piątek, 18 października 2019 12:24

Posłanka KO i poseł PiS podsumowali wybory

 

Podziękowania dla zaangażowanych w kampanię i weryfikacja wyniku wyborczego oraz chęć działania dalej dla regionu - tak parlamentarzyści Paulina Hennig-Kloska i Zbigniew Dolata podsumowali wyniki głosowania z 13 października.

Posłanka Paulina Hennig-Kloska podziękowała za oddane na nią głosy oraz osoby zaangażowane w kampanię wyborczą: - Jest to dla mnie ogromne zobowiązanie i kredyt zaufania na kolejne cztery lata. Będę starała się utrzymać to samo tempo pracy i zaangażowanie w pracy, a także zrobić wszystko to, czego nie udało się w ciągu czterech lat pracy. Dały mi one dużo wiedzy parlamentarnej i o problemach w regionie, dlatego chcę się bardziej skupić w kolejnych latach na problemach regionalnych, by współpracować ze środowiskami, które w ostatnich wyborach parlamentarnych deklarowały iż popierają moją osobę - przekazała posłanka. Dodała iż najlepszy wynik w konińskim okręgu wyborczym był w gminie Września, gdzie wyniósł on 33,05%: - W Gnieźnie był on równie imponujący, grubo powyżej średniej krajowej i w okręgu - 31,6%. To są wyniki, które zadecydowały o kształcie i wyniku w okręgu (...). Łącznie 17 093 głosy z 72 295 głosów zostały oddane w powiecie gnieźnieńskim i one w dużej mierze zadecydowały o rezultacie Koalicji Obywatelskiej i przyznaniu dwóch mandatów.

Jak dalej dodała, planuje w trakcie kadencji zajmować się kwestiami regionalnymi: - Jedną z pierwszych rzeczy, które planuję wykonać do końca roku, to stworzenie zespołu, którego celem będzie opracowanie planu hydrologicznego dla pojezierza gnieźnieńskiego. Jestem w kontakcie z pierwszymi ekspertami z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu i z różnych środowisk ekologicznych, którzy chcą przyłączyć się do tego zadania - przekazała. Jak dodała, przed posłami sporo pracy do końca roku, w tym także uchwalenie budżetu państwa na 2020 rok: - Biorąc pod uwagę, że PiS nie ma większości w Senacie, to myślę iż czekają nas ciekawe miesiące. Jarosław Gowin sam też zakłada, że nie będzie popierał pewnych rozwiązań, które w projekcie budżetu mogłyby zostać ujęte.

Podsumowania wyborów dokonał również poseł Zbigniew Dolata, który również podziękował osobom zaangażowanym w kampanię i wzięli udział w wyborach, szczególnie tym, którzy oddali głosy na PiS. - Po raz pierwszy jedna partia polityczna przekroczyła barierę 8 milionów głosów. Blisko 44% głosów to ogromny sukces, rzecz niespotykana, że po czteroletniej kadencji partia nie tylko odnawia mandat zaufania, ale i zyskuje tak znacząco wysoki wynik przy bardzo wysokiej frekwencji - stwierdził i jak dalej dodał, zadowalająca byłoby, aby przy wyborach prezydenckich w przyszłym roku do urn poszło jeszcze więcej osób. - W okręgu wyborczym dostaliśmy blisko 167 tysięcy głosów, znacząco wyżej niż średnia ogólnopolska - ponad 47% mieszkańców zagłosowało na PiS. - Wynik Platformy Obywatelskiej jest niższy niż ogólnopolska średnia, bo w naszym okręgu było to 20% głosów. Widać, że w naszym okręgu Platforma przeżywa regres jak w całej Polsce - stwierdził parlamentarzysta i dalej dodał, zadowalające wyniki były również w powiecie gnieźnieńskim, także dla jego własnej osoby: - Myślę, że jest to efekt mojej pracy, nie tylko w tej kadencji, niemniej ta, która się kończy, była najbardziej owocna. Owoce tej pracy były korzystne dla mieszkańców naszego powiatu - to było minimum 32 mln złotych ze szpitalem na czele i myślę, że jest to efekt moich działań - stwierdził Zbigniew Dolata.

Poseł odniósł się też do kwestii utraconego mandatu w Senacie: - Jest tu mniej powodów do radości, pan senator Robert Gaweł bardzo intensywnie prowadził kampanię wyborczą w powiatach swojego okręgu. Dała ona wynik powyżej 75 tysięcy głosów, ale niestety to nie wystarczyło na mandat, bo zabrakło około 1480 głosów. Zwyciężył poseł, senator-elekt, Paweł Arndt. Wiedzieliśmy iż ten okręg będzie trudny ze względu na to, że partie opozycyjne poparły jednego kandydata, a do tego wystartował kandydat Konfederacji i kandydat niezależny. Te ich wyniki odebrały mandat PiS. Cztery lata temu sytuacja była odwrotna, bo PO, PSL i Nowoczesna wystawiły swoich kandydatów i wtedy głosy się rozbiły, co pozwoliło na uzyskanie mandatu przez Roberta Gawła, a teraz sytuacja się odwróciła - stwierdził Zbigniew Dolata. 

8 komentarzy

 • Link do komentarza władka sobota, 19 października 2019 13:50 napisane przez władka

  do Władek
  ale trzeba mieć wyobraźnię, żeby stworzyć taką narrację....
  Wybrali wyborcy, miedzy innymi Ty jeżeli głosowałeś,
  widocznie Dolata jest bardziej wyrazisty (w sensie reprezentatywności dla swojego ugrupowania i już bardzo długiego czasu posłowania jako poseł PIS) dla swoich wyborców niż był poseł Ostrowski który miał imponującą kampanię nie tylko w Gnieźnie ale i w Słupcy, Wrześni i Środzie Wielkopolskiej. Wielka szkoda dla PIS , że nie przeszedł Gaweł i to tak małą różnica głosów, Jego kampania nie była gorsza od kampanii Arndta (obie dość nijakie) .

 • Link do komentarza nina piątek, 18 października 2019 21:15 napisane przez nina

  Moje gratulacje.Cieszę się z Pana wygranej. Teraz z głową do góry i dalej do przodu z rozmachem dla naszego miasta, regionu i Polski. Pozdrawiam

 • Link do komentarza Gustaw piątek, 18 października 2019 19:54 napisane przez Gustaw

  Cała rządząca formacja z każdej porażki potrafi zrobić sukces

 • Link do komentarza gnieznianin piątek, 18 października 2019 17:58 napisane przez gnieznianin

  Dziękujemy panie Dolata za porażkę PiSu w wyborach parlamentarnych, prezydenckich i samorzadowych. Naprawdę, Pan ma jeszcze czelność mówić tu i ówdzie o sukcesie PiSu?

 • Link do komentarza Monia kola piątek, 18 października 2019 17:26 napisane przez Monia kola

  Puknij się w czoło Dolot -teraz będziemy patrzeć na łapy...

 • Link do komentarza mgr Zofia Starościanka piątek, 18 października 2019 17:15 napisane przez mgr Zofia Starościanka

  Dolata odniósł podwójny sukces, bo "wyportkował" Ostrowskiego już na samym starcie. Załatwił go bez mydełka fa. Byłam na spotkaniu z premierem Morawieckim w Gnieźnie przed wyborami i było już widać, że Ostrowski jest aut. Był tylko tłem.

 • Link do komentarza Wladek piątek, 18 października 2019 13:23 napisane przez Wladek

  Prawo i Sprawiedliwość wygrało w Gnieźnie i powiecie. Dużą iloscia głosów i wygranym został tylko kapitan Dolata, ustalający listę kandydatów.. Reszta lokalnych działaczy jak K.Ostrowski i R.Gawel przepadli. Wnioski nasuwają się same. Pozostaje także niesmak tych co kibicował Prawu i Sprawiedliwości. Kapitan statku PiS, pan Dolata politycznych przyjaciół. pogrzebal, a sam sie uratowal.

 • Link do komentarza wyborca piątek, 18 października 2019 12:30 napisane przez wyborca

  Pan Dolata nigdy nie przyzna się do błędów, a wiele ich sprawiło, że wynik jest w Gnieźnie taki,jaki jest. On nawet porażkę nazywa sukcesem. Nie ma powodu do zadowolenia.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane