Wydrukuj tę stronę
piątek, 20 września 2019 14:27

Robert Gaweł przedstawił programową „siódemkę”

 
Robert Gaweł przedstawił programową „siódemkę” fot. Rafał Wichniewicz

Podsumowanie dotychczasowych działań i wsparcie kolejnych inicjatyw lub przedsięwzięć, jakie stoją przed mieszkańcami regionu - senator Robert Gaweł przedstawił siedem punktów swojego programu.

Nadchodzące wybory parlamentarne to czas, by jedyny przedstawiciel tej części Wielkopolski w Senacie mógł zaprezentować działania, jakich zamierza się podjąć w przypadku uzyskania mandatu na kolejną kadencję.

- Cały program, który można streścić w trzech słowach, to "rozwój, tożsamość i wiarygodność". W przypadku rozwoju mamy tu na myśli rozwój kraju, szczególnie gospodarczy. Tożsamość to nic innego, jak to, by nie zapominać skąd jesteśmy i w jakich korzeniach oraz na jakich fundamentach zbudowana jest nasza historia, z którą musimy mieć związaną naszą przyszłość. Wiarygodność, czyli to, co jest ważne w polityce - by nie opowiadać bzdur w kampanii wyborczej, a potem ich nie realizować - przekazał senator Robert Gaweł. 

W dalszej części parlamentarzysta przedstawił założenia wszystkich trzech powyższych punktów, spośród których na rozwój składa się: utrzymanie wysokiego wzrostu gospodarczego, niskiego bezrobocia, utrzymania wsparcia dla rodzin oraz tworzenia ułatwień dla firm. W ramach tożsamości nadal chce on kłaść starania na dbanie o kultywowanie pamięci o historii, m.in. dotyczącą powstania wielkopolskiego czy żołnierzy wyklętych. Wiarygodność to wspomniane już wcześniej wsparcie dla rodzin i firm, realizacja przedstawianych obietnic, a także walka z przestępczością czy niższe podatki.

W przypadku wyboru na kolejną kadencję, obecny senator przedstawił "Siódemkę Gawła", na którą się składa: Narodowe Muzeum Kolejnictwa, przywracanie połączeń kolejowych, wzmacnianie wizerunku Polski, rozbudowa infrastruktury, pamięć o powstaniu wielkopolskim, ochrona zabytków techniki oraz ratowanie pojezierza gnieźnieńskiego.

- Parowozownia Gniezno to największy tego typu obiekt w Europie. W Warszawie powstała koncepcja budowy tam "Stacji Muzeum", która nie jest realizowana i przez cztery lata starałem się przekonać decydentów, którzy mają wpływ na tego typu działania, aby skierować uwagę na Gniezno. To, co stało się w kwietniu tego roku, jest przełomem. Prezes PKP przekazał iż kolej myśli o budowie narodowego muzeum kolejnictwa i najlepszym miejscem na to jest Gniezno. Mam nadzieję, że dalsze działania w tym kierunku doprowadzą do tego, że kompleks nie zostanie zburzony i zagospodarowany i odratowany. Do tego trzeba energii i determinacji, ponieważ tu chodzi o bardzo duże pieniądze, ale jest to też walka z centrum, tj. Warszawą, żeby jednak zgodnie z programem zrównoważonego rozwoju także instytucje kulturalne były poza stolicą - przekazał Robert Gaweł. W temacie przywracania połączeń kolejowych wymienił takie powiaty, które w okręgu wciąż nie mają połączeń (zlikwidowanych często wiele lat temu), a obecnie o to zabiegają, a jako senator zamierza je wspierać w tych staraniach. 

W kontekście infrastruktury Robert Gaweł stwierdził iż zawsze wspierał te działania, w których się do niego zwracano, a najlepszym tego dowodem jest kwestia połączenia fabryki samochodów z autostradą wykonanego we Wrześni, czego nie udało się dokonać przez kilka lat. W przypadku ochrony zabytków techniki nawiązał do dwóch funkcjonujących w jego okręgu kolei wąskotorowych: - Ta w Środzie Wielkopolskiej o wiele lepiej funkcjonuje, są duże środki przeznaczane ze strony powiatu i jeździ na trasie Środa Wielkopolska - Zaniemyśl, a stowarzyszenie dba o tę kolejkę, sami remontują wagony i parowóz. W Gnieźnie mamy sytuację, że w tej chwili mamy tylko linię do Jelonka, gdzie jest mijanka. Tymczasem w całej sprawie chodzi o to, że powiaty nie są w stanie finansowo utrzymywać tego typu infrastrukturę. Mam pomysł na to, jak to zrobić - Polskie Linie Kolejowe mają ogromny fundusz utrzymaniowy i chcemy, by z tego funduszu wydzielono pieniądze na to, by wąskotorówki turystyczne i stowarzyszenia nimi się zajmujące, mogły otrzymać wsparcie finansowe. 

- Jeziora Pojezierza Gnieźnieńskiego mają problem z opadającymi wodami. Jest on bardzo poważny i zależy nam na tym, szczególnie by kopalnie w rejonie Konina, wywiązywały się z zobowiązań związanych z przepompowywaniem wody, a do tego chcemy wprowadzić program retencyjny, który obejmie dorzecze Noteci, ale także Pojezierze Gnieźnieńskie, by je ratować - dodał na koniec. 

Robert Gaweł zaprosił przy okazji na spotkanie z marszałkiem Senatu RP Stanisławem Karczewskim w najbliższą niedzielę 22 września. O godzinie 13:30 złoży on hołd poległym powstańcom wielkopolskim na cmentarzu św. Piotra, a o 14:30 spotka się z mieszkańcami Gniezna w Hotelu Pietrak.

 

13 komentarzy