środa, 20 marca 2019 17:20

Będzie podwyżka za odbiór śmieci w gminie

 
Będzie podwyżka za odbiór śmieci w gminie archiwum redakcji

Ponad 11 tysięcy mieszkańców Gminy Gniezno czeka spora podwyżka opłat za wywóz odpadów. Powody są podobne do tych, jakie przedstawiano kilka tygodni temu radnym miejskim.

Kwoty obejmujące gospodarkę odpadami w Gminie Gniezno nie były zmieniane od prawie trzech lat (ostatnio w lutym 2016 r.). Teraz jednak mieszkańców czeka znacząca podwyżka i to zarówno za śmieci segregowane, jak i niesegregowane. 

Zgodnie z założeniami projektu uchwały, opłata za śmieci segregowane z 10 złotych wzrośnie do 14 złotych (a więc o 40%), a stawki za odpady niesegregowane z 19 zł do 27 zł (około 42%). Podwyżka obejmie też stawki opłaty miesięcznej na nieruchomościach niezamieszkałych.

Powody zwiększenia cen są praktycznie takie same, jak niedawno podczas podejmowania tej samej uchwały przez Radę Miasta Gniezna. Całkowity roczny koszt funkcjonowania systemu w Gminie Gniezno w ubiegłym roku wyniósł 2 mln 54 tys. złotych, podczas gdy wpływy z opłat w omawianym roku osiągnęły 1 mln 663 tys. złotych. W postępowaniu przetargowym na obsługę systemu gospodarowania odpadami na ten rok, jedyna firma - Urbis - która zgłosiła się do postępowania, zaoferowała wykonanie zadania za kwotę 2 mln 165 tys. złotych, podczas gdy przewidywane wpływy są obecnie na poziomie tym samym, co w ubiegłym roku. Oznacza to konieczność dołożenia brakujących około 542 tys. złotych z budżetu gminy. Niestety, podobnie jak w przypadku Miasta Gniezna, Regionalna Izba Obrachunkowa skierowała pismo, w którym wskazuje iż gmina nie może tak postępować i musi doprowadzić do zrównoważenia kosztów. 

Sprawa ta stała się przedmiotem obrad środowej komisji budżetowo-gospodarczej, na której goszczono Edmunda Młodzikowskiego, prezesa spółki Urbis. W trakcie posiedzenia wskazał on na problemy, z którymi firma boryka się w obecnie wciąż zmieniających się regulacjach, dotyczących gospodarki odpadami, w czym nie pomagają także mieszkańcy. Okazuje się bowiem, że poziom selekcji w odpadach segregowanych jest bardzo niski, a tymczasem zbliżają się terminy, do których należy osiągnąć odpowiedni poziom narzucony przepisami unijnymi. Co więcej, przerób odpadów jest na znacznie wyższym poziomie, niż pierwotnie zakładano - Zakład Zagospodarowania Odpadami przygotowywany był na 56 tys. ton, a obecne trafia tam ponad 80 tys. ton. Dodatkowo wzrasta tzw. opłata marszałkowska z 170 na 270 zł, a która może wzrosnąć także w przyszłości. 

Co jednak ciekawe, Gmina Gniezno nie ma większych problemów ze ściągalnością opłat od mieszkańców, a brak osób deklarujących odbiór odpadów również nie jest wysoki. Ten problem jest wielokrotnie podnoszony w samym mieście, gdzie zagęszczenie jest znacznie większe. Propozycja podwyżek i to na takim poziomie nie spodobała się części działaczy, ale ostateczną decyzję w tej sprawie podejmą na najbliższym posiedzeniu Rady Gminy, zaplanowanym na ostatnią środę marca.

8 komentarzy

 • Link do komentarza Tomek piątek, 22 marca 2019 10:42 napisane przez Tomek

  A może zacznijmy płacić na wagę wyprodukowanych śmieci.
  Jeśli odbierają to niech ważą pojemniki i za odebrane śmieci zapłacę a nie za puste pojemniki.
  Może sprawdzić i poszukać oszczędności w Urbisie na ilości zatrudnianych tam pracownikach a nie dokładać mieszkancom kolejne podwyżki.

 • Link do komentarza prac. czwartek, 21 marca 2019 23:25 napisane przez prac.

  Urbis już dawno powinien być rzetelnie skontrolowany. I wiem, co piszę i udowodnię to na każdym kroku, że powinna tam zostać dokonana całkowita wymiana kadr. I to nie tylko na górze, ale do samego dołu!

 • Link do komentarza Mieszkaniec czwartek, 21 marca 2019 18:56 napisane przez Mieszkaniec

  Śmieci segregowane w Poznaniu płaci 12zl ,a mieszkaniec Warszawy 10zl A my w takiej małej gminie/mieście płacimy najwięcej. Ja się pytam skoro urnie jest miejska spółka to komu zależy na zarobku? I dla kogo te pieniądze idą? Powiem tak sami wybraliście i teraz macie i płacicie. Cos czuję, że następne wybory obejmą nowe osoby.

 • Link do komentarza Julian czwartek, 21 marca 2019 15:56 napisane przez Julian

  O tak. Konkretne pytanie i czekamy na odpowiedź

 • Link do komentarza kierowca czwartek, 21 marca 2019 13:07 napisane przez kierowca

  URBIS nie powinien mieć monopolu na całe miasto i na całą gminę. Cały obszar powinien być podzielony na trzy dzielnice . Na każdą z dzielnic powinien być osobny przetarg z zastrzeżeniem, że jedna firma wywozowa może objąć swymi usługami najwyżej jedną dzielnicę.

 • Link do komentarza Mieszkaniec Gminy środa, 20 marca 2019 23:45 napisane przez Mieszkaniec Gminy

  Skoro poziom selekcji w odpadach segregowanych jest bardzo niski to dlaczego karze się tych, którzy śmieci segregują i dokłada się im 40% podwyżki?.. Proszę Panią Wójt i radnych o odpowiedź - konkretne pytanie, konkretna odpowiedź.

 • Link do komentarza Obywatel środa, 20 marca 2019 21:26 napisane przez Obywatel

  Nie ma to jak jedna firma startuje i narzuca odgórnie kwotę. Gdyby startowało kilka ceny na pewno były by mniejsze podejrzewam, że w mieście tak samo by bylo

 • Link do komentarza mieszkaniec gminy środa, 20 marca 2019 21:03 napisane przez mieszkaniec gminy

  Ja jednak jestem niezmiernie ciekawa, czy te stawki sa naprawdę odzwierciedleniem prawidłowej gospodarki śmieciowej w przedsiębiorstwie. Jakkolwiek można zrozumieć przepisy unijne, opłaty marszałkowskie etc. to jednak nie potrafię pojąć, czy naprawdę koszty, którymi są obarczani mieszkańcy wynikają z rzetelnej kalkulacji. Czy w firmie nie ma przerostów nakładów na ten cel? To jest chore, żeby wywóz śmieci kosztował miesięcznie 27 złotych od osoby szczególnie w miejscowościach rolniczych, gdzie odpadki BIO są na ogół przeznaczane na komposty. Natomiast,jak wiadomo wielu mieszkańców nie wrzuca do pojemnika ZMIESZANE odpadów plastikowych i metalowych , które są wrzucane do specjalnych kontenerków ustawionych w różnych punktach gminy.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane