czwartek, 27 czerwca 2019 14:29

Zarząd z absolutorium, choć to „paradoks prawny”

 
Zarząd z absolutorium, choć to „paradoks prawny” fot. Rafał Wichniewicz

Radni powiatowi byli jednogłośni w kwestii przyznania zarówno wotum zaufania, jak i absolutorium dla Zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego. To o tyle istotne gdyż każdy... głosował "na swoich".

Jedenaście miesięcy pracy zarządu ze starostą Beatą Tarczyńską i jeden miesiąc nowej kadencji wraz ze starostą Piotrem Gruszczyńskim - taki był cały 2018 rok w powiecie gnieźnieńskim, toteż od pewnego czasu pojawiało się pytanie - jaki będzie wynik absolutorium, które powinno zostać przyznane w czerwcu br. Wszystko wynikało z świadomości o tym, jakie podejście do rządów obecnego zarządu ma opozycja, a jakie dzisiejszy zarząd do opozycji, która w poprzedniej kadencji rządziła powiatem. 

Na początku sekretarz Małgorzata Matczak przedstawiła raport o stanie powiatu gnieźnieńskiego, który jest novum w pracy samorządu lokalnego, wprowadzonego zmianami w przepisach. - Niepokój budzi tylko sprawa finansów, jest to związane m.in. z inwestycją szpitalną. Nie jest to tajemnicą, ale ten temat pojawia się nawet przy dyskusji o boiskach. Problemem jest też tak duże zadłużenie, że nie możemy wziąć nawet kredytu, bo nie mamy wskaźników - komentował przed sesją temat raportu starosta Piotr Gruszczyński.

Raport o stanie powiatu pełni obecnie ważną funkcję w systemie samorządowym. Radni, którzy wyrażają o nim swoją opinię, wystawiając w większości negatywną ocenę (czyt. nie udzielając wotum zaufania) sprawiają iż automatycznie składany jest wniosek o odwołanie zarządu. Jak się jednak okazało, radni opozycji i koalicji w tej kwestii byli zgodni - na 23 radnych biorących udział w obradach, 22 obecnych w sali zagłosowało za udzieleniem wotum zaufania.

W dalszej części radni podjęli kwestię przyznania absolutorium Zarządowi Powiatu Gnieźnieńskiego: - To jest jakiś paradoks prawny, ponieważ mamy taką sytuację, że mam dostać absolutorium za mojego poprzednika, który przez 11 miesięcy wykonywał moją funkcję, a ja przez jeden miesiąc. Trudno mi to komentować i myślę, że mamy tu bubel prawny, nad którym musimy się pokłonić - stwierdził starosta Piotr Gruszczyński i dodał, że zupełnie inna sytuacja jest w kontekście prezydenta Gniezna, który kontynuuje kadencję. Co na to poprzedni starosta Beata Tarczyńska? - W ciągu 2018 roku wykonaliśmy ogromną pracę i to była nie tylko praca Starostwa, ale i innych jednostek organizacyjnych, dlatego absolutorium powinno być pozytywne - stwierdziła, ale jak dodała dalej, nie zgadza się iż powiat został przekazany kolejnemu zarządowi w złej kondycji finansowej: - Jak przejmowałam Starostwo to myślałam o pozyskiwaniu środków zewnętrznych, a nie biadoleniu o tym, że ich nie ma. Po prostu trzeba się brać do roboty i te środki ściągać do Starostwa - mówiła, twierdząc iż jeśli chce się rozmawiać o pieniądzach, to trzeba to robić. 

Ostatecznie jednak, na 23 uczestniczących w obradach działaczy, wszyscy zagłosowali za udzieleniem absolutorium.

 

9 komentarzy

 • Link do komentarza ??????????????? piątek, 28 czerwca 2019 18:03 napisane przez ???????????????

  Jak nie możecie wziąć kredytu to czemu w mediach trąbią że weźmiecie kredyt. Kto tu kręci i dlaczego ?

 • Link do komentarza hahahahahahahahahahahahahahah piątek, 28 czerwca 2019 17:58 napisane przez hahahahahahahahahahahahahahah

  To ci dopiero, kłaniać się przed bublem prawnym w dodatku takim który być może sam przyklepał w Senacie a jak nie sam nie przyklepał to może jego partyjni koledzy klepnęli ?

 • Link do komentarza Piotr piątek, 28 czerwca 2019 09:00 napisane przez Piotr

  Wszystko OK !!!! Czy to oznacza, że posypią się pozwy przeciwko pani Paulinie Hennig-Kloskiej, która zgłaszała liczne nieprawidłowości ?

 • Link do komentarza obserwator piątek, 28 czerwca 2019 07:03 napisane przez obserwator

  Budasz sprawę załatwił a w "Dziadostwie" ponowna kompromitacja z siecią szkół zdjętą z obrad... BMW ciąg dalszy...

 • Link do komentarza chłop czwartek, 27 czerwca 2019 21:23 napisane przez chłop

  Panie Gruszczyński ! potocznie mówi się że nad problemem prawnym trzeba się pochylić , jeszcze raz "pochylić" nie "pokłonić" bo w tym drugim przypadku to brzmi jak uznanie czy bawet poszanowanie czegoś , no ale pan mówi że to bubel prawny i pan chcę się przed bublem kłaniać ? Dziwne to , nie uważa pan ? W każdym razie na sprawy związane z ustawami miał pan swoje 5 minut w Senacie i chyba wówczas tego bubla pan nie zauważył a tutaj ustaw pan nie zmieni bo to już nie pana kompetencje, tak więc lepiej zacząć zajmować naszymi lokalnymi sprawami i to tymi najważniejszymi .

 • Link do komentarza megalomania czwartek, 27 czerwca 2019 21:12 napisane przez megalomania

  I zobacz panie Gruszczyński , tyle było gadania co to za nędza została po poprzednikach a tu taka niespodzianka i radni , w tym i pana stronnicy, zagłosowali za udzieleniem absolutorium które jak sam pan mówi dostał pan za swojego poprzednika który przez 11 miesięcy wykonywał pana funkcję, czyli poprzednik nie był taki zły. Chwila, to nie była pana funkcja tylko poprzednika , pan swoją funkcję pełni dopiero od jesiennych wyborów 2018 roku ! Niech pan zauważy że pan miał przerwę w pełnieniu tej funkcji , ale nie dlatego że ktoś pana zastępował tylko na jakiś czas wypadł pan po prostu z pełnienia tej funkcji bo tak chcieli wyborcy od których zależy czy pan pełni tą funkcję lub też nie !

 • Link do komentarza ulka czwartek, 27 czerwca 2019 16:35 napisane przez ulka

  Przypadkiem to nie za rządów platformy obywatelskiej dokonano zmian w tych przepisach o samorzadach co to jeszcze wprowadzono modę na zatrudnianie asystentów i doradców bez konkursów ? A może też warto się pokłonić nad tym jak to jest że o konkursach ani widu a tu nawrót dyrektorów nastapił od ich przechowania w magistracie ?

 • Link do komentarza zdziwiony czwartek, 27 czerwca 2019 15:22 napisane przez zdziwiony

  .....nie możemy wziąć nawet kredytu, bo nie mamy wskaźników - komentował przed sesją temat raportu starosta Piotr Gruszczyński...... drugi portal internetowy podaje ...We wtorek, 18 czerwca, została podpisana umowa na kredyt w wysokości 50 mln zł. Pieniądze zostaną przeznaczone na budowę szpitala.Umowa kredytowa została podpisana 18 czerwca. Limit 50 mln zł będzie dostępny dla ZOZ-u już od 24 czerwca....kto kłamie ????????????????????????//

 • Link do komentarza Sli czwartek, 27 czerwca 2019 14:47 napisane przez Sli

  Teraz niech się wezmą za kwestie nauczycieli bo Budasz i UM już temat strajku załatwił....

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane