poniedziałek, 16 września 2019 07:57

O nauczaniu przyjaznym mózgowi

 
O nauczaniu przyjaznym mózgowi fot. Rafał Wichniewicz

W Gnieźnieńskiej Szkole Wyższej Milenium odbyła się konferencja naukowa, w trakcie której grono specjalistów w dziedzinie neurodydaktyki przybliżyło zagadnienia tego tematu zainteresowanym słuchaczom.

W sobotę 14 września w auli Gnieźnieńskiej Wyższej Szkoły Milenium odbyła się konferencja naukowa pod hasłem „Neurodydaktyka w edukacji i wychowaniu dzieci i młodzieży”. Wzięło w niej udział 170 uczestników – nauczycieli i pedagogów, studentów kierunków pedagogicznych oraz rodziców, którzy chcieli poszerzyć swoją wiedzę na temat świadomego rodzicielstwa.

- Jest to okazja, by poznać odpowiedzi na kilka pytań, dotyczących rozwoju mózgu. Dowiemy się m.in. skąd u nastolatków biorą się nieprzewidywane wybryki i to nastawienie do rzeczywistości. Dowiemy się również, jak na funkcjonowanie mózgu działa stres, brak snu, używki czy też rozwój seksualny, a także jak znajomość tego tematu może pomóc w procesie nabywania wiedzy u uczniów - mówiła dr Iwona Gawrecka z GSW Milenium.

Goście konferencji mogli wysłuchać wybitnych specjalistów z całej Polski – psychologa, psychiatry, seksuologa, neurobiologa i neurodydaktyka. W gronie prelegentów znalazły się takie nazwiska jak prof. dr hab. Ewa Mojs, dr hab. Agnieszka Słopień, dr Marek Kaczmarzyk, dr Monika Zielona – Jenek i Robert Bielecki.

Podczas konferencji mówiono o tym, jak osiągnięcia współczesnej nauki wspierają proces przekazywania wiedzy w szkołach, jak rozwija się mózg dziecka i co rodzice i nauczyciele mogą zrobić, aby wspierać proces nauki u dzieci. Była to także okazja do wskazania, czym różni się mózg nastolatka od mózgu dorosłego człowieka i dlaczego czasem między tymi grupami wiekowymi występują tak trudne relacje porozumiewawcze.

 

6 komentarzy

 • Link do komentarza emeryt sobota, 21 września 2019 14:06 napisane przez emeryt

  ad.mjj - znam takie przypadki , ale te rodziny są bardzo poukładane, a dzieci dobrze wychowane i zdyscyplinowane. One podobno co pół roku musza zdawać egzaminy z wiedzy, która posiadły i z tego, co wiem, to oceny mają bardzo wysokie. I tym dzieciom nie potrzeba terapeutów, psychiatrów, psychologów, a najlepszymi wychowawcami są ich rodzice.

 • Link do komentarza mjj piątek, 20 września 2019 22:18 napisane przez mjj

  Osobiście stałam się przeciwnikiem nauki w szkole i widzę, ze coraz więcej rodziców przechodzi na edukację domową. To jest naprawdę świadome rodzicielstwo i nie potrzeba tym rodzicom żadnych rad. Uczy się dziecko samodzielnego myślenia, realizacji własnej woli, sceptycyzmu. A system szkolny jest opresyjny, dzieci przede wszystkim uczą się w szkole nie dla siebie, a dla ocen. Nie miejsce, by opisywać plusy takiej edukacji, ale po roku praktyki wiem i jestem przekonana, że taka droga do zdobywania wiedzy jest najlepsza.

 • Link do komentarza Greta środa, 18 września 2019 13:58 napisane przez Greta

  Jestem pewna, że na tym wykładzie nie znalazł się ani jeden rodzic, któremu potrzebna byłaby taka nauka.

 • Link do komentarza Koryfeusz środa, 18 września 2019 12:49 napisane przez Koryfeusz

  Jeśli chodzi o wychowanie i dyscyplinę, to zwłaszcza w szkołach potrzebny jest pruski dryl. Dziecko ma być grzeczne, karne, zdyscyplinowane, kulturalne. Ważnym elementem tak w rodzinie jak i w szkole jest wyznaczenie młodemu człowiekowi pewnych granic, aby wiedział co jest dobre, a co złe. Również ważny jest dobór treści, do których ma dostęp dziecko, aby nie było poddane różnym negatywnym i sprzecznym wpływom.

 • Link do komentarza Krzysztof Gawrecki środa, 18 września 2019 08:56 napisane przez Krzysztof Gawrecki

  Tak, ten wykład był dla rodziców. Każdy kto ma dzieci, uczy je, wychowuje, itp. powinien posłuchać dr Kaczmarzyka. Zrozumie wtedy jakie błędy popełnia wobec dzieci, uczniów, młodzieży. A popełniamy - sam się do tego przyznaję - bo wobec nas takie popełniano. Dobrze, że wykłady dr. Kaczmarzyka są na YT. Warto ich posłuchać.

 • Link do komentarza pedagog wtorek, 17 września 2019 00:24 napisane przez pedagog

  Naprawdę ten wykład był dla rodziców?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane