środa, 30 października 2019 16:36

Uchwały z podwyżkami przegłosowane

 
Uchwały z podwyżkami przegłosowane fot. Rafał Wichniewicz

Droższe parkowanie w podstrefie czerwonej, średnio o 20% wyższy podatek od nieruchomości oraz droższe opłaty m.in. za ogródki restauracyjne. Uchwały w tym zakresie zostały podjęte podczas środowej sesji Rady Miasta. 

Październikowe posiedzenie radnych miejskich stało pod znakiem trzech uchwał obejmujących podwyżki. Pierwsza z nich obejmowała stawki od nieruchomości, które od 1 stycznia 2020 roku mają wzrosnąć średnio o 20%. Ich pełen zakres podaliśmy kilka dni temu.

Podczas dyskusji nad projektem radny Aleksander Ditbrener stwierdził, że jego zdaniem lepiej byłoby zrezygnować z pewnych inwestycji, których nie trzeba realizować z konieczności lub nie było ich w Wieloletnim Programie Gospodarczym. Radny Paweł Kamiński przyznał: - Wydaje mi się, że w takiej sytuacji, kiedy spotyka nas coś nowego, dobrze byłoby się wziąć na wstrzymanie i może zacisnąć pasa, jeśli chodzi o Urząd - mówił, nawiązując m.in. do wydatku 87 tys. złotych na koncepcję rozbudowy basenu, która nie będzie realizowana czy zatrudnianiu kolejnej osoby w roli rzecznika prasowego Magistratu na czas nieobecności dotychczasowego: - To wszystko generuje koszty. Jeśli słyszę, że mały skwer u zbiegu ul. Witkowskiej i Wrzesińskiej ma być realizowany przez firmę zewnętrzną i wydajemy na to 200 tys. złotych, to po co mamy Zakład Zieleni Miejskiej? - mówił, apelując by oszczędności szukać gdzieś indziej. W podobnym tonie wypowiedział się radny Marek Brzuszkiewicz: - Dlaczego 20%, a nie 10%? To jest tylko i wyłącznie założenie, bo jeśli porównamy kwoty, które sobie wypisałem, to są znaczące sumy związane ze wzrostem przychodów miasta, które dają możliwości układania budżetu tak, aby można było pokryć te planowane czy szacowane straty z tytułu tego, że musimy zrobić podwyżkę, jeśli chodzi o nauczycieli itd. - mówił, wskazując na czynniki finansowe, które jego zdaniem nie przemawiają za takim wzrostem podatku od nieruchomości.

- Polityka rządku doprowadza do tego, że następuje ubytek w dochodach miasta, a z drugiej strony następują wyższe wydatki. Subwencję związaną z podwyżką płac dla nauczycieli mamy pokrytą na poziomie 53%, a 47% nie mamy. Dane inflacyjne też nie są takie, jak tu przedstawiano. Prąd w przyszłym roku wychodzi 23% więcej niż w ubiegłym roku. Mówię tu tylko o Urzędzie Miasta, oświetleniu ulicznym i GOSiR - stwierdził prezydent Tomasz Budasz. Dodał, że z tytułu wprowadzonego podatku planuje się pozyskać 5 mln złotych, a ubytki szacowane są na 18 mln złotych. Ostatecznie uchwała o podwyżce podatków od nieruchomości została przegłosowana decyzją 16 radnych głosujących "za" i przy 6 głosach przeciwnych.

Kolejny projekt obejmował ustalenie nowych stawek za zajęcie pasa drogowego dróg gminnych. Wkrótce wzrosną kwoty, jakie zainteresowani muszą ponosić m.in. w trakcie prowadzenia robót w pasie drogowym, umieszczania infrastruktury technicznej czy obiektów związanych z prowadzoną działalnością lub reklam. Między innymi za zajęcie 1 metra kwadratowego ogródki gastronomiczne zapłacą 40 groszy za dzień, stojaki i stoiska promocyjne 1,50 zł. Nowa uchwała określa też stawki za zajętość określonej szerokości jezdni lub chodnika. Uchwała bez większej dyskusji przeszła decyzją 18 radnych przy 4 głosach wstrzymujących się. 

Ostatnia uchwała związana z podwyżkami dotyczyła podniesienia stawek za parkowanie w podstrefie A czerwonej. Od 1 stycznia 2020 roku za 15 minut postoju nie zapłacimy już 80 groszy, tylko 1 zł. Za pierwszą godzinę postoju zamiast 3 zł zapłacimy 3,60 zł. Za drugą godzinę zamiast 3,60 zł zapłacimy 4 zł, a za trzecią już nie 4,30 zł, ale 4,50 zł. Za czwartą i każdą następną stawka wynosić ma 3,60 zł (do tej pory 3 zł). W projekcie uchwały nie ma zmian w stawkach za abonament dla mieszkańców, ale rosną kary za nieuiszczone opłaty. 

Radny Paweł Kamiński zwrócił uwagę, że stawki opłat za parkowanie w Gnieźnie są takie same jak w Poznaniu: - To się ma nijak do rotacyjności miejsc postojowych. Nawet, jak byśmy wstawili stawkę 3,90 to ta rotacyjność byłaby dokładnie taka sama. Uzasadnienie jest żadne. Jeśli chcemy zwiększyć rotacyjność miejsc postojowych, to zaeksperymentujmy tak, jak ze strefą C - zieloną i ograniczmy czas postoju do dwóch godzin. To trzeba byłoby przeanalizować. Teraz ewidentnie idziemy tylko po to, by wyciągać dodatkową kasę od mieszkańców - stwierdził. 

- Rotacyjność to zasada taka, że jak jest tanio, to staję. Jeśli stawka jest dla mnie droga, to staram się to załatwić jak najszybciej, by jak najmniej zapłacić. Stąd te stawki w ten sposób się zmieniają. Te pierwsze 15 minut jest za złotówkę i załatwienie szybkiej sprawy to kwota złotówki. Gdybyśmy chcieli tak naprawdę zwiększyć wpływy czy wyciągnąć pieniądze od mieszkańców, to podnieślibyśmy abonamenty, które tu się nam nie zmieniają. Zostawiamy je na tym samym poziomie - stwierdził wiceprezydent. Radny Tomasz Dzionek stwierdził iż w zielonej oraz żółtej podstrefie po podwyżkach sprzed kilku miesięcy rotacja jest większa: - Powinniśmy kłaść duży nacisk na parkingi buforowe, które będą nakłaniały mieszkańców do tego, żeby parkowali z dala od ścisłego centrum, ale dzięki temu za darmo. Między innymi taką alternatywą mogłoby być teren przy ul. Sobieskiego. My wszyscy chcemy wjechać do ścisłego centrum i tam zaparkować, ale tam też mieszkają ludzie i oni muszą żyć w towarzystwie ogromnego ruchu samochodowego. Oni sami czasem nie mają gdzie zaparkować, nawet pod swoim domem - stwierdził. 

Ostatecznie za podniesieniem ww. stawek zagłosowało 16 radnych za, 5 było przeciwko, a 1 wstrzymał się od głosu. 

37 komentarzy

 • Link do komentarza poszukajmy dalej środa, 06 listopada 2019 19:13 napisane przez poszukajmy dalej

  A ja może zamiast pokazywać władzy gdzie można znaleźć oszczędności pokażę, gdzie można zarobić więcej pieniędzy dla budżetu naszego miasta. Na początek zacząłbym od podwyższenia czynszu za lokale użytkowe wynajmowane przez Miast Gniezno dla Stowarzyszenia Wielkopolan i dla posła Tomaszewskiego. Za lokale na jego biuro poselskie, które znajdują się na zapleczu Starego Ratusza przy ul. Rzeźnickiej. Przecież oni płacą grosze za metr kwadratowy w porównaniu z biednymi handlowcami z centrum miasta.

 • Link do komentarza urzędas środa, 06 listopada 2019 13:36 napisane przez urzędas

  ad. misiakisia - radni, którzy często prowadzą prywatne przedsiębiorstwa za na czas udziału w sesjach, komisjach itd, muszą zatrudniać dodatkowe osoby do obsługi klienta. Taka dieta nie wyrówna nawet w kilkunastu procentach wydatków z tego tytułu poniesionych. Poza tym, kiedy "misiakisia" siedzi sobie na plaży nad jeziorem, albo opala się na paletach na gnieźnieńskim rynku czy ogląda serial za serialem, to radni, i ci z lewa i z prawa, siedzą na posiedzeniach i radzą nad marnością tego miasta. Jak im wychodzi, to widać na sesjach, ale czas swój jednak poświęcają i dlatego uważam, ze diety są konieczne.

 • Link do komentarza szukam i wiem środa, 06 listopada 2019 13:03 napisane przez szukam i wiem

  inni podwyższają. Pan chyba nie bardzo wie, jak działa samorząd, a tymczasem aktualna podwyżka cen wody była omawiana jeszcze w trakcie poprzedniej kadencji. Oto bowiem po zmianach w przepisach PWiK może korzystać z możliwości podwyższania kwot w planie kilkuletnim. Ostatni został ogłoszony dwa lata temu i zgodnie z nim stawki wzrosły zarówno w 2018, jak i w 2019 roku, a także zaplanowany jest wzrost w 2020. Wszystko jest na stronie spółki.

 • Link do komentarza inni podwyższają już za wodę środa, 06 listopada 2019 11:21 napisane przez inni podwyższają już za wodę

  UWAGA w Mogilnie Rada Miasta po podwyższeniu podatków już myśli nad podwyższeniem także opłat za wodę i ścieki!. ( portal CMG24.pl). Czy w Gnieźnie będzie to samo ? Brrrrrr.

 • Link do komentarza misiakisia środa, 06 listopada 2019 07:54 napisane przez misiakisia

  Tutaj radni z opozycji płaczą że "podwyżki" ale sami przytulili "podwyżkę" diet radnych na początku kadencji. Sorry ale zostaliście w ten szereg podwyżek wciągnięci. Z tego co pamiętam to nie było jakichś "ale" i przeszło to gładko na sesji.

  Cóż reszta to i tak czy będzie się komuś podobać czy nie i tak zrobią to co będą chcieli - sorry ale taki mamy klimat w tej radzie

 • Link do komentarza spostrzegawczy 2 wtorek, 05 listopada 2019 13:37 napisane przez spostrzegawczy 2

  Spostrzegawczy masz rację. Właśnie wyjeżdżałem ulicą Kochanowskiego na ulice Reymonta. Na ulicy Kochanowskiego od samego początku tej ulicy istnieje ograniczenie prędkości do 30 km na godzinę. To rozumiem. I informuje o tym odpowiedni znak drogowy. Ale dlaczego na końcu tej ulicy przy samym skrzyżowaniu z ulicą Reymonta, jest kolejny znak drogowy odwołujący to ograniczenie. Przecież każdy kierowca wie , że każde skrzyżowanie ulic odwołuje dotąd obowiązujące znaki drogowe. Poco wobec tego Miasto Gniezno wydało 300 złotych na znak drogowy odwołujący ograniczenie szybkości i to przy samym skrzyżowaniu ulic ? Nie szkoda tych 300 złotych ? Tu 300 zł, tam 400 złotych i zebrało by się bez kłopotu ze 100 000 zł oszczędności.

 • Link do komentarza Polak wtorek, 05 listopada 2019 07:35 napisane przez Polak

  W Warszawie te same podwyżki opłat za parkowanie w centrum miasta. Należy przypuszczać, że taka jest ogólnopolska polityka partii PO i SLD.

 • Link do komentarza lodyztradycyjnejbudki poniedziałek, 04 listopada 2019 19:50 napisane przez lodyztradycyjnejbudki

  wycieczki po Polsce, wycieczki za granicę, nieuzasadnione podróże na festiwale dżemów, wiązanki na prywatne okoliczności kupowane z kasy miasta .... do następnych wyborów uzbiera się tyle , że wyjadą na taczkach i w końcu może znajdzie się godny gospodarz . obrzydzenie mnie bierze na widok tych zużytych twarzy nieskalanych prawdziwą pracą przez lata.

 • Link do komentarza spostrzegawczy poniedziałek, 04 listopada 2019 19:02 napisane przez spostrzegawczy

  Gdy chodzi o szukanie oszczędności i powstrzymanie rozrzutności magistratu to proponowałbym spojrzeć na skrzyżowanie ulicy Chrobrego z ulicą Mickiewicza. Na samym narożniku przy sklepie "Rossmann" ustawiono obok siebie ( w odległości zaledwie 30 centymetrów) aż cztery stalowe rury. Zawieszono na nich oddzielnie różne znaki miejskie i drogowe. A przecież wszystkie te znaki mogłyby służby miejskie zamocować na jednej rurze np na lampie ulicznej i też spełniłyby te znaki swoje zadanie.. Redaktora portalu proszę, ( jeżeli to możliwe ) o zdjęcie tego dziwnego gnieźnieńskiego "zjawiska". Natomiast naszych gnieźnian proszę o podawanie innych miejsc w mieście, które wskazują na bezmyślność naszych miejskich urzędników. Zapewne jest w mieście więcej miejsc gdzie wystarczyło by wyjść z biura, by dostrzec możliwości na nie wydawanie niepotrzebne naszych miejskich pieniędzy.

 • Link do komentarza Ja_Jestem poniedziałek, 04 listopada 2019 16:11 napisane przez Ja_Jestem

  Radni bezradni wszędzie szukają pieniędzy gdzie by tu jeszcze uszczknąć i to jak najwięcej. Podpowiadam, co więcej pytam, czy obywatele wynajmujący wszelkiego rodzaju pomieszczenia na handel, czy też biura tudzież mieszkania płacą podatek od pobieranych opłat od osób wynajmujących? Przypominam, że to też duże pieniądze i w niektórych przypadkach absolutnie nie opodatkowane, zwłaszcza te za wynajem mieszkań.

 • Link do komentarza ciekawe poniedziałek, 04 listopada 2019 10:09 napisane przez ciekawe

  W poprzedniej kadencji pana Budasza, wprowadzanych opłat i podwyżek w tym za śmieci w celu zbilansowania , nie uzasadniano polityką rządu ?

 • Link do komentarza znalezione poniedziałek, 04 listopada 2019 10:02 napisane przez znalezione

  W rankingu samorządów 2019 , pod względem trwałego i zrównoważonego rozwoju, na 864 pozycje , Gniezno zajęło 559 pozycję. Z województwa wielkopolskiego lepiej oceniono naszych sąsiadów tj. Września, Wągrowiec, Swarzędz, Pobiedziska, Słupca.

 • Link do komentarza mieszkaniec niedziela, 03 listopada 2019 23:59 napisane przez mieszkaniec

  Dzisiaj przeszedłem miasto. Dziadostwo, bałagan, butelki walają się na ulicy. Nikt tego nie ogarnia! Jaki pan, taki kram. gdzie się podziewa ten prezydent? Czy on naprawdę nie rozumie, że miastem należy tak kierować, by przede wszystkim zaspokoić podstawowe potrzeby mieszkańców? Po co nam te króliki, jak miasto jest brudne, liście nie zamiatane, nie dopilnowane służby, sklepów do wynajęcia więcej, niż czynnych. A oni jeszcze podnoszą podatki od lokali użytkowych. Tak się dobija handel, no ale żeby to zrozumieć trzeba być ekonomistą z krwi i kości.

 • Link do komentarza Pan Cogito niedziela, 03 listopada 2019 20:36 napisane przez Pan Cogito

  Wszystkie pisowskie komentarze bardzo mądre i pouczające. Tylko Wy pisowscy spod znaku ostropisu, dolatopisu i innych przystawek typu ziemia gnieźnieńska rzadziliscie w poprzedniej kadencji w starostwie. I doprowadziliscie swoimi rządami powiat nad skraj bankructwa. W internecie każdy może bzdury wypisywać o gaszeniu lamp na boiskach czy ekspresach do kawy. To tylko potwierdza ignorancję i impertynencję.

 • Link do komentarza kibic chodzacy pieszo niedziela, 03 listopada 2019 12:44 napisane przez kibic chodzacy pieszo

  9 listopada o godzinie 12.00 prezydent Budasz otworzy nowy tor speedrowerowy., Tor zbudowany przez Miasto Gniezno za............................... złotych na placu za Kauflandem. Ale czy prezydentowi starczy jeszcze pieniędzy na biało-czerwoną wstążkę, by miał co przecinać, przy tym kryzysie jaki panuje w kasie miejskiej ? Wstęp na otwarcie darmowy.

 • Link do komentarza antrejka niedziela, 03 listopada 2019 08:52 napisane przez antrejka

  A ile kosztuje dieta wegańska w więzieniach? Cóż elektorat kosztuje. A luksusy z zapewnioną opieką medyczną? 500+ to pikuś w porównaniu do kosztów "mamra".

 • Link do komentarza oszczędny obywatel sobota, 02 listopada 2019 18:28 napisane przez oszczędny obywatel

  Mar , a do agregatu prądotwórczego na stadionie żużlowym to kto kupuje ropę i za czyje pieniądze? Za pieniądze panów żużlowców? Czy za pieniądze od Miasta Gniezna ?

 • Link do komentarza halo halo sobota, 02 listopada 2019 09:45 napisane przez halo halo

  Chętnie byśmy poznali zestawienie wyjazdów służbowych z użyciem prywatnych pojazdów , celu takich wyjazdów, całkowitych kosztów wraz z noclegami i wyżywieniem , wykazu stanowisk i osób korzystających z takich wyjazdów

 • Link do komentarza hahah piątek, 01 listopada 2019 17:26 napisane przez hahah

  do Mar , tyle że miasto do tego zawodowego sportu dopłaca rocznie ileś tam set tysięcy złotych, zaś generator prądu to nie jakaś maszyna w stylu "perpetuum mobile"

 • Link do komentarza Hh piątek, 01 listopada 2019 17:20 napisane przez Hh

  Chyba się nie mylę i jak sobie przypominam to tworzenie ZZM było argumentowane oszczędnościami wobec ponoszonych kosztów związanych z usługami firm zewnętrznych wyłanianych w przetargach. No to jak to jest że obecnie nawet do skweru o rozmiarach niedużego ogródka zatrudnia się firmę zewnętrzną ?

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane