piątek, 25 stycznia 2019 09:50

Podwyżka diet dla radnych

 
Podwyżka diet dla radnych archiwum redakcji

Na najbliższym posiedzeniu Rady Miasta działacze zadecydują, czy od 1 lutego dostaną podwyżkę diet za swoją pracę w samorządzie.

Wśród uchwał, które mają być podejmowane w ramach czwartego posiedzenia obecnej kadencji, znajduje się projekt podwyżek dla 23 działaczy zasiadających w radzie. Za swoją pracę na rzecz samorządu nierzadko kosztem pracy zawodowej i wolnego czasu, otrzymują swojego rodzaju stały, comiesięczny ekwiwalent w formie diety. Jej kwota jest ustalana na podstawie określonego procentu z kwoty bazowej dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Jest ona ustalana przez państwo w budżecie na każdy rok, a obecnie wynosi 1789,42 zł.

Do tej pory kwestię diet radnych miejskich regulowała uchwała z 2003 roku, która to wraz z podjęciem nowego projektu, ma stracić moc. Zgodnie z jej treścią, obecnie kwoty diet według stawki na 2019 rok, wyglądają następująco:

 • Przewodniczący Rady Miasta Gniezna - 100% kwoty bazowej - 1789,42 zł
 • Wiceprzewodniczący RMG - 85% kwoty bazowej - 1521,01 zł
 • Przewodniczący komisji - 85% kwoty bazowej - 1521,01 zł
 • Wiceprzewodniczący komisji - 75% kwoty bazowej - 1342,07 zł
 • Radni - 65% kwoty bazowej - 1163,12 zł

Projekt nowej uchwały z 2019 roku zakłada podwyżki procentów od kwoty bazowej oraz wprowadzenia kolejnej kategorii wynagrodzenia. Zgodnie z nowymi zasadami, diety dla ww. osób wraz z podwyżkami wyniosą (wg. kwoty bazowej na 2019 r.  - 1789,42 zł):

 • Przewodniczący Rady Miasta Gniezna - 112% kwoty bazowej - 2004,15 zł
 • Wiceprzewodniczący RMG - 97% kwoty bazowej - 1735,74 zł
 • Przewodniczący komisji - 97% kwoty bazowej - 1735,74 zł
 • Wiceprzewodniczący komisji - 85% kwoty bazowej - 1521,01 zł
 • Radny będący członkiem co najmniej dwóch stałych komisji - 77% kwoty bazowej - 1377,84 zł
 • Radni - 67% kwoty bazowej - 1198,91 zł

Dodatkowo wprowadzone zostaje kryterium, na podstawie którego radny, który spełnia więcej niż jedno z kryteriów wymienionych powyżej, będzie mógł otrzymać dietę w najwyższej wysokości.

Ponieważ w obecnej kadencji nie ma działacza, który zasiadałby tylko w jednej komisji, wszyscy radni plasują się w kategorii co najmniej 77% kwoty bazowej. 

Nie ulega zmianie kwestia obniżenia diety za nieobecność na posiedzeniach rady lub komisji, w których jest zapisany radny. Pozostanie zasada, że za opuszczenie posiedzenia Rady Miasta potrącane było 50% diety, a w przypadku komisji - 25%. Zgodnie ze zmianami z 2005 roku do uchwały z 2003 roku, pozostanie też przepis iż każdy radny ma mieć nadal prawo do dwóch nieobecności na posiedzeniach Rady Miasta i dwóch na spotkaniach komisji w każdym roku kalendarzowym. Dochodzi jednak dodatkowa zasada usprawiedliwiania swojej nieobecności - jeśli radny wykonywał inne obowiązki związane ze swoją funkcją (np. reprezentowanie rady na innym spotkaniu czy uroczystości). Nad podwyżkami diet radni pochylą się na sesji 30 stycznia br.

Uwagę budzić musi jednak inna kwestia. Każdy radny, przychodzący na posiedzenie Rady Miejskiej, potwierdza swoją obecność podpisem na liście. Niestety zdarzało się, że radni niezależnie której opcji, potrafili przychodzić mocno spóźnieni, docierając na ostatni, najmniej roboczy punkt obrad i także sygnować swoją obecność. Bywali jednak i tacy, choć byli w mniejszości, iż rezygnowali z podpisu w takich okolicznościach. W tym zakresie pozostanie wciąż kwestia pewnej etyki.

13 komentarzy

 • Link do komentarza Mieszkaniec Gniezna środa, 27 lutego 2019 11:51 napisane przez Mieszkaniec Gniezna

  Ludzie dajcie spokój!!! Jeśli ktoś uważa że praca radnego to jedna sesja w miesiącu i ewentualnie jakaś komisja to się bardzo myli . Nie jest to tak że to kilka godzin miesięcznie pracy. Prawdą jest iż sporo czasu poświęcają na przygotowanie się do takich spotkań. Każdy z nas idąc do pracy czy otwierajac wlasny biznes stara się by jak najwięcej na koniec miesiąca zostało w naszych kieszeniach. Nie można się dziwić iż ktoś kto poświęca swój prywatny wolny czas oczekuje jakiegoś wynagrodzenia . Kandydować może każdy ale by zostać wybranym trzeba uzyskać spore poparcie mieszkańców, nikt nikomu nie broni a jeśli w kampanii wyborczej powie iż będzie pracował całkowicie za Free to pewnie sukces murowany . Pozdrawiam wszystkich normalnych mieszkańców.

 • Link do komentarza urzędas środa, 06 lutego 2019 09:17 napisane przez urzędas

  Jakos trudno sie magistratowi przyznac, kto jest wnioskodawcą tej uchwały? Ciekawe, czy gdyby wiekszosć w tej radzie mial opozycja Budasza, to także wnosiłby o podwyżke?

 • Link do komentarza Ryszard środa, 30 stycznia 2019 19:18 napisane przez Ryszard

  Przecież to Budasz daje swoim pretorianom podwyżkę, a, ze przy okazji załapie się mikroskopijna opozycja, no cóż, wątpię, czy ona za tym zagłosuje. Słaby prezydent, słaby urząd, słaba rada i niestety słaby elektorat, który wierzy w bajki słabsze, niż najsłabsze dobranocki.

 • Link do komentarza urzędas środa, 30 stycznia 2019 15:45 napisane przez urzędas

  A mnie interesuje jedno, mianowicie, kto z nazwiska i imienia oraz stanowiska jest autorem tego projektu uchwały?

 • Link do komentarza Jam_Jest środa, 30 stycznia 2019 15:41 napisane przez Jam_Jest

  Pozwolę sobie na zacytowanie "klasyka" J.K. - Do polityki nie idzie się dla pieniędzy, koniec cytatu.
  Życie jednak odkrywa nam inną rzeczywistość, jak to można być politykiem i nie umieć założyć sobie konta w banku, a tym samym, obracając grubymi milionami. Tak więc nie warto o tym mówić, bo i tak swoje zrobią. Polityk państwowy, czy na szczeblu wojewódzkim, czy też powiatowym, to ludzie ubodzy, im te pieniądze się po prostu należą, oj psia kostka, i znowuż zacytowałem panią klasyk.

 • Link do komentarza Zainteresowany środa, 30 stycznia 2019 11:12 napisane przez Zainteresowany

  Zwykły człowiek idąc do pracy dostaje przysłowiowe 10zl na h,Ciekawe ile godzin taki radny "przesiedzi"na obradach i w tych swoich terenach...,nie mówię że za darmo mają pełnić funkcje ale ciekawe ilu było by chętnych na takie funkcje jak by ograniczył kawkę ciasteczka i kasę dla nich...wtedy było by sprawiedliwie!!! Niech kupi karmę dla schroniska ale niech zrobi to tak bez wielkiego huku że on teraz kupił za 50 zł karmy i jest wielki i społecznie działa,jest na pewno dużo miejsc gdzie można działać i się wykazać swoimi umiejętnościami i zrobić coś dla społeczeństwa

 • Link do komentarza endriu niedziela, 27 stycznia 2019 13:00 napisane przez endriu

  Zamieść podwyżek powinniście te pieniądze przeznaczyć na Miejski Ośrodek Pomocy społecznej .Otrzymałem pomoc na okres 3 miesięcy w kwocie 110 zł miesięcznie na zakup żywności KPINA RADNI!!!!

 • Link do komentarza Prezes niedziela, 27 stycznia 2019 00:18 napisane przez Prezes

  Długo nie trzeba było czekać. SPOKO rozpoczyna od większej kasy dla siebie. Pytanie za co - bo na razie osiągnięć brak. Rozumiem, ze teraz napoje i ciasteczka będą kupować za swoje, a Prezydent i Jego Zastępcy też się dołączą, bo na biednych przecież nie trafiło.

 • Link do komentarza Marek sobota, 26 stycznia 2019 20:12 napisane przez Marek

  Wojciacho ma rację, powinni pracować bez wynagrodzenia
  - Rady Osiedla pracują za darmo a robią nierzadko więcej niż Rada Miasta. Działają lokalnie a nie mają z tego nawet złotówki.

 • Link do komentarza KEGAN piątek, 25 stycznia 2019 18:17 napisane przez KEGAN

  Obywatel chyba jest politykiem. Polityk powinien pracować społecznie - ma swoją misje niech ją spełnia . Za co ? Za jedną czy dwie sesje w miesiącu plus dodatki za pracę w komisjach. Żenada ale już wiemy jaki będzie wynik głosowania .

 • Link do komentarza wojciacho piątek, 25 stycznia 2019 14:37 napisane przez wojciacho

  Po co dieta? Poseł, radny praca bez kasy! Ilu by bylo wtedy chętnych¿

 • Link do komentarza radek piątek, 25 stycznia 2019 13:41 napisane przez radek

  kolejni głodni. Stałe w d... mało.

 • Link do komentarza Obywatel piątek, 25 stycznia 2019 10:51 napisane przez Obywatel

  Polityk nie powinien zarabiać więcej niż minimalna krajowa.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane