środa, 06 listopada 2019 10:03

„Nie ugniemy się przed emocjonalnym szantażem”

 
„Nie ugniemy się przed emocjonalnym szantażem” fot. Rafał Wichniewicz

Nie ma szans na to, by świetlica "Dzieci z chmur" mogła kontynuować swoją działalność - tak twierdzi Zarząd Powiatu Gnieźnieńskiego.

Już wkrótce kilkadziesiąt dzieci z świetlicy środowiskowej "Dzieci z chmur", prowadzonej przy ul. Lecha przez Starostwo Powiatowe, będą musiały znaleźć sobie miejsca w Miejskich Świetlicach Socjoterapeutycznych. Zgodnie z przewidywaniami, od nowego roku podopieczni stracą swoją ostoję, w której spędzają kilka godzin dziennie. Pracownicy mają znaleźć zatrudnienie w innych jednostkach.

- Starostwo Powiatowe nie ugnie się pod żadnym szantażem, czy to będzie szantaż emocjonalny czy społeczny. Chcę powiedzieć iż nie mamy takiej możliwości i proszę, by nikt na nas tego nie wymuszał - stwierdziła wicestarosta Anna Jung, odnosząc się do publikacji na temat apelu o ratowanie świetlicy socjoterapeutycznej (zobacz więcej)

- Po powstaniu powiatu świetlica przeszła jako zadanie dodatkowe, wymyślone, do finansowania przez powiat i w pewnym roku została zamieniona na świetlicę socjoterapeutyczną, kiedy włodarze powiatu zorientowali się, że nie jest to ich zadanie i nie powinni byli tego zadania prowadzić. Artykuł 18 ustawy o wspomaganiu rodziny mówi jasno, że zadanie świetlicy, placówki dziennej dla dzieci powinno być prowadzone przez gminy albo pozagminne, jeśli zostanie zlecone organizacjom pozarządowym, jak np. kościelnym. Powiat nie jest żadną z tych organizacji - stwierdziła Anna Jung, stwierdzając iż apelujący o uratowanie świetlicy "grają na emocjach Zarządu i społeczeństwa". 

Jak przekazała wicestarosta, Miasto prowadzi cztery świetlice na terenie Gniezna, gdzie jest 120 miejsc dla dzieci i kosztują one 750 200 złotych. Dodała, że świetlica "Dzieci z chmur" kosztuje rocznie 325 406 złotych: - Czy można przeliczać wartość tego, co się robi na pieniądze? Nie można. Nie znam wartości, którą mogłabym podać za pomaganie dzieciom, za życie i wspieranie. Czy jednak powiecie mi państwo, kto się zajmie tymi dziećmi, kiedy powiat upadnie? Kto mi pokaże alternatywę w tym zakresie? Wydaje mi się, że nie. Nie stać nas na utrzymywanie świetlicy socjoterapeutycznej - stwierdziła Anna Jung, dodając iż w koszcie 325 tysięcy złotych, koszt wynagrodzeń wynosi 287 tys. złotych według karty nauczyciela. 

Wicestarosta stwierdziła, że dzieci ze świetlicy trafią do tych prowadzonych przez Miasto w zależności od miejsca zamieszkania - na os. Tysiąclecia, Winiarach, w centrum lub na ul. Cymsa: - Staramy się, żeby pracownicy nie stracili pracy i będziemy szukać miejsc w powiecie. Nie dam gwarancji, że to będzie takie samo wynagrodzenie.

25 komentarzy

 • Link do komentarza powiatowy wyborca czwartek, 14 listopada 2019 00:19 napisane przez powiatowy wyborca

  Szef tego urzędu jest sprytny. Na pierwszy ogień takich niepopularnych decyzji wystawia swojego zastępcę. To taki pijarowski zabieg. No cóż, za takie pieniądze trzeba się podstawiać. jest początek kadencji i wszystkie niepopularne zabiegi trzeba wykonać w pierwszym roku urzędowania, by na koniec stawić same słodkości, a o tych najgorszych elektorat już zapomni. Nie zapomni, my, mieszkańcy powiatu im będziemy w stosownym czasie przypominać!

 • Link do komentarza kibolka środa, 13 listopada 2019 18:11 napisane przez kibolka

  Co do dyr. PCPR to racja, że spokój za cenę nie narażania się to najwięsza wartość. Komuna wiecznie żywa! Jednak to p.Danik zawiaduje pomocą społ. starostwa i powinna walczyć o świetlicę jako o element systemu powiatowego.

 • Link do komentarza Piotr środa, 13 listopada 2019 10:06 napisane przez Piotr

  Panie Oburzony, koszty wynagrodzeń to nie tylko pensja, ale również składki, które są po stronie pracodawcy. Skłądki na ZUS płaci praownik od swoejej pensji brutto, a prawie drugie tyle musi dołożyć pracodawca. Stąd te kwoty. Jak Pan zarabia np. 5 tys brutto, to faktyczny koszt dla pracodawcy wynosi ponad 6 tysięcy. Nauczyciele w świetlicy zarabiają zgodnie z Kartą Nauczyciela. W tym jest również trzynastka.

 • Link do komentarza emma wtorek, 12 listopada 2019 16:45 napisane przez emma

  A co na to dyrektor PCPR p.Pilarczyk? Przecież to Jej podlega pomoc społeczna, w tym świetlica. Lepiej milczeć i przetrzymać z kolejną ekipą polityczną w spokoju i bez narażania się!

 • Link do komentarza Emil wtorek, 12 listopada 2019 00:42 napisane przez Emil

  Słabo się robi na myśl, że te brednie opowiada zastępca Starosty Powiatu ? Szczyt bezczelności i bezmyślności .

 • Link do komentarza Rychu sobota, 09 listopada 2019 22:08 napisane przez Rychu

  Pani chyba PO coaching ? Masakra !

 • Link do komentarza wrona sobota, 09 listopada 2019 20:59 napisane przez wrona

  Mam wrażenie, że wicestaroście pobyt w świetlicy by dobrze zrobił... ;)

 • Link do komentarza el che sobota, 09 listopada 2019 12:55 napisane przez el che

  "...za duże to ego by dogadać się..."

 • Link do komentarza Gabriel piątek, 08 listopada 2019 12:31 napisane przez Gabriel

  Czytam to, czytam tamto, oglądam sesje Rady Powiatu Gnieźnienskiego z udziałem Pani Wicestarosty i ... mamy szansę na celebrytkę nr 1 Starostwa Powiatowego w Gnieźnie. Czas na "zrzutkę" na czerwony dywan ...!!!
  A może Pani Skarbnik ma jakieś skarpety z rezerwą finansową na ten cel i jednak znajdą się pieniądze na to i na "Dzieci z chmur".
  20 lat doswiadczenia na stanowisku skarbnika i taka zapaść finansowa Powiatu?! Dziwne.

 • Link do komentarza Luluś z DMD na detoksie czwartek, 07 listopada 2019 23:06 napisane przez Luluś z DMD na detoksie

  bluzkę z taką kokardą nie nosi się do żakietu.
  to elementarz,

 • Link do komentarza senior czwartek, 07 listopada 2019 16:45 napisane przez senior

  Panie Oburzony, zazdrość jest grzechem głównym i ciężkim i walenie w trud opieki nad dziećmi ma cechy frustracji, która Panu rujnuje życie. Popracuj Pan nad sobą.

 • Link do komentarza Oburzony czwartek, 07 listopada 2019 09:26 napisane przez Oburzony

  W świetlicy pracują 3 osoby, czyli zarabiają po 8 tys.!! miesięcznie, rocznie po blisko 100 tys.!! Czy to jest normalne? Kto na to pozwalał? Ile pozostaje na działalność świetlicy? Łatwo policzyć ile przeznacza się na dzieci!!! Skandal!

 • Link do komentarza Obserwator czwartek, 07 listopada 2019 08:00 napisane przez Obserwator

  Ale co tu sie dziwić... W starostwie siedza ludzie bez kompetencji . PAn Gruszczyński obsadził stanowiska ludźmi bez wiedzy bez ambicji .. Gruszczyński za co sie nie weźmie wszędzie jest kaplica, on nie potrafi rządzić ... Tak właśnie wyglądają rzady PO ... Żenada

 • Link do komentarza nina środa, 06 listopada 2019 20:19 napisane przez nina

  Brak słów na taką wypowiedź, ta pani jest starostą z Gruszczynskim? Panie starosto nazwisko zobowiązuje!!! Pan ma służyć i pomagać ludziom tym bardziej dzieciom. Oszczędzajcie w innych reportażu. To będzie dla Pana koniec początku

 • Link do komentarza Mieszkaniec środa, 06 listopada 2019 16:39 napisane przez Mieszkaniec

  No z tej Pani emanuje sama dobroć i szczerość....
  Macie to drodzy mieszkańcy na co zaglosowaliscie, a to nie koniec kabaretu... Lepsze dopiero nadejdzie. Dobrze w tej przykrej sytuacji, że tacy "spolecznicy" potrafią okazać czym mieni się ich oblicze. Ja mam tylko nadzieję, że więcej nie będzie takich nominacji jak ten starosta, który sobie tą osobę dobrał....

 • Link do komentarza Wyborca środa, 06 listopada 2019 16:26 napisane przez Wyborca

  Czyli pieniądze na kolejkę waskotorową też są odebrane. Bo nie wyobrażam sobie zamknięcia świetlicy i jednocześnie finansowanie kilku przejazdów kolejki rocznie.

 • Link do komentarza mieszkaniec środa, 06 listopada 2019 16:17 napisane przez mieszkaniec

  Od samego poczatku z Panem P. i G. i naszym prezydentem ciagle slysze tylko narzekanie. To na brak pieniedzy to na poprzednia wladze. A co wy zescie do tej pory zrobili nic tylko narzekacie. Na miescie bałagan kroliki i krolowie niepotrzebni brak turystow. Plac przed teatrem ruina tak samo rynek. Niedokonczone budowy dziury w ulicach. Ślepa władza czy po prost brak szacunku dla ludzi. Pan prezydent to nawet swego balaganu nie sprawdza tylko kierowca wozi - a z domu do pracy to maly spacerek by sie przydal. A teraz dzieciom swietlice zabieracie. Wstyd.

 • Link do komentarza mieszkaniec środa, 06 listopada 2019 16:04 napisane przez mieszkaniec

  5 osob w powiecie i doprowadzilo do upadku. Wstyd. Jednym slowem powiat niepotrzebny niech wsxystko przejmie Miasto tylko z innym prezydentem. Bo jak tak dalej bedzie to miadto skonczy jak powiat przy takim gospodarowaniu.

 • Link do komentarza Koryfeusz środa, 06 listopada 2019 14:22 napisane przez Koryfeusz

  Zawsze jak do władzy dochodziły środowiska liberalne to było wieczne zaciskanie pasa i na wszystko brakowało. Jakoś wcześniej, zanim rządziło PO to powiat mógł realizować więcej inwestycji, mimo mniejszej ilości pieniędzy. Powiatom w Polsce zawsze brakowało pieniędzy, ale dawały radę, nasz także. Dlaczego teraz ma być inaczej? Pewnie z powodu rządów tam środowisk uchodzących za liberalne. Przypomnijcie sobie tylko skąd się wzięły problemy ze szpitalem, jakie środowisko pozbawiło dotacji tę placówkę i w jakim celu?

 • Link do komentarza zocha środa, 06 listopada 2019 14:07 napisane przez zocha

  Sami wybraliscie: Dariusza Pilaka, Rajmund Gąsiorka, Mariana Pokładeckiego, Danutę Winiarską, Marię Kocoń, Joannę Arndt, Jaromira Dziela, Mirosławę Lewicką, Ewę Mądrą, Edwarda Załęskiego (jeżeli kogoś pominęłam to przepraszam)
  JAK WYBRALISCIE TAK MACIE
  Powodzenia

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

m

Ostatnio dodane