środa, 15 maja 2019 07:50

Rządowe wsparcie dla połączeń autobusowych i dróg lokalnych

  mn
Rządowe wsparcie dla połączeń autobusowych i dróg lokalnych zdjęcie nadesłane

Gminy będą mogły skorzystać z Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej. Projekt ustawy, dzięki której będzie można przywrócić połączenia autobusowe, został przyjęty przez rząd i trafił do Sejmu. O jego szczegółach poinformował poseł Krzysztof Ostrowski.

- Rząd Prawa i Sprawiedliwości przedstawił dwa filary walki z wykluczeniem komunikacyjnym – mówi Krzysztof Ostrowski. – Jeden to projekt ustawy tzw. autobusowej, która pozwoli przywrócić połączenia autobusowe. Drugi to fundusz dróg samorządowych. Biorąc pod uwagę problemy gnieźnieńskiego PKS, są to bardzo ważne ustawy dla naszego regionu.

Jak tłumaczy poseł, przepisy pierwszej z ustaw wprowadzają istotne zmiany w zakresie finansowania przewozów o charakterze użyteczności publicznej, wprowadzając mechanizm wsparcia organizatorów publicznego transportu zbiorowego, którymi są jednostki samorządu terytorialnego.

Gmina może uzyskać ze środków Funduszu dopłatę do kwoty deficytu pojedynczej linii o charakterze użyteczności publicznej po zawarciu umowy o dopłatę z właściwym wojewodą. Umowa będzie zawierana na wniosek organizatora. Dopłacie ze środków Funduszu podlegają linie komunikacyjne niefunkcjonujące co najmniej 3 miesiące przed dniem wejścia w życie ustawy oraz linie, na które umowa o świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego zostanie zawarta po dniu wejścia w życie ustawy.

Poziom finansowania zadań realizowanych w ramach Funduszu w 2019 roku wyniesie 300 mln zł, a w kolejnych latach po 800 mln zł.

Środki Funduszu pochodzą m.in. z wpływów z tytułu opłaty emisyjnej, wpływów z tytułu opłaty zastępczej, wpływów z tytułu opłaty paliwowej, budżetu państwa w części, której dysponentem jest minister właściwy do spraw transportu, dochodów z kar, grzywien, opłat pobieranych przez Głównego Inspektora Transportu Drogowego i Wojewódzkich Inspektorów Transportu Drogowego.

- Z kolei fundusz dróg samorządowych to wsparcie dla jednostek samorządu terytorialnego, które ma na celu m.in. budowę nowoczesnej i bezpiecznej infrastruktury drogowej na szczeblu lokalnym – informuje poseł Krzysztof Ostrowski. - Dzięki niemu rząd dofinansuje modernizację i budowę dróg lokalnych. Dla województwa wielkopolskiego w tym roku trafi na ten cel 469,9 mln zł.

22 komentarzy

 • Link do komentarza Pan Cogito sobota, 18 maja 2019 13:28 napisane przez Pan Cogito

  Pan Ostrowski do studiów mediów ogólnopolskich nie jest zapraszany więc nie może wyjść. Ninom w twoim wpisie czuc tezę bronimy kościelnych pedofilów do utraty tchu.

 • Link do komentarza Olo piątek, 17 maja 2019 23:38 napisane przez Olo

  Poseł Ostrowski nie unika odpowiedzi na trudne tematy. A tak się zachowuje gnieźnieńska poseł Hennig-Kloska. Wstyd dla Gniezna.
  https://niezalezna.pl/271916-posel-nowoczesnej-nie-chciala-odpowiedziec-na-trudne-pytanie-strzelila-focha-i-wyszla-ze-studia?fbclid=IwAR2okO2G3sXb_lIT4zVCKwSsbsvLW-RIAKTG8LfG3p7m-aZJt3jXjvYLQjE

 • Link do komentarza Ninon piątek, 17 maja 2019 18:09 napisane przez Ninon

  @ mimi - jak chcesz info od posła Ostrowskiego,m to się udaj do niego do biura, a nie pisz głupot na forum. Jaka laicka komisja? o co tobie chodzi? Ty chyba w ogól nie rozumiesz, o czym mowa. A tak w ogóle to zobacz ile jest w tym świecie, jak ty nazywasz laickim pedofilów i homoseksualistów, to może oczy się tobie otworzą na problem. I dzisiejszy przypadek pedofila w Gnieźnie jak wszyscy widzą to tez ten twój świat "laicki".

 • Link do komentarza mimi piątek, 17 maja 2019 16:29 napisane przez mimi

  ja chcę wiedzieć, czy poseł ostrowski popiera powołanie laickiej komissji w spr. pedofilii w kościele? Niech to bedzie temat jego konferencji

 • Link do komentarza Kacha piątek, 17 maja 2019 10:50 napisane przez Kacha

  Cogito, co wy macie za zwyczaje? wiecowe żarcie bananów, rzucanie jakimiś papciami itd. Nie znacie kulturalnych sposobów dyskusji?

 • Link do komentarza apolityczny piątek, 17 maja 2019 10:10 napisane przez apolityczny

  Cogito, filozofie,PKS do ruiny doorowadzili twoi idole z PO i do nich kieruj swoje pretensje!A pytania do marszalka Terleckiego zadawaj jemu, a nie szeregowemu poslowi. Jak widac masz rozumek kandydatki PO do Brukseli, która kolejny raz błysnęła swoim intelektem i z której caly swiat się śmieje. Taki wasz poziom.

 • Link do komentarza resor piątek, 17 maja 2019 08:12 napisane przez resor

  Czy ktoś w tym mieście wreszcie załata dziurę na środku ulicy Wrzesińskiej przed tym głupim rondem która się została po chyba wykopaliskach wodociągowych ?

 • Link do komentarza Pan Cogito piątek, 17 maja 2019 08:03 napisane przez Pan Cogito

  Panie Pośle Ostrowski. Czy uważa Pan za normalne zachowanie rzucanie o ziemię dziecięcymi bucikami przez Marszałka Terleckiego i przydeptywanie ich przez posła Kownackiego. Bardziej klasyczny objaw podardy, buty, lekceważenia w stosunku do ofiar księży pedofilów trudno sobie wyobrazić. Takich ma Pan kolegów.

 • Link do komentarza wilk piątek, 17 maja 2019 03:04 napisane przez wilk

  FOKA--- dobrze napisałeś lemingom !!!! Ja już od dawna twierdzę, to z resztą jest faktem,że PO z pozoru obywatelska,jest partią SŁUPEM,tak jak ten cwaniaczek z Amber Gold,założona przez i za obce pieniądze,aby szkodzić POLAKOM i POLSCE !!!!

 • Link do komentarza lalunia czwartek, 16 maja 2019 23:07 napisane przez lalunia

  Niech wyznawcy Platformy Obywatelskiej obejrzą tę komedię z ich idolką (i o zgrozo wielkopolską kandydatką do Europarlamentu!) z obrad komisji do spraw VAT. Ta kobieta pobiła wszystkie kabarety . Po prostu mistrzostwo świata! Internet pęka ze śmiechu.
  https://niezalezna.pl/271327-dziwne-zachowanie-kopacz-podczas-zeznan-przed-komisja-vat-internet-peka-ze-smiechu

 • Link do komentarza Pan Cogito czwartek, 16 maja 2019 22:35 napisane przez Pan Cogito

  @ Foka trochę wiedzy mniej nienawiści, PKS to spółka skarbu państwa której władze powołuje ministerstwo infrastruktury. Od 3 i pół roku pod rządami PiS. W tym czasie rządzi w naszym PKS trzeci poplecznik zeslany przez tą partie. Tyle w temacie

 • Link do komentarza FOKA czwartek, 16 maja 2019 16:49 napisane przez FOKA

  Boni, Olechowski, Rosati, Rzepliński, Katarasińska, Ćwiąkalski, Kudrycka, Kochan, Borowski, Święcicki to nie moi ulubieni bohaterowie "walki o demokrację" lecz byli PZPR-owcy lub donosiciele z lat minionych w PO!!! I to tylko te najbardziej znane nazwiska, ponieważ cała reszta ferajny niewiele by pewnie większości tu komentujących powiedziały. I na to Wy naprzeciw zawsze tylko z Piotrowiczem!!!! To jest wstyd! Wstyd to przyznawać się do popierania platformy a jeszcze większy to ją popierać. Nie wymagam, aby każdy kochał Polskę, ale ci co nienawidzą "TENKRAJU" mogą emigrować! Nie trzeba się do niczego zmuszać. Do Adam Z - trzeba wziąć tabletki - koniecznie zaraz. To nie rząd likwiduje PKS w Gnieźnie, ale tępy (chyba, że robią to specjalnie) zarząd w rękach ludzi wiernych PO. Jakby nie daj Boże PO miało ponownie przejąć władzę bo rządzić to oni nie umieją, to dostaniemy wszyscy... równo czyli g..... Polska zostanie sprzedana lub oddana a jak ktoś ma jeszcze wątpliwości to niech przeczyta wczorajszy tweet Boniego "Koledzy z różnych państw w PE pytają mnie „co się z wami stało?!” Kiedyś byliście reprezentantami naszych interesów. Dzisiaj odwracacie się plecami. Jak Polska ma się rozwijać, jeżeli traci praworządność w UE? I pozamiatane ...

 • Link do komentarza Gnieźniani czwartek, 16 maja 2019 10:11 napisane przez Gnieźniani

  Ile trafi do powiatu gnieźnieńskiego zależy od władz samorządowych, które niedawno wybraliście.

 • Link do komentarza Jam_Jest czwartek, 16 maja 2019 09:44 napisane przez Jam_Jest

  Wszystko wskazuje na czas wyborów, kiełbaska wyborcza poszła w ruch, Wstyd, wstyd i jeszcze raz wstyd, p. Ostrowski.

 • Link do komentarza adam z czwartek, 16 maja 2019 07:15 napisane przez adam z

  Panie pośle dlaczego rząd likwiduje państwową firmę PKS Gniezno?

 • Link do komentarza Zenon środa, 15 maja 2019 22:29 napisane przez Zenon

  Panie Ostrowski. Czy może Pan spojrzeć w lustro będąc w jednej partii z Piotrowiczem?

 • Link do komentarza menadzer środa, 15 maja 2019 19:20 napisane przez menadzer

  nie wierzę temu człowiekowi.

 • Link do komentarza Filip środa, 15 maja 2019 18:44 napisane przez Filip

  Panie Ostrowski widzę że zna się Pan na wszystkim tak jak EKSPERCI z PIS-u ale doświadczenie wskazuje że jak się ktoś zna na wszystkim to nie zna się na niczym. Już Pan pokazał się w dziedzinie szczepionek, jako starosta następnie w sejmiku wojewódzkim mówił Pan o egzaminach NA PRAWO JAZDY W GNIEŹNIE i co jaki EFEKT PAŃSKICH DZIAŁAŃ. RZĄD OBIECUJE ALE KOSZTEM KOGO ?

 • Link do komentarza Pan Cogito środa, 15 maja 2019 17:48 napisane przez Pan Cogito

  Pośle naprawdę myślisz że prawo o tak skomplikowanym charakterze przyjmuje się podczas jednego posiedzenia Sejmu bez wysłuchania na komisjach sejmowych głównych realizatorów zadania a więc samorządów i przewoźników. W kilka godzin to można przyjąć tylko bubel prawny, ale cóż dla Was nieważne efektywne rozwiązywanie problemów, ważne blyskanie na konferencjach prasowych i konwencjach wyborczych. Ta ustawa to będzie wyrób niskich lotów rzeczników w postaci niestrawnej kiełbasy wyborczej tzw. transportówki.

 • Link do komentarza adamek środa, 15 maja 2019 12:36 napisane przez adamek

  Nie rząd Prawa i Sprawiedliwości tylko rząd Rzeczypospolitej Polskiej.Tak się nasze państwo nazywa panie pośle.

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane