wtorek, 03 września 2019 14:59

„Piątka Ostrowskiego”

 

W pięciu zasadniczych punktach, nad którymi w kolejnej kadencji chciałby się skupić poseł Krzysztof Ostrowski, parlamentarzysta zadeklarował swoje działanie w przypadku wyboru jego osoby.

Swój program wyborczy, który określa "Piątką Ostrowskiego", to najważniejsze w jego opinii sprawy, które dotyczą jego okręgu wyborczego. Wśród nich znalazły się tematy, które dotyczą także konkretnych mieszkańców, w tym także i Gniezna oraz powiatu gnieźnieńskiego. 

- To poważna kampania, poważni kandydaci i poważny program. Cała Polska jest wartością bardzo ważną, a ja odpowiedzialnie podchodzę do polityki. Prawo i Sprawiedliwość od naszej konkurencji odróżnia nasza wiarygodność. Do tej pory było tak, że staraliśmy się to, co obiecaliśmy, aby dotrzymać. Nie zawsze wszystko się udało, bo nie jest tak, że PiS odnosiło same sukcesy, ale bardzo dużo się nam udało i ludzie odzyskali wiarę w to, że polityk może nie kłamać, tylko mówić prawdę i dotrzymywać słowa. Dlatego prezentacja mojej piątki to waga ciężka w skali regionu, ale taka jest rola posła, by wspierać projekty ambitne i rozwiązywać problemy ludzi - mówił Krzysztof Ostrowski. 

W programie najistotniejszym wątkiem z punktu widzenia gnieźnieńskiego, jest działanie na rzecz funduszy dla szpitali powiatowych: - Mamy wszyscy świadomość tego, z jakimi problemami boryka się szpital gnieźnieński i jaka zawikłana jest historia jego budowy. Mam nadzieję, że ta kadencja samorządu, mimo zmiany władzy, zakończy się wybudowaniem szpitala w Gnieźnie. Chcę podkreślić iż choroba i cierpienie nie ma barw politycznych, dlatego składam publicznie deklarację, że będę wspierał kolegów z innych barw politycznych w tej jednej rzeczy - staraniu się o dodatkowe fundusze na dokończenie gnieźnieńskiego szpitala - przekazał parlamentarzysta, deklarując iż już teraz wspiera wnioski złożone w ramach rezerwy budżetu państwa, złożone przez dyrekcję i Starostwo. 

Kolejne punkty programu to lepsza dostępność do diagnostyki medycznej: - Przeznaczamy na to jeszcze zbyt mało pieniędzy, a to jest wina systemu. Nie ma wydzielonej puli na takie badania, a lekarze dostają je na swoje konta. Według raportu NIK wydajemy na badania diagnostyczne kilkakrotnie mniej niż sąsiedzi z południa lub zachodu Europy. Lekarze traktują je jako niepotrzebny koszt, a nie jako źródło dodatkowych cennych informacji o pacjencie. Próbowałem to zmienić w tej kadencji, wielokrotnie interpelowałem w tej sprawie, nie udało się, ale wierzę iż jeśli mi się uzyskać mandat w drugiej kadencji, to uda się to zmienić. 

Trzy pozostałe punkty "Piątki Ostrowskiego" dotyczą wspierania działań w ramach inwestycji drogowych - w tym budowy mostu przez Wartę w gminie Krzymów, wschodniej obwodnicy Środy Wielkopolskiej czy trzeciego etapu obwodnicy południowej Śremu. Ponadto poseł zamierza wspierać działania, jakie samorządowcy z własnej inicjatywy podjęli w Kole na rzecz wykorzystania wód geotermalnych, gdzie już odbył się pierwszy odwiert, a w planach jest budowa ciepłowni. Ostatnim tematem jest sprawiedliwa transformacja energetyczna Wielkopolski Wschodniej, dotycząca wykorzystywania założeń Programu Platformy Węglowej.

19 komentarzy

 • Link do komentarza Marek ZYGMUNT wtorek, 10 września 2019 07:16 napisane przez Marek ZYGMUNT

  Najważniejszy z tych punktów to : LEPSZA DOSTĘPNOŚĆ DO BADAŃ DIAGNOSTYCZNYCH. To jest najważniejszy punkt z tej PIĄTKI. Bo każdy gnieźnianin powinien wiedzieć jaki jest stan jego organizmu jeżeli źle się czuje. Bo lekarz rodzinny czy inny specjalista nie powinien czekać miesiącami na wynik np z Tomografii komputerowej !

 • Link do komentarza ciekawy wtorek, 10 września 2019 07:09 napisane przez ciekawy

  Dlaczego geotermia tylko w Kole a nie w Kole i w Gnieźnie ?

 • Link do komentarza Jam_Jest poniedziałek, 09 września 2019 09:12 napisane przez Jam_Jest

  Do medyk:
  ************
  O jakiej to wyjątkowej determinacji i odwadze "szanowny" medyku napisałeś? To pytanie retoryczne, niekoniecznie trzeba na nie odpowiadać.

  Natomiast co do wspomnianej Brukseli i wstydzie, o którym raczył pan wspomnieć, to rzeczywiście, Polska ponownie stanęła w obliczu wstydu, za sprawą wypowiedzi niejakiej — kępy, która wypowiadając się, naplotła tyle kretyństw, a tym samym obrażając wiceprzewodniczącego Timmermansa, że wstydu Polakom wystarczy nam na kilka lat.

 • Link do komentarza Jam_Jest sobota, 07 września 2019 15:15 napisane przez Jam_Jest

  Ech wybory — ponownie mamy festiwal czczych obietnic. Zawsze zastanawiało mnie jedno, jak to jest, przed wyborami tak łatwo wszystko im przychodzi, a po wyborach w razie wygranej — dostają amnezji i szybko odpowiadają, mieliśmy za mało czasu i nie zdążyliśmy z realizacjami przedwyborczych obietnic. To zakrawa na jawną szyderę z nas wyborców. Tylko czekać, jak któryś z kandydatów, ogłosi swój pomysł wybrukowania chodników w Gnieźnie białym alabastrem.

 • Link do komentarza medyk czwartek, 05 września 2019 12:03 napisane przez medyk

  Do:Jestem - gdyby nie Ostrowski, to nadal nie rozpoczęto by budowy szpitala. Ten człowiek wykazał się wyjątkowa odwagą i determinacją i gdyby nie zmiany polityczne w wyborach w Gnieźnie i on byłby nadal starostą, to szpital dawno już by funkcjonował jako jedna z najlepszych lecznic w Polsce. No, ale Pański Idol, panie "Jestem", który przyszedł do (nie)rządów po Ostrowskim zrobił wszystko, by zohydzić tę inwestycję, ponieważ została zainicjowana przez prawicę. Co, jak widać po Pańskim komentarzu świetnie mu się to udało. Ostrowski to najlepszy strateg polityczny dla Gniezna i regionu i dlatego ci, którym leży na sercu naprawa Rzeczypospolitej po aferach PO, po donosach PO do Brukseli, po wstydzie, jaki przynoszą kolejne osoby z tej formacji, obowiązkiem patriotycznym każdego Polaka jest głosować na ludzi prawych, mądrych, odpowiedzialnych i kochającym naprawdę Polskę i Polaków. A takim człowiekiem jest Ostrowski.

 • Link do komentarza eugenika czwartek, 05 września 2019 10:33 napisane przez eugenika

  @ada i @kornik Po Waszych wypowiedziach można sądzić, że ich treść wynika z faktu bardzo licznych zaszczepień skoro zdrowy rozsadek, pragmatyka i ekonomia się nie liczą . Geotermia to niższe koszty nie tylko finansowe a gdzie są niezależne polskie badanie toksyczności szczepionek

 • Link do komentarza Antytrol czwartek, 05 września 2019 09:49 napisane przez Antytrol

  Brawo dla pracowitego posła! Życzę reelekcji! Na trolli chorych z nienawiści proszę nie zważać :)

 • Link do komentarza toniczek85 czwartek, 05 września 2019 08:37 napisane przez toniczek85

  Co to jest Wielkopolska Wschodnia pomijam, ale co to jest INFASTRUKTURA?! Właśnie tak jest przemyślana ta kiełbacha wyborcza, którą serwuje PiS. Nawet na planszach, które idą ludziom pokazywać są błędy językowe. Dno i kilometr mułu. Do gnoyu nie do boyu.

 • Link do komentarza Jestem środa, 04 września 2019 16:13 napisane przez Jestem

  Nie jest Pan wiarygodny. Mówi pan o budowie szpitala , a prawda jest taka ze złom powstał wtedy , gdy pan był starostą

 • Link do komentarza ada środa, 04 września 2019 13:38 napisane przez ada

  @eugenika - przecież gnieźnianie w ostatnim wyborach prezydenckich powiedzieli, że nie chcą geotermii.

 • Link do komentarza rowerzysta środa, 04 września 2019 07:43 napisane przez rowerzysta

  Ciekawe co kryje się pod hasłem transformacja energetyki. Czyżby to była zachęta do montażu fotowoltaiki - to wszystko? Czy poseł będzie się starał do dodatkowe dofinansowania dla takich inwestycji? W niektórych gminach dofinansowuje się do 85 % wartości inwestycji.

 • Link do komentarza Teodor wtorek, 03 września 2019 23:04 napisane przez Teodor

  tylko 4 wyborców, że nawet piątego zabrakło do trzymania kartonika? :D

 • Link do komentarza Stefan wtorek, 03 września 2019 22:31 napisane przez Stefan

  To jest jedyny poseł z naszego terenu, w moim przekonaniu, któremu można ufać.

 • Link do komentarza radkoski wtorek, 03 września 2019 21:49 napisane przez radkoski

  Ale te programy będą w jakim wieku ?
  Przed Chrystusem czy po Chrystusie ??

 • Link do komentarza kornik wtorek, 03 września 2019 21:16 napisane przez kornik

  Okręgowa Rada Lekarska w Warszawie Prezes Łukasz Jankowski

  OKW-6503/2018 Warszawa, 9 października 2018 r.

  Szanowny Pan
  Dr Grzegorz Wrona
  Naczelny Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej
  ul. J. Sobieskiego 110 00-764 Warszawa

  Wniosek o wszczęcie postępowania w przedmiocie odpowiedzialności zawodowej

  Działając na podstawie art. 57 ust.1 ustawy z 2 grudnia 2009r. o izbach lekarskich (uoil) w zw. z art. 45 ust.1 pkt. 1 i 53 uoil wnoszę o wszczęcie przez Naczelnego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej Naczelnej Izby Lekarskiej (NROZ) postępowania w przedmiocie odpowiedzialności zawodowej wobec:

  1. lek. Alicja Kaczorowska - prawo wykonywania zawodu nr 2179372, członek Okręgowej zby Lekarskiej w Łodzi;
  2. lek. Tomasz Latos - prawo wykonywania zawodu nr 1742335, członek Bydgoskiej Okręgowej zby Lekarskiej w Bydgoszczy;
  3. lek. Grzegorz Raczak - prawo wykonywania zawodu nr 1549179, członek Okręgowej zby Lekarskiej w Gdańsku;
  4. lek. Krzysztof Ostrowski - prawo wykonywania zawodu nr 4289407, członek Wielkopolskiej Okręgowej zby Lekarskiej w Poznaniu;
  5. lek. Andrzej Sośnierz - brak numeru prawa wykonywani a zawodu, w Centralnym Rejestrze Lekarzy RP, członek Śląskiej Izby Lekarskiej w Katowicach

  wobec naruszenia przez ww. lekarzy: art. 4 ustawy z 5 grudnia 1996r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (uzi), art. 1 ust.2 i 3, art. 71 i art. 76 Kodeksu Etyki Lekarskiej co stanowi przewinienie zawodowe w rozumieniu art. 53 uoil.

  UZASADNIENIE


  Dnia 4 października 2018r. w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej odbyło się głosowanie nad obywatelskim projektem ustawy znoszącej obowiązkowe szczepienia dzieci.
  Podczas tego posiedzenia Sejmu lekarz Krzysztof Ostrowski powiedział, że: ,proje kt obywatelski 120 tys. podpisów, dla nasje st to wyraz lęku, obaw, często wynikających z własnych doświadczeń Polek i Polaków. Obaw, których nie powinno się lekceważyć, obaw o bezpieczeństwo szczepień ochronnych. Powiem szczerze nie jesteśmy odosobnieni, przygotowują c się do wystąpienia przejrzałem troszeczkę Internet i literaturę i wybrałem przykład Francji, gdzie w 2016 r. był realizowany proje kt
  „Zaufanie dla szczepień' Badano zaufanie Francuzów do szczepień ochronnych. Okazało się, że 41% respondentów uważa, że szczepionki nie są bezpieczne i to w sytuacji intensywnej w kraju propagandy pro szczepiennej.
  Proszę Państwa, jest to proje kt obywatelski, więc zgodnie z obietnicami przedwyborczymi PIS będziemy go dalej procedować, nie odrzucamy takich projektów. Cieszę się, cieszę się osobiście, bojest to doskonała okazja do dyskusji na temat racjonalnego Panie Ministrze programu szczepień w Polsce i dostosowania go do bezpieczniejszych norm europejs kich. Chcę podkreślić przed argumentacją, z całą mocą, że nie jestem przeciwnikiem szczepień, nie mówiąc już o podważaniu skuteczności szczepionek w celu powstrzymywania chorób zakaźnych. Z drugiej jednak strony, w Polsce niemowlęta, dzieci przez pierwsze 18 miesięcy otrzymują 16 obowiązkowych szczepień. To jest przeciwko 1O chorobom. Wśród obowiązkowych szczepień mamy dwa: BCG oraz WZW typu B podawane w pierwszej dobie życia, nierzadko w dwie godziny po urodzeniu. W Polsce nadal dopuszczalne jest stosowanie szczepionek zwierających preparaty rtęci.
  Mówię o tiomersalu, organicznym związku zawierają cym rtęć, wtedy bariera krew mózg noworodkajeszczejest niewykształcona i rtęć odkłada się w mózgu powodując

  zmiany nieodwracalne. W Polsce nadal stosowany jest preparat Euvax przeciw WZW typu 81 wpierwszej dobie i myślę, że część z Państwa wie, że jednorazowa dawka Euvaxu zawiera 25 mikrogramów rtęc to jest 83 razy więcej od dawki uważanej za bezpieczną dla dorosłego w normach amerykańskich i europejs kich.
  Neurotoksyczność związku rtęci została udowodniona w wielu badaniach naukowych, setek badań i nie będę ich cytował. To jest jakby z innej strony. W krajach Zachodniej Europy na ogół nie szczepi się noworodków i od dawna nie stosuje się rtęci w szczepionkach. W Skandynawii zrezygnowano w latach 90, a w 2000 roku w kraja ch UE W krajach Zachodniej Europy szczepienie przeciw WZW typu B otrzymuje tam tylko i wyłącznie noworodek od matki zakażonej wirusem 8. W krajach skandynawskich, które od lat cieszą się najl epszymi wskaźnikami zdrowotnymi oraz najmniejszą umieralnością wśród niemowlą szczepienia są dobrowolne, ale oprócz tego niemowlę zostaje szczepione dopiero od 3 miesiąca życią lub nawet później. I zastanawiałem się czy tutaj zacytować jakieś badania naukowe, czy ekspertyzę, pomyślałem, że zrobię inaczej, odwołam się do autorytetu lekarzy francuskich, profesury, do apelu naukowców francuskich ze stycznia 2018 r. m.in. autoryzowanego przez prof. Luca Montagnierą który był noblistą w dziedzinie medycyny za odkrycie HIV i ci naukowcy apelując do ministra zdrowia, w związku z tym, że od stycznia 2018 r. wprowadzono we Francji 11 obowiązkowych szczepień, uważają to za poważny błąd dla zdrowia i zdrowia publicznego, i apelują o 5 rzeczy: żadnych obowiązkowych szczepień przez pierwsze 2 lata życią wniesienie pod uwagę przeciwciał pochodzących od mleka matki (rekomendowane przez WHO, bo wtedy
  odporność jest od mleka matki), wycofanie z kalendarza szczepień niemowląt szczepień przeciwko WZW typu ą jako bezużyteczne oraz teraz uwaga, bo myślę, że wielu o tym nie wie - obowiązkowe poddawanie szczepionek testom takim samym
  jak leki w celu uzyskania pozwolenia na dopuszczenie do obrotu. Wprowadzenie nietoksycznych adiuwantów szczepionek, tj. na przykład fosforan wapnią zamiast szkodliwych tj. wodorotlenek glinu. We Francji już zapomniano, że preparaty rtęci podaje się w szczepionkach. Bardzo się cieszę, że ten temat będzie podjęty na Komisji Sejmu i na forum Sejmu i mam nadzieję, że ta dyskusja nie będzie bezużyteczna. Składam wniosek o skierowanie prac nad projekt em w połączonych komisja ch: Komisji Zdrowia i Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. "

  Z treści cytowanej wypowiedzi jednoznaczni e wynika, że lekarz Krzysztof Ostrowski wypowiada się publicznie w sposób niezgodny z aktualną wiedzą medyczną i nawołuje do stosowania nieefektywnych metod profilaktyki chorób zakaźnych . Otwarcie przekazuje informacje, które nie mają jakichkolwiek wiarygodnych podstaw naukowych opartych na Evidence Base Medicine. Takie działanie lekarskie w istotny sposób narusza zaufanie do zawodu lekarza jako zawodu zaufania publicznego, albowiem według aktualnej wiedzy medycznej obowiązkowe szczepienia ochronne są skuteczną i generalnie powszechnie społecznie akceptowalną metodą zapobiegania zachorowaniom na choroby zakaźne. Samorząd lekarski zajął jednoznaczn ie negatywne stanowisko wobec obywatelskiego projektu ustawy przewidującego zniesienie obowiązku szczepień ochronnych uważając, że stwarza on zagrożenie dla interesu publicznego i grozi powrotem chorób, które dotychczas były skutecznie zwalczane.
  Ponadto, dn. 4.10.2018r Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej podjęło Apel Nr 2/18/P-VIII, w którym zwróciło się do posłów i senatorów, w szczególności do posłów będących lekarzami, o odrzucenie szkodliwego projektu ustawy jako stwarzającego zagrożenie dla interesu publicznego. Apel ten był głosem całego samorządu zawodowego, a jego treść była powszechnie znana również lekarzom będącym parlamentarzystami (apel w załączniku). Pomimo tego apelu za skierowaniem projektu do dalszych prac w komisjach głosowali lekarze: Alicja Kaczorowska, Krzysztof Ostrowski, Grzegorz Raczak, Tomasz Latos oraz Andrzej Sośnierz. Zgodnie z treścią art. 71 Kodeksu Etyki Lekarskiej (KEL): "Lekarz ma obowiązek zwracania uwagi społeczeństwa, władz i każdego pacjenta na znaczenie ochrony zdrowia, a także na zagrożenie ekologiczne. Swoim postępowaniem, również poza pracą zawodową, lekarz nie może propagować postaw anty-zdrowotnych. / Art. 76 KEL, stanowi, że: "w wypadkach nie przewidzianych w Kodeksie Etyki Lekarskiej należy kierować się zasadami wyrażonymi w uchwałach władz samorządu lekarskiego, w orzecznictwie sądów lekarskich oraz dobrymi obyczajami przyjętymi przez środowisko lekarskie. /
  Mając na uwadze powyżej przytoczone przepisy oraz zachowanie wymienionych w petitum pisma lekarzy, w mojej opinii, doszło do popełnienia deliktu zawodowego przez ww.

  Zważyć należy, że nie tylko w mojej ocenie, ale również i w ocenie Naczelnej Rady Lekarskiej lekarze, którzy głosowali za dalszym procedowaniem nad ustawą przewidującą zniesienie obowiązku szczepień ochronnych, dają bardzo zły przykład społeczny. Należy ubolewać, że - jako lekarze - nie potrafili jednoznaczni e i zdecydowanie opowiedzieć się za tym, że procedowanie przepisów niezgodnych z interesem zdrowotnym obywateli i stanem wiedzy medycznej nie powinno mieć miejsca.
  Zgodnie z art. 4 ustawy z 5 grudnia 1996r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty lekarz ma obowiązek wykonywać zawód m.in. zgodnie ze wskazaniami aktualnej wiedzy medycznej. Zawód lekarza należy do tzw. zawodów zaufania publicznego. Pojęcie to występuje w art. 17 Konstytucji RP ijest interpretowane jako świadczenie pewnej pomocy innym ludziom,z reguły w sytuacjach zagrożenia dla ich rozmaitych dóbr. Dobra te są przy tym również w wymiarze ogólnospołecznym uznawane za istotne, a służenie ich ochronie uznawane jest za realizację istotnych wartości i potrzeb społecznych . Są to przy tym dobra o istotnej, choćby mierzonej subiektywnie, wartości dla tych ludzi. Nie ulega wątpliwości,że lekarze poprzez swoją działalność zawodową, służą ochronie cennych dóbr, jakimi pozostają życie i zdrowie. Wykonywanie zawodu zaufania publicznego charakteryzuje się m.in. profesjonalizmem, zaufaniem, jakim musi być obdarzona osoba wykonująca taki zawód oraz etosem. Ta ostatnia cecha wystąpi, gdy osoba stosuje nie tylko uregulowania prawne, ale także kieruje się zasadami etyki. Stąd też wymaga się od lekarzy, by przestrzegali godności i powagi zawodu lekarskiego. Nakaz ten stanowi fundament wykonywania zawodu lekarza. Wynika on zarówno z norm etycznych jak i prawnych. Już bowiem przyrzeczenie lekarskie zawiera frazę zobowiązującą adeptów medycyny do strzeżenia godności stanu lekarskiego, która nie może być niczym splamiona. Nakaz ten jest następnie rozwinięty w art. 1ust. 2 i 3 KEL, który zobowiązuje lekarzy „do przestrzegania praw człowieka i dbania o godność zawodu lekarskiego" i stanowi, że:" naruszeniem godności zawodu jest każde postępowanie lekarza/ które podważa zaufanie do zawodu. NW przypadku lekarzy nieprzestrzeganie norm etycznych zostało jednak zabezpieczone sankcjami. W myśl bowiem art. 53 uoil naruszenie zasad etyki lekarskiej oraz przepisów związanych z wykonywaniem

  zawodu lekarza stanowi tzw. przewinienie zawodowe, którego popełnienie skutkuje odpowiedzialnością zawodową przed Sądem Lekarskim.
  Reasumując, w mojej opinii, działania ww. lekarzy w postaci oddania głosu za dalszymi pracami nad obywatelskim projektem ustawy znoszącej obowiązkowe szczepienia dzieci oraz wypowiedzi o charakterze antyzdrowotnym w istotny sposób naruszają dobro stanu lekarskiego i stanowią przewinienie zawodowe. Niezbędnym i koniecznym staje się więc wszczęcie przez Naczelnego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej postępowania w tej sprawie. Zasadnym jest również prowadzenie postępowania przez NROZ mając na uwadze okoliczności sprawy oraz to, że ww. lekarze są członkami rożnych okręgowych izb lekarskich.  Załączniki:
  1. Apel nr Nr 2/18/P-VIIIPNRL z dn.4.10.2018r  Z wyrazami szacunku


  APEL Nr 2/18/P-Vlll
  PREZYDIUM NACZELNEJ RADY LEKARSKIEJ
  z dnia 4 października 2018 r.


  do parlamentarzystów
  w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych

  W związku z toczącymi się pracami legislacyjnymi nad obywatelskim projektem ustawy przewidującym zniesienie obowiązku szczepień ochronnych Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej apeluje do parlamentarzystów, w szczególności do posłów i senatorów będących lekarzami, o odrzucenie tego projektu jako stwarzającego zagrożenie dla interesu publicznego .
  W sprawie zasadności utrzymania w Polsce obowiązkowych szczepień ochronnych wypowiedziało się już wiele organizacji i osób odpowiedzialnych za ochronę zdrowia, w tym m.in. Rzecznik Praw Pacjenta, Krajowy Konsultant w dziedzinie zdrowia publicznego, Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych oraz Naczelna Rada Lekarska. Negatywne stanowisko wobec projektu ustawy zajęła już także Rada Ministrów. Jest to ponad wszelką wątpliwość głos środowisk, które czują się odpowiedzialne za zdrowie obywateli, w szczególności dzieci.
  W ocenie samorządu lekarskiego przewidziane w obywatelskim projekcie rozwiązania legislacyjne w zakresie szczepień ochronnych będą negatywnie oddziaływały na odporność całej populacji. Szczepienia powinny być zawsze prowadzone w sposób wyprzedzający wystąpienie zachorowań, niewystarczające jest zatem zastępowanie powszechnego obowiązku szczepień doraźnymi szczepieniami w razie wystąpienia sytuacji zagrożenia epidemicznego .
  Według aktualnej wiedzy medycznej nie ma skuteczniejszej metody ochrony przed chorobami zakaźnymi niż poprzez szczepienia ochronne. Niepokój samorządu lekarskiego budzi więc narastająca w społeczeństwie tendencja do nieszczepienia wynikająca m.in. z nieprawdziwych informacji na temat korelacji szczepień z występowaniem chorób w wieku wczesnodziecięcym. Samorządowi lekarskiemu trudno jest bezczynnie przyglądać się temu, jak pozbawia się nas najskuteczniejszego sposobu w walce z niebezpiecznymi, często śmiertelnymi chorobami zakaźnymi. Odejście od szczepień ochronnych byłoby niewybaczalnym błędem rzutującym niekorzystnie na zdrowie nas wszystkich , a także na przyszły stan zdrowotności całego społeczeństwa. Spadek liczby zaszczepionych do poziomu 80-85% sprawi, że dojdzie do powrotu chorób, które dotychczas były skutecznie zwalczane.
  Jeszcze głębszy niepokój budzi fakt, że czasem głosy kwestionujące zasadność szczepień pochodzą od niektórych (nielicznych) przedstawicieli zawodów medycznych. Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej przypomina zatem wszystkim lekarzom i lekarzom dentystom, także tym, którzy sprawują funkcje publiczne, że zgodnie z Kodeksem Etyki Lekarskiej powołaniem lekarza jest m.in. zapobieganie chorobom, Kodeks Etyki Lekarskiej nakłada na lekarzy obowiązek działania zgodnie z aktualnym stanem wiedzy medycznej i zakazuje zarazem propagowania postaw antyzdrowotnych.

  Marek Jodłowski Andrzej Matyja

 • Link do komentarza Lapidarium wtorek, 03 września 2019 20:49 napisane przez Lapidarium

  Drogi Panie Pośle symbolem rządów PiS zostanie lodolamacz którego kadłub sklejono taśmą. Dokładnie jak szpital w Gnieźnie za czasów dyrektora przez Pana popieranego.

 • Link do komentarza Pan Cogito wtorek, 03 września 2019 16:43 napisane przez Pan Cogito

  Pośle Ostrowski, tak się martwisz o powiatowe szpitale a kto głosował za ustawa o sieci szpitali która te szpitale położyła na łopatki. Pamiętasz pośle konferencje na której chwaliles te rozwiązania. Do czego doprowadziły można przeczytać w raportach NIK a najlepiej widać na przykładzie naszego szpitala

 • Link do komentarza eugenika wtorek, 03 września 2019 16:09 napisane przez eugenika

  Panie Pośle a gdzie geotermia gnieźnieńska, badania toksykologiczne szczepionek oraz beznakładowa zmiana kalendarza szczepień. Bez zmiany kalendarza szczepień pozostałe starania mogą okazać się zbyteczne

 • Link do komentarza Malkontent wtorek, 03 września 2019 15:26 napisane przez Malkontent

  A co to jest Wielkopolska Wschodnia? Żeby się nie okazało jak z tym podatkiem na drogi lokalne, o które walczył poseł Dolata na początku kadencji. Dobrze, że nic z tego nie wyszło, bo w zapisach projektu bogatsze gminy z zachodu Polski miały finansować budowę lokalnych dróg w biedniejszych gminach na wschodzie Polski. Tak i tutaj zaraz się okaże, że Gniezno nie jest w Wielkopolsce Wschodniej....

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane