wtorek, 05 marca 2019 08:54

O najnowszych programach prospołecznych

 

Poseł Krzysztof Ostrowski poinformował o programach rządowych, skierowanych do różnych grup społecznych, które będą wdrażane w najbliższym czasie lub już funkcjonują.

Parlamentarzysta przybliżył założenia podwyżek emerytur i rent, działań dla osób z niepełnosprawnością, programu Maluch Plus oraz Mama 4 Plus. O tym ostatnim informował: - Jest ona adresowany do matek, które wychowywały dzieci, a które nie mogły przez to pracować, dlatego, że wychowanie dzieci nie pozwalało im pracować albo musiały zrezygnować z pracy z powodu opieki nad dziećmi. Kierujemy do nich świadczenia pieniężne w wysokości 1100 zł na jedną osobę, w zależności od tego czy pobierała ona świadczenia opiekuńcze, czy nie. Jeśli nie pobierała, to otrzyma 1100 zł, a jeśli pobierała, to od tej kwoty odjęta zostanie ta kwota. Program ten jest kierowany co prawda do matek, ale w sytuacji szczególnej, kiedy okaże się iż mama zmarła, to wtedy świadczenia przechodzą na ojca - mówił Krzysztof Ostrowski. Z programu będzie mogła skorzystać osoba nie posiadająca niezbędnych środków do życia, która osiągnęła wiek emerytalny - dla kobiet będzie on od 60. roku życia, a dla mężczyzn od 65. roku życia. Przewiduje się iż z programu skorzysta około 65 tys. osób, które dziś nie mają prawa do emerytury lub renty oraz 20,8 tys. osób, które pobierają świadczenia poniżej poziomu najniższej emerytury. Program został wdrożony w życie od 1 marca br.

Krzysztof Ostrowski opowiedział również o kolejnym z programów, który realizowany jest od ubiegłego roku - Maluch Plus: - To element naszej polityki prospołecznej, prorodzinnej. W 2019 roku przeznaczymy na ten program kwotę 450 mln złotych i spodziewamy się iż liczba miejsc w żłobkach zwiększy się o ponad 185 tysięcy, a wskaźnik użłobkowienia, który w 2015 roku wynosił 12% spodziewamy się iż dzięki temu programowi wyniesie 25% - mówił, zaznaczając iż przewiduje się, że dzięki temu powstanie 27 tysięcy miejsc opieki nad dziećmi do lat 3, a także prawie 100 tys. miejsc otrzyma dofinansowanie do funkcjonowania. 

W dalszej części omówił powołanie solidarnościowego funduszu wsparcia osób niepełnosprawnych: - Od 2020 roku ma on liczyć 2 miliardy złotych i na bieżąco w tym roku przeznaczyliśmy 60 mln złotych adresowanych do niepełnosprawnych, za pomocą samorządów. Jest to kwota kierowana za pośrednictwem gmin w celu refundacji kosztów i realizacji usług opiekuńczych do wysokości 50%, które finansują gminy - mówił poseł, wskazując iż realizowane są także dodatkowe wsparcia finansowe dla niepełnosprawnych, jak podniesienie renty socjalnej, zasiłku pielęgnacyjnego, opiekuńczego i dofinansowania do zatrudnienia osoby z dysfunkcjami.

Czwartym tematem wskazanym przez parlamentarzystę była kwestia podwyżek emerytur i rent, w których podwyższone zostaną najniższe świadczenia, a także od 1 marca wzrosnąć ma również renta socjalna. 

2 komentarzy

  • Link do komentarza mieszkaniec wtorek, 12 marca 2019 15:58 napisane przez mieszkaniec

    No i co z tego? Poseł Ostrowski jest bardzo pracowity i robi wiele dobrego nie tylko przed wyborami, ale także długo przedtem, gdy nie był posłem. Dlatego jest przez niektore grupy znienawidzony, bo nie wchodzi w żadne lokalne układy. No i niestety jego osoba nie podoba się także konkurentowi z tej samej partii. Samo życie :-(((

  • Link do komentarza Pan Cogito wtorek, 05 marca 2019 10:20 napisane przez Pan Cogito

    Oj idą wybory...

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane