wtorek, 16 kwietnia 2019 12:08

„Gdyby nie polityczne tło strajku, dziś byśmy byli blisko porozumienia”

 
„Gdyby nie polityczne tło strajku, dziś byśmy byli blisko porozumienia” fot. Rafał Wichniewicz

Poseł Krzysztof Ostrowski oraz senator Robert Gaweł odnieśli się do aktualnej sytuacji związanej ze strajkiem nauczycieli.

Parlamentarzyści PiS przedstawili swoje spojrzenie na całą sytuację w ponad tydzień po tym, jak większość nauczycieli przestała prowadzić zajęcia z uczniami w wielu placówkach oświatowych, prowadzonych przez samorządy.

- Patrząc szeroko na oświatę, na ten kryzys, trzeba powiedzieć iż zaniedbania w oświacie są wieloletnie i to nie są zaniedbanie z ostatnich lat, ale co najmniej od kilkudziesięciu lat. Były różne próby reformowania - lepsze, gorsze. Cieszę się, że rząd PiS dostrzegł ten problem i zmienia edukację oraz oświatę i próbuje ją reformować. Ważne jest to, co mówi premier, że jeśli chcemy być jako społeczeństwo wygranym w XXI wieku, to musimy konkurować w zmieniającym się świecie, nie jako tania siła robocza, ale przede wszystkim siłą intelektu, do czego potrzebna jest dobra edukacja - mówił poseł Krzysztof Ostrowski, a odnosząc się do aktualnej sytuacji przyznał iż nie jest z niej zadowolony nikt - ani nauczyciele, ani uczniowie, ani rodzice: - To z pewnością się nie spodoba protestującym nauczycielom, ale muszę powiedzieć iż nieszczęściem by było dla wszystkich uczestników systemu edukacji, gdyby strajk zakończył się pełnym sukcesem, bo spowodowałoby to to, że ta niezadowalająca sytuacja byłaby petryfikowana i nie byłoby nadziei na zmianę szkoły. Jak stwierdził poseł, w publicznej debacie na temat systemu edukacji powinni brać udział także rodzice, gdyż jego zdaniem również oni są w tym zakresie stroną: - Mało się o nich mówi, a to oni są głównymi poszkodowanymi niezbyt dobrego systemu edukacji. To oni płacą za korepetycje, oni często pomagają odrobić zadania domowe i przygotować się do zajęć. Masowość tego zjawiska pokazuje, że w systemie edukacji jest wiele do życzenia. Dlatego kibicuję rządowi w dalszym reformowaniu edukacji - mówił Krzysztof Ostrowski, dziękując przy tej okazji: - Przede wszystkim dziękuję nauczycielom, którzy pozostali w szkołach, mieli odwagę przeciwstawić się presji grupy, solidaryzowali się z uczniami i nie zawiedli ich oraz rodziców. Podziękowania należą się też tym, którzy uczestniczyli w egzaminach gimnazjalnych i szkół podstawowych, które miały kompetencje by w nich uczestniczyć - przyznał poseł. 

Krzysztof Ostrowski nawiązał też do etosu nauczyciela: - Zawód ten pracował na niego nie przez pokolenia, ale przez wieki. Etos ten to czasy zaborów, II RP, okres okupacji i tajne komplety. To jest coś, co powinno być powodem do dumy i w ten protestując nauczyciele, walcząc w ich poczuciu o słuszne racje, ale kosztem młodzieży, to oni ten etos w jakiś sposób marnotrawią. 

Dalej poseł odniósł się do niedzielnego wiecu na gnieźnieńskim Rynku i wystąpień lokalnych samorządowców: - Prezydent wprost zachęcał nauczycieli do dalszej kontynuacji akcji protestacyjnej, zamiast jako prezydent wszystkich gnieźnian szukać rozwiązania tej trudnej sytuacji, to jest to nieodpowiedzialne. Pytanie do pana prezydenta - czy po takim wystąpieniu może spokojnie patrzeć w oczy uczniom, którzy będą mieli potencjalne problemy ze zdaniem matury, a także ich rodzicom. Prezydent powinien szukać rozwiązania problemu, a nie nakręcać spiralę - stwierdził parlamentarzysta, odnosząc się dalej także do ogółu samorządu i sposobu, w jaki wiele urzędów chce zwrócić utracone pensje nauczycielom w formie zwiększonych nagród rocznych: - Jakie nagrody otrzymają ci, którzy przez cały ten czas nie zawiedli uczniów i cały czas pracowali? - pytał Krzysztof Ostrowski, dodając iż w całej sprawie pomoże tylko próba mediacji, a nie eskalowanie konfliktu.

Senator Robert Gaweł przyznał: - Ten strajk nie tylko w tej chwili wywołuje duże emocje, ale będzie on też miał dalsze konsekwencje w postaci podziałów, które się tworzą. Jak patrzę na swoją pracę w szkole przez prawie ćwierć wieku i sytuację nauczycieli, którym na początku lat 90. obiecali iż będą grupą klasy średniej, elity kształtującej młodych Polaków i przypominam sobie te reformy i zmiany, robienie tylu zamętów, cały czas było poczucie niedocenienia. Niedocenienia społecznego, a uczniów zależy kto jak uczył i jak się przykładał. Szkoła jest takim miejscem, że każdy z nas do niego chodzi i każdy z nas, także rodzic może wyrobić sobie zdanie na temat pracy nauczycieli - mówił parlamentarzysta i dalej dodał iż cały czas jest w kontakcie z osobami ze środowiska nauczycielskiego: - Wielu z nich czuje się upokorzonych, zawiedzionych i właściwie przyszedł taki moment, na co złożyły się różne okoliczności, że te emocje zostały skanalizowane w postaci tak zdeterminowanych działań. Gdyby nie silne tło polityczne, które stoi wokół strajku, dziś byśmy byli blisko porozumienia, ale tak nie jest. Włączenie się Związku Nauczycielstwa Polskiego z postulatem krańcowym, trudnym do spełnienia i niemożliwym, ma na celu spowodowanie poczucia odrzucenia i lekceważenia. Takie udało się nauczycielom wszczepić i to jest sukces polityków z ZNP. Mówię to z pełną świadomością, że to nie są nauczyciele, tylko politycy, którym zależy by to jątrzenie było skuteczne, a patrząc na ich pokazywanie się z politykami opozycji na różnych wiecach, by doprowadzić do obalenia rządu i przywrócenia sytuacji sprzed rządów PiS - mówił Robert Gaweł.

Jak dodał senator, dzisiejsze (tj. wtorek) doniesienia iż przedstawiciele krajowego ZNP kwestionują przeprowadzenie egzaminów w szkołach przez inne osoby niż nauczyciele, sprawi iż w efekcie odbiór etosu nauczyciela w społeczeństwie zostanie zachwiany: - To się już dzieje teraz. Większość strajkuje, co można sprawdzić. Jest duża część tych, którzy do tego strajku zaganiają, ale jest też część, która działa pod presją grupy, która w sposób taki spokojny dla swojego sumienia w tym strajku uczestniczy - stwierdził, dodając iż w szkole nie jest najważniejszy nauczyciel, ale uczeń: - Strajk odniesie sukces, jeśli uzyska powszechną akceptację. On jest jednak oceniany przez społeczeństwo coraz bardziej negatywnie. Teraz przed maturą niektórzy nauczyciele pozostawili uczniów bez przerobionych części materiałów, bez oddanych sprawdzianów mających wpłynąć na poprawę ocen i poszli strajkować. Mam to odwagę powiedzieć - mówił senator. Nawiązał też do ostracyzmu, jaki spotykają ci, którzy nie strajkują: - Ci sami, którzy strajkują, wrócą potem do uczniów i będą mówić o tolerancji i tym, że powinniśmy być wspólnotą itp. - mówił, wskazując iż trzeba pomyśleć o przyszłości i o tym, jak powinno się rozmawiać o problemach polskiej edukacji. Robert Gaweł zwrócił się na koniec: - Chciałbym zaapelować do nauczycieli szkół średnich, aby zaniechali strajku przynajmniej na czas klasyfikacji.

20 komentarzy

 • Link do komentarza Radosław czwartek, 18 kwietnia 2019 10:11 napisane przez Radosław

  Do Piotr - co ty za bzdury wypisujesz!!!Jaką dotację blokował??Zastanów się dwa razy, zanim napiszesz, bo w internecie nie jesteś anonimowy i ponosisz odpowiedzialność za swoje wpisy.

 • Link do komentarza radca prawny czwartek, 18 kwietnia 2019 09:19 napisane przez radca prawny

  Rodzice, nie pozostaje nic innego jak pisać pozwy z powództwa cywilnego przeciwko nauczycielom. Kto stoi za strajkiem, kto doprowadził do stresu przed maturą wasze dzieci nie trudno zweryfikować.

 • Link do komentarza szperacz czwartek, 18 kwietnia 2019 09:08 napisane przez szperacz

  Nauczycielom ku rozwadze. Tak się załatwia strajki nauczycieli w Maroku:
  https://niezalezna.pl/264453-policja-rozproszyla-demonstracje-nauczycieli?fbclid=IwAR2osUEbzS0WmnE4wFwOX3kOOZ-wO26kjkvPEOBSKpS3MWWVnxqeI6j3808#.XLO1EFkmVEw.facebook

 • Link do komentarza Prawdziwa Gnieznianka czwartek, 18 kwietnia 2019 05:46 napisane przez Prawdziwa Gnieznianka

  Prawdziwy nauczyciel, prawdziwy Polak... Bądźcie prawdziwymi rodzicami! Wspierajcie swoje dzieci, w tym Maturzystów, a nie tylko straszcie innych. Pozwać nauczycieli? Za co? Że się obudził z amoku i zaczęli walczyć o swoje prawa? Zresztą legalnie! Może trzeba było to zrobić dwa lata wcześniej, ale i tak w takim czasie, czasie egzaminów. Kto z Was pamięta o manifestacjach nauczycielskich pod MEN w Warszawie, które były organizowane w soboty. Nikt. Pewnie nawet tej świadomości nie macie. Popieram całym sercem nauczycueli. A Ci panowie to tylko wstyd Gniezno przynoszą!

 • Link do komentarza Wilhelm Reich środa, 17 kwietnia 2019 15:23 napisane przez Wilhelm Reich

  Deprawacja dzieci rękami nauczycieli jest głównym narzędziem rewolucji marksistowskiej patrz gender... i wszystko jasne. Na szczęście nie wszyscy spośród uczących są po złej stronie (to już nie reich)

 • Link do komentarza Renia środa, 17 kwietnia 2019 13:44 napisane przez Renia

  Dochodzą sygnały, że na spotkaniu rodziców szkół średnich zostało ustalone, że wszyscy nauczyciele, którzy zechcą odmówić uczniom promocji zostaną pozwani z powództwa cywilnego. Kwestią sporną jest tylko kwota - czy ma to być liczba 5-cio cyfrowa czy sześciocyfrowa dla każdego ucznia. Oczywiście z kieszeni NAUCZYCIELA, bo to NAUCZYCIEL odmawia wywiązania się z obowiązków służbowych, a nie broniarz czy dyrekcja szkoły. .

 • Link do komentarza Nauczyciel środa, 17 kwietnia 2019 13:01 napisane przez Nauczyciel

  Panie Gaweł. Głosowałem na Pana w wyborach prezydenckich. Teraz się cieszę, że pan przegrał. Nie mogę uwierzyć, że z tak inteligentnego człowieka stał się Pan klakierem PIS. A s.....e w swoje nauczycielskie gniazdo pozostawiam bez słów. Wstyd mi za Pana myślę, że byłego już nauczyciela.

 • Link do komentarza małomiasteczkowy środa, 17 kwietnia 2019 10:45 napisane przez małomiasteczkowy

  @Fan: Wielkomiejska inteligencja się znalazła - dwóch zdań po polsku nie potrafi napisać.

 • Link do komentarza Rocky środa, 17 kwietnia 2019 08:58 napisane przez Rocky

  Teraz kolej na Rady Rodziców, którzy powinni żądać usunięcia ze szkół tych nauczycieli, którzy nie dają gwarancji wykazania właściwych postaw wychowawczych w przyszłości. Chodzi głównie o amoralnych prowodyrów strajków., atak szantażystów na setki tysięcy uczniów to po-dłość i hańba!!!

  Część uciekła na L4. To my płacimy coraz większą opłatę zdrowotną w ZUS by strajkujący różnej maśći chodzili na L4?

 • Link do komentarza bov środa, 17 kwietnia 2019 08:43 napisane przez bov

  prawdziwi nauczyciele musza byc chronieni przez panstwo a tych krzkaczy nalezy wyrzucic

 • Link do komentarza Tutejszy środa, 17 kwietnia 2019 07:38 napisane przez Tutejszy

  O tym, że to strajk polityczny, wiadomo od początku. Wszystkim steruje" kochany Pan Grzegorz"( kochany przez Broniarza ). PO zdaje sobie sprawę, że po przegranych, kolejnych wyborach, nie będzie co zbierać. Pozostanie, wynieść sztandar!

 • Link do komentarza Piotr środa, 17 kwietnia 2019 07:29 napisane przez Piotr

  Lekarz poseł co blokował dotację na szpital w Gnieźnie i senator nauczyciel wmawiajacy politykę młodym nauczycielom pracujacym za 1800. Chyba nie macie gdzie wracać.....

 • Link do komentarza zastanawiające środa, 17 kwietnia 2019 06:59 napisane przez zastanawiające

  W internecie wyczytałem że prezydent Budasz złożył deklarację nauczycielom że pieniądze nie wypłacone im za okres strajku zostaną do dyspozycji szkół i jest on przekonany o zrekompensowaniu nauczycielom utraconych zarobków tym sposobem ? Ponoć tutaj jest zamysł podwyższenia nagród nauczycielom ? Nagrody za strajk ? Czy to prawda ?

  Podczas gdy prawo jasno reguluje że za okres strajku nie zachowuje się prawa do wynagrodzenia, tutaj wygląda to na kombinację obejścia tego prawa i czy to jest zgodne z obowiązującym prawem ? Wszak płaca to ogół wydatków wypłacanych z tytułu zatrudnienia, w tym dopłaty jak chociażby premie ! Coś dziwnie to wygląda na próbę podkupowania sobie wyborców a może nieznajomość prawa ze strony prezydenta ? Dziwne to wszystko, niedawno prezydent Budasz decyzją odmówił konstytucyjnego prawa do tego marszu LGBT, teraz jakoby wbrew przepisom, "bocznymi drzwiami" próbuje się zabezpieczać nauczycieli tymi samymi środkami finansowymi ?

  Panie prezydencie Budasz, niedawno nawet poseł Budka z PO w mediach dość krytycznie wypowiadał się o pana decyzjach dotyczących marszu LGBT , czy teraz też będzie "głośno" o tych środkach finansowych ?

 • Link do komentarza retro wtorek, 16 kwietnia 2019 22:56 napisane przez retro

  Dlaczego nauczycielom próbujecie zamknąć usta etosem? Policjantów etosem nie częstowaliście, bo się wystraszyliście, że nie wrócą z L-4 i nie będzie miał kto waszych czterech liter chronić. Mówi sie, że nie ma ludzi zdrowych, są tylko niezdiagnozowani. Nauczyciele, zacznijcie się wreszcie leczyć i rząd was głodem nie weźmie. Powodzenia

 • Link do komentarza Mario wtorek, 16 kwietnia 2019 21:13 napisane przez Mario

  Ptaszki ćwierkają, że taki jeden, który strajk organizuje i zagania, metodą w "białych rękawiczkach" w nagrodę zostanie dyrektorem szkoły. Sprawą zajęły się ogólnopolskie media,

 • Link do komentarza Rodzic wtorek, 16 kwietnia 2019 18:36 napisane przez Rodzic

  Wreszcie ktoś powiedział prawdę .Ci inteligenci są wodzeni za nos i prowadzeni jak barany na rzeź przez Pana Broniarza i spółkę . Wierzą naiwnie że mają poparcie wśród rodziców a prawda jest taka że powoli wszyscy mamy dość tego skomlenia , myślę że najwyższy czas zabrać się do pracy Panowie i Panie dopóki jeszcze możecie zachować odrobinę godności

 • Link do komentarza julek wtorek, 16 kwietnia 2019 17:53 napisane przez julek

  Panie Gaweł mam nadzieję że do jesieni i nikt nie będzie Pana wspominał..takiego dwulicowca nigdzie nie widziałem

 • Link do komentarza Fan wtorek, 16 kwietnia 2019 17:37 napisane przez Fan

  Witam. Nie jestem nauczycielem ani fanem polityki. Ale PANIE Ostrowski uparliscie się na nauczycieli bo nikt inteligentny nie głosuje na PiS. A jeden człowiek wam przeszkadza a nauczycieli strajkujacej jest tysiące. Politykę to wy robicie i Pan mialomiasteczkowy. Ze bedize strajk ibylo wiadomo dawno więc to rząd jest winien zostawiając wszytsko na ostatnio chwilę.

 • Link do komentarza Czytelnik wtorek, 16 kwietnia 2019 15:26 napisane przez Czytelnik

  Panowie parlamentarzyści, macie rację. Prezydent Budasz to nie jest prezydent wszystkich mieszkańców, tylko polityk, działa na złość PiS-owi. O tym świadczy jego obecność na strajku.

 • Link do komentarza marrtta wtorek, 16 kwietnia 2019 14:32 napisane przez marrtta

  o!!!! króliki wyskoczyły z kapelusza przed swietami.Panie Gaweł, wracaj Pan uczyc do szkoły .Po co poszedłeś w senatory? dla idei?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane