piątek, 14 czerwca 2019 11:47

W Kalinie otwarto pszczeli przystanek

 
W Kalinie otwarto pszczeli przystanek zdjęcia: Gmina Gniezno

Wyjątkowa inicjatywa w jak najbardziej poważnym celu - w nieodległej od Gniezna wsi Kalina ustawiono  „pszczeli przystanek”, który służyć ma owadom stanowiącym nieodłączny element ekosystemu.

W miniony czwartek z inicjatywy Stowarzyszenia „Siedlisko” działającego w Lubochni, w nieodległej Kalinie w rejonie leśnym utworzono swojego rodzaju punkt edukacyjny, który ma służyć zobrazowaniu znaczenia pszczół. Projekt został zrealizowany w ramach konkursu grantowego "Tu mieszkam, tu zmieniam", organizowanego przez Fundację Santander Bank Polska S.A., 

O tym, że pszczoły pełnią ważną rolę w naturze, wie spora część społeczeństwa. Wielu jednak wciąż nie zdaje sobie sprawy z tego znaczenia, a tymczasem ich liczba nieustannie maleje i co jakiś czas wciąż są podnoszone głosy o konieczności ich ratowania przed zgubnymi skutkami urbanizacji już nie tylko miast, ale i wsi. O ochronę apeluje się również do rolników, by nie wykonywali oprysków na polach w godzinach oblotu pszczół. 

Projekt „pszczelego przystanku”, zrealizowanego przez stowarzyszenie wraz z prezes Marią Brykczyńską, składa się z kilku elementów, uświadamiających o znaczeniu tych owadów. Głównym celem jest właśnie podniesienie wiedzy w społeczeństwie oraz zobrazowanie, co by się stało, gdyby pszczół zabrakło. Dlatego też pomysł został zrealizowany przy drodze chętnie uczęszczanej przez osoby wyjeżdżające w rejon Jeziora Wierzbiczańskiego, niedaleko przystanku kolejowego. Pozostaje mieć nadzieję, że całość zostanie uszanowana i służyć będzie jak najdłużej.

zdjęcia: Gmina Gniezno

6 komentarzy

 • Link do komentarza Jula poniedziałek, 17 czerwca 2019 12:25 napisane przez Jula

  Potrzebą lokalnej społeczności jest raczej dojazd do wsi na miarę XX wieku czyli droga asfaltowa...takowa do Kaliny nie prowadzi...smutne

 • Link do komentarza mateusz poniedziałek, 17 czerwca 2019 10:00 napisane przez mateusz

  tadek - może miastowi co to budują swoje domy na polach i narzekają że im rolnik orze pole. No jakże to tak hałasować pod domem!!!!

 • Link do komentarza tadek niejadek niedziela, 16 czerwca 2019 09:20 napisane przez tadek niejadek

  No dobra, dobra, ale kto przemówi do rolników, by myśleli przy opryskach?

 • Link do komentarza Samozachwyt sobota, 15 czerwca 2019 15:11 napisane przez Samozachwyt

  Do szczun: łubu dubu, łubu dubu itd itd :)

 • Link do komentarza Szczun z Szczytników piątek, 14 czerwca 2019 20:20 napisane przez Szczun z Szczytników

  Wspaniały pomysł Stowarzyszenia "Siedlisko" i godna pochwały błyskawiczna reakcja na potrzeby lokalnej społeczności - Banku Santander! Widać, że dyrektor Sławomir Stróżyk z niejednego ula jadł miód i zna problemy polskich pszczół. Bank wspierający działania ekologów - to prawdziwa rzadkość w Polsce. To dziwne, a jednak prawdziwe!

 • Link do komentarza Pszczółka piątek, 14 czerwca 2019 12:11 napisane przez Pszczółka

  Pomysł pod kątem edukacyjnym na duży plus. Tylko czy ja dobrze widzę, że aby postawić "pszczeli przystanek" trzeba było wyciąć kilka drzew ??? Nie było innej lokalizacji? Pszczółek to na pewno nie ucieszy...

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane