Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 03 czerwca 2019 07:19

Od dziś zmiany w parkowaniu w centrum

 

Od pierwszego poniedziałku czerwca zmotoryzowani mieszkańcy oraz przyjeżdżający do Gniezna, będą musieli zapłacić więcej za parkowanie w centrum. W życie wchodzi podwyżka cen w dwóch strefach, a także zostaje ona powiększona.

Zgodnie z uchwałą podjętą przez większość radnych Rady Miasta, od 1 czerwca 2019 roku wchodzą zmiany w Strefie Płatnego Parkowania. Od teraz jest ona większa o następujące ulice, które wejdą w skład podstrefy B (żółtej): Żuławy, Świętokrzyska, bł. Jolenty, Jasna oraz dwa pozostałe odcinki ul. Chociszewskiego i św. Michała. W ten sposób płatnością zostanie objęte 240 miejsc postojowych, które w ostatnich dniach zostały wyznaczone na jezdniach oraz znakami pionowymi - a w poniedziałek uruchomione zostały nowe parkometry.

Druga istotna zmiana to podniesienie opłat za parkowanie w dwóch podstrefach, która również dziś zaczyna obowiązywać. Minimalna opłata za 15 minut postoju w podstrefie B (żółtej) wynosić ma nadal 50 groszy, ale za pierwszą godzinę stawka jest zwiększona do 2,20 zł, druga godzina kosztuje 2,60 zł, a trzecia już 3,10 zł. Czwarta i każda kolejna godzina w podstrefie B kosztować będzie 2,20 zł. Również postój w podstrefie C (zielonej) podrożeje - opłata za 15 minut ma kosztować nadal 30 groszy, ale za pierwszą godzinę postoju zapłacimy już 1,40 zł, a za drugą godzinę 1,60 zł. W podstrefie C nadal będzie obowiązywać ograniczenie postoju do 2 godzin.

Trzecie działanie, które odczują zmotoryzowani, to uruchomienie odpłatności na parkingu u zbiegu ul. 3 Maja i bł. Jolenty. Dotychczas darmowy, od 3 czerwca rozpoczyna funkcjonowanie z nowymi zasadami. Postój na nim jest płatny w godzinach od 7:00 do 20:00. Darmowe parkowanie obowiązuje przez pierwsze 30 minut. Każda rozpoczęta godzina parkowania, po upływie 30 bezpłatnych minut, wynosić będzie 3 złote. Dodatkowo przewidziana została możliwość wykupienia abonamentów trzydziestodniowych: zwykły wynosić będzie 130 złotych, a dla mieszkańców strefy przyległej do parkingu (ulice: bł. Jolenty, 3 Maja – od ul. Chociszewskiego do ul. Grzybowo, Łącznica, Kilińskiego, Chociszewskiego – od ul. św. Michała do 3 Maja oraz Grzybowo – od ul. 3 Maja do św. Jana) 90 złotych.

Czwarta zmiana - likwidacja części postoju taksówek na ul. Mieszka I (po prawej stronie - jadąc od ul. Chrobrego). W ostatnich dniach oznakowanie "taxi" zostało usunięte, a kilka nowych miejsc postojowych od strony Biblioteki Publicznej włączono do podstrefy A (czerwonej). 

Galeria

17 komentarzy