środa, 27 lutego 2019 17:36

Podwyżki cen za śmieci i parkowanie przegłosowane

 
Podwyżki cen za śmieci i parkowanie przegłosowane fot. Rafał Wichniewicz

W trakcie środowej sesji, radni miejscy podjęli decyzję o wprowadzeniu nowych stawek za odbiór śmieci oraz poszerzającą strefę parkowania i podnoszącą cenę za postój od godziny. Zmiany wejdą w życie za kilka miesięcy.

Dyskusja zarówno w temacie odbioru śmieci segregowanych i niesegregowanych w zasadzie nie różniła się od tej, jaka miała miejsce w ubiegłym tygodniu na Komisji Gospodarki Miejskiej i Ochrony Środowiska (zobacz więcej: Będzie drożej za śmieci. "Część mieszkańców nas oszukuje"). W trakcie posiedzenia wskazano iż w chwili obecnej deklaracje segregacji odpadów obejmują 42 351 osób, a na niesegregowane 18 134 osób. W systemie wciąż występują braki związane z ukrywaniem się niektórych osób przed obowiązującymi odpłatnościami. 

W związku ze zmianami, jakie zaszły w ubiegłym roku w kontekście zwiększenia liczby strumieni odpadów z trzech na pięć, tj. mokre, suche, bio, papier i szkło, wzrosły koszty, które Regionalna Izba Obrachunkowa nakazała zbilansować. W tym celu postanowiono o zwiększeniu obowiązujących stawek z 11 zł za osobę za segregowane odpady do kwoty 14 złotych, a 16 złotych za osobę od niesegregowanych do kwoty 20 złotych. Temat ten był omawiany szeroko w trakcie środowego posiedzenia Rady Miasta. Ostatecznie za podwyżką zagłosowało 16 radnych, przeciwko było 6. Nowe stawki zaczną obowiązywać od 1 maja 2019 roku.

 

Drugim, równie dyskusyjnym tematem, była kwestia zmian w Strefie Płatnego Parkowania. Przypomnijmy iż projekt przewidywał iż podstrefa B żółta zostanie poszerzona o kolejne ulice - Żuławy, Świętokrzyską, bł. Jolenty, Jasną oraz pozostałe nieobjęte odcinki ul. Chociszewskiego i św. Michała. Ponadto podniesiona zostanie stawka godzinowa za postój:

 • w podstrefie B żółtej godzina postoju będzie kosztować 2,20 zł (do tej pory 2 zł), druga godzina 2,60 zł, a trzecia 3,10 zł
 • w podstrefie C zielonej godzina postoju będzie kosztować 1,40 zł (do tej pory 1,20 zł), druga godzina 1,60 zł

Także i ten projekt był obiektem długiej dyskusji na wspomnianej wyżej komisji (zobacz więcej: Co dla mieszkańców, a co dla kierowców?), a w trakcie środowej sesji Rady Miasta argumenty zarówno zwolenników, jak i przeciwników tego rozwiązania nie zmieniły się. Ostatecznie za tym projektem zagłosowało 13 radnych, a 5 było przeciwnych. Strefa zostanie powiększona, a stawki wzrosną od 1 czerwca 2019 roku.

25 komentarzy

 • Link do komentarza Artur niedziela, 10 marca 2019 06:59 napisane przez Artur

  Rada miasta wraz z prezydentem do odwołania. Kto jest za ? Na taczce wywieźć z Urzędu Miasta, wilczy bilet w rękę. Nie podoba mi się to, co od dłuższego czasu jest ,, nie robione '' dla miasta, a robione dla załatania dziury finansowej. Inwestycje powinny być robione za własne pieniądze, a nie ciągle z dotacji. Miasto biednieje w oczach. Gospodarka stoi. Działki są wyprzedawane i co ? Jedno wielkie G*Ó*W*N*O. Przypomnę co było we Francji pod koniec XVIII . https://www.bryk.pl/wypracowania/historia/xviii-wiek/4720-francja-przed-rewolucja-geneza-wielkiej-rewolucji-francuskiej.html Podobieństwo ?

 • Link do komentarza wilk wtorek, 05 marca 2019 00:33 napisane przez wilk

  Pierwsza Stolica Lemingów i wszystko jasne !!!!! Nie kryjcie się z tym ,ubierzcie jeszcze wszystkie sale i gabinety w tęczowe barwy,by było tak po europejsku,postępowo i tolerancyjnie,a co tam kto wam podskoczy !!!!!

 • Link do komentarza babcia Nastusia wtorek, 05 marca 2019 00:18 napisane przez babcia Nastusia

  Kochani jesteście te PO z pomagierami razem wzięci. Tak dbacie o nasze miasto, żeby się więcej nie niszczyło i żeby więcej ludzi tu nie przyjeżdżało i żeby nie psuli nam ulic i chodników, i żeby nam nie brudzili, i żeby najlepiej w ogóle wszyscy siedzieli w domach, żeby nie kupowali niczego z sklepach w mieście, żeby tylko jeździli do galerii, żeby był w ogóle święty spokój. Tylko kto będzie spijał te przecenione kawki i herbatki?

 • Link do komentarza gawiedź wtorek, 05 marca 2019 00:05 napisane przez gawiedź

  Co jeszcze przygotowujecie z miłości dla nas? Bo urząd się cały trzęsie ze strachu, kto następny. My tej bojaźni nie mamy, tylko jesteśmy wam niemiłosiernie wdzięczni, ze to wszystko dla nas.

 • Link do komentarza kabat53 poniedziałek, 04 marca 2019 17:19 napisane przez kabat53

  czy ci Panowie i ich rodziny czasami nie maja zniżek przy parkowaniu i za śmieci. Wydaje sie ze jednogłosowo to czysty absurd. To dlaczego mamy tyle nielegalnych wysypisk mało mobilne służy miejskie. Wiecie jak rozpracowano Hoovera z FBI, przez śmieci. Obyście sami nie wpadli przy parkowaniu i segregowaniu śmieci.

 • Link do komentarza AG poniedziałek, 04 marca 2019 13:50 napisane przez AG

  Kiedy wreszcie weźmiecie się za odkorkowanie Gniezna i kiedy zrobicie porządek na tych pasach od Kościuszki do skrzyżowania z Warszawską, przecież tam furii można dostać , czekamy na lewym skrajnym i nic się nie przesuwamy bo ze środkowego wymuszają pierwszeństwo i oni wjeżdżają na skrzyżowanie na wiadukt a lewy pas stoi w korku . Nic tam się nie zmieniło po tej przeróbce i jest nawet gorzej. Prezydent pobudka , brać się do roboty!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! gdzie straż miejska , gdzie policja ?? czekacie aż tam dojdzie do wypadku? Tylko zajmujecie się podwyżkami ale nic by usprawnić ruch samochodów w centrum

 • Link do komentarza wkurzony poniedziałek, 04 marca 2019 13:43 napisane przez wkurzony

  to w końcu po ile teraz to parkowanie bo przy tej nowej hali sportowej wkładają kartki za szyby aut że niby płatne po 20zł i podpisane przez gosir a to przecież podległe miastu no nie ? to teraz w tym mieście już zgłupieć można że niby na uboczu miejsca do parkowania a drożej

 • Link do komentarza podwyżka poniedziałek, 04 marca 2019 07:21 napisane przez podwyżka

  Zrobiliśmy to dla Was

 • Link do komentarza Prezes sobota, 02 marca 2019 00:29 napisane przez Prezes

  Szanowni Mieszkańcy - Koalicja dla Gniezna ( czyli SPOKO ) ma się dobrze, a o to w tym wszystkim chodzi. A to jeszcze nie koniec podwyżek. Za to jest kawa po 2 zł - a co z herbatą za 1 zł ? To są osiągnięcia tej Koalicji !!!

 • Link do komentarza 40t piątek, 01 marca 2019 21:09 napisane przez 40t

  Pierdu pierdu, mydlenie oczu mieszkańcom. Co zrobiliście dotąd poza podwyżkami opłat? Ja sie zapytam GDZIE NOWE MIEJSCA PRACY w Gnieźnie? Będziemy pracować w Gnieźnie: bediemy tu pacic podatki, tu wydawać pieniądze na konsumpcję ale też inwestycje, miasto się wtedy rozwija. A tak pracuję w Poznaniu, wynajmuję mieszkanie w Poznaniu , pieniadze wydaję w Poznaniu.... Trudne do zrozumienia?

 • Link do komentarza aaa piątek, 01 marca 2019 09:34 napisane przez aaa

  Panie prezydencie Budasz ! żeby nie było że to jakieś złośliwości, niech pan sam się przejedzie po tych ulicach osiedli domów jednorodzinnych to się pan sam przekona co się dzieje z tą pana gazetką informacyjną. Gazetka jest wkładana w płoty, furtki, sztachety , w co się da i jak wiatr zawieje to wszystko fruwa po ulicy, tego nikt nie czyta. Panie jak panu nie szkoda kasy na takie marnotrawstwo ?

 • Link do komentarza do Leona piątek, 01 marca 2019 09:12 napisane przez do Leona

  Leon bo z tym tekstem "Zrobiliśmy to dla Was"to jest taka zagrywka psychologiczna że niby oni dla nas wreszcie coś robią, rozumiesz, tak jakby wcześniej nikt nic nie robił. No i takie , wiesz, że niby takie poświęcenie i żyły sobie wypruwają itd. No i ten otumaniony lud zachwyca się tą propagandą . Tylko prawda jest inna i może się okazać bolesna. W większości robią sprawy mniej istotne, nie stawia się pierwszeństwa na to co faktycznie potrzebne, nie zabezpiecza się przyszłości mieszkańców borykających się z problemami społecznymi i ekonomicznymi . Zobaczymy co się stanie gdy spowolnienie gospodarcze które staje się faktem oraz zatrzymanie środków unijnych nie tylko wstrzymają wszelkie inwestycje miejskie ale i spotęgują wydatki na utrzymanie tego co zrobiono w pierwszej kolejności a jest absolutnie zbędne przynajmniej w takim rozbuchaniu finansowym jak to uczyniono. Swoją drogą hasło "Zrobiliśmy to dla Was" pod żadną postacią nie pasuje do współczesności, to nie są lata gierkowskie, to co oni robią jest zapłacone z naszych podatków (w tym ich niemałe pensje) , praktycznie niemal wszystko co robią to efekt ustawowego zadaniowania, jakoś nie widzę by wychylali się ponad przeciętność . Stan nawierzchni sporej części ulic miejskich jest fatalny, te plany zagospodarowania przestrzennego i zabudowy wielorodzinnej w porównaniu chociażby do Wrześni też wydają się być daleko odbiegające od ideału. Przyznasz sam że ostatnie przykłady ulicy Składowej z dziurami czy bloków przy ulicy Konopnickiej z problemami kanalizacyjnymi, oraz wieloletnie borykanie się ze ściągalnością opłat za śmieci lub problemy komunikacyjne w centrum itd., są ewidentnym przykładem nadużywania hasła "Zrobiliśmy to dla Was".

 • Link do komentarza Brygida piątek, 01 marca 2019 08:53 napisane przez Brygida

  Zamiast szukania oszczednosci w celu zmniejszenia oplat, to najprosciej podniesc obciążenia mieszkańcom i pleść bzdury, że to wina rządu, iż koszty w samorządowej spólce rosną. Ciekawe, że inne miasta takich głupot nie szerzą i wywóz śmieci jest znacznie tańszy.

 • Link do komentarza Leon czwartek, 28 lutego 2019 19:11 napisane przez Leon

  Dziś znowu w skrzynce ta propagandowa Trybuna Gniezna. Na co to komu potrzebne? Tego się nie da czytać. Żadnych informacji z Gniezna tylko w kółko: "Zrobiliśmy to dla Was". To ja się pytam, Wy to nie my? Dla siebie tego nie robicie? I co za zwrot "Dla was" ? Żadna łaska i nawet niegrzecznie, bo jeżeli już nie robicie ( za nasze pieniądze) tego dla siebie, to przestańcie pisać "Dla was" tylko "Zrobiliśmy to dla Państwa" To grzeczniej i bardziej elegancko, ale czego się po Was (!) spodziewać?

 • Link do komentarza Sylwia czwartek, 28 lutego 2019 10:21 napisane przez Sylwia

  W końcu ktoś głosował na POst KOmunę. Jeszcze co podwyższycie ?

 • Link do komentarza tomaszek czwartek, 28 lutego 2019 09:25 napisane przez tomaszek

  Pełowcy wam pokażą lekcję ekonomi tak jak głosowaliście tak macie

 • Link do komentarza ciekawy czwartek, 28 lutego 2019 09:18 napisane przez ciekawy

  zastępca prezydenta na sesji radnym powiedział. " Że to działania Rządowe i Unijne wymusiły też ..... potrzebę edukacji społeczeństwa na temat konieczności segregacji śmieci wg nowego systemu, ..... niemal od podstaw. " A ja się pytam co w tym temacie Służby Pijarowskie prezydenta robiły dotąd ? Czy znowu skończy się ta edukacja społeczeństwa na wydrukowaniu i rozniesieniu do mieszkań ulotek ? A może tą edukacja skończy się na nalepieniu nowych komunikatów na pojemnikach do segregacji. ? I koniec.??? A te nowe komunikaty na pojemnikach do segregacji odpadów BIO są ciekawe, bo zalecają wrzucanie odpadów BIO do brązowych pojemników wyłącznie w workach biodegradowalnych. A może mi ktoś w magistracie odpowie gdzie w Gnieźnie takie worki można zakupić ? Bo ja ich nigdzie, w naszych supermarketach dostrzec nie mogę

 • Link do komentarza mieszkaniec miasta Gniezna czwartek, 28 lutego 2019 09:13 napisane przez mieszkaniec miasta Gniezna

  Czy któryś z radnych mógłby w imieniu mieszkańców dowiedzieć się i upublicznić całość magistratowych wydatków związanych z tzw. promocją tj. pensje, premie, materiały, projekty, wyjazdy zagraniczne, catering , itd itp. Oraz wymierność korzyści z tego tytułu płynących bezpośrednio dla kasy miejskiej.

 • Link do komentarza X czwartek, 28 lutego 2019 08:16 napisane przez X

  @4x4 - masz rację. Też się pod tym podpisuję, co napisałeś/aś. To nic innego, jak gazetka propagandowa magistratu i włodarzy miasta, jak ongiś "Trybuna Ludu". Mdli mnie, gdy na każdej stronie aż kapie od sukcesów, zero obiektywizmu. Marna to lektura. Nie życzę sobie, aby z moich pieniędzy (w końcu i ja płacę podatek do kasy miejskiej) finansowano takie bzdety. Osobiście za każdym razem widzę, jak owa prasówka "wala się" po klatkach schodowych i na skrzynkach pocztowych. Ludzie wyciągają to ze skrzynek i niczym zbyteczne reklamy marketów od razu się tego pozbywają. Wielu tego nawet do domu nie zabiera, skoro wszędzie się te gazety pałętają. To dopiero marnotrawstwo publicznego grosza.

 • Link do komentarza Koryfeusz środa, 27 lutego 2019 22:06 napisane przez Koryfeusz

  Gniezno to nie jest samodzielne państwo z suwerenną walutą, którą może sobie wykreować w miarę potrzeb przy jednoczesnym ograniczeniu inflacji. Niestety gminy mają tyle pieniędzy ile im wpłynie i ile uzyskają z podatków, albo z innych istniejących źródeł finansowania. Nikt nie pomyślał w Urzędzie, żeby szukać czegoś co zapewni stały dopływ gotówki bez sięgania do kieszenie mieszkańców poprzez podwyżkę podatków? Może trzeba sprawdzić jak bogacą się inne gminy, jak wykorzystują swój potencjał i u nas poszukać czegoś, co by zapewniło dopływ gotówki. Budżet gminy to nie nieograniczony budżet państwowy. Niestety gminne finanse są jak budżet domowy i w tych kategoriach trzeba je postrzegać. Jeśli mieszkaniec zarabia jakąś kwotę, to taką ma w swoim budżecie, chyba, że znajdzie dodatkowe źródło zarobku. Mennicy nie ma do dyspozycji i Gniezno też takowej nie ma, trzeba więc szukać innych rozwiązać, ale czy ktoś tego chce? A może jest myślenie na zasadzie tylko " od wyborów do wyborów"?

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane