poniedziałek, 11 listopada 2019 12:36

Uroczystości 101. rocznicy odzyskania niepodległości

 
Uroczystości 101. rocznicy odzyskania niepodległości fot. Rafał Wichniewicz

Liczna grupa gnieźnian przybyła na uroczystości upamiętniające odzyskanie niepodległości. Wydarzeniu ponownie towarzyszyła wizyta marszałka Józefa Piłsudskiego.

Wydarzenie rozpoczęło się uroczystą mszą świętą, której towarzyszyła obecność pocztów sztandarowych oraz przedstawicieli władz samorządowych, mundurowych, duchownych oraz różnych środowisk z Gniezna i powiatu.

Nabożeństwo odprawiane w intencji ojczyzny, sprawowane było pod przewodnictwem abpa Wojciecha Polaka Prymasa Polski, który także wygłosił do zgromadzonych homilię: - Ubiegłoroczne, jubileuszowe obchody rozpoczęły cały ciąg wydarzeń, poprzez które, w różnych częściach naszej Ojczyzny, włączaliśmy się i nadal będziemy się włączać, w ten swoisty łańcuch wolności. Poszczególne ogniwa bowiem, które odzwierciedlają całą naszą historię i cały wysiłek wybijania się Polski na niepodległość, mówią nam o swoistym procesie, którego pewien symboliczny początek stanowi data 11 listopada 1918 roku - mówił do wiernych obecnych w świątyni na uroczystym nabożeństwie, dalej zwracając się: - Trzeba nam – jak wskazywał w swoim gnieźnieńskim testamencie kard. Stefan Wyszyński – nie oglądać się na innych, na tych lub owych,  może na polityków, żądając od nich, aby się odmienili. Każdy musi zacząć od siebie, abyśmy prawdziwie się odmienili. A wtedy, gdy wszyscy będziemy się odradzać, i politycy będą musieli się odmienić, czy będą chcieli czy nie. Dlatego, Siostry i Bracia,  zacznijmy od siebie! Zapytajmy dziś siebie o to, w jaki sposób my czynimy użytek z tego, że jesteśmy ludźmi wolnymi? Zapytajmy o nasze konkretne zaangażowanie na rzecz wspólnego dobra. Zapytajmy – posługując się raz jeszcze słowami Jana Pawła II – czy my się wciąż nawracamy, przechodząc w naszym życiu od złego do dobrego użycia wolności? Albowiem – jak tłumaczył nam święty papież – wolności może człowiek używać dobrze lub źle, może przez nią budować lub niszczyć. Czy używanie wolności do niszczenia nie jest jednak zaprzeczeniem jej istoty? Wolność przecież wzywa do budowania a nie do niszczenia. Nas wszystkich dziś do tego wzywa. Do budowania atmosfery wzajemnej życzliwości, solidarności i współpracy, we wzajemnej wymianie darów, aby tworzyć prawdziwą wspólnotę.

Po mszy świętej rozpoczęła się druga część uroczystości na placu przy katedrze, przed pomnikiem Bolesława Chrobrego. Do Gniezna przyjechał ponownie Józef Piłsudski - tym razem jednak na koniu, który został przywitany przez gnieźnian, a następnie wydał pozwolenie na start V Biegu Niepodległości. Po tym, jak odśpiewano pierwszą zwrotkę Hymnu Polski, biegacze ruszyli w trasę, a delegacje obecne na uroczystości złożyły kwiaty pod pomnikiem polskiego króla. Punktualnie w południe wszyscy razem zaśpiewali raz jeszcze pełną wersję Mazurka Dąbrowskiego.

 

12 komentarzy

 • Link do komentarza kibolka wtorek, 12 listopada 2019 16:41 napisane przez kibolka

  A p.Gaweł jak już nie jest Senatorem to nie musi (nie chce itp.) przychodzic na takie uroczystości?

 • Link do komentarza misiakisia wtorek, 12 listopada 2019 14:03 napisane przez misiakisia

  Powiem tak byłam w Toruniu i tam tłumy ludzi dosłownie. Choć Prezydent Torunia nie z mojej bajki do wszystkich w których stronę się odwrócił przekazywał słowne pozdrowienia. Do tego defilada i pochód mieszkańców oraz inne imprezy Niepodległościowe - fajne. Jedyne co mi się rzuciło w oczy to mała ilość mieszkańców z przypinkami czy kotylionami. My byliśmy jednymi z nielicznych. A u nas biegi i inne cuda wianki i 12.30 koniec. Sorry ale biegi bieganiem ale przypominam Prezydentowi cze został wybrany na reprezentanta Pierwszej Stolicy Polski a nie reprezentanta biegania i wywoływanie przez spikera imprezy z jakim numerem biegnie oraz z jakim biegnie numerem jego zastępca czy inny urzędas lub przyboczny. Sorry ale "wymiotujemy" juz tym propagowaniem biegania bo to każdy zdrowy ciałem i duchem potrafi. Cóż jakie miasto taka impreza

 • Link do komentarza senior poniedziałek, 11 listopada 2019 22:18 napisane przez senior

  Dobrze, że jest takie święto. Dla wielu z tych obecnych jest to jedyna okazja, by znaleźć się w kościele. . . . . . . . .

 • Link do komentarza Mirek poniedziałek, 11 listopada 2019 21:14 napisane przez Mirek

  A ten "nowoczesny" z posłanką w duecie w czapce ???? To tak "po nowoczesnemu " ???? Jak Cię widzą - tak Cię piszą " Wszystko w temacie.

 • Link do komentarza pianista poniedziałek, 11 listopada 2019 20:49 napisane przez pianista

  Co się stało z naszą powiatową orkiestrą dętą ? Już uległa rozwiązaniu ? Szkoda, jeżeli to prawda, bo pięknie uświetniała wszystkie miejskie , powiatowe czy kościelne uroczystości.

 • Link do komentarza Łucja poniedziałek, 11 listopada 2019 20:44 napisane przez Łucja

  Czy nie szkoda tych pieniędzy szkolnych na te wiązanki ? Nie starczyłoby by sam prezydent czy Starosta złożył symboliczne wieńce w imieniu całego społeczeństwa Miasta czy Powiatu ? Duże , okazałe wieńce biało-czerwone ustawione pionowo na estetycznych stojakach, dużo lepiej by się prezentowały przed pomnikiem Króla Bolesława Chrobrego niż zawinięte w celofan, położone prawie jedna na drugą wiązanki.

 • Link do komentarza rezigiusz poniedziałek, 11 listopada 2019 20:40 napisane przez rezigiusz

  Rozumie że ta msza była pokazowa dla VIPów . Dla mnie to "skandal" i tyle . Kościół nie jest dla POLITYKÓW tylko dla wiernych. Cóż ale tak to jest jak pan Polak to taki liberalny Prymas Polski. Dla tego tego gościa nie trawię gdyż jest jałowym kapłanem. Przypominam tym którzy będą mnie atakować za mój wpis jego homilię w Częstochowie.

 • Link do komentarza Eliza poniedziałek, 11 listopada 2019 20:37 napisane przez Eliza

  Święto narodowe. Ale nie wszyscy radni powiatowi, miejscy i gminni znaleźli czas by się pojawić na tych uroczystościach. Szkoda.

 • Link do komentarza spostrzegawczy poniedziałek, 11 listopada 2019 19:58 napisane przez spostrzegawczy

  ŚWIĘTOWANIE ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI to ważna sprawa i wymaga bardzo dobrego przygotowania. Kościół w tym względzie jest zawsze niezawodny. Ale msza święta nie powinna się odbywać w jednym ciągu czasowym z wydarzeniami pod pomnikiem króla Chrobrego. Bieg zorganizowany między innymi przez Prezydenta Miasta Gniezna też został przygotowany bezbłędnie. Ale uroczystości zorganizowane przez władze powiatowe przed pomnikiem naszego pierwszego króla, wymagają jeszcze wielu poprawek. Przede wszystkim muszą być przeprowadzone sprawnie i w miarę zwięźle. Na pewno nie wymienię wszystkich niedociągnięć, ale chociaż zacznę. Po pierwsze. Ciągle brakuje przy pomniku naszego pierwszego króla okazałego masztu, na który przy dźwiękach hymnu, byłaby wciągana flaga narodowa. Po drugie. Organizatorzy wiedząc , że najważniejszą godziną w tym dniu jest godzina 12.00, o której cała Polska miała zaintonować HYMN POLSKI powinni tak przygotować poszczególne punkty uroczystości, by na chwilę przed 12.00 można było dany punkt programu przerwać, by ten hymn odśpiewać. I to odśpiewać przy największym możliwym składzie osobowym gnieźnian zgromadzonych na placu biskupa Trąby. A jak było dzisiaj? Przemowy i dłużące się składanie wiązanek trwało ogólnie za długo i spowodowało rozejście się wielu zmarzniętych ludzi. Po trzecie. Z powodu złego rozplanowania przebiegu poszczególnych punktów uroczystości składanie wiązanek zakończono już około godziny 11.30. I po tej godzinie zgromadzeni ludzie już zmarznięci zaczęli masowo opuszczać plac przed katedrą. W efekcie do odśpiewania hymnu narodowego stanęli już tylko najwytrwalsi. Po czwarte. Harcerze pomimo, że byli najliczniejszą zorganizowaną grupą na tych uroczystościach ( i chwała im za to) stojąc pod pomnikiem Chrobrego nie otworzyli nawet ust w czasie śpiewania hymnu ( z małymi szlachetnymi wyjątkami ) . A to wielki wstyd dla starszych druhów i druhen , że swoich podopiecznych hymnu narodowego nie nauczyli i do śpiewania publicznego hymnu nie przygotowali. Tu należy zaznaczyć, że młodzież z klas mundurowych gnieźnieńskich szkół w tym miejscu plamy nie dała. Po piąte. Wydzielona część placu wyznaczona przez organizatorów na część wolną od ludzi, by jak największa ilość gnieźnian mogła obserwować to co dzieje się pod pomnikiem, była w tym roku i wiele za mała. W efekcie zgromadzeni gnieźnianie o tym co dzieje się pod pomnikiem dowiadywali się wyłącznie z ust spikera. I na tym spostrzeżeniu pozwolicie Państwo, że ja zakończę. Ale jeżeli ktoś z obecnych na placu chciałby przyszłorocznym organizatorom coś jeszcze podpowiedzieć to na pewno redaktor portalu się nie obrazi.

 • Link do komentarza Vegatermik poniedziałek, 11 listopada 2019 18:33 napisane przez Vegatermik

  Dzisiaj w TVP HISTORIA wyemitowano poprawioną wersję filmu z 2018 r. "Niepodległość". Wcześniej powiedziano tam, że pierwszą stolicą Polski był Kraków. Obecnie informacja brzmì, że Kraków był dawną stolicą Polski. Czuwaj!

 • Link do komentarza Obywatel poniedziałek, 11 listopada 2019 15:06 napisane przez Obywatel

  28.06.1919 roku najważniejszą data dla Polaków to właśnie w tym roku powinniśmy obchodzić 100 rocznicę powrotu na mapy świata a nikt z naszych rpolotykow nie wspomniał o tym ani slowa

 • Link do komentarza Krystyna poniedziałek, 11 listopada 2019 13:38 napisane przez Krystyna

  Patrioci zawodowi.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane