poniedziałek, 13 maja 2019 14:59

Kredyt na ratowanie „dziurawego wiadra”

 
Kredyt na ratowanie „dziurawego wiadra” fot. Rafał Wichniewicz

Szpital stoi przed dużym wyzwaniem, ale pożyczka w kwocie 50 mln złotych wciąż pozostaje jeszcze w sferze niejasności. Tymczasem zapowiedziana restrukturyzacja wkrótce ma się rozpocząć.

W ubiegłym tygodniu Starostwo Powiatowe wydało komunikat, informujący o podjęciu decyzji przez radę społeczną szpitala o zaciągnięciu kredytu na kwotę 50 mln złotych. Robiąca wrażenie kwota ma umożliwić kontynuowanie prac przy rozbudowie szpitala i jednocześnie sprawić, by prace odbywały się bez żadnych przerw. Zgodnie z treścią komunikatu, umowa na 50 mln złotych miała zostać podpisana w miniony piątek, ale do tej pory nie podano, kto miałby udzielić tego kredytu ani chociażby na jakim oprocentowaniu. Jedyną konkretną informacją było to, że spłata całej kwoty miałaby nastąpić za 30 lat. Byłaby to najdroższa i najdłużej realizowana finansowo inwestycja w historii Gniezna.

Do sprawy w poniedziałek odniosła się posłanka Paulina Hennig-Kloska, która również zasiada w radzie społecznej szpitala: - Rada wyraziła zgodę na zaciągnięcie 50 mln zł kredytu, uwzględniliśmy fakt potrzeby zwiększenia finansowania zarówno obrotowego, jak i inwestycyjnego, ponieważ szpital nie tylko nie ma pieniędzy na dalszą rozbudowę, ale również i na bieżące finansowanie. Obecna dyrekcja objęła szpital w zasadzie bez pieniędzy w zamian za to z licznymi rachunkami, niepopłaconymi, zaległymi - za leki, usługi, nie było środków na pensje czy instalowane tam serwery - stwierdziła, dodając iż spłacenie zobowiązań mogło nastąpić tylko z kredytu obrotowego: - Na przełomie roku kredyt bieżący w szpitalu już się zwiększył z 10 do 25 mln, z czego 17 mln zł jest pociągniętych i są to rachunki, które są do popłacenia po panu Bestwinie, panu Dopierale i pani dyrektor Jachimczyk. Dziś musimy zrozumieć jedną rzecz, o której mówiłam od dłuższego czasu - musimy walczyć o to, by zachować szpital w Gnieźnie i by on dalej funkcjonował. Rada wyraziła na zwiększenie finansowania do 50 mln złotych, ale zgoda ta była pod warunkiem wdrożenia konkretnego planu restrukturyzacji. To ciągłe zadłużanie szpitala bez jakiejkolwiek wizji poprawy sytuacji prowadzi nas nad przepaść, bo każdy kredyt trzeba kiedyś spłacić i nie da się wiecznie dosypywać do dziurawego wiadra. Dyrektor Ogrodowicz przedstawił radzie społecznej plan zwiększenia przychodów szpitala, zakładający w tym roku częściowo zmniejszenie straty i ten plan jest już wdrażany. 

Co oznacza restrukturyzacja?  - Dzisiaj musimy redukcję kosztów zrobić i liczę na to, że do jutra ten plan redukcji zostanie wprowadzony. To nie jest łatwe, zawsze łatwo pieniądze się rozdaje, trudniej się szuka by zaoszczędzić, ale jeśli szefowie wydziałów w starostwie podjęli takie działania, które mają dać oszczędności, by ratować szpital, to również ordynatorzy poszczególnych oddziałów w szpitalu to samo ćwiczenie będą musieli zrobić u siebie i szukać oszczędności tam, gdzie się da, ale jeśli się da to oczywiście nie kosztem osobowym pracowników - stwierdziła parlamentarzystka. Według uzyskanych informacji, w tym zakresie będzie istniała konieczność podjęcia współpracy ze związkami zawodowymi oraz personelem. Czy to oznacza to, o czym mówi się nieoficjalnie od jakiegoś czasu, a więc o szukaniu oszczędności w pensjach niektórych pracowników? Na to odpowiedzi oficjalnej wciąż nie ma, tak jak na wiele pytań, jakie pojawiają się w kontekście szpitala. W tym tygodniu najprawdopodobniej do sprawy kredytu oraz dalszych działań w gnieźnieńskiej lecznicy odniesie się ponownie Starostwo Powiatowe. 

19 komentarzy

 • Link do komentarza niedość czwartek, 16 maja 2019 12:51 napisane przez niedość

  do dość tego ,
  z niecierpliwością czekamy na kontrole NIK i CBA - jeszcze się zdziwisz

 • Link do komentarza ggg środa, 15 maja 2019 19:23 napisane przez ggg

  do myśliciela - jeszcze się zdziwisz. Czekaj - za kilka tygodni wszystkiego sie dowiesz i nie bedzie to miłe.

 • Link do komentarza ela środa, 15 maja 2019 09:51 napisane przez ela

  zróbmy zbiórkę na zrobienie filmu przez Sekielskiego o tym naszym grajdole, kilka tematów by się znalazło

 • Link do komentarza gnieźnianin środa, 15 maja 2019 08:55 napisane przez gnieźnianin

  Kredyt na 30 lat to niech sobie zaciągają ci z tej rady i starostwa na swoje potrzeby i niech przed bankami odpowiadają za skutki własnych prywatnych inwestycji . Was nie będzie za 5-10-30 lat . Po dotychczasowych doświadczeniach ze szpitalem , jakie mamy gwarancje że to się nie posypie jeszcze bardziej i w ostateczności to My podatnicy i nasze dzieci zostaniemy tylko i wyłącznie ze spłatą długów i kolejnymi problemami szpitalnymi ? Zostaliście wybrani do samorządu i parlamentu, dostajecie za to niemałe pieniądze, podjęliście się tej inwestycji i nie potrafiliście tego tak skalkulować i dopilnować by nie doprowadzić do sytuacji jaka jest obecnie ? Co nam teraz po tych lamentach, gdzie byliście od początku , nie potrafiliście podjąć nawet bardzo radykalnych działań ? Dlaczego w tej sprawie nie organizowaliście publicznych protestów tak jak teraz umiecie się znajdować np. przy nauczycielach.

 • Link do komentarza mysliciel środa, 15 maja 2019 08:48 napisane przez mysliciel

  A może gadanie Starosty o zawiadamianiu prokuratury to tylko takie czcze gadanie przed wyborami. A w rzeczywistości nie ma się do czego przyczepić bo wszystko było przez PIS robione przy budowie szpitala zgodnie z prawem ??

 • Link do komentarza typ środa, 15 maja 2019 08:41 napisane przez typ

  temu szpitalowi w systemie tirage dałbym kolor czarny - ś.p. koniec ;)

 • Link do komentarza gofer wtorek, 14 maja 2019 19:31 napisane przez gofer

  to jeśli jest świadomość, że szpital to wiadro z dziurą, to może nie warto brać tego kredytu? toż to będzie niegospodarność :) Panie starosto, a jak tam zawiadomienia do prokuratury, wysłane czy leżą wciąż w szufladzie?

 • Link do komentarza hej wtorek, 14 maja 2019 11:10 napisane przez hej

  Czy na finansowanie żużla też bierzecie kredyt

 • Link do komentarza salowa wtorek, 14 maja 2019 09:00 napisane przez salowa

  A zgłaszane kolejnym wladzom permanentne pewne przestępstwo od lat w tym szpitalu kwitnie i co? NIC! Straty z tego tytulu dla szpitala sięgają juz co najmniej kilkudziesieciu tysięcy i nikogo to nie rusza. Panie Starosto, liczymy na Pana zdecydowaną postawę i wtedy oglosimy swiatu, że jest Pan czlowiekiem prawa i przestrzegania przepisow na każdym kroku.

 • Link do komentarza hahahahahahahah wtorek, 14 maja 2019 08:07 napisane przez hahahahahahahah

  Bo w tym kraju najlepsze "interesy" robi się na publicznych inwestycjach i "dziurawych wiadrach"

 • Link do komentarza to jest chore wtorek, 14 maja 2019 08:04 napisane przez to jest chore

  Przygotowanie i realizacja inwestycji szpitalnej trwa od 2006 roku. Negatywne oceny w tej sprawie wobec Starostwa i ZOZ wystawiła Najwyższa Izba Kontroli w 2014 roku. Z roku na rok wzajemnie obwiniacie się za ten bałagan. Niezrozumiałe jest tylko to że wyborcy, którzy w konsekwencji z własnej kieszeni za to zapłacą, niezmiennie wybierają tych samych na te same stołki z coraz większymi uposażeniami i innymi dogodnościami ?

 • Link do komentarza Sanitariusz poniedziałek, 13 maja 2019 20:26 napisane przez Sanitariusz

  A jak tam Pani Boruszewska i jej szuflada.... Dyrektor.... z ciekawym posagiem...

 • Link do komentarza kibolo poniedziałek, 13 maja 2019 20:25 napisane przez kibolo

  Pałac Kultury i Nauki w Warszawie budowano 3 lata.A pomagali w tym budowniczowie ze Związku Radzieckiego.A nasi włodarze,bez wyjątku kogo prezentują,czekają na czyjąś pomoc?Niedoczekanie wasze,kiedy nie umie się gospodarzyć.Ale co się dziwić,kiedy maturę w rok kończyli.A z ich wiedzą mogą iść na lewo lub prawo zmywak do roboty a nie pchać si do koryta.Tego szpitala nie ukończą za 10 lat,jak w ogóle im się to uda.

 • Link do komentarza Teresa poniedziałek, 13 maja 2019 19:51 napisane przez Teresa

  Oświadczene Wójt Gminy Izabeli Bojko - Aktualności ... - Gmina Nowa Sól
  http://www.gminanowasol.pl › asp › pl_start

 • Link do komentarza taka ciekawostka poniedziałek, 13 maja 2019 17:07 napisane przez taka ciekawostka

  Znalezione w internecie - Prezydent Nowej Soli rezygnuje z nowego służbowego samochodu, pieniądze chce przeznaczyć na tomograf dla szpitala

 • Link do komentarza wrrrrr poniedziałek, 13 maja 2019 16:34 napisane przez wrrrrr

  A my człowieczki jak te głupki płacimy składki zdrowotne , podatki i inne daniny, po czym prywatnie chodzimy się leczyć a te długi i tak spłacimy jak nam podwyższą podatki i te inne.
  Prosimy o zestawienie za czas trwania budowy szpitala tj. za te kilkanaście lat, ile u nas wydano na pensje starostów, prezydentów, lokalnych polityków, dyrektorów i zastępców, wojaże samochodami służbowymi, wyjazdy zagraniczne , cateringi , pensje dla zatrudnionych swojaków itd.

 • Link do komentarza pierożek poniedziałek, 13 maja 2019 16:24 napisane przez pierożek

  ile byś nie nalał do tego dziurawego wiadra, tyle ci wyleje się, więc nie wiem jaki to ma sens, branie kolejnego kredytu, byleby coś udawać, ze się robi?

 • Link do komentarza krótko poniedziałek, 13 maja 2019 16:13 napisane przez krótko

  Przecież to można niemal przyrównać do tych mechanizmów z piramid finansowych , pieniądze znikają a końca budowy nie widać. Tym powinny się zająć CBŚP i CBA oraz Prokuratura Krajowa !!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • Link do komentarza Podatnicy poniedziałek, 13 maja 2019 16:03 napisane przez Podatnicy

  Bardzo trafny tytuł artykułu. Co nam po tym gadaniu że niedobrze, że to po nich, że są długi, że restrukturyzacja itd. Jak dla mnie sprawa wydaje się być bardzo prosta, ktoś w naszym imieniu tym wszystkim zarządzał mając do dyspozycji publiczne środki, miał do tego odpowiednie uprawnienia, winien się wykazać właściwymi kwalifikacjami ocenianymi przy zatrudnieniu przez organ działający w naszym imieniu, ktoś powinien był kontrolować procesy związane z inwestycją i działalnością.

  Teraz organy kontrolne i zajmujące się ściganiem sprawców przestępstw powinny ustalić czy mamy do czynienia w całym tym zakresie z niegospodarnością i przekroczeniem uprawnień bądź niedopełnieniem obowiązków na każdym ze szczebli, po czym wobec potwierdzenia , oskarżać i zabierać majątki na poczet naprawy szkody i pozywać do dalszej spłaty zadłużeń. Tak się dzieje w cywilizowanym świecie !

  Przecież to są kpiny - to jest inwestycja i działalność publiczna, opłacana z publicznej kasy, tworzona i nadzorowana przez organy publiczne których decydenci otrzymują ogromne pieniądze i na koniec dowiadujemy się że kasy nie ma, szpitala nie ma, winnych nie ma , że potrzeba więcej kasy. Kasy którą sami spłacimy w takiej czy innej formie może za 30 lat jak już większości z tych decydentów nie będzie na tym świecie , a może i tego szpitala jeszcze nie będzie , a może te zadłużenie przejdzie na przyszłe pokolenia i oni będą sprzedawali te króliki na złomie żeby czymś spłacać te długi ?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane