poniedziałek, 09 grudnia 2019 14:07

Odpowiedź starosty na apel lekarzy

 
Odpowiedź starosty na apel lekarzy archiwum redakcji

W odpowiedzi na apel lekarzy, który ukazał się w ubiegłym tygodniu, zarzucający staroście Piotrowi Gruszczyńskiemu nadużycia władzy, druga strona postanowiła odpowiedzieć w ten sam sposób.

Treść apelu ginekologów z ub. czwartku przedstawiamy tutaj: Lekarze apelują do starosty: "Pana działania są nadużyciem władzy". Odpowiedź zainteresowanego znajduje się poniżej:

Odpowiedź Starosty Gnieźnieńskiego na apel lekarzy

Oddziału Położniczo – Ginekologicznego Szpitala Pomnik Chrztu Polski

Słowa lekarzy Oddziału Położniczo – Ginekologicznego zawarte w apelu odnoszące się do mojej osoby, a mające charakter obraźliwy – pominę milczeniem.

Natomiast stanowczo nie zgadzam się ze stwierdzeniem lekarzy odnośnie nadużycia władzy przez Starostę Gnieźnieńskiego. Szpital generuje straty, które są pokrywane przez organ prowadzący, czyli powiat reprezentowany przez Zarząd Powiatu Gnieźnieńskiego, ze Starostą Gnieźnieńskim na czele. Nie zgadzam się również ze stwierdzeniem dotyczącym rzekomego podważania zaufania do wszystkich lekarzy. Jest to manipulacja. W swoich wypowiedziach odnoszę się jedynie do żądań płacowych 9 lekarzy.

W obecnej złej sytuacji finansowej powiatu, której główne źródło tkwi z problemach szpitala, żądania płacowe grupy lekarzy ginekologów są co najmniej nieetyczne.

Piotr Gruszczyński
Starosta Gnieźnieński

8 komentarzy

 • Link do komentarza leon z podwórka wtorek, 10 grudnia 2019 22:09 napisane przez leon z podwórka

  "W obecnej złej sytuacji finansowej powiatu, której główne źródło tkwi z problemach szpitala, żądania płacowe grupy lekarzy ginekologów są co najmniej nieetyczne." - z tych słów wynika brak logiki, manipulacja słowna, ale także fundamentalny brak rozumienia pojęcia etyki.
  Otóż z przesłanki "(..) której główne źródło tkwi z problemach szpitala" wynika własnie to, że żądania płacowe lekarzy (niebędących przecież członkami zarządu szpitala) są właśnie jak najbardziej uzasadnione. Bo to nie lekarze odpowiadają za jego kiepską kondycję. Co więcej starosta P. Gruszczyński milcząco w ten sposób wiąże i obwinia lekarzy (żeby było śmieszniej, grupę najmniej zarabiających w całym szpitalu) o jego kiepską sytuację finansową.

  Domaganie się wyższego wynagrodzenia za swoją pracę jest jak najbardziej etyczne.
  „Zabija bliźniego, kto mu zabiera środki do życia, i krew przelewa, kto pozbawia zapłaty robotnika” - (Syr 34, 22).
  "Godzien jest robotnik zapłaty swojej" 1Tm, 5, 17-20

  Tym bardziej jeśli inni lekarze na podobnych stanowiskach zarabiają więcej. Normalnie działałby kodeks pracy, ale lekarze w Gnieźnie pracują na umowach śmieciowych (nie o pracę), tylko tzw. kontraktach, więc od tych 60 zł brutto na godzinę odprowadzają jeszcze składki ZUS i podatki i żadne prawo tych wynagrodzeń nie chroni.

  Ponadto Kodeks Etyki Lekarskiej zobowiązuje każdego lekarza do dbania o godność zawodu lekarskiego (art. 1) . Naruszeniem godności zawodu jest każde postępowanie lekarza, które podważa zaufanie do zawodu. Płacenie rażąco niższego wynagrodzenia aniżeli uzyskiwane przez innych specjalistów o zbliżonych kompetencjach stawia lekarzy w sytuacji naruszenia tego zapisu, gdyż 1) buduje niezdrowe relacje koleżeńskie w organizacji jaką jest szpital 2) może narażać na szwank dobre imię lekarzy.

  Skandaliczna jest polityka obecnego zarządu szpitala i w ogóle doprowadzenie do sytuacji że funkcjonowanie oddziału ginekologicznego znalazło się z tego powodu na krawędzi oraz wplatanie sytuacji w spór polityczny, z zaangażowaniem służalczych mediów. Wynagrodzenie ludzi w szpitalu nie jest "cegiełką" na jego budowę, ani też "wodą" do zalewania czarnej dziury długów! Jest to w ogóle niedopuszczalne, wynagrodzenia powinny być finansowane z bieżącej działalności i przychodów z wykonania kontraktu z NFZ.

  Winnymi kiepskiej kondycji finansowej szpitala są kolejne jego zarządy oraz organ założycielski, a w aspekcie szerszym - NFZ i taka a nie inna wycena świadczeń oraz dysfunkcja organizacyjna. Tylko i aż tyle, co zresztą implicite potwierdza niedawno opublikowany raport. Nie pracujący tam lekarze, ani ich wynagrodzenia. Obwiniać za niegospodarność zarządu firmy jej pracowników to żenada. Co więcej, jest to obrażanie się na rynek i na ceny usług, które są takie a nie inne w skali całego kraju. Z drugiej strony lekarze niezadowoleni mają prawo i obowiązek zrezygnować z pracy za stawki poniżej swoich kwalifikacji, a żaden zarząd , czy to szpitala czy powiatu nie ma moralnego ani legalnego tytułu do ich potępiania za te decyzje.

 • Link do komentarza powiatowy wtorek, 10 grudnia 2019 13:10 napisane przez powiatowy

  Apel do Starosty Powiatu Gnieźnieńskiego.

  Szanowny Panie,
  sprawowanie funkcji publicznych wymaga wielu cech i przymiotów, pośród których rozwaga i umiar wydają się nieodzowne. Przysłuchując się i wczytując w Pańskie publiczne wystąpienia nieustannie odnoszę wrażenie, że powierzone decyzją Rady Powiatu Gnieźnieńskiego zadanie przewodzenia Zarządowi tej kadencji wykracza poza Pańskie zdolność organizacyjne i kompetencje własne. Jest to oczywiście moje subiektywne odczucie, które może być mylne, niemniej własne poczucie dobrego smaku nie pozwala obojętnie i bez komentarz przejść mi obok tego, co w ostatnich tygodniach i dniach relacjonują lokalne media, obszernie cytując Pańskie wypowiedzi. W subiektywnej ocenie nie odnajduję w nich ani rzeczonej rozwagi, ani umiaru.
  Niezależnie jednak od politycznych sympatii i antypatii proszę Pana bardzo serdecznie niech już Pan zamilknie. Jeżeli nie dla własnego dobra, osobistego dobrego imienia, wizerunku i sposobu postrzegania naszej powiatowej wspólnoty, to po prostu dla zwykłej przyzwoitości. Lekarski apel, które dane nam wszystkim było ostatnio przeczytać był brutalną, bezprecedensową diagnozą, z którą nie należy polemizować. Jest to szczera i bolesna dla nas wszystkich prawda. Ubolewam, że dla Pana to jedynie przyczynek do kolejnych wystąpień, w których nie odnajduję nic poza jedną z narodowych przywar Polaków - pieniactwa. Panie Piotrze niech Pan po prostu przestanie.

 • Link do komentarza polonista wtorek, 10 grudnia 2019 08:54 napisane przez polonista

  Polecam staroście naukę pisania pism. To też trzeba umieć,a nie tylko chcieć być szefem jakiegokolwiek urzędu.

 • Link do komentarza Goryl wtorek, 10 grudnia 2019 00:30 napisane przez Goryl

  Super!!! Słuszna racja, małpa zrozumie a ten swoje!

 • Link do komentarza Patryk poniedziałek, 09 grudnia 2019 19:26 napisane przez Patryk

  dobre..tak sobie czytam ten serial o szpitalu na portalach .. i przychodzą mi takie pytania:

  - a etyczne było, danie podwyżki jednemu nowemu z małym ponoć doświadczeniem co to dopiero został specjalistą ginekologiem ? i pracuje jako nie-ginekolog w innych miejscach zamiast zdobywać doświadczenie jako ginekolog żeby sprawnie (nie chodzi o uśmiech i gładkie słowa jak pisza dziewczyny na fejsie) obsługiwać pacjętki z powiatu ?

  - a etyczne jest to że jak czytam na fejsie anestezjolodzy dostają od 90 nawet po 150 zł za godzinę pracy (i dorabiają popołudniami - nie za darmo chyba ??) , inni lekarze szpitala powyżej 85 - 90 zł za godzinę pracy (też mając prywatne gabinety biorąc po 150zł za godzinę (wiem bo chodze ) ??

  -etyczne jest to że jedna robiona w balona grupa lekarzy w szpitalu zarabia o wiele mniej od pozostałych lekarzy ???? a wmawia sie jej tutaj że chcąc zarabiać więcej postępują " nieetycznie " bo politycy samorządowi zadłużyli powiat i szpital (o wydatkach ponad rozsądek na chirurgii gdzie opłacono sowicie ekipę z Poznania wyrzucając tańszą z Gniezna było słychać tutaj wiele ) tak że teraz szpital ma długi ???

  jaja jak berety - niechby mi szef powiedział ze Nowak Kowalski i Wiśniewski dostali podwyżki i pracują za więcej niż ja a ja nie dostanę bo nie ma juz dla mnie kasy i nie obniżyłby pozostałym to bym rabnął te robote w cholere i poszedł do konkurencji . taka prawda

 • Link do komentarza Ja poniedziałek, 09 grudnia 2019 15:52 napisane przez Ja

  Podobno małpa za trzecim razem zrozumie a ten dalej swoje

 • Link do komentarza Trans poniedziałek, 09 grudnia 2019 15:40 napisane przez Trans

  Starosta doprowadził do upadku Pekaesu teraz zabiera się za szpital. Na wszystko brak kasy

 • Link do komentarza zapytywacz poniedziałek, 09 grudnia 2019 14:14 napisane przez zapytywacz

  jeżeli problemy szpitala są skutkiem wieloletniej rozbudowy co do której odniesienie krytyczne znajdujemy z ówczesnych raportach NIK to pytam kto wreszcie poniesie konsekwencje i zapłaci za ten bajzel

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

m

Ostatnio dodane