czwartek, 05 września 2019 08:41

Kolejne czujniki powietrza na terenie Gniezna

 
Kolejne czujniki powietrza na terenie Gniezna archiwum redakcji

Jeszcze przed kolejnym sezonem grzewczym, mieszkańcy miasta zyskali rozszerzony system powiadamiania o jakości powietrza. Pięć nowych czujników pojawiło się w kilku punktach miasta. 

Półtora roku po uruchomieniu pierwszych czujników, zrealizowanych w ramach projektu Miasta Gniezna we współpracy z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową, dotychczasowa sieć została właśnie rozbudowana. Mowa o urządzeniach monitorujących jakość powietrza na terenie Grodu Lecha, która do tej pory składała się z pięciu urządzeń, a która to właśnie została rozszerzona.

Do czujników umieszczonych na budynkach Urzędu Miejskiego, Szkoły Podstawowej nr 8, rektoratu PWSZ przy ul. Wyszyńskiego, Szkole Podstawowej nr 3 i warsztatach PWSZ przy ul. Słowackiego, dołączyły kolejne - na Przedszkolu nr 2 przy ul. Wrzesińskiej (jednostka wojskowa), Przedszkolu nr 12 (ul. Pocztowa), Szkole Podstawowej nr 2 (ul. Łubińskiego), basenu GOSiR oraz Przedszkola nr 17 (osiedle Piastowskie). Lokalizacje tych urządzeń są uzależnione od przyłącza elektrycznego oraz własności budynku - wszystkie należą do Miasta Gniezna lub PWSZ.

Urządzenie pomiarowe Airbox bada najistotniejsze parametry jakości powietrza – poziom stężenia pyłów PM 10 oraz PM 2,5. Zostało ono przetestowane pod kątem prawidłowości wskazań w warunkach laboratoryjnych. Bieżące informowanie mieszkańców Gniezna o zanieczyszczeniu powietrza pozwoli np. zaniechać aktywności fizycznej na „świeżym powietrzu” w przypadku znacznych przekroczeń, które są szczególnie niebezpieczne dla osób starszych z problemami krążeniowymi, dla kobiet w ciąży i dla dzieci. W przypadku wystąpienia przekroczeń dla pyłu PM10 oraz pyłu PM2.5 niewskazane jest także uprawianie sportów wymagających intensywnego wysiłku, a tym samym bardziej intensywnej wymiany powietrza. 

Aby sprawdzić jakość powietrza na terenie Gniezna, wystarczy kliknąć zakładkę dostępną w prawej kolumnie serwisu "Jakość powietrza w Gnieźnie" lub pod adresem powietrze.gniezno.eu

7 komentarzy

 • Link do komentarza Radek czwartek, 19 listopada 2020 12:01 napisane przez Radek

  Nowy czujnik powietrza został zamontowany na Dalkach, gdzie dużo osób pali węglem i śmieciami. W dniu 13 listopada PM10 wynosił przeszło 500 μm/m3 czyli przekroczył 10 krotnie dopuszczalny poziom. Wystarczy przyjechać się na Dalki około godz. 19 aby poczuć dym. Teraz zamiast sprawdzać jakość powietrza na nos można sprawdzić aktualne dane z czujnika na https://gniezno.aqi.eco/pl# Porównanie bieżących danych z innymi miastami jest też na https://maps.sensor.community/?nowind#10/52.3777/17.4422

 • Link do komentarza nopisdu piątek, 06 września 2019 09:43 napisane przez nopisdu

  Dobry węgiel jest co raz droższy. I co z tego że mam porządny kocioł na ekogroszek, który nie emituje dymu jak zniechęca sie mnie do kupna dobrej jakości opału cenami !
  Wielu kupi tańszy, gorszy opał bo ich poprostu nie stać. Halo czy włodarze to rozumieją???

 • Link do komentarza Bomba czwartek, 05 września 2019 19:20 napisane przez Bomba

  Czujnik bym proponował zamontować na fermie norek lub na okolicy ferm norek to by chyba zaraz padły od tego fetoru!

 • Link do komentarza alchemik czwartek, 05 września 2019 16:06 napisane przez alchemik

  a tymczasem truciciele na Skiereszewie dalej trują

 • Link do komentarza micio czwartek, 05 września 2019 13:23 napisane przez micio

  Czy czujniki posiadają certyfikaty, czy są co pewien czas kalibrowane? Jeżeli nie to tak trochę można podrasować aby było pięknie

 • Link do komentarza radek czwartek, 05 września 2019 10:30 napisane przez radek

  i co to pomoże? powietrze się zrobi przez to czystsze?

 • Link do komentarza Gnieźnianin czwartek, 05 września 2019 09:48 napisane przez Gnieźnianin

  A centrum Miasta, Rynek skrywane przed monitoringiem publicznym aby nie było upublicznione jego tragiczne zanieczyszczenie smogiem trującym mieszkańców ?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane