Wydrukuj tę stronę
piątek, 15 listopada 2019 16:23

Uchwała ws. likwidacji świetlicy jeszcze w listopadzie

 
Uchwała ws. likwidacji świetlicy jeszcze w listopadzie archiwum redakcji

"Dzieci z chmur" mają zniknąć z dniem 31 grudnia 2019 roku - takie jest założenie projektu uchwały, który trafi pod obrady najbliższej sesji Rady Powiatu Gnieźnieńskiego.

"Bez żadnych emocji" - jak to można określić stanowisko Zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego - na sesji zaplanowanej na 28 listopada br., jako jeden z ostatnich punktów podczas zaplanowanych obrad, pojawi się temat dotyczący likwidacji jednostki organizacyjnej - placówki wsparcia dziennego Świetlicy Środowiskowej "Dzieci z chmur", działającej przy ul. Lecha. To kontynuacja tematu, który rozgrzewa lokalną publiczną dyskusję w ostatnim czasie.

Zgodnie z treścią projektu uchwały, świetlica ma przestać istnieć z dniem 31 grudnia 2019 roku, a samo przejście w stan likwidacji nastąpi w dniu jej podjęcia tj. 28 listopada. Od tego czas rozpocznie się inwentaryzacja, zamknięcie ksiąg rachunkowych, archiwizacja itp. Mienie należące do świetlicy stanie się mieniem Starostwa Powiatowego. Jako uzasadnienie uchwały do likwidacji placówki wskazuje się te same argumenty, jakie padały już wcześniej - brak obowiązku statutowego prowadzenia tego typu świetlic przez samorząd powiatowy. Oficjalnie też wiadomo iż przyczyną likwidacji są przede wszystkim względy oszczędnościowe. 

Pojawienie się tego punktu na listopadowych obradach było spodziewane, gdyż Zarząd nie chce już finansować świetlicy w nowym roku budżetowym, dlatego spieszy się z wprowadzeniem tego pomysłu w życie. Dzieje się to pomimo społecznego oporu oraz petycji pisanych do Starostwa Powiatowego. Jeszcze przed tygodniem rodzice dzieci uczęszczających do ww. świetlicy złożyli pismo z prośbą o rezygnację z pomysłu jej likwidacji.  Jak już pisaliśmy pod koniec października, wychowankowie nie chcą skorzystać z oferty przejścia do świetlic prowadzonych przez Miasto Gniezno, na co składa się szereg czynników - od ich lokalizacji, poprzez kadrę, na o wiele krótszym czasie poświęcanemu dziecku kończąc. Do tej petycji, pod którą podpisało się 250 osób, załączono listy skierowane przez samych podopiecznych (poniżej). 

Galeria

6 komentarzy