środa, 17 lipca 2019 17:23

Drzew w centrum Gniezna ubywa. Czy w ogóle wrócą?

 

Na Rynku, przyległych ulicach, ale także i tych nieco dalszych. Drzew ubywa, a miejsca po nich straszą pustymi korytami albo są... brukowane. Niektórych nie ma od kilku miesięcy, a większości już od nawet 2-3 lat. 

W okresie upałów, które kilka tygodni temu przetoczyły się przez nasz kraj, w społecznościowym przekazie szczególnie mocno była akcentowana kwestia obecności zieleni na terenie miast. Tej, która nie tylko zamienia dwutlenek węgla w tlen, ale także przyczynia się do obniżenia temperatury otoczenia w gorące dni.

Temat ten w Gnieźnie szczególnie wybrzmiał trzy lata temu, kiedy na potrzeby budowy zatoki postojowej dla autobusów przy Teatrze im. A. Fredry wycięto kilka drzew (nasadzono później jedno). Później w tym samym miejscu temat ten powrócił po zrealizowaniu nowego placu, którego pierwotnie forma jest raczej daleka od oczekiwań - zieleń zastąpił beton. Namiastką tej pierwszej jest niewielki stożek z roślinami, a także dwa ocalałe drzewa (pomijając pozostałe nasadzenia, wykonane przy wjeździe na zaplecze teatru). 

Tymczasem z centrum znikają kolejne drzewa. Dzieje się to prawie niezauważalnie, bowiem znikają pojedynczo od jakiegoś czasu. Na Rynku brakuje ich już pięć, na ul. Farnej jedno, kolejnych w sumie kilkanaście na ul. Chrobrego i Dąbrówki. Czasem w ich miejscu są puste koryta, a czasem butwiejące pniaki. W kilku punktach miejsce po drzewie skrzętnie ukryto, układając w tym miejscu bruk - tak stało się chociażby na Zielonym Rynku, ul. Warszawskiej czy na Rynku. Co więcej, są i takie przypadki, jak narożnik ul. Dąbrówki z ul. Franciszkańską, gdzie drzewka nie ma od dobrych kilku lat, a kilka tygodni temu dla "wyrównania" istniejącego w tym miejscu klepiska wysypano... odpady budowlane. W innym korycie na ul. Dąbrówki zamiast drzewka stoi... znak drogowy.

Skrajnych przypadków nie brakuje. W lutym ub. roku przed jedną z remontowanych kamienic przy Rynku wycięto dwa okazałe drzewa, a sprawą zainteresował się radny Marcin Jagodziński, który w tej sprawie wystosował interpelację z prośbą o wyjaśnienie. Okazało się iż Miastu zgodę na wycinkę wydał Wojewódzki Konserwator Zabytków, gdyż "powodem do wystąpienia z wnioskiem do Konserwatora było wrastanie korzeni drzew w kanalizację deszczową, która została uszkodzona". Co więcej, w uzasadnieniu pozwolenia zawarto iż co prawda jedno z drzew posiadało pęknięcie pnia, ale także "drzewa utraciły wartość estetyczną i kompozycyjną w odniesieniu do historycznego układu urbanistycznego miasta Gniezna" (!). W ostatnim zdaniu zawarto, że "Miasto Gniezno planuje w miejsce wyciętych drzew posadzić nowe, w ozdobnych donicach". Jak można dziś samemu zobaczyć, mimo iż minęło już półtora roku, miejsca po wyciętych drzewach są wciąż puste. Ale nie tylko one.

O tym, że brak drzew lub w ogóle zieleni zaczyna doskwierać niektórym mieszkańcom, są dwie donice z roślinami postawione przed jednym z lokali gastronomicznych przy deptaku na ul. Chrobrego. Pojawiły się one z prywatnej inicjatywy, w miejscu wyciętych wcześniej drzewek, które uschły. Aby zasłonić powstałe klepisko, usypano drobne kamienie.

Niestety, sami gnieźnianie też nie przyczyniają się do poprawy sytuacji. Już kilka razy wykonywane były nasadzenia drzewek wzdłuż ul. Wyszyńskiego. Zarządca drogi  jednak ograniczał się do posadzenia samej sadzonki, bez odpowiedniego jej zabezpieczenia, jak to zazwyczaj powinno mieć miejsce. W efekcie po kilku tygodniach już ich nie było - zostały albo połamane przez chuliganów, albo zwyczajnie wyrwane. Puste koryta dalej straszą - razem z chwastami, które w mieście na chodnikach mają się "bardzo dobrze".

Najbardziej jednak problematyczny wydaje się wizerunek miasta w ścisłym (turystycznym) centrum, gdzie pustych miejsc po drzewkach nie brakuje. Odnosząc się do konkretnych przypadków zapytany przez nas Urząd Miejski nie odniósł się wprost, ogólnie jednak przedstawiając swoje stanowisko w tej sprawie: - Zanikanie drzew z centrum miasta wynika przede wszystkim z faktu, iż rosną one w trudnym, nienaturalnym dla nich środowisku. Konflikty z infrastrukturą naziemną i podziemną powodują uszkodzenia mechaniczne oraz ograniczenie rozwoju korzeni, pni i koron. Brak właściwych do rozwoju warunków siedliskowych, wzrost zanieczyszczenia środowiska, brak odpowiednich warunków wodno-powietrznych gleby miejskiej, wpływają na skrócenie okresu życia drzew miejskich - czytamy w odpowiedzi, a dalej Magistrat odnosi się do kwestii brukowania miejsc, w których do niedawna rosły drzewka:Niestety, trzeba sobie uświadomić, iż jeżeli jakieś drzewo zostało wycięte, kolejne nie urośnie w tym samym miejscu. Mimo frezowania pnia, konieczne jest bowiem usuniecie całej bryły korzeniowej, które niejednokrotnie wyrastają poza „misy”, w których były umiejscowione drzewa. Dlatego, konieczne jest podjęcie działań mających na celu wybrukowanie istniejących, pustych mis po drzewach oraz weryfikacja istniejących sieci infrastruktury naziemnej i podziemnej miasta w celu wytyczenia nowych miejsc nasadzeń drzew. 

Jak zawarto w dalszej odpowiedzi z Urzędu Miejskiego: Lokalny samorząd zdaje sobie sprawę, że zielona infrastruktura pełni bardzo ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu miasta, dlatego zostały podjęte kroki w celu weryfikacji istniejącej infrastruktury podziemnej głównych ulic w centrum miasta, a w okresie jesienno-zimowym i wczesnowiosennym, zostaną przeprowadzone nowe nasadzenia drzew, prowadzone zgodnie z projektowaną właśnie koncepcją nowej zmieleni w centrum miasta. O postępie prac nad tą koncepcją i o ich wynikach będziemy systematycznie informować. 

34 komentarzy

 • Link do komentarza senior wtorek, 23 lipca 2019 19:42 napisane przez senior

  Zamiast jednego królika należało posadzić pięć drzew. I każde drzewko powierzyć jakiemuś miejscowemu chętnemu patronowi. Za kilka lat byłoby w tym mieście czym oddychać. Może jeszcze da się coś zrobić? A króliki zdecydowanie przenieść do parku, zrobić tam alejkę króliczą, one w otoczeniu zieleni będą się czuły, jak ryby w wodzie!

 • Link do komentarza Koala niedziela, 21 lipca 2019 12:51 napisane przez Koala

  Przecież w tym urzędzie nikt bnie myśli,żeby posadzić drzewa tylko aby wyciąć. W mieście już starodrzewu praktycznie niema a młdodych drzew nikt nie sadzi i nikt nie podlewa . Syf zawsze świadczy o gospodarzu i tyle.....

 • Link do komentarza Greta niedziela, 21 lipca 2019 07:42 napisane przez Greta

  Pracownicy zieleni miejskiej nie odróżniają zielska od prawdziwej zieleni. Nie wiedzą, że przycinać należy przekwitniete kwiaty. Kto nad nimi ma pieczę? Kim w ogóle oni są? O podlewanie zapomnij! No chyba,że spadnie z nieba deszcz. A te śmieszne kwiatki na lampach wywołują tylko trwoge, czy aby nie spadną komuś na głowę, bo niestety jedne już spadły i dobrze, że nikogo nie zabiły. Ale zadowolenie prezio ma,bo piach i plastikowe palmy na Rynku, to szczyt możliwości intelektualnych tego urzędu jest!

 • Link do komentarza jak to możliwe sobota, 20 lipca 2019 14:01 napisane przez jak to możliwe

  Czyli że np. taka Września jest bez tej całej infrastruktury naziemnej i podziemnej ? Takie jest pytanie bo w internecie znalazłem że ubiegłorocznej wiosny u nich nasadzono 228 drzew , w tym 87 rozmaitych drzew na miejskich ulicach.

 • Link do komentarza mieszkaniec sobota, 20 lipca 2019 11:01 napisane przez mieszkaniec

  Do zaklopotanego: Budasz tak chroni otoczenie swojego miejsca zamieszkania, że zablokował zaplanowany przejazd ulicą Marcinkowskiego do Roosevelta poprzez pobudowanie w miejscu projektowanego odcinka przelotowej ulicy jakiegoś skateparku. To jest jeden z większych skandali tej prezydentury!

 • Link do komentarza mieszkaniec Gniezna sobota, 20 lipca 2019 09:15 napisane przez mieszkaniec Gniezna

  Ja to odbieram że Gniezno nie jest przyjazne mieszkańcom tylko samochodom. Tu nie rozwiązuje się problemów komunikacyjnych , nie ogranicza się ruchu samochodów osobowych w ścisłym centrum lecz betonuje się się kolejne miejsca pod parkingi. Centrum dusi się od spalin. Nie tedy droga, centrum powinno żyć i oddychać. Tym piaskiem i kilkoma zdechłymi palmami nic się nie poprawi. Zbliża się nieuchronnie czas gdy Gniezno stanie się betonową pustynią z kępami chwastów. Nic tak nie zabija miasta jak tzw. "miejska wyspa ciepła" , w zapobieganiu tego zjawiska bardzo ważne są miejskie tereny zielone, jednak z tego co widać u nas to sprawa ma się raczej odwrotnie i tereny zielone pozostawiają wiele do życzenia.

 • Link do komentarza Pan Cogito sobota, 20 lipca 2019 08:36 napisane przez Pan Cogito

  Mieszkaniec nie nazywaj propagandówek PiS telewizja. To są oddziały partii PiS a nie telewizję.

 • Link do komentarza Marek sobota, 20 lipca 2019 07:34 napisane przez Marek

  W tym naszym mieście brakuje przede wszystkim pracowników umiejących trzymać miotły.!!!!!!!! Miasto zdziera wielkie pieniądze za postój w centrum. Ale przy krawężnikach ulicznych za stojącymi tam samochodami NIKT NIGDY NIE ZAMIATA ŚMIECI !! Przykładem jest np. ulica Łubieńskiego od strony Żabki. Proszę internautów o podawanie kolejnych przykładów , których w Gnieźnie nie brakuje

 • Link do komentarza ula sobota, 20 lipca 2019 07:02 napisane przez ula

  braki drzew to jedno ale ten syf ??????????????????????

 • Link do komentarza zakłopotany nie sobota, 20 lipca 2019 01:02 napisane przez zakłopotany nie

  Miasto zabetonowane, przy teatrze powstało coś strasznego, w centrum brak tlenu ponieważ ciągle są wycinanie drzewa na kolejne parkingi kto za to odpowiada? Pan prezydent miasta ma pod nosem park więc tlenu ma pod dostatkiem, a może zamiast ogródków działkowych postawić tam bloki i parkingi w/g panujących w mieście trendów. Mieszkańcy tamtej ulicy mieliby weselej

 • Link do komentarza mieszkaniec piątek, 19 lipca 2019 18:42 napisane przez mieszkaniec

  To prezydenta miasta Budasza: Niech pan zwolni całą ekipę promocji w tym swoim urzędzie, bo jest niepotrzebna. Dziś telewizja poznańska i nawet ogólnopolska pokazała Gniezno w swoich programach i to bez starań wydziału promocji. Gniezno zaprezentowano jako miasto brudne, zachwaszczone, bez zieleni, po prostu ohyda. Na taka promocję miasta zasłużyliśmy po pond 4 lata Pana rządów?

 • Link do komentarza Aniela piątek, 19 lipca 2019 16:27 napisane przez Aniela

  Co tak dziwujecie nad tymi uschniętymi drzewami. Tutaj zobaczcie jak to z tą zielenią zaczynali :
  http://gniezno24.com/aktualnosci/item/4063-przywracaja-podworko-przy-ul-wrzesinskiej
  http://gniezno24.com/aktualnosci/item/4142-kto-to-bedzie-podlewal
  i zobaczcie teraz jak tam wygląda zieleń, obecnie to miejsce wygląda tragicznie , istny obraz nędzy i rozpaczy. Ciekawe kto wówczas zapłacił za te prace i materiał do nasadzeń. Jedno napiszę, obecnie wygląd tego podwórka to jak wyrocznia dla zieleni w naszym mieście. Acha bo bym zapomniała , te nowoczesne parki za miliony przy Kościuszki też coś usychają. Te liliowce "Stella de Oro" powinny nieprzerwanie kwitnąć nawet do przymrozków ale warunkiem jest wilgoć, teraz coś cienko z nimi tak jak z żurawkami przed teatrem. Czy tam ktoś wie jak dobierać rośliny i jak o nie dbać? No i żeby nie było potem tłumaczenia że i te roślinki uschły bo były w kolizji z infrastrukturą!

 • Link do komentarza Urzędnik piątek, 19 lipca 2019 15:10 napisane przez Urzędnik

  Panie Francuszkiewicz weź się Pan do pracy bo jak dotychczas nic Pan nie zrobiłeś w sprawach porządku dla miasta. W zasadzie to tylko Pan bierzesz pieniądze aby mieć więcej do emerytury.Nie do pomyślenia aby tak zapuścić miasto i nie egzekwować porządku. W ogóle nie ma strażników pieszo.Ta forma patroli wygasła jak żeś Pan objął tę funkcję. Biegasz Pan tylko na galowo i robisz pijar a bałagan wszędzie. .Bałaganiaż z Pana .Nie nadajesz się Pan na to stanowisko.Komendantowi Wiercińskiemu nie dorastasz do pięt. Powinieneś się od niego uczyć.

 • Link do komentarza coco piątek, 19 lipca 2019 01:42 napisane przez coco

  Ktoś powinien zająć się osobami decyzyjnymi w sprawie wycinki drzew - starych akacji - obok teatru. To co tam powstało obraża wszystkich ludzi wrażliwych z powodu brzydoty miasta.

 • Link do komentarza urzędas piątek, 19 lipca 2019 00:31 napisane przez urzędas

  ad. realistka - czy ktoś z tego urzędu odczyta ten pani komentarz? A jeżeli tak, czy w ogóle go zrozumie? Nie byłbym tego pewien. Szkoda Gniezna!

 • Link do komentarza tomaszek czwartek, 18 lipca 2019 23:13 napisane przez tomaszek

  Za co ludzie odpowiedzialni za zieleń biorą peniądze??? Wycinaja wszystko co tylko można a nawet nie można . Kiedyś spotkałem faceta który naznacza dzrewa do wycinki i pytam się gdzie są nowe nasadzenia i kiedy nastąpiły a facet mówi ,że nasadzili 900 .drzewek ale nie wie gdzie i kiedy . Popatrzmy na drogę Września Gniezno ile wycięto drzew a ile posadzono i tak jest wszędzie i w mieście i na wsiach..

 • Link do komentarza realistka czwartek, 18 lipca 2019 15:55 napisane przez realistka

  W Europie Zachodniej już zrozumiano, że ludzie są ważniejsi od samochodów. Tam już wiedzą, że dobre życie to czyste powietrze, możliwość spaceru i wypicia kawy na ulicy wolnej od aut, ochrona przed upałem, wreszcie - cisza. Polityka władz Gniezna nieodmiennie mnie zdumiewa. Jest coraz goręcej, coraz częściej zdarzają się coraz dłuższe upały, coraz częściej zdarza się, że ubywa wody, a my zamiast chwytać się wszelkich sposobów na obniżenie temperatury i na zahamowanie ubytków wody, robimy coś wręcz przeciwnego. Zamiast, gdzie to tylko możliwe, siać trawę, najlepszy magazyn wilgoci, betonujemy, co się da, szczęśliwi, że będzie pięknie i schludnie. Zamiast sadzić drzewa – wycinamy je, i to nie te młode, które od biedy dałoby się gdzieś przenieść, ale piękne, rozłożyste, stare okazy. W miastach na Zachodzie Europy samochody wyrzucane są ze śródmiejskich ulic, nawet z ulic stanowiących istotne ciągi komunikacyjne. Strefę dla pieszych z ławkami, krzewami i drzewami – i bez parkingów . Ale to jest Zachód. My niestety wciąż żyjemy na Wschodzie, gdzie ważne jest to, co jest ważne dla mnie, dobre to, co dobre dla mnie, gdzie nie myśli się o innych, za to w ogóle myśli się w perspektywie najwyżej miesiąca . Byle do następnych wyborów panie Budasz, prawda?

 • Link do komentarza Bobi czwartek, 18 lipca 2019 13:39 napisane przez Bobi

  Ciekawe. Z informacji z urzędu dowiedziałem się, że drzew w Gnieźnie nie ma i nie będzie bo mamy infrastrukturę. To znaczy, że w innych miastach jej nie mają ? Bo drzewa rosną i chętnie sadzą nowe. Brawo redakcja.

 • Link do komentarza hahahahahahahahahahahahahahahah czwartek, 18 lipca 2019 12:50 napisane przez hahahahahahahahahahahahahahahah

  Zapytać magistrat czy ta uschnięte choinka w tym ogródku przed kamienicą przy ul. Wrzesińskiej co to niedawno została tam posadzona przez młodzież pod opieką obecnej kierownik zieleni i na tle której fotki ma prezydent , czy też uschła na skutek kolizji z infrastrukturą i jaką. No i jak oceniają obecny stan tego ogródka

 • Link do komentarza rrrrrrrrr czwartek, 18 lipca 2019 12:45 napisane przez rrrrrrrrr

  Wcześniej za poprzednich kadencji jakoś nie usychały te drzewa a infrastruktura też istniała. Zanieczyszczenie środowiska ? no fakt jak się popatrzy na te fotki gdzie pełno brudu i innego dziadostwa to może i to jest ta przyczyna ? Na tym Zielonym (psim) Rynku za czasów Kowalskiego nasadzono drzewka ozdobne oraz inne rośliny , jak się na nie obecnie patrzy to ma się pełen obraz dbania o zieleń w naszym mieście. Przecież tam jest to wszystko po prostu zaniedbane, te drzewka nie są przycinane ani formowane. Na tym nowym skwerze przy ulicy Dąbrówki te niskie krzaczki jakoś tak kiepsko wyglądają, albo nie przygotowano odpowiednio podłoża albo ich nie nawożą lub nie podlewają ? Pytaniem pozostaje po co utworzono Zakład Zieleni Miejskiej ?

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane