bezprzewodowych". 

- Kiedy w 1989 roku kończyłem szkołę podstawową, to był koniec pewnej ery, każdy to pamięta. Świat był dosyć prosty - dwa razy w tygodniu była Gazeta Pomorska, gdzie można było coś poczytać, była telewizja z dwoma kanałami, nie było internetu i wszystko wydawało się, że było proste, a media informują o faktach. Obecnie ilość tych informacji jest ogromna, a codziennie uzyskujemy tyle informacji, jak kiedyś przez kilka tygodni czy miesięcy. Niestety, ta ilość informacji nie idzie z jakością informacji. Dzisiaj media skupiają się nie na tym, by informować, ale by kształtować nasze poglądy, gusta, smaki, próbować nie to, co jest dobre i zdrowe, tylko to, co chce producent danego towaru - mówił płk rez. dr Krzysztof Danielewicz, kierownik studiów podyplomowych - analiza informacji w PWSZ Gniezno. Osoby zainteresowane studiami podyplomowymi mogą na ich temat zasięgnąć więcej informacji na stronie PWSZ Gniezno.

 

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

m

Ostatnio dodane