wtorek, 26 listopada 2019 11:59

Ruszają zapisy do Gnieźnieńskiego Klubu Seniora

  mn
Ruszają zapisy do Gnieźnieńskiego Klubu Seniora źródło: Gnieźnieński Klub Seniora

Od środy 27 listopada rusza rekrutacja na uczestników projektu Gnieźnieńskiego Klubu Seniora. Skierowany jest on do tych osób, które są samotne, a często przez stan swojego zdrowia także niepełnosprawne lub wykluczone społecznie.

Gnieźnieński Klub Seniora mieścić będzie się w rewitalizowanym budynku przy ulicy Sportowej 1 w Gnieźnie. Otwarcie zaplanowane zostało na 2 stycznia 2020 roku. Między 27 listopada a 11 grudnia odbywać się rekrutacja seniorów, którzy staną się członkami GKS na najbliższy rok. Rekrutacja jest niezbędna w celu dopasowania do założeń projektu i będzie przebiegać dwuetapowo. Pierwszy etap to złożenie wniosku wraz z dodatkowymi dokumentami, potwierdzającymi dane w nim zawarte. Wniosek dostępny do pobrania na stronie internetowej: www.gniezno.eu oraz w Urzędzie Miejskim w pokoju: 01. Wypełnione wnioski należy składaćw pokoju 01 w nieprzekraczalnym terminie do 11 grudnia.

W drugim etapie przeprowadzane będą rozmowy z kandydatami, którzy spełnili wymagania formalne. Ze wszystkich zgłoszeń Komisja wyłoni, do końca roku, 85 osób z największą liczbą punktów, z czego 70 osób zostanie zakwalifikowanych jako przyjęte, a 15 jako osoby na liście rezerwowej. Osoby z listy rezerwowej będą mogły wziąć udział w projekcie choćby w sytuacji rezygnacji innego uczestnika. Wyłonieni w toku rozpoczynającej się rekrutacji seniorzy będą uczestniczyć w zajęciach między 2 stycznia a 30 listopada 2020 roku. Projekt skierowany do osób, które ukończyły 60 lat, osób zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym, osób z aktualnym orzeczeniem o niepełnosprawności lub oświadczeniem o niesamodzielności.

Zajęcia w Gnieźnieńskim Klubie Seniora mają na celu wypełnić seniorom czas wolny poprzez rozwijanie umiejętności i indywidualnych zainteresowań, a także zwiększyć aktywność osób starszych w życiu społecznym i kulturalnym. Plan zajęć jest bogaty w atrakcje. Znajdziemy w nim m.in. warsztaty: plastyczne, teatralne, muzyczne. Ponadto zajęcia nastawione na działalność prozdrowotną- zajęcia sportowe nordic walking, ale także codzienne spotkania z dietetykiem. GKS to również wsparcie dla seniorów w obszarze poradnictwa prawnego, gdyż uczestnicy zajęć będą mogli liczyć na omawianie zmieniających się przepisów. Poza zajęciami na miejscu, organizowane będą również wyjścia do kina czy do teatru, a także wycieczki np. po Trakcie Królewskim. W ramach GKS odbywać się będą również konkursy mające na celu wyzwolenie kreatywności wśród uczestników.

GKS czynny będzie pięć dni w tygodniu, od pon. do pt. w godzinach 10.00 do 18.00. Zajęcia odbywać się będą w dwóch grupach – 10.00-14.00 oraz 14.00 – 18.00.

Projekt „Gnieźnieński Klub Seniora” realizowany jest przez Miasto Gniezno na podstawie umowy o dofinansowanie zawartej z Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego, współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, w kwocie ponad 1,4 mln (1.436.550,48 zł). W projekcie udział bierze- na zasadzie partnerstwa- Stowarzyszenie „Wielkopolanie". Całkowita wartość przedsięwzięcia to ponad 1,5 mln (1.512.158,40 złotych). Czas realizacji projektu od 30.09.2019r. do 29.09.2022 roku. Zasadniczym celem projektu jest zwiększenie dostępu do usług społecznych dla 210 osób. Każdego roku zatem planowane jest przyjęcie 70 osób. Regulamin rekrutacji oraz formularz zgłoszeniowy na stronie www.gniezno.eu.

5 komentarzy

 • Link do komentarza kibolo środa, 27 listopada 2019 08:59 napisane przez kibolo

  Przecież KOMUNĘ się powiela bo chyba stwierdzili że d...kracja jest o wiele gorszym systemem.A samo przedsięwzięcie nie jest dla seniorów tylko dla zarządzających finansami.Znowu kije w łapy,a jak chodzić (?) i wkoło jelonka,albo pokazy z grochówą.Ale fajnie było-zupa występy a senior na d.... 3 godziny bez ruchu.Samo zdrowie.I następne pieniądze w błoto.A tabletki garściami i naganianie pieniędzy psychologom,psychiatrom,właścicielom ośrodków i innym terapeutom.Za to sportu zero.

 • Link do komentarza no popatrz, popatrz środa, 27 listopada 2019 00:18 napisane przez no popatrz, popatrz

  Skład komisji oceniającej kandydatów do GKS:

  Przewodnicząca Komisji:
  Agnieszka Horoszczak Dyrektor Wydziału Spraw Społecznych - Urząd Miejski w Gnieźnie
  Członkowie:
  Grzegorz Reszko - Główny specjalista, Urząd Miejski w Gnieźnie,
  Adrian Tubacki - Samodzielny referent, Urząd Miejski w Gnieźnie,
  Danuta Kolenda - Miejska Rada Seniorów w Gnieźnie,
  Henryk Kot - Miejska Rada Seniorów w Gnieźnie,
  Krystyna Żok - Stowarzyszenie „Wielkopolanie”,
  Waldemar Markiewicz - Stowarzyszenie „Wielkopolanie”.

 • Link do komentarza Jozef wtorek, 26 listopada 2019 22:30 napisane przez Jozef

  Urzędniczy raj

 • Link do komentarza Malkontent wtorek, 26 listopada 2019 22:02 napisane przez Malkontent

  Formuła zapisów sprawia, że nie trafią do Klubu Seniora osoby niezaradne, samotne i niepełnosprawne, bo tego po prostu nie potrafią zrobić. Trafią właśnie obrotni, zaradni, którzy i tak są "oblatani" i niejedno jeszcze zobaczą za własną kasę. Powstanie grupa beneficjentów, którzy po prostu dostaną tańsze bilety, tańsze wycieczki i dofinansowane zabawy. To trzeba inaczej zorganizować - MOPS i podobne organizacje typu Caritas powinny typować i zapisywać po uzgodnieniu z taką osobą.

 • Link do komentarza Henryk wtorek, 26 listopada 2019 16:44 napisane przez Henryk

  Normalnie zapisy, jak na studia za komunę! Wnioski, załączniki egzaminy wstępne, przesiew, listy rezerwowe. Co za frajda! Można zrozumieć, że sa to warsztaty dla osób niezaradnych, bo tylko takim należy pomagać. Bo jeżeli ludzie w wieku senioralnym w miarę sprawni i zaradni nie potrafią sobie zorganizować czasu, to naprawdę źle jest z Polakami. W lokalnym radio w wywiadzie jeden z seniorów zapytany, czy taki klub jet potrzebny dla seniorów, odpowiedział:"No przecież pani widzi, ze starsi nie mają co ze sobą robić i chodzą po tych ulicach"...itd. To jest przerażający poziom ludzi, którym, jak małym dzieciom, trzeba organizować czas. Sami nie umieją kupić sobie biletu do kina? Trzeba ich prowadzić parami, jak w szkole?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane