niedziela, 28 kwietnia 2019 11:59

Msza święta z okazji odpustu św. Wojciecha

 
Msza święta z okazji odpustu św. Wojciecha fot. Rafał Wichniewicz

Liczni wierni uczestniczyli w mszy świętej odpustowej ku czci świętego Wojciecha. Homilię do zgromadzonych wygłosił abp Stanisław Budzik Metropolita Lubelski.

Nabożeństwo rozpoczęło się wkrótce po przybyciu procesji, która wyruszyła krótko po 9:00 rano spod kościoła św. Michała Archanioła. Tradycyjnie uczestniczyły w niej delegacje m.in. środowisk katolickich, parafie niosące relikwie różnych świętych, a także pielgrzymi, harcerze, duchowieństwo oraz parlamentarzyści i samorządowcy (zobacz zdjęcia: Poranna procesja św. Wojciecha).

Zgromadzonych na placu powitał abp Wojciech Polak Prymas Polski, a następnie rozpoczęła się msza święta, sprawowana pod przewodnictwem abpa Stanisława Budzika. W jej trakcie młodzieży katolickiej wręczono egzemplarze Pisma Świętego. Następnie Metropolita Lubelski wygłosił homilię, nawiązując przy tym do wygłoszonej tego dnia Ewangelii i łącząc ją z posłannictwem św. Wojciecha oraz obchodzonymi w tym roku rocznicami: - Zgromadzeni na tym historycznym wzgórzu wołamy do św. Wojciecha słowami Liturgii Godzin: Człowieku Boży, który niosłeś płomień prawdziwej wiary pogańskim narodom, niech twoja wierność okaże się dzisiaj całemu światu. Te słowa wojciechowego hymnu spełniają się w historii naszego narodu i historii Europy. Wielkość Wojciecha nie blaknie, pomimo upływu tylu wieków. Ten święty nadal fascynuje ludzi, nadal nas inspiruje i ciągle jest aktualna jego gorliwość misyjna, jego troska, aby nieść Ewangelię Chrystusa na krańce ziemi tym, którzy jej nie znają, ale także i tym, którzy o niej zapomnieli - mówił abp Stanisław Budzik Metropolita Lubelski. W dalszej części kazania nawiązał on do postaci kardynała Stefana Wyszyńskiego, którego 70. rocznica ingresu minęła 6 lutego br. Nie mogło też zabraknąć wspomnienia papieża Jana Pawła II z uwagi na mijającą w czerwcu 40. rocznicę jego pierwszej pielgrzymki do Polski jako duchowego przywódcy Kościoła katolickiego na świecie.

Pod koniec nabożeństwa, dokonano wręczenia krzyży misyjnych osobom, które najpierw pobłogosławił nuncjusz apostolski w Polsce apb Salvatore Pennacchio. Tuż po tym uhonorowano również kilka osób, które są zaangażowane w parafialnych kołach Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej, która to instytucja obchodzi w tym roku 30-lecie istnienia. 

 

9 komentarzy

 • Link do komentarza emigrant poniedziałek, 06 maja 2019 10:06 napisane przez emigrant

  @mieszkaniec - gdyby nie przyjezdni z różnych parafii diecezji, to więcej byloby celebrytow zarówno świeckich tych z łańcuchami wladzy oraz księży. A przeciez to własnie miejscowi proboszczowie powinni tak pasterzować, by honorem byloby jak najliczniejsze uczestnictwo lokalnych parafian w tym pięknym nie tylko gnieźnienskim święcie.

 • Link do komentarza marzena t. poniedziałek, 06 maja 2019 08:28 napisane przez marzena t.

  ludzie się rozleniwili, szukają innych rozrywek. kiedyś był tylko św. wojciech w tym mieście i to wszystko w całym roku więc na to chodzili a teraz wolą inne rzeczy robić ot co

 • Link do komentarza mieszkaniec niedziela, 05 maja 2019 13:23 napisane przez mieszkaniec

  Ale macie problem, kłótnia, czy ludzi było mniej, czy więcej niż w ub. roku. To ani nie pogoda (zimno), ani nie "ludzie zmądrzeli" jak pisze niejaki filozof wszystkowiedzący. Przyczyna jest głębsza i odpowiedzialni za to powinni wziąć sobie to do serca.

 • Link do komentarza kościelny sobota, 04 maja 2019 23:25 napisane przez kościelny

  Łukasz, porównaj sobie:

  2018:
  http://www.gniezno24.com/media/k2/galleries/14095/c175.jpg

  2019:
  http://www.gniezno24.com/media/k2/galleries/17304/e025.jpg

  W tym roku poza miejscami siedzącymi (tyle samo co rok wcześniej) stojących było niewielu. Może z 50-70 osób po stronie wejścia.

 • Link do komentarza Łukasz piątek, 03 maja 2019 18:32 napisane przez Łukasz

  Ludzie co wy piszecie ludzi było o połowę więcej niż w zeszłym roku, gdyby wszyscy ludzie co stali nad placem i wokół placu weszli na plac byłyby to prawie pełen plac.
  W zeszłym roku pogoda była ładniejsza a ludzi ledwo pół placu.

 • Link do komentarza do Zyga wtorek, 30 kwietnia 2019 15:40 napisane przez do Zyga

  Gdzie leży przyczyna? Po prostu ludzie mądrzeją.

 • Link do komentarza Zyga niedziela, 28 kwietnia 2019 22:24 napisane przez Zyga

  Z roku na rok coraz mniej ludzi a gnieznian w ogóle. Przykre. Gdzie lezy przyczyna?

 • Link do komentarza bobhaus niedziela, 28 kwietnia 2019 21:23 napisane przez bobhaus

  Słabo i to bardzo .Tłumów wiernych nie było.Czyżby suweren trwale odwrócił się od kierowników kościoła??

 • Link do komentarza radek niedziela, 28 kwietnia 2019 16:31 napisane przez radek

  Budzik, Budzik, Budzik, kto ogląda nie marudzi....

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane