środa, 14 sierpnia 2019 12:46

OSP dostanie nowy wóz, ale... nie ma dla niego garażu

 
OSP dostanie nowy wóz, ale... nie ma dla niego garażu fot. Rafał Wichniewicz

Jest jedną z najczęściej wyjeżdżających jednostek ochotniczych, która z roku na rok coraz prężniej działa w swojej okolicy. Teraz druhowie stanęli pod ścianą, bo mają dostać wóz strażacki, ale nie mają gdzie go przechowywać.

Ochotnicza Straż Pożarna w Strzyżewie Smykowym tylko w ostatnich tygodniach wyjeżdżała kilka razy do pożarów czy wypadków drogowych, a także mniejszych zagrożeń, jak chociażby gniazda os. Choć jednostka funkcjonuje poza Krajowym Systemem Ratowniczo-Gaśniczym, to jej druhowie nie raz już brali udział w poważnych akcjach. Co więcej - w siłę rośnie młodzieżowa drużyna pożarnicza, która cały czas się szkoli.

W maju OSP Strzyżewo Smykowe otrzymało już oficjalną informację, że wzbogaci się o nowy sprzęt - lekki samochód ratowniczo-gaśniczy, który wzmocni siłę tej jednostki. Niestety, obecna siedziba znajduje się w budynku posiadającym tylko jedno kryte i zamykane pomieszczenie garażowe. Remiza, zlokalizowana we wsi, powstała lata temu na gruncie przekazanym przez jednego z rolników. Teraz pojawiła się potrzeba jej rozbudowy, ale na ten cel Gmina Gniezno obecnie nie ma środków, a Wieloletniej Prognozie Finansowej zapisano planowane pieniądze na przyszłą rozbudowę. W tym celu jednak druhowie, za pośrednictwem radnych gminnych, zaapelowali o zwołanie posiedzenia, by przedstawić problem z którym się borykają. 

- W chwili obecnej posiadamy projekt budowlany remizy, sporządzony przez biuro projektów pracowni pani Renaty Hoffman. Ten projekt jest kompletny, uzgodniony w zakresie z miejscowymi strażakami. Nie posiadamy w chwili obecnej pozwolenia na budowę. Wyceniony jest on kosztorysowo na kwotę 1 mln 800 tys. złotych w zakresie pełnej realizacji. Obejmuje on budowę trzech garaży, a także w części parterowej i piętrowej pomieszczeń socjalnych i magazynowych, potrzebnych do funkcjonowania dla miejscowych strażaków - mówił Krzysztof Kaźmierski, pracownik Urzędu Gminy Gniezno. Jak dodał, w ostatnim czasie prowadzone były rozmowy z projektantem w zakresie wykonania tego projektu w etapach, na co uzyskano zgodę projektanta. Przekazał też iż na ostatniej komisji budżetowej przedstawiono propozycję innych rozwiązań budowy garażu i pomieszczeń socjalnych w postaci hali z konstrukcji stalowej: - Miały to być elementy prefabrykowane. To są propozycje alternatywne dla tego projektu, ale każdy z rodzajów budowy wymaga projektu i pozwolenia na budowę - dodał Krzysztof Kaźmierski.

- Znalezienie tej kwoty na budowę strażnicy w budżecie jest niemożliwe z tego względu, że tak jak wszyscy wiemy, budżet gminy bez kredytu wynosi 55 mln złotych. Wydatki na oświatę wraz z inwestycjami wynoszą 29 mln 627 tys. złotych. Wydatki na GOPS wynoszą 14 mln 664 tys. złotych. Ciężko więc znaleźć te pieniądze, kiedy mamy dowozy do szkół, dowozy otwarte, oświetlenie. To są milionowe sprawy, a dodać należy iż gmina ponosi także inne koszty. Sprawdzaliśmy budżet i kwota 1 mln 800 tys. złotych w tym budżecie jest nierealna - stwierdził zastępca wójta Maciej Mądry odnosząc się do środków Gminy Gniezno na 2019 rok i dalej dodał: - Nie uchylamy się od budowy tej strażnicy, ale trzeba to przenieść w czasie z tego względu, że budżet jest tak skonstruowany, że dziś nie pozwala budować.

Dalej Maciej Mądry odniósł się do sposobów pozyskiwania środków m.in. ze sprzedaży gruntów, ale jak stwierdził obecnie zainteresowanie kupnem jest wciąż nikłe: - Podaż działek w gminie jest bardzo duża i obecnie jest do sprzedaży 3690 działek gminnych i prywatnych - mówił. W trakcie swojej wypowiedzi odniósł się do radnych, na których wniosek zorganizowano sesję, przyznając iż działacze mogli wcześniej sygnalizować problem z remizą. Na to radny Patryk Dobrzyński stwierdził iż w poprzednich miesiącach były takie informacje przekazywane oraz odbyło się spotkanie wyjazdowe. 

Po licznych pytaniach o sposoby pozyskiwania środków ze sprzedaży działek, a także o tym, kto nie podejmował działań w zakresie wsparcia OSP Strzyżewo Smykowe, zastępca wójta stwierdził: - Jeżeli zastosujemy alternatywne rozwiązanie przekazane do komisji budżetowej, a więc budowa garażu (z konstrukcji stalowej - przyp. red.), to jesteśmy w stanie to zrealizować z tego względu, że procedury będą trwały miesiąc i budowa zajmie tyle samo. Jak później dodał, nawet w przypadku realizacji obiektu tymczasowego za ok. 250 tys. złotych, konieczne byłyby przesunięcia w budżecie. 

- Mówimy tu o kwocie 1,8 mln złotych, która się tu przewija. Podjęliśmy rozmowy z panią wójt i z panią projektant, które odbyło się w maju, na której udało się nam zaoszczędzić 400 tys. złotych, co zmienia postać rzeczy. Kolejna sprawa, gmina ma prawdopodobnie możliwość odzyskiwania vatu, czego nie robiła do tej pory, natomiast są takie możliwości i co zmniejsza kwotę. I mówimy tu o dwuetapowości, co też było naszym pomysłem. Nikt się nie upiera, byśmy zaczęli w tym miesiącu, ale mamy otwarty budżet na przyszły rok. Usiądźmy i porozmawiajmy, czy rozpoczniemy ją w przyszłym roku - mówił druh Tomasz Ossowski z OSP Strzyżewo Smykowe i dalej dodał, że rozmowy o rozbudowie remizy trwają od zeszłego roku: - Zadania straży pożarnej to nie tylko gaszenie pożarów czy wypadki, ale też prowadzimy młodzieżowe drużyny pożarnicze i musimy mieć miejsce gdzie je szkolić i uczyć. Po pożarze na każdym z nas jest około 60-70 związków kancerogennych, a 60% strażaków umiera na raka. Ja się na to godzę, bo jestem strażakiem, ale nie mogąc się wykąpać, przynoszę to też do domu i przerzucam na całą rodzinę i trójkę moich dzieci. (...) Może państwo sobie nie zdają sobie sprawy, ale jak wyje syrena w naszych telefonach, to nikt się nie zastanawia, czy ma skarpetki czy je obiad, czy jest czas pójść do toalety - rzucamy wszystko i jedziemy, pracę, rodzinę. A jeszcze musimy ją rzucać by tu spędzać dwie godziny. Czy tak to naprawdę ma wyglądać? - zapytał Tomasz Ossowski.

W podsumowaniu przeszło dwugodzinnej dyskusji radna Agnieszka Rzempała-Chmielewska przedstawiła propozycję, by w celu zmniejszenia kosztów wykonać nowy budynek garażowy, a stary zaadoptować na kwestie socjalne jednostki. Przekazała przy tym iż lepiej byłoby nie stawiać kolejnych sal, a sama OSP mogłaby się spotykać w innych tego typu obiektach położonych w tej części gminy. Treść wniosku formalnego, przedłożona przewodniczącemu Rady Gminy brzmiała: "Przeprojektowanie w 2019 roku dokumentacji nt. budowy remizy w konsultacji z OSP Strzyżewo Smykowe oraz zapisanie w projekcie budżetu na 2020 rok nowego projektu uwzględniającego budowę nowego budynku z trzema miejscami garażowymi i przystosowaniem obecnego budynku do potrzeb sanitarnych ochotników z OSP Strzyżewo Smykowe". Wniosek ten uzyskał jednogłośną akceptację radnych obecnych na obradach. 

11 komentarzy

 • Link do komentarza Mieszkanie Gniezna niedziela, 18 sierpnia 2019 08:12 napisane przez Mieszkanie Gniezna

  I Jeszce te wasze statystyki wyjazdów że inne jednostki maja miej od was, patrząc na strony Facebook OSP Zdziechowa i OSP Modliszewo to statystyki są inne. No ale było trzeba pokazać ludzai ze to wy jesteście najlepsi i wpisać sobie najwięcej wyjazdów. A i jeszcze ze to wy sami prawa stronę bronicie to jest dobre naprawdę

 • Link do komentarza Roman sobota, 17 sierpnia 2019 19:44 napisane przez Roman

  Jeżeli Rada Gminy uchwaliła budżecie budowę strażnicy w Strzyżewie Smykowym I dodatkowo ta inwestycja została wpisane w Wieloletnia Prognozę Finansowa na lata 2019-2021 to radni I strażacy doskonale wiedzieli, że w tym roku nie zostanie ona wybudowana bo przewidziany termin zakończenia budowy tej inwestycji zgodnie z prognoza finansowa to rok 2021.

 • Link do komentarza Mieszkaniec piątek, 16 sierpnia 2019 15:05 napisane przez Mieszkaniec

  Jak młodzi ludzie mają kupić działki w jankowie lulkowie i okolicy ??? A co zrobić z dziećmi które nie mają miejsca w przedszkolu. Nie zachęca nic do kupienia tych działek zaczawszy od szkoły kończąc na drograch które i tak nie będą utwardzone kruszywem. Dlatego nabywcy szukają działek gdzie jest lepiej szkoła droga chodniki jakieś place zabaw wola dołożyć do kupna niż 15 lat topić się w błocie ale jak widać rada woli budować coś co może powinno być budowane za 2 -3 lata w pierwotnym projekcie a nie zastępcze

 • Link do komentarza Mieszkaniec jankowa piątek, 16 sierpnia 2019 10:50 napisane przez Mieszkaniec jankowa

  Czytajac komentarze I ogladajac sesję w internecine wywnioskowałam że strażacy z OSP Strzyżewo Smykowe sztucznie wywołali problem garażowania nowego wozu strażackiego. Tego problemu nie ma - tak jak w komentarzach doradzaja internauci należy zezłomować żuka, stary wòz przekazac do innego OSP a nowy wstawić do strażnicy. Decyzja w sprawle budowy strażnicy powinna być podjęta w trakcie konsultacji społecznych bowiem takie inwestycje sa realizowane z podatkòw mieszkańców Gminy Gniezno. Myślę że dziś sa ważniejsze inwestycje w gminie

 • Link do komentarza Mieszkaniec gminy środa, 14 sierpnia 2019 23:04 napisane przez Mieszkaniec gminy

  Uważam że super ostatnia remiza w gminie będzie nowa. Czytam wcześniejsze komentarze tu i na innych portalach co będzie z starym zukiem będzie on stał jako klasyk historii i będzie oplacany z gminnej kasy ???(szukanie oszczędności podobno ) Fajna sesja dużo rozmowy między radnymi wójtem i starazakami ale jeden radny zadał dobre pytanie czy mamy środki zewnętrzne na taką budowę? (Każda większa inwestycja miała być robiona z dodatkowymi srodkami z zewnatrz ) I wielkie uznania dla Pana przewodniczącego za wybicie mlodym radnym brania kolejnego kredytu bo brać idzie szybko ale kto ma spłacać kolejna kadencja znów ma mieć zaciągnięty sznur lepiej z 8 mln splacic niż brać . Poza tym czekamy na Wasze obietnice wyborcze a szczególnie kanalizacja i przedszkole w Jankowie

 • Link do komentarza Miś środa, 14 sierpnia 2019 21:10 napisane przez Miś

  prawda. od likwidacji os są specjalne firmy . Jak ktoś chce zlikwidować gniazdo os w swojej okolicy to niech wezwie firmę pana Mikoł........ z Gniezna i mu zapłaci ale z własnej kieszeni. Strażacy są od gaszenia pożarów i do pomocy przy klęskach żywiołowych typu powódź i na takie wezwania powinni tylko wyjeżdżać !

 • Link do komentarza januszko środa, 14 sierpnia 2019 18:38 napisane przez januszko

  O rety - jakie piękne druhny mają w tym Strzyżewie.

 • Link do komentarza Mee środa, 14 sierpnia 2019 18:19 napisane przez Mee

  Napiszcie do Premiera, Premier ma Premier da

 • Link do komentarza Ratownik środa, 14 sierpnia 2019 17:44 napisane przez Ratownik

  Panie redaktorze, może nagłośnił by Pan w równie spektakularny sposób, jak to to się ma z siedzibą Państwowego Ratownictwa Medycznego, gdzie od lat jest 1 (słownie jeden) stary garaż dla 3 karetek systemowych w których znajdują się leki ratujące życie, nie mówiąc już o budynku w którym stacjonuja ZRM.

 • Link do komentarza Jacek środa, 14 sierpnia 2019 14:16 napisane przez Jacek

  Starając się o nowe auto tłumaczenia, że stary już wyeksploatowany. Zgodnie z założeniem należy je zezlomowac i po problemie. Następna sprawa to strażacy widać mają zbyt bujną fantazje sami organizując projekt i chcą teraz wymusić, aby gmina.im to teraz zrealizowała.... Dlaczego nie usuną zuka tylko obciążają budżet gminy? Dlaczego mają tyle wyjazdów na.osy? Kiedyś byli od psów dziś osy przeważają ich statystykę. Na takie osy można spokojnie w 2 osoby, nie 9 co znów obciąża budżet....

 • Link do komentarza jawiemwszystko środa, 14 sierpnia 2019 14:04 napisane przez jawiemwszystko

  Nie lepiej sprzedać jeden samochód i zostawić sobie tylko ten nowy? Miejsce w garażu będzie. Na co dwa samochody jak dookola tyle OSP?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane