Wydrukuj tę stronę
piątek, 12 lipca 2019 11:46

Nowy sprzęt dla pewności znieczulenia pacjenta

 
Nowy sprzęt dla pewności znieczulenia pacjenta fot. Rafał Wichniewicz

Szpital Pomnik Chrztu Polski wzbogacił się o nowe urządzenie, którym będzie monitorowana głębokość znieczulenia. To zapewni komfort obu stronom - lekarzowi oraz pacjentowi.

W siedzibie dyrekcji szpitala przekazano dziś sprzęt medyczny zakupiony ze środków budżetu Miasta Gniezna. Jest to urządzenie Conox, które jest udostępniane lecznicy na zasadzie użyczenia, o wartości przeszło 22 tysięcy złotych. Od tej pory będzie on użytkowany na bloku operacyjnym gnieźnieńskiego szpitala.

- Jest to aparat, który umożliwia kontrolę głębokości znieczulenia. Do niego podłączane są elektrody, które są nakładane na głowę pacjenta i monitoruje on czynności mózgu, a zapis jest w postaci cyfrowej. Dzięki temu wiemy, czy pacjent dostatecznie głęboko śpi - przekazał Jaromir Dziel, anastezjolog z Szpitala Pomnik Chrztu Polski. Jak dodał, potrzeba takiego sprzętu wynika z bardzo prozaicznego powodu: - Zaczynają się w Polsce procesy o przebudzenia w trakcie operacji i taki sprzęt umożliwia obiektywny dowód na to, że pacjent spał w trakcie zabiegu. Po drugie, pozwala ludziom obciążonym, ciężko chorym, starszym dawać tyle leków, żeby oni spali. Bez tego sprzętu jedynymi możliwościami kontroli pacjenta są odruchy ciała lub ciśnienia.

Nowy sprzęt nie służy bezpośrednio ratowaniu życia pacjenta, ale przysłuży się do poprawy komfortu prowadzonej operacji i daje bezpieczeństwo zarówno choremu, jak i personelowi.

 

Galeria