czwartek, 28 listopada 2019 19:49

„Przegramy to”

 
„Przegramy to” fot. Rafał Wichniewicz

W trakcie sesji Rady Powiatu Gnieźnieńskiego mikrofony uchwyciły urywki rozmowy, jaką przeprowadzili między sobą starosta Piotr Gruszczyński i wicestarosta Anna Jung. Jej treść wskazuje na to, że byli już świadomi przegranej głosowania nad projektem uchwały o likwidacji świetlicy środowiskowej.

Podczas czwartkowego posiedzenia burzliwą dyskusję działaczy wywołał projekt likwidacji świetlicy środowiskowej "Dzieci z chmur". Przepychanka na argumenty i pytania pomiędzy radnymi opozycji, przewodniczącym, koalicją a Zarządem Powiatu Gnieźnieńskiego, nie pozwalała jednoznacznie stwierdzić, jaki będzie ostatecznie werdykt w tej sprawie. Jeszcze przed sesją pojawiały się głosy, że niektórzy radni koalicji PO i SLD mogą być przeciwko tej inicjatywie. Tę wątpliwość mogło dopełnić emocjonujące przemówienie dyrektora placówki (zobacz więcej: Licytacja emocjami na sesji). 

Dyskusję w sprawie świetlicy dwukrotnie przerwano, a po zakończeniu jednej z nich, kiedy jeszcze działacze nie zasiedli na dobre w ławach, ale były już włączone mikrofony, zarejestrowano rozmowę pomiędzy Piotrem Gruszczyńskim a Anną Jung.

Piotr Gruszczyński (podchodząc do stołu): - Przegramy to... 
Anna Jung: - Co?
PG: - Przegramy to. 
AJ: - Tak?
PG: - Tak. Ania zrobisz restrukturyzację, zwolnij ludzi i będzie nam jeden człowiek (...)
AJ: - Mhm

Nagranie na samym początku (około 15-20 sekund):

 

Słowa te zostały wychwycone przez niektórych mieszkańców, którzy odsłuchiwali nagranie dostępne w sieci, od razu informując w serwisach społecznościowych, że uchwała zostanie odrzucona.

Po pół godziny trwania kolejnej dyskusji, ogłoszono kolejną przerwę na wniosek starosty, który zaprosił na spotkanie radnych PO i SLD, by omówić kwestię głosowania.

Po niespełna 15 minutach działacze powrócili i wówczas starosta przedstawił propozycję zdjęcia uchwały z obrad, najprawdopodobniej widząc iż nawet działacze koalicji zagłosują przeciwko pomysłowi Zarządu. Od razu zapowiedział, że nie widzi innego wyjścia, jak restrukturyzacja świetlicy. Sprawę nagrania na forum rady nagłośnił także radny Marcin Makohoński.

Po zdjęciu uchwały Piotr Gruszczyński powiedział: - Rzeczywiście ten czynnik ludzki miał spory wpływ i część radnych PO chciała poprzeć funkcjonowanie w dalszym trybie tej świetlicy. To jest prawda i przed tym się nie wycofuję. W trakcie przerwy przedstawiłem im, że mamy jeszcze jeden wariant - restrukturyzacji. Jestem zmuszony ją przeprowadzić, ponieważ finanse są w takim, a nie innym stanie - stwierdził starosta i dalej dodał, że świetlica kosztuje samorząd 300 tys. złotych rocznie, mając jednocześnie 3,6 etatu: - Zdecydowanie zmienię to i na szybko dziś przewiduję, choć nie chcę, by to był głos wiodący, ponieważ przed nami są spotkania z dyrektorami, to po pierwsze, a po drugie chcę rozmawiać z pracownikami i rodzicami. Myślę, że ta świetlica może tak samo dobrze funkcjonować przy jednym etacie, znaczy po pół etatu na osobę. Dalej stwierdził iż rozwiązanie kwestii pracowników powinno nastąpić w najbliższym czasie. 

Czy decyzja w sprawie zdjęcia uchwały starosta uważa za swoją porażkę? - Na pewno nie jest to mój sukces - stwierdził, dodając iż postępując tak, zdjął z radnych odpowiedzialność za tę decyzję, samemu dodając iż wciąż pozostaje odpowiedzialny za stan finansowy powiatu. 

12 komentarzy

 • Link do komentarza AW poniedziałek, 02 grudnia 2019 20:06 napisane przez AW

  A może tak wotum nieufności?

 • Link do komentarza Tiger piątek, 29 listopada 2019 17:23 napisane przez Tiger

  Kto głosował na PO (KO) teraz sam widzi kogo wybrał. Czy będziecie nadal tak zaslepieni ( glupi ), że nie zrobicie z tym porządku?

 • Link do komentarza rowerzysta piątek, 29 listopada 2019 13:30 napisane przez rowerzysta

  Jak się pchali na stołki to niech teraz myślą jak to ogarnąć.

 • Link do komentarza mieszkaniec piątek, 29 listopada 2019 09:54 napisane przez mieszkaniec

  Pytanie:

  Dlaczego starosta uparcie twierdzi, ze poprzednicy zadłużyli powiat, jeżeli dokumenty zamieszczone na BIP starostwa wskazują na coś zupełnie przeciwnego . Dług powiatu lawinowo rośnie o0d 2019 roku !!!!!

  Pytanie: ile wynosie obecnie dług Miasta

  Pytanie: dlaczego dług powiatu to katastrofa a dług miasta to sukces???

 • Link do komentarza p.Boguś piątek, 29 listopada 2019 09:53 napisane przez p.Boguś

  " ...nie odtrącaj mnie, gdy dręczę cię pytaniami. Może się wkrótce okazać, że zamiast prosić cię o wyjaśnienia, poszukam ich gdzie indziej." Janusz Korczak "20 przykazań"

 • Link do komentarza pytania piątek, 29 listopada 2019 06:54 napisane przez pytania

  300 tys to tak ogromne pieniądze dla samorządu ? A ile wpakowano w Pałucką na zrobienie drogi do tego zakładu co to miało niby powstać 300 miejsc pracy i gdzie są te miejsca ? Ile milionów niepotrzebnie utopiono w tej budowie szpitala ? Czy potrzebowaliśmy królików za miliony ? Ile powiat i miasto wydaje rocznie na prasę , ciasteczka, kawki, delegacje z wykorzystaniem prywatnych samochodów zamiast korzystania np. z PKP , zatrudniania pomagierów od prasy bez których dawniej urzędy też funkcjonowały ? Ile wydano na obsługę TBS i ekwiwalenty za niewykorzystane urlopy ?

 • Link do komentarza mieszkaniec piątek, 29 listopada 2019 03:21 napisane przez mieszkaniec

  Szpital za 50 baniek stoi pusty a na budowie nikogo. Zaciagniety kredyt trzeba splacac. Estede jakie jest kazdy wie. Tak rzadzi w miescie nasza wladza. Najlepiej ludzi na bruk a w przyszlosci dla siebie jakis etacik.

 • Link do komentarza Julian piątek, 29 listopada 2019 00:20 napisane przez Julian

  Czyli "Anulować, bo przegramy" to już norma. POPIS górą

 • Link do komentarza skarbonka czwartek, 28 listopada 2019 22:22 napisane przez skarbonka

  Ciekawe, ze poprzedniej starościnie jakoś wszystko się spasowało w tych finansach. Od czasu nowej ekipy nagle na wszystko brakuje kasy. Pieniądze wyparowały?

 • Link do komentarza heheh czwartek, 28 listopada 2019 22:21 napisane przez heheh

  I śmieszno i straszno

 • Link do komentarza pierożek czwartek, 28 listopada 2019 21:32 napisane przez pierożek

  jaja sobie jakieś robią - coś co służy ludziom, kosztuje tylko 300 000!! a szpital ile już kosztował???

 • Link do komentarza Mieszkaniec czwartek, 28 listopada 2019 20:44 napisane przez Mieszkaniec

  Widać jakie układy tam są. Do dymisji podać starostwo za takie zagrywki. Swoich podadzą na stołkach a innych chcą zwalniać. A do dziś TBS sprawa nie jest wyjaśniona. Ludzie obudzić się bo nasze miasto zbankrutuje.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

m

Ostatnio dodane