piątek, 15 listopada 2019 16:23

Uchwała ws. likwidacji świetlicy jeszcze w listopadzie

 
Uchwała ws. likwidacji świetlicy jeszcze w listopadzie archiwum redakcji

"Dzieci z chmur" mają zniknąć z dniem 31 grudnia 2019 roku - takie jest założenie projektu uchwały, który trafi pod obrady najbliższej sesji Rady Powiatu Gnieźnieńskiego.

"Bez żadnych emocji" - jak to można określić stanowisko Zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego - na sesji zaplanowanej na 28 listopada br., jako jeden z ostatnich punktów podczas zaplanowanych obrad, pojawi się temat dotyczący likwidacji jednostki organizacyjnej - placówki wsparcia dziennego Świetlicy Środowiskowej "Dzieci z chmur", działającej przy ul. Lecha. To kontynuacja tematu, który rozgrzewa lokalną publiczną dyskusję w ostatnim czasie.

Zgodnie z treścią projektu uchwały, świetlica ma przestać istnieć z dniem 31 grudnia 2019 roku, a samo przejście w stan likwidacji nastąpi w dniu jej podjęcia tj. 28 listopada. Od tego czas rozpocznie się inwentaryzacja, zamknięcie ksiąg rachunkowych, archiwizacja itp. Mienie należące do świetlicy stanie się mieniem Starostwa Powiatowego. Jako uzasadnienie uchwały do likwidacji placówki wskazuje się te same argumenty, jakie padały już wcześniej - brak obowiązku statutowego prowadzenia tego typu świetlic przez samorząd powiatowy. Oficjalnie też wiadomo iż przyczyną likwidacji są przede wszystkim względy oszczędnościowe. 

Pojawienie się tego punktu na listopadowych obradach było spodziewane, gdyż Zarząd nie chce już finansować świetlicy w nowym roku budżetowym, dlatego spieszy się z wprowadzeniem tego pomysłu w życie. Dzieje się to pomimo społecznego oporu oraz petycji pisanych do Starostwa Powiatowego. Jeszcze przed tygodniem rodzice dzieci uczęszczających do ww. świetlicy złożyli pismo z prośbą o rezygnację z pomysłu jej likwidacji.  Jak już pisaliśmy pod koniec października, wychowankowie nie chcą skorzystać z oferty przejścia do świetlic prowadzonych przez Miasto Gniezno, na co składa się szereg czynników - od ich lokalizacji, poprzez kadrę, na o wiele krótszym czasie poświęcanemu dziecku kończąc. Do tej petycji, pod którą podpisało się 250 osób, załączono listy skierowane przez samych podopiecznych (poniżej). 

6 komentarzy

 • Link do komentarza powiatowy poniedziałek, 18 listopada 2019 12:02 napisane przez powiatowy

  Pytam po raz kolejny, czy Gniezno nie należy do Powiatu Gnieźnieńskiego???

 • Link do komentarza Prezes poniedziałek, 18 listopada 2019 00:13 napisane przez Prezes

  Jeżeli prowadzenie świetlic środowiskowych nie należy do zadań powiatu, to kto i jakie poniesie konsekwencje za naruszenie dyscypliny finansów publicznych poprzez wydatkowanie środków publicznych na zadania nie należące do samorządu powiatowego ?

 • Link do komentarza piotr sobota, 16 listopada 2019 13:57 napisane przez piotr

  no dobrze a kiedy zlikwidują szlaban przy wjeździe do prezydium przecież wszystko do mieszkańców Gniezna

 • Link do komentarza zatroskany sobota, 16 listopada 2019 06:58 napisane przez zatroskany

  TEJ ŚWIETLICY JAKBY JUŻ NIE BYŁO. Przecież Rada Powiatu przegłosuje wszystko co co chce Gruszczyński.

 • Link do komentarza Kowal piątek, 15 listopada 2019 19:58 napisane przez Kowal

  Dziś ludzie już nic nie znaczą, nikt nie wysłuchuje się w głos słabszych. Gnieźnianie dlaczego w Was taka znieczulica na krzywdę drugiego człowieka... A Powiat nie zrobił nic, by pomóc dzieciom, które są niczemu winne... Przykre...

 • Link do komentarza Wyborca piątek, 15 listopada 2019 17:04 napisane przez Wyborca

  Starostwo likwiduje świetlice a jednocześnie szuka nowego urzędasa do wydziału promocji. Groteska. Jeżeli nawet ktoś odchodzi to jest ponad setka urzędników. Nie wszyscy mają co robić, niektórzy jeżdżą w godzinach pracy na obchody szkół choć są od zdrowia.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane