czwartek, 07 marca 2019 11:21

Rusza kwalifikacja wojskowa

 
Rusza kwalifikacja wojskowa archiwum redakcji

Już za kilka dni ponad 800 osób z terenu powiatu gnieźnieńskiego, będzie musiało stawić się przed komisją kwalifikacyjną. Ci, którzy się nie stawią, powinni się liczyć z konsekwencjami.

Kwalifikacja wojskowa odbywać się będzie od 11 marca do 18 kwietnia br., w godzinach od 7:00 do 16:30. Siedziba Powiatowej Komisji lekarskiej ulokowana została w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w budynku nr 4. 

- Wezwaniu podlega ponad 800 osób, a zakres osób, które są wzywane, został określony w rozporządzeniu, co wynika z ustawy o powszechnym obowiązku obrony. W tym roku są to mężczyźni urodzeni w 2000 roku, a ponadto wzywane są osoby z rocznika 1995 - 1999, które albo dotychczas nie stawały w kwalifikacji wojskowej lub stawały, ale otrzymywały kategorię B (czasową niezdolność), ale również kobiety z zakresu roczników 1995 - 2000, które posiadają kwalifikacje przydatne do służby wojskowej, szczególnie kierunki medyczne, weterynaryjne, psychologów. Takie panie również podlegają powszechnemu obowiązkowi obrony i także są wzywane do stawiennictwa. Ostatnia grupa, która może stawić się do kwalifikacji to ochotnicy - osoby, które ukończyły 18. rok życia i do tej pory nie stawały do kwalifikacji - mówił mjr Sylwin Donart szef wydziału rekrutacji z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Koninie.

Osoby, które po raz pierwszy będą musiały się stawić przed komisją kwalifikacyjną, powinni zabrać ze sobą dowód osobisty lub inny dokument poświadczający tożsamość, a także ewentualną dokumentację medyczną, aktualną fotografię o wymiarach 35x40mm bez nakrycia głowy, a także dokumenty potwierdzające wykształcenie lub posiadane wykształcenie zawodowe, ewentualnie zaświadczenie ze szkoły o kontynuowaniu nauki. 

Należy również pamiętać iż osoby wezwane, które będą unikały stawienia się przed kwalifikacją wojskową bez uzasadnionej przyczyny, muszą liczyć się z konsekwencjami - przymusowym doprowadzeniu przez policję, nałożeniu kary w postaci grzywny lub w skrajnym przypadku także ograniczeniu wolności.

- Obecnie jest stosunkowo dużo chętnych do służby w odniesieniu do liczby osób zdolnych. To jest około 20% osób, które kwalifikują się do służby i posiadają kategorię zdrowia A, składają deklaracje chęci do wstąpienia do jednej z czynnych form służby wojskowej, czy Terytorialnej Służby Wojskowej czy służby przygotowawczej - dodał mjr Sylwin Donart. 

1 komentarz

  • Link do komentarza Piotrek kabacinski piątek, 31 stycznia 2020 22:17 napisane przez Piotrek kabacinski

    Piotr kabacinski z rocznik mam 1983 od paru lat nie mam wezwania do wojska a mam kategorie w
    w OC

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane