piątek, 18 października 2019 13:17

Będzie podwyżka cen za parkowanie w ścisłym centrum

 
Będzie podwyżka cen za parkowanie w ścisłym centrum archiwum redakcji

Jeszcze w październiku radni miejscy pochylą się nad uchwałą o podwyżce stawek za parkowanie samochodami w podstrefie A - czerwonej. Jeśli zyskają uznanie, nowe regulacje wejdą od nowego roku.

To kolejne zmiany w Strefie Płatnego Parkowania w ostatnich miesiącach. Po powiększeniu jej zasięgu o kilka ulic na terenie śródmieścia i podniesienie cen w podstrefie B i C (co nastąpiło w czerwcu br.), teraz planuje się kolejną podwyżkę stawek w podstrefie leżącej w ścisłym centrum miasta. 

Mowa tu o podstrefie A - czerwonej, która obejmuje Rynek, ul. Franciszkańską, Kaszarską, Farną, Rzeźnicką, Dąbrówki, Mieszka I, Chrobrego, Sienkiewicza, Łubieńskiego, Moniuszki oraz fragment ul. Warszawskiej (od ul. Farnej do ul. Moniuszki).

Zgodnie z nowym projektem, podwyżka wynosić ma być następująca: za 15 minut postoju nie zapłacimy już 80 groszy, tylko 1 zł. Za pierwszą godzinę postoju zamiast 3 zł zapłacimy 3,60 zł. Za drugą godzinę zamiast 3,60 zł zapłacimy 4 zł, a za trzecią już nie 4,30 zł, ale 4,50 zł. Za czwartą i każdą następną stawka wynosić ma 3,60 zł (do tej pory 3 zł). W projekcie uchwały nie ma zmian w stawkach za abonament dla mieszkańców.

Ponadto wzrasta też wysokość kary za nieuiszczenie opłaty za postój pojazdu w całej Strefie Płatnego Parkowania. Teraz osoby, które nie wykupiły biletu postojowego, zamiast 50 zł mogą liczyć na 75 zł kary. Analogicznie wzrastają też stawki za uiszczenie opłat dodatkowych w określonym terminie oraz za przekroczenie postoju poza wykupiony czas.

- Wobec znacznego zwiększenia liczby pojazdów w ścisłym centrum Miasta, przy jednoczesnym deficycie miejsc parkingowych z uwagi na układ urbanistyczny i szerokość ulic, konieczne jest zwiększenie rotacyjności korzystania z istniejących miejsc parkingowych. Narzędziem służącym do skrócenia postoju oraz zwiększenia rotacyjności samochodów na dostępnych miejscach postojowych jest zmiana stawek opłat za godzinę płatnego postoju w podstrefie A oraz stawki za przekroczenie czasu postoju w danej podstrefie, jak również wysokość opłaty dodatkowej - można przeczytać w uzasadnieniu uchwały.

Radni pochylą się nad zmianami w wysokości opłat na najbliższym posiedzeniu Komisji Gospodarki Miejskiej i Ochrony Środowiska, a później także na sesji Rady Miasta. Jeśli zyska to akceptację, to nowe ceny wejdą w życie w podstrefie A czerwonej od 1 stycznia 2020 roku.

20 komentarzy

 • Link do komentarza romi piątek, 25 października 2019 13:44 napisane przez romi

  Tak na prawdę, to ścisłe centrum powinno być wyłączone z ruchu kołowego.

 • Link do komentarza Julianna z Cierpięgów piątek, 25 października 2019 07:02 napisane przez Julianna z Cierpięgów

  Pani Paulina i Drużyna B. z kilkoma pracownikami UM cały czas idą w nurt LGBT, tym razem chcą mieszkańców przekonać do pedałowania(...).
  Ciekawe czy pojazdy służbowe UM też muszą płacić w strefach parkowania? Jest równouprawnienie..., ale podejrzewam wszędzie tylko nie w gnieźnieńskim grajdole. Na szczęście wyborców POKO stać na podwyżki, bo z uporem maniaka na pewne swoje "ameby" głosują. Takie ich prawo, z kim się zadajesz(...) dokończyć można samemu.

 • Link do komentarza rezigiusz czwartek, 24 października 2019 07:27 napisane przez rezigiusz

  Zapytam tak dla "jajca" co wspólnego z podwyżką ma wspólnego "szerokość ulic" ? Byłem w ostatni weekend w Zielonej Górze i tam w weekend no problem z parkowaniem w centrum. Do tego kilka parkingów zupełnie pustych. Zajęte parkingi przy marketach. Proszę mi wytłumaczyć dlaczego tam w sobotę można zaoarkować bez problemu a u nas pomarzyć można.

  Powiem tak za chwilę zlikwidują kilka miejsc postojowych na ul.Rzeżnickiej a wiec musimy ten brak miejsc zbilansować.

  @Teodor masz wszystkich w domu . Powiem tak bardzo dobrze ze budżety samorządów zostały uszczuplone bo niektórym samorządowcom uderzała przysłowiowa palma do głowy tworząc rozmaite stanowiska w swoich urzędach od niczego.

 • Link do komentarza emma środa, 23 października 2019 20:58 napisane przez emma

  Bardzo mądra decyzja! Kto może zapraszamy na rowery.

 • Link do komentarza gość niedziela, 20 października 2019 21:03 napisane przez gość

  Jak w Poznaniu ceny z kosmosu a zaparkować niema gdzie o miejscu dla inwalidy już nie wspominając

 • Link do komentarza Oz niedziela, 20 października 2019 20:17 napisane przez Oz

  To bardzo dobry pomysł. W najbliższych wyborach będę głosował na partię, która obniży opłaty w strefie parkowania i inne parapodatki dla mieszkańców Gniezna, płacących podatki. Na pewno nie będzie to ekipa Budasza. Przeciętny, rozsądny mieszkaniec gminy Gniezno ma w dupie czy rządzi PO czy PIS, ale umie liczyć i widzi co odwala Budaszowa zmiana. To ostatnia zmiana PO w tym mieście.Alternatywą nie jest PiS. Ale coś się pojawi...

 • Link do komentarza Koryfeusz niedziela, 20 października 2019 13:21 napisane przez Koryfeusz

  Przechodziłem na jednym z chodników i dziura. Jechałem samochodem, też dziura i to na niejednej drodze. Prezydent zamiast zajmować się podwyżkami cen niech wyjdzie na spacer i zainteresuje się tymi dziurami. Ja im nie będę mówić gdzie te dziury, bo ci urzędnicy są od zarządzania miastem więc sami powinni o takich rzeczach wiedzieć i je wykrywać. Tymczasem w Gnieźnie jest dziura na dziurze i nikt z tym nic nie robi.

 • Link do komentarza oho niedziela, 20 października 2019 10:25 napisane przez oho

  W takich Pobiedziskach to nawet mają miejską darmową komunikację autobusową obsługującą również okoliczne miejscowości

 • Link do komentarza HG niedziela, 20 października 2019 10:23 napisane przez HG

  Podwyżki opłat za postój nic nie zmienią poza przypływem kasy dla miasta. Potrzebujecie kasy to wprowadźcie podatek od psów . Może wreszcie jakiś porządek zapanuje tak pod względem czystości jak i ograniczenia hałasu od tego szczekania nocnego.

 • Link do komentarza Eeeee sobota, 19 października 2019 20:56 napisane przez Eeeee

  Czy to ma zmusić mieszkańców do korzystania z mpk???? Bilety są tak drogie, że na jedno wychodzi a droga trwa dwa razy dłużej. Nikt z małymi dziećmi i tak nie da się skusić na takie rozwiązanie!!!!! A ludzie, którzy mieszkają na obrzeżach miasta albo poza nim jak mają dotrzeć do pracy???? Kpina!!! Więcej kredytów, na renowację kamienic i parków trzeba było jeszcze wziąć!!! Biedne żuczki teraz spłacą!

 • Link do komentarza Ja sobota, 19 października 2019 11:09 napisane przez Ja

  Może czas na parkingi podziemne. Pod Rynkiem pod targowiskiem na ul Roosevelta lub pod placem w byłej jednostce wojskowej na Sobieskiego

 • Link do komentarza Jam_Jest sobota, 19 października 2019 09:24 napisane przez Jam_Jest

  Więcej zarobiliby na karaniu właścicieli posesji, niźli podnoszenie cen za parkowanie, m/i za panujący burdel przy ww. posesjach, na przylegających doń chodnikach. Podnoszenie cen za parkowanie w centrum to tylko początek podwyżek, bo i tak prędzej czy później pomysłodawcy postanowią podnieść ceny w całej strefie miasta. Centrum to tylko przygrywka, preludium później.

 • Link do komentarza Zołza sobota, 19 października 2019 07:47 napisane przez Zołza

  Jak się ciągle chce udowadniać Poznaniowi , ze Gniezno - Pierwsza Stolica Polski nie jest gorsza od stolicy wielkopolski, to trzeba jej dorównywać i w zakresie opłat miejskich i podatków . Cieszmy się , że nie płacimy jeszcze "klimatycznego" !!!

 • Link do komentarza Teodor sobota, 19 października 2019 00:24 napisane przez Teodor

  Za podwyżkę trzeba podziękować panu Jarkowi K. i panu Mateuszkowi Kłamczuszkowi M., którzy za swoje obiecanki żeby móc zapłacić, wyciągają te pieniądze z kieszeni samorządów. Ale przecież kto z ich wyborców z podstawowym wykształceniem to zrozumie, hulaj dusza ;) Wyborcy obwinią włodarzy miast czy powiatów

 • Link do komentarza nina piątek, 18 października 2019 21:42 napisane przez nina

  Mieszkancy centrum miasta są ciągle ograniczani. Trudno tu zaparkować, żeby wyniesc zakupiony towar. Uważam, że dla mieszkańców tych ulic powinny być rabaty.. Miasto niech odpowiednio rządzi, zweryfikuje ilość zatrudnionych sztucznych etatów to nie będzie musiało podnosić oplat.

 • Link do komentarza kierowca piątek, 18 października 2019 17:52 napisane przez kierowca

  Jedynym panaceum na miejsca i to nie tylko w centrum. Ale i w innych bardzo newralgicznych miejscach, jest wprowadzenie stref ograniczonego postoju godzinowego w ciągu dnia. Innego wyjścia po prostu nie ma i naprawdę dziwi fakt, że prezydent, taki swiatowiec tego nie rozumie.

 • Link do komentarza Nastały ciękie czasy piątek, 18 października 2019 17:15 napisane przez Nastały ciękie czasy

  Radni "pochylą" się nad zmianami, jak napisał autor artykułu. Otwarty Śmiech mnie ogarnia, jak słyszę takie sformowanie. I co z tego, żę wszyscy radni opozycyjni PiS będą ten projekt krytykowali . A niektórzy radni PO też na początku będą sobie również, głośno ubolewali , że tak nie można, że to nie wypada , że powinno się odczekać z podwyżką chociaż do miesiąca maja przyszłego roku,. Ale za chwilę cała Drużyna Budasza, jak jeden mąż podniesie ręce ZA TĄ PODWYŻKĄ. Ta obecna Rada Miasta Gniezna jest po prostu, tragiczna. Ale jak Prezydenci Tomasz Budasz i Jarosław Grobelny tak bardzo proszą o tą podwyżkę to przecież nie można im odmówić !

 • Link do komentarza mieszkaniec piątek, 18 października 2019 15:05 napisane przez mieszkaniec

  Aby załatać dziurę w budżecie miasta i ratować powiat to najlepiej sięgać do kieszeni mieszkańca. Ceny za strefę parkowania jak w Poznaniu. A dziury na ulicach coraz większe. Może za pośrednictwem mediów dowiemy się my mieszkańcy jak wygląda budżet Miasta i Powiatu jakie jest zadłużenie, bo o pożyczce Pana Starosty to wiemy tylko jakie są odsetki od tej kwoty. Czy rzeczywiście w kasie pusto????

 • Link do komentarza Barbara piątek, 18 października 2019 14:56 napisane przez Barbara

  A niech sobie te ceny podnoszą. W tygodniu i tak nie mam czasu na wyjazdy do centrum a w weekendy są ciekawsze miejsca dookoła niż brudne centrum Gniezna.

 • Link do komentarza eda piątek, 18 października 2019 14:15 napisane przez eda

  jeśli ktoś myśli że podniesienie ceny spowoduje nagłe szybsze opuszczanie miejsc parkingowych to ma niezła wyobraźnie. nikt o 50gr czy dwa złote nie będzie się spieszył

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane