środa, 27 listopada 2019 11:11

Kto jest problemem w Gminie Niechanowo?

 
Kto jest problemem w Gminie Niechanowo? fot. Rafał Wichniewicz

Radni nie widzą woli współpracy u wójta, a wójt twierdzi iż jego współpraca z radą jest trudna. Mieszkańcy chcą zwołać referendum i odwołać Radę Gminy, a radni mówią wprost, że jest to sztucznie wywołany konflikt.

Trwa zbieranie podpisów pod organizacją referendum w Gminie Niechanowo. Ile ich już zebrano? Organizatorzy nie mówią, ale twierdzą, że mają już wystarczającą ilość do tego, by je przeprowadzić. Chcą jednak rozmawiać ze wszystkimi mieszkańcami i jeżdżą od domu do domu, rozmawiając z obywatelami. Cel jest jeden - odwołać Radę Gminy Niechanowo. 

To konflikt, którego eskalacja rozpoczęła się w ostatnich miesiącach. Sytuacja jednak trwa praktycznie od momentu wyborów samorządowych w 2018 roku, kiedy to na wójta wybrano Szymona Robaszkiewicza. Zastąpił on tym samym Eugeniusza Zamiara, który pełnił tę funkcję od kilku kadencji i - ku zaskoczeniu wielu osób - przegrał. Nie zmieniło się za to za dużo w samej radzie, gdyż w jej skład weszło tylko trzech nowych działaczy. To mogłoby rodzić szansę na nawiązanie współpracy, ale tak się jednak nie stało. Oficjalnie mówi się (w kontekście obu stron) o braku porozumienia, niechęci do dialogu, zawiadamianiu organów kontrolnych, a nieoficjalnie także o potajemnym nagrywaniu, szpiegowaniu itp. W gminie, która liczy niespełna 6 tysięcy mieszkańców. 

- Zarzuty postawione w oświadczeniu organizatorów referendum są nieprawdziwe. Wszystkie - mówi wprost przewodniczący Rady Gminy Zdzisław Sikora. Jakie dokładnie? Organizatorzy referendum twierdzą, że Rada Gminy m.in. naruszyła dyscyplinę finansów publicznych, uchwały podejmowano z rażącym naruszeniem prawa, brakowało nadzoru nad zarządzaniem środkami publicznymi. Z lżejszych argumentów to brak porozumienia i woli współpracy z wójtem, podejmowanie uchwał ze szkodą na rzecz gminy, zaniżanie wartości mienia gminnego czy paraliż pracy urzędu przez nasyłanie kontroli innych organów. 

- Rada gminy nie odpowiada za finanse publiczne. Za naruszenie dyscypliny finansów publicznych odpowiada wójt, który jest wykonawcą budżetu. Inne argument mówi o uchwałach podjętych z naruszeniem prawa - takich uchwał nie było - twierdzi przewodniczący Zdzisław Sikora.

- Obecny wójt nie ma komfortu pracy, bez przerwy się go atakuje od początku do końca. Jak on ma coś zrobić, jak jest 7 mln złotych zadłużenia w gminie. Kto to zadłużenie zrobił? Kto jest za to odpowiedzialny? Za to przeszkadzanie jest odpowiedzialna stara rada, poprzednia rada wójta Eugeniusza Zamiara. Obecny wójt nie ma większości i jest to niekomfortowa sytuacja - twierdzi Ryszard Hęś, jeden z inicjatorów referendum. Jak twierdzi Józef Kubasiak, mieszkaniec gminy, jego zdaniem radę trzeba odwołać: - Tak się dalej tu nie da współpracować. Ręce opadają, jak człowiek widzi te dyskusje, te aluzje. Radni sami siebie przechodzą. Wciąż kłody podkładają pod nogi nowemu wójtowi. Budżet był ustalony za poprzedniego wójta, a oni mają pretensje, że to jest nie zrobione, tamto nie jest zrobione. Poprzedni wójt był cztery kadencje i nie zrobił praktycznie nic. 

Pełnomocnik inicjatorów referendum Rafał Rekruciak powołuje się na treść audytu, wykonanego dla Gminy Niechanowo: - Pokazuje on wszystkie niejasności, jakie były w poprzednich latach. Do organizacji referendum zainicjowali nas sami mieszkańcy gminy. Nie ma współpracy między wójtem a radą i tej współpracy prawdopodobnie nie będzie, dlatego trzeba powiedzieć "stop" - mówił, dodając iż jego zdaniem wszystko wskazuje na to, że kolejne cztery lata kadencji będą takie same. 

Co na to sami działacze? - Będzie co będzie - przyznaje radna Jolanta Walaszek. - Jeżeli to będzie wolą mieszkańców, to jak najbardziej przystosujemy się do tego. Jeśli mieszkańcy będą uważać, że nie jesteśmy godni zaufania, to trudno się mówi i zrezygnujemy - dodaje radna Maria Kierzek i jak dalej mówi, zarzuty organizatorów referendum są absurdalne: - Rada nie jest do pozyskiwania funduszy unijnych. To jest w gestii wójta. Jolanta Walaszek dodaje: - W tej chwili nie ma nawet zespołu do poszukiwania funduszy. Wójt twierdzi, że szukają wszyscy, ale z tego co się dowiadujemy od urzędników, to nie robi tego nikt - twierdzi. Jej zdaniem Szymon Robaszkiewicz ma możliwość w tym temacie się wykazać: - Myślę, że jest szansa, by się w tym rozkręcił. My jedyny zarzut, jaki mamy do obecnego wójta, to brak współpracy z radą. Powinno się pracować z całą radą. Powinno się uzgodnić strategię, jakiś cel i iść do przodu. 

Wójt Szymon Robaszkiewicz przyznał na początku: - Mieszkańcy korzystają ze swoich praw i mają prawo do organizacji referendum, korzystając w pełni z demokracji. Jak mu się współpracuje z nową radą? Tak zająłem się pracą na rzecz mieszkańców, że szczerze mówiąc nie zauważam jakichś spraw negatywnych, aczkolwiek widzę, że po ilości zawiadomień i tego, jak jestem sprawdzany, że rada idzie w kierunku interesowania się wójtem, a nie gminą - twierdzi i dodaje, że od początku kadencji miał już kontrole Państwowej Inspekcji Pracy, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Wojewody Wielkopolskiego, Urzędu Skarbowego i Policji: - Nie da się ukryć, że sporo czasu poświęcam na to, by odpowiadać odpowiednim organom, które są powiadamiane. Chciałbym ten czas poświęcić, by działać na rzecz mieszkańców. Po to mnie wybrano. Jednym z zarzutów, jaki kierowany jest wobec Szymona Robaszkiewicza, dotyczy jego dodatkowego zajęcia, jako... prezentera muzycznego: - To jest moje hobby, było ono i jest. Od najmłodszych lat zajmuję się muzyką, zawsze mnie to cieszyło. 

Organizatorzy referendum po zebraniu podpisów sporządzą odpowiednie dokumenty i zwrócą się z nimi do komisarza wyborczego. Zakładają, że nastąpi to w najbliższych tygodniach, a samo referendum odbędzie się w pierwszym kwartale 2020 roku. Co jeśli mieszkańcy wybiorą tak samo? - To trudno, będzie problem. Myślę jednak, że mieszkańcy są już świadomi. Widza te sesje, oglądają nagrania i widzą jakie jest podejście do wójta - stwierdził Ryszard Hęś. - Jeżeli referendum się odbędzie, to zobaczymy jaki będzie wynik - czy ludzie przystąpią do niego - stwierdziła Maria Kierzek. Jolanta Walaszek przyznała: - To jest sztucznie wywołany konflikt. Śmiem stwierdzić, że jest to sztuczne nakręcanie opinii publicznej przeciwko radnym. Odbieram to jako nagonkę.

 

17 komentarzy

 • Link do komentarza Mieszkanka niedziela, 01 grudnia 2019 12:20 napisane przez Mieszkanka

  Pszczoły mają w ulu tzw trutnie, które trzeba usunąć.. Tak samo stara radę gminy i wtedy wójt będzie mógł że spokojem pracować... ciekawe dlaczego w Trzemesznie jest do tej pory chwalony?!

 • Link do komentarza arek piątek, 29 listopada 2019 08:13 napisane przez arek

  mnie interesuje czy chociaz jeden raz wójt podjąl próbę rozmowy z tzw. starą radą , a powinien , czy ta grupa radnych była całkowicie ignorowana przez obecnego wójta? Bo jeźeli wójt nie rozmawiał z nimi to nie moźna mówić źe nie chcieli współpracować

 • Link do komentarza Stefan czwartek, 28 listopada 2019 22:55 napisane przez Stefan

  Krasnal masz rację, wójt, który nie umie współpracować i zjednywać sobie ludzi to kiepski wójt, tylko narzekać potrafi. Nikt z tych 4 radnych ( burzycieli ) nie powinien ponownie startować - przecież rada im nie odpowiada. to won! Na ostatniej radzie wstrzymali się od poparcia uchwały, którą sam wójt wprowadził. Ta czwórka jest żenująca, niech się wezmą za inną robotę bo do podejmowania decyzji się nie nadają. Stołki im się marzą. Pogonić tych łażących po podpisy. Mam nadzieję i liczę na mądrość mieszkańców, że w tą parodię z referendum nie dadzą się wmanewrować.

 • Link do komentarza balala czwartek, 28 listopada 2019 22:33 napisane przez balala

  Do krasnala ,a co to za rada która kablije i nasyła kontrole na wójta ,która świadomie szkodzi gminie i która wiedziała o wszsytkich nieprawidłowościach które wynikły z audytu? Nie bądź dziecinny -dobrze wiesz ,że radni świadomie wciskali ludziom jaki to wójt niedobry jaka woda będzie droga ,że gminy za rok nie będzie a teraz widzisz jaką prawdę ci mówili....Krasnal zejdź na ziemię i może lepiej idź do kościoła pomódl się bo coś ci brakuje....

 • Link do komentarza Marduk czwartek, 28 listopada 2019 20:34 napisane przez Marduk

  Ej no...skoro granie na kibordzie to hobby wójta to okej...pewnie na weselach grał hobbystycznie, a nie zarobkowo. W porządku, nie ma się co czepiać...

 • Link do komentarza Krasnal czwartek, 28 listopada 2019 14:29 napisane przez Krasnal

  A co to jest za argument, że wójt nie umie się dogadać z radą?! Taki argument został mi przedstawiony, kiedy przyszli ci dwaj co zbierają podpisy dla wójta za odwołaniem rady...to ja się pytam, co to za wójt, który nie umie się dogadać?! A nie można było na początku wyciągnąć rękę do całego urzędu, przywitać się, powiedzieć, że ok co było to było teraz jesteśmy jedną drużyna i działamy dla dobra gminy?
  Ale ponoć wójt się zamknął z siostrą w gabinecie i się zaczelo sprawdzanie teczek i nagonka. W ogóle, co to ma być jakaś rodzinna firma? Wójt na stołku, siostra ponoć cichy awans, firma męża siostry ma jakas umowe z gmina i kontrakty...
  Gdzie jest PIP, wójt wywala pracownika, pod pozorem likwidacji stanowiska, po czym zatrudnia swoje osoby...i nowy wójt i stara rada mają tyle samo za uszami, sa siebie warci. Wszyscy WON!!! A o tym, że dj Szymon zarabia grając do kotleta wiedzą wszyscy. Za friko tego nie robił. Kreuje się na dobrotliwego, troskliwego, kochanego wójta, który ma związane ręce, bo zła rada nie daje mu się wykazać, a skoro skłamał w sprawie dodatkowego dochodu, to zwykły oszust. Ciekawe czy mieszkańcy Niechanowa pamiętają sprawę faktur z Pelikana, która do dzisiaj owiana jest mgła..
  Jak dla mnie to najlepiej wprowadzić zarząd komisaryczny i wywalić wszystkich przy korycie na zbity pysk. Gmina mała, a wszystkich jakby porąbało...w niedzielę w pierwszych ławkach, udają gorliwych katoli, a w tygodniu oczy by sobie wydrapali...czas chyba się z tego szamba wyprowadzić

 • Link do komentarza viki czwartek, 28 listopada 2019 09:02 napisane przez viki

  Och zibi jakiś ty mądry , a może też spojrzysz na swoje podwórko bo najlepiej patrzeć na cudze. Przyjmijcie do wiadomości, że poprzedniego wójta nie ma i nie wróci, a nowy jest pełen zapału i pomysłów i pomóżcie mu a nie przeszkadzajcie. Zachowanie radnych zamiarowskich na sesjach jest uwłaczające tej funkcji, nie wspominając o wizerunku gminy Niechanowo na zewnątrz.

 • Link do komentarza asd czwartek, 28 listopada 2019 07:37 napisane przez asd

  dlaczego wszedzie polacy musza kłócić się o rządzenie. Kogo to obchodzi kto rządzi. Ma być dobrze rządzone, a nie kto na jakim stołku stoi i z jakiego jest ugrupowania. Wojna polsko-polska.....

 • Link do komentarza Stefan czwartek, 28 listopada 2019 00:09 napisane przez Stefan

  Ci co robią ferment i organizują referendum to już sobie stołki porozdzielali. Banda!

 • Link do komentarza zibi środa, 27 listopada 2019 20:46 napisane przez zibi

  art.18a usg 1.Rada Gminy kontroluje działalność wójta , gminnych jednostek organizacyjnych oraz jednostek pomocniczych . Niektórym wydaje się źe to wójt kontroluje radę lub powinien kontrolować , wójt jest organem wykonawczym i nie ma źadnej kontroli nad RG . Pewnie pełnomocnikowi do spraw referendum mylą się pojęcia . Proponuję porządki zacząć robić od własnego podwórka , jak tam wygląda wszyscy widzą

 • Link do komentarza Koala środa, 27 listopada 2019 20:24 napisane przez Koala

  Będzie co będzie -ot poziom radnych z Niechanowa

 • Link do komentarza łycha środa, 27 listopada 2019 20:13 napisane przez łycha

  To jest nie do pomyślenia ,że przewodniczący zabiera głos wyborcom którzy odzywając się szukają prawdy. Panie leśniku pana dieta po którą pan wyciąga dłoń jest opłacana z naszych podatków to my na pana pracujemy i nie życzymy sobie żeby pan nas tak traktował .Jeśli ktoś chce panu zadać to niech się pan nie boi odpowiedzieć

 • Link do komentarza Tonek środa, 27 listopada 2019 16:38 napisane przez Tonek

  Masakra z tą radą wzajemnej adoracji i uwielbienia starego wójta GENIA. Banda szkodników i postkomuchów różnej maści. Przegrali wybory, ręka w nocniku a stare długi to się same narobił!!! Do prokuratury zamiarowców wszystkich o niegospodarność, a najpierw odwołać radę!!!!!!!!

 • Link do komentarza Obywatel środa, 27 listopada 2019 15:57 napisane przez Obywatel

  Ciężko się że stolkiem rozstać.

 • Link do komentarza Mieszkaniec środa, 27 listopada 2019 14:31 napisane przez Mieszkaniec

  Wypowiedziała się najbardziej konfliktowa radna. Pani Walaszek stanowczo podziękujemy.
  Radne z poprzedniej kadencji założyły stronę na Facebooku gdzie szukają tylko jak zaszkodzić wójtowi , a tutaj śmią mówić o porozumieniu. Hipokrytki

 • Link do komentarza karolina środa, 27 listopada 2019 12:41 napisane przez karolina

  przecież wiadomo, że hamulcem jest rada. Poprzedni włodarz pasował, bo to był kolega, więc pasowało. w wszystko szło jak flaki z olejem. Przyszedł molody, może ma pomysł na gminę, to nie pasuje. Co ta rada częściowo z poprzednich kadencji zrobiła przez ostatnich 16 lat? Milionowe długi? Wodociągi , które jeszcze trochę i nie było by co naprawiać?
  Proszę was.....

 • Link do komentarza Sołtysek środa, 27 listopada 2019 11:58 napisane przez Sołtysek

  to samo co w sejmie. Przegrani nie potrafią się pogodzić z porażką i wymyślają jak tu utrudnić życie demokratycznie wybranemu nowemu zarządcy.
  Mieszkańcy wnioski sami powinni z tego wyciągnąć i w najnowszych wyborach nie głosować na tych którym demokracja sie nie podoba i nasyłaja kontrole na Wójta.
  Brak słów.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

m

Ostatnio dodane