czwartek, 07 listopada 2019 11:26

Obchody Święta Niepodległości

 
Obchody Święta Niepodległości archiwum redakcji

W najbliższy poniedziałek przypadnie 101. rocznica wydarzeń, dzięki którym Polska mogła powrócić na mapę Europy. Tego dnia odbędzie się cały program wydarzeń, do udziału w których zaproszeni są mieszkańcy Gniezna.

11 listopada 1918 roku w Grodzie Lecha przeszedł bez echa. Wydarzenia mające miejsce w Warszawie i całym zaborze rosyjskim oraz austriackim nie odgrywały początkowo żadnej roli dla Wielkopolski. Dopiero chwycenie za broń 27 grudnia tego roku w Poznaniu, a dzień później także w Gnieźnie sprawiło, że niepodległość po pewnym czasie stała się udziałem także naszego regionu. Niemniej, 11 listopada, jako święto narodowe ustanowione jeszcze przed II wojną światową, jest okazją do upamiętnienia wszystkich tych, którzy przyczynili się do wywalczenia wolności dla naszego kraju - niezależnie czy miało to miejsce zbrojnie czy też pracą organiczną.

 

Tegoroczne uroczystości rozpoczną się o godzinie 9:30 mszą świętą w katedrze. Wcześniej, o godzinie 9:00 na cmentarzu św. Krzyża, władze miasta złożą kwiaty na grobie Józefa Chociszewskiego w 105. rocznicę śmierci tego zasłużonego publicysty i patrioty. 

Wkrótce po wspólnej modlitwie, około 11:11 wystartuje V Bieg Niepodległości ulicami miasta (dekoracja zwycięzców o godzinie 13). O godzinie 11:15 rozpocznie się składanie kwiatów pod pomnikiem Bolesława Chrobrego, a o 12:00 zaplanowano wspólne odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego w ramach ogólnopolskiej akcji "Niepodległa do Hymnu".

Około godziny 12:15 wszyscy udadzą się w pochodzie na Rynek, gdzie zaplanowany jest koncert Chóru "Metrum", po którym zaśpiewane zostaną wspólnie pieśni patriotyczne. Następnie nastąpi rozwiązanie konkursu "Zostań Herosem Niepodległości" oraz program artystyczny zespołu "Obertas". Całości towarzyszyć będzie jarmark z rogalami świętomarcińskimi.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane