środa, 04 grudnia 2019 10:09

„To jest patologia, z którą my musimy sobie poradzić”

 
„To jest patologia, z którą my musimy sobie poradzić” archiwum redakcji

Starosta negatywnie odnosi się do kompromisu, jaki udało się zawiązać pomiędzy dyrekcją szpitala a lekarzami z oddziału ginekologiczno-położniczego. Ma ono być bardzo kosztowne.

Jeszcze w miniony piątek do południa nie było wiadomo, czy od 1 grudnia wspomniany oddział Szpitala Pomnik Chrztu Polski zostanie zawieszony. Tak jednak wynikało z fiaska dotychczasowych rozmów prowadzonych przez dyrekcję placówki z lekarzami ginekologami, którzy od października żądali podwyżek swoich stawek z 60 zł do 90 zł, a wyrównanie to miało nastąpić dla okresu od września br. W piątek też, koło południa, pojawiła się jednak informacja, że w końcu udało się dojść do porozumienia i lekarze ostatecznie zostają.

Nowe zasady wynagradzania mają zostać wprowadzone od 1 stycznia 2020 roku. Zgodnie z ustaleniami, lekarze oddziału mają pracować na takich samych warunkach finansowych. Nie przekazano wprost, o jakich stawkach mowa, ale wynika z tego iż prawdopodobnie doszło do wspomnianego wyrównania wynagrodzeń (poza lekarzami rezydentami). Jednocześnie jednak wymusiło to zmiany w harmonogramie pracy lekarzy w porze zwykłej ordynacji i od 1 grudnia zmniejszono liczbę godzin dopołudniowych o 200. Ponadto zakłada się zwiększenie wykonywania kontraktu. Działania te pozwolą na zbilansowanie kosztów zmian wynagrodzeń. 

- Uważam, że to porozumienie jest fatalne dla budżetu Starostwa Powiatowego. Ostrzegałem dyrekcję szpitala, by nie szli na tego rodzaju kompromis - mówił starosta Piotr Gruszczyński i dalej dodał, że dyrektor placówki Michał Ogrodowicz przekazał, jakie argumenty przemawiały za tym, aby ustąpić lekarzom: - Ja je rozumiem. Pierwszy z argumentów dotyczył tego, że 58 pracowników personelu niższego i wyższego straci pracę. Nie mogliśmy do tego dopuścić, ale to co było dla mnie istotne to to, że 30 kobiet na tym oddziale, które były na tym oddziale, to ich życie mogłoby podlegać zagrożeniu. Te argumenty są dla nas istotne, ale ten kompromis jest dla nas niezwykle drogi. To starostwo będzie musiało ponieść konsekwencje finansowe związane z tą decyzją - stwierdził.

Jak dalej dodał starosta, jeszcze tydzień temu, kiedy trwały rozmowy w Starostwie, było bardzo blisko porozumienia dla nowego rozwiązania finansowego. Dzień po tym lekarze mieli zmienić zdanie, co miało zaskoczyć Zarząd i dyrekcję szpitala. Zdaniem starosty, za tę sytuację odpowiedzialna była prawdopodobnie jedna z osób biorąca udział w rozmowach po stronie ginekologów: - Argumenty, które padały, były następujące - że lekarze też chcą godnie żyć, ponieważ stawka 60 zł za godzinę nie pozwala im utrzymać określonego standardu życia. Na mój kontrargument, że w Starostwie są osoby zarabiające 20 zł za godzinę, kontrargumentem było to, że oni prowadzą działalność gospodarczą i z tego tytułu 20 zł muszą oddać na koszty - opowiadał Piotr Gruszczyński dodając, że przeprowadził w tym celu analizę: - To była zwykła manipulacja. Gdyby przyjąć ten sposób myślenia, to oznacza iż ratownicy medyczni, mający stawkę 28 zł za godzinę, a 20 zł oddają na tzw. stałe koszty prowadzenia działalności, to zostaje im 8 zł. To jest skandaliczny argument. Chcę jeszcze powiedzieć o jednej rzeczy - z dziesięciu lekarzy, którzy walczyli o podwyżkę i zmianę porozumienia z nami, to dziewięciu ma prywatne gabinety, które świetnie prosperują w odległości 200 - 300 metrów prawdopodobnie od szpitala. Jak te zjawiska się łączą, to mieszkańcy powiatu, a szczególnie kobiety, doskonale sobie zdają sprawę.

Piotr Gruszczyński przyznał, że bulwersuje go jeszcze jedna kwestia: - Jeden z lekarzy, który jest dyrektorem innej jednostki, posiada emeryturę wojskową, własną praktykę i do tego pracuje w szpitalu powiatowym. To jest patologia, z którą my musimy sobie poradzić. Absolutnie nie zgadzam się z tym kompromisem i podejmujemy stosowne kroki, żeby odnieść się do tej sytuacji i by podjąć działania, które uzdrowią sytuację w szpitalu w tym oddziale. Starosta przyznał też, że nie rozumie, jak jeden z lekarzy, który postanowił odejść od łóżek pacjentek, złożył zawiadomienie do prokuratury o zagrożeniu życia pacjentów z tytułu decyzji, którą podjęła ta kadra. W tym celu będzie zabiegał o powołanie komisji wśród radnych, którzy sprawdzą działania podejmowane podczas rozmów prowadzonych między lekarzami a dyrekcją.

22 komentarzy

 • Link do komentarza Lolek sobota, 11 stycznia 2020 11:17 napisane przez Lolek

  Przecież ginekolodzy z Gniezna to jest jedno wielkie dno. Polecam Poznań.

 • Link do komentarza Elżbieta Guszczyńska niedziela, 08 grudnia 2019 07:18 napisane przez Elżbieta Guszczyńska

  Położne z bloku porodowego wiedzą doskonale co należy do ich obowiązków i wykonują je sumiennie. Szycie krocza nie jest obowiązkiem położnej tylko lekarza. Szkalowanie pracy jaką wykonują jest podłością. Położna ma w swoich obowiązkach nie tylko być blisko pacjentki ,ale także ma obowiązek wykonywać wiele innych czynności jak np. : przyjęcia pacjentek czy dokumentacja itd.Przykro powiedzieć ,ale nigdy nie były docenione przez lekarzy.

 • Link do komentarza Koryfeusz piątek, 06 grudnia 2019 12:48 napisane przez Koryfeusz

  Nie narzekajcie na Starostę. To ludzie wybrali tę opcję do rządzenia w powiecie, więc te działania akceptują. Jest tak jak jest bo właśnie ludzie chcieli, żeby tak było, to się im podoba, tego oczekiwali. Gdyby nie chcieli to by nie wybrali PO.

 • Link do komentarza Mike czwartek, 05 grudnia 2019 20:27 napisane przez Mike

  120 zł za godzinę!
  Wynagrodzenie Gruszczynskiego w poznańskim WORD wg zeznania majątkowego na cieplej fusze załatwionej przez kolegów rocznie 230000 zł. Na 12 miesięcy po min 160 godzin w miesiącu. Nawet liczac ze miał premie i nagrody (?). Także faktycznie lekarze mało zarabiają patrząc ile dostawał ze ciepły stołek.

 • Link do komentarza Czesław czwartek, 05 grudnia 2019 20:10 napisane przez Czesław

  Ciekawe ile gruszek na hostelu na rynku zarabia bo niby na żonę działalność a na portalach noclegowych to on widnieje jako właściciel. Pewnie niewiele skoro nawet kosztów policzyć nie umie.

 • Link do komentarza Czesław czwartek, 05 grudnia 2019 19:14 napisane przez Czesław

  Ciekawe ile gruszek na hostelu na rynku zarabia bo niby na żonę działalność a na portalach noclegowych to on widnieje jako właściciel. Pewnie niewiele skoro nawet kosztów policzyć nie umie.

 • Link do komentarza logik czwartek, 05 grudnia 2019 12:00 napisane przez logik

  do Matka89
  taka praca położnej - jest ich kilka i mają byc caly czas przy pacjentkach. Lekarz ma pod sobą caly oddział , wszystkie pacjentki i administrację - dokumenty, przyjęcia, konsultacje itd .... no i to do czego zobowiązane są położne w ramach wykonywania zawodu a czego nie robią czyli szycie pacjentek. Brygadzista w fabryce tez ma stać nad robotnikiem i patrzec mu na ręce?? Niestety taka rola zawodów niższego rzędu że dotyczy ich BEZPOŚREDNIE wykonywanie pracy.

 • Link do komentarza zniesmak czwartek, 05 grudnia 2019 08:32 napisane przez zniesmak

  No rynsztok.... APEL do Ginekologów- nie babrajcie się w tej bryi pomyj.

 • Link do komentarza Prawnik czwartek, 05 grudnia 2019 01:07 napisane przez Prawnik

  Elka obywatel , który wie o popełnieniu przestępstwa musi zawiadomić organdy ścigania . Więc zamiast pisać tutaj pisze do prokuratury . A jeśli nie wiesz I tylko tak sobie oppwiadasz to jest to pomówienie I na to jest paragraf

 • Link do komentarza Mateusz czwartek, 05 grudnia 2019 01:01 napisane przez Mateusz

  Gruszczyńskiego bulwersuje fakt , że ktoś ma emeryturę wojskowa ,prywatna praktyke i jeszcze pracuje w szpitalu powiatowym . Bezczelny zabiera miejsce w szpitalu tym setkom chętnych ginekologöw ,którzy zgłosili się do konkursu , tym dziesiatkom pracowników starostwa , którzy mogliby przyjść na Jego miejsce .
  Zaczynam mieć watpliwosci czy kandydaci na stanowisko Starosty w Gnieźnie nie powinni uzyskać zaświadczenia o stanie zdrowia od psychiatry I przechodzić okresowych badań u tego specjalisty .

 • Link do komentarza grucha czwartek, 05 grudnia 2019 00:02 napisane przez grucha

  Jabłko rozwalił powiat i szpital.

 • Link do komentarza Buszi środa, 04 grudnia 2019 18:06 napisane przez Buszi

  Starosta naucz się liczyć bo koszt od 60 i od 28 podatku nie jest taki sam . Jak tak liczysz w innych przypadkach to gratuluję zdania matury chyba że jej nie masz . Żeby nie było nie jestem za lekarzami bo uważam że mają dosyć .

 • Link do komentarza sli środa, 04 grudnia 2019 17:19 napisane przez sli

  Dlaczego na miejsce tych lekarzy nie zatrudniono innych? niech zgadnę. nikt nie chciał pracować za 60zl.....

 • Link do komentarza WłodekJ środa, 04 grudnia 2019 17:12 napisane przez WłodekJ

  Serio Grucha ? Zasady wolnorynkowe to patologia ? buchaacha to znaczy każdy ma mieć po równo? bez dodatkowej działalności jak jest zaradny?
  Urzędas zarabi 20 zł bo jest urzędasem - każdy mógł się uczyć. Jako inżynier wiem ile pracy musiałem wlożyć w solidne wykształcenie - polskie szkolnictwo to nędza i samemu trzeba nadrabiać. I niech by mi ktoś powiedział że mi zapłaci mniej bo urzędas zarabia 20zł..Smiech na sali.

 • Link do komentarza Paweł środa, 04 grudnia 2019 17:08 napisane przez Paweł

  Pragnę nadmienić , że nikt nikomu nie zabrania pracować dniami i nocami . Starosta też może dorabiać popołudniu i w nocy np . jako stróż . Argument , że ktoś ma pracować za stawki grubo poniżej dolnych dla tego zawodu i odpowiedzialności z tym zwiazanej ponieważ popoludniu i wieczorami nie leży do góry brzuchem tylko pracuje jest akurat na poziomie Gruszczyńskiego .
  Straszne - PIS rozkłada państwo a Gruszczyński powiat .

 • Link do komentarza przedsiębiorca środa, 04 grudnia 2019 17:06 napisane przez przedsiębiorca

  Zapomnieli chyba ze to juz nie czasy kiedy lekarz na umowie o pracę miał "służyć " - kolejne dyrekcje ZOZ same zdecydowały o zmianie formy zatrudnienia, o pozbawieniu lekarzy PŁATNYCH przywilejów pracowniczych typu zus, urlop, chorobowe i inne wynikające z prawa pracy. Jako niezależne podmioty rynkowe prawa cywilnego praktyki lekarskie same się utrzymują a w szpitalu ŚWIADCZĄ tylko usługę jako podmiot zewnętrzny - przedsiębiorca. Więc o czy my tu mówimy- odejście od łóżek ?? Jak pielęgniarka w ramach swojej prywatnej praktyki nie przyjedzie wykonać usługi do domu pacjenta bo jej płaci mniej niż inny usługobiorca to też "odchodzi od łóżek" ? Ktoś kto prowadził KIOSK chyba powinien znać podstawowe zasady prowadzenia działalności... czy może jak ktoś nie miał kasy to dawał towar za pół ceny ??

 • Link do komentarza Salowa środa, 04 grudnia 2019 16:32 napisane przez Salowa

  A to ciekawe. Swoją wypowiedzią Pan Starosta złożył votum nieufności dla wybranej przez siebie dyrektor Wydziału Zdrowia. Przecież ten wydział jest od nadzoru nad szpitalem. Czy ów nadzór nie jest zaklocony przez pewne względy osobiste? Ostatnio zapadł wyrok TK dotyczący finansowania służby zdrowia. Organy prowadzące mogą starać się o zwrot środków które wykładały na pokrycie straty szpitali. Pewnie państwo nie odda tych pieniędzy dobrowolnie więc będzie trzeba się o nie postarać na drodze sądowej. Tylko trzeba będzie wykazać wysokie standardy zarządzania i procedury naprawy ryzyk zarządzania. W przypadku szpitali to instytucja prawna określoną wprost ustawą czyli program naprawczy. A wydział Pani Boruszewskiej zakupił taki plan, którego nie zaakceptowali nawet radni PO SLD. Jak długo powiat nie ma planu naprawczego dla szpitala. Bo brak planu to brak szans na odzyskanie pieniędzy po wyroku TK

 • Link do komentarza Natasza środa, 04 grudnia 2019 15:12 napisane przez Natasza

  Oj panie starosto brzydko i bez klasy....insynuacje o bliskość gabinetu?? Co Pan chce powiedzieć? Ze przyjmują w gabinetach w czasie pracy w szpitalu??? Wstyd. Jak Pan ma dowody to biegusiem zgłosić do prokuratora. Czy Pana nie poniosło??? Za wszystko to Pan wizerunkowo zapłaci, szkoda że Pan nie ma koło siebie mądrego doradcy , który by panu to powiedział. Bardzo się rozczarowalam co do Pana. Poziom ludzi z pisu.

 • Link do komentarza Matka89 środa, 04 grudnia 2019 12:59 napisane przez Matka89

  Proponuję zająć się personelem niższym. Położne i pielęgniarki dostają marne pieniądze za pracę jaka wykonują. Gdy rodziłam dwójkę dzieci to zawsze położne były przy mnie, mówiły co będzie się działo, pomagały przy porodzie itd. Lekarz z łaski swej przyszedł na koniec porodu żeby zobaczyć czy wszystko ok i poszedł spać dalej, bo to była 2 w nocy... No ale cóż przecież to oni muszę godnie żyć i zarabiać wielkie pieniądze.

 • Link do komentarza Zatroskany środa, 04 grudnia 2019 11:29 napisane przez Zatroskany

  Nic nie stoi na przeszkodzie ,zeby Starosta przyszedł pracować Sam na ginekologię lub oddelegować do tej pracy pracowników Starostwa.

  To co mówi ten człowiek nausea podejrzenie , że na czele Starostwa stoi Oslo a najdelikatniej mówiac niezrównoważona . Zapomniał jeszce opowiedzieć o tym , że obejmujac to stanowisko stracił pół millionaire złotych .

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

m

Ostatnio dodane