środa, 16 stycznia 2019 19:28

Gnieźnianie przeszli w marszu milczenia

 
Gnieźnianie przeszli w marszu milczenia fot. Rafał Wichniewicz

Kilkuset mieszkańców Grodu Lecha wspólnie modliło się, a następnie przeszło pod Stary Ratusz, wyrażając w ten sposób swoją solidarność z gdańszczanami.

16 stycznia jest dniem żałoby w Gnieźnie, która została ogłoszona po tragicznym zdarzeniu w Gdańsku. Ci, którzy tego pragnęli, zostali zaproszeni do wspólnej modlitwy w intencji śp. Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska, zamordowanego trzy dni temu. Mszę świętą odprawił ks. Hubert Wiśniewski, który w homilii zwrócił się do zgromadzonych w katedrze:

- Nienawiść ma swoje źródło w człowieku. Kiedy? Zaczyna się od niewinnych decyzji, kiedy dziecku odbiera się możliwość narodzin, gdy starych skazuje się na samotność, kiedy dopuszcza się przemocy w rodzinie, gdy pozwala się na ośmieszenie, obrażanie, poniżanie, szykany. Zobaczmy - kiedy myślimy o drugim człowieku "ten obcy", "ten nieznajomy", "wróg", "inny, odmienny, dziwak" to tak łatwo przychodzi nam ocenianie tego drugiego. Ocena niestety potrafi prowadzić do wypaczonego obrazu świata, człowieka, ale także wypaczonego obrazu Boga - mówił. 

Po zakończeniu modlitwy, wszyscy wspólnie udali się w milczącym pochodzie pod Stary Ratusz. Tam prezydent Tomasz Budasz przepasał flagę Gniezna kirem i opuścił do połowy masztu, po czym odegrano utwór "The Sound of Silence". Na koniec przybyli mieszkańcy złożyli znicze. 

14 komentarzy

 • Link do komentarza krakus poniedziałek, 28 stycznia 2019 17:17 napisane przez krakus

  Do Jam_Jest - prezydent LK leży w podziemiach katedry wawelskiej, a nie w samym kościele! Stanisław Windakiewicz w "Dzieje Wawelu 1925" napisał: "Wawel jako świętość narodowa może być porównywany do Syjonu i Akropolu; jako stolica wielkich królów do Palatynu..
  Ale nad te wzgórza zyskał jeszcze osobny, wprawdzie nieco żałobny urok, mianowicie że się stał nekropolią królów polskich.......... Żadne wzgórze na świecie nie zyskało tego osobliwego przywileju, żeby było nie tylko miejscem zamieszkania, ale zarazem cmentarzem swoich panów."
  I dodam, że porównywanie Adamowicza do prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego jest jak.........nie napiszę, by ktoś nie pomyślał, ze jestem hejterem. Każdy inteligentny człowiek sam sobie dopowie. No i to spopielenie przeciwne wierze chrześcijańskiej i jak sam abp Gadecki nazwał je nie tak dawno - obyczajem pogańskim.

 • Link do komentarza Jam_Jest wtorek, 22 stycznia 2019 07:45 napisane przez Jam_Jest

  Do: x.
  *******
  W takim razie,co robi były prezydent LK na Wawelu, wśród koronowanych głów?

 • Link do komentarza kropka sobota, 19 stycznia 2019 23:29 napisane przez kropka

  Ad.rezigiusz najpierw przeczytaj ten artykul z linku, a potem się wymadrzaj.

 • Link do komentarza x. sobota, 19 stycznia 2019 13:03 napisane przez x.

  Jak Kościół Katolicki stosuje swoje własne prawa, proszę zobaczyć:
  Kodeks Prawa Kanonicznego (kan. 1205-1253)
  Kan. 1242 - "W kościołach nie należy grzebać zmarłych, chyba że chodzi o Biskupa Rzymskiego, kardynałów lub biskupów diecezjalnych, również emerytowanych, którzy powinni być chowani we własnym kościele."
  Mało tego, wytyczne watykańskie mówią, że "Msza św. pogrzebowa powinna być sprawowana nad trumną z ciałem, a nie nad urną z prochami"
  Kilka lat temu polscy biskupi postanowili uregulować kwestię tekstów liturgicznych pogrzebów z urnami – ponieważ zreformowane po Soborze Watykańskim II księgi liturgiczne zawierały jedynie formuły dotyczące obrzędów nad trumną z ciałem. Przy okazji tworzenia przez Komisję ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów dodatku do „Obrzędów pogrzebowych”, Stolica Apostolska poprosiła polski Episkopat, by w Polsce powrócono do właściwej praktyki pogrzebów – czyli Mszy św. nad trumną a dopiero potem kremacji.
  Jak widać tam, skąd powinna płynąć nauka równa dla wszystkich, sa równi i równiejsi.

 • Link do komentarza rezigiusz sobota, 19 stycznia 2019 11:34 napisane przez rezigiusz

  @kropka a co to za gazeta z jakim kapitałem i co sobą ta gazeta reprezentuje oprócz "pomyj"

 • Link do komentarza kropka piątek, 18 stycznia 2019 22:11 napisane przez kropka

  Zamiast komentarza
  https://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/tego-boja-sie-w-po-tak-pis-zalatwi-adamowicza/v72ghmb#slajd-1

 • Link do komentarza senior czwartek, 17 stycznia 2019 16:29 napisane przez senior

  Komentator Gdańszczanin niech waży słowa. Nieprawdą jest, że "sami sobie zgotowaliśmy ten los". Jeden pospolity bandzior zabija czlowieka, to przecież nie my, spoleczeństwo i bardzo proszę nie utożsamiać nas, w zdecydowanej większości ludzi przyzwoitych z ogólem tej pojedyńczej tragedii. Każdy mord jest strasznym przypadkiem i potwornym złem niezależnie od tego, kto jest ofiarą i dobrze byłoby, gdyby wszyscy sobie to uświadomili.

 • Link do komentarza Wdzięczna czwartek, 17 stycznia 2019 10:12 napisane przez Wdzięczna

  Dziękuję, Panu prezydentowi za tak piękny akt solidarnosci. Cieszy mnie to, że i Gniezno łączy się w tym smutku. A marsz i zebrani na nim ludzie sprzeciwiają się w milczeniu nienawiści wobec innych. Były łzy na tym marszu, ale również nadzieja w zgtomadzonych. Mam nadzieję, że w sobotę również Gnieźnianie solidarnie zapalą światełko o 12:00 na wyznaczonym placu przez prezydenta. Pozdrawiam wszystkich którzy byli razem.

 • Link do komentarza Obywatwl czwartek, 17 stycznia 2019 07:39 napisane przez Obywatwl

  Przytoczę słowa tragicznie zmarłego Śp. Andrzeja Leppera "Wlewają w nas ten jad nienawiści i ci z lewa, i ci z prawa, tylko po to abyśmy się żarli nawzajem, wyzywali i bili się między sobą. A oni? Oni zawsze się dogadają, będą kraść, bogacić się i będą robili z nami co tylko będą chcieli i powiedzą, że to wszystko w imię demokracji." I możecie mnie teraz krytykować za ten cytat ja się tego nie boję, każdy ma prawo do swobody wypowiedzi, w końcu przecież jest u nas demokracja.

 • Link do komentarza realista czwartek, 17 stycznia 2019 06:25 napisane przez realista

  Przykro to stwierdzić i prorokiem nie będę, ale nic się nie zmieni. Podobne zjednoczenie było po śmierci papieża, po katastrofie smoleńskiej. Politycy również walczyli z "mową nienawiści" po śmierci Marka Rosiaka. Zaduma będzie przez dwa tygodnie, później wszystko wróci na stary tor.

 • Link do komentarza zmartwiona czwartek, 17 stycznia 2019 01:10 napisane przez zmartwiona

  To tylko pusty gest - -za pare dni wszystko wróci - szczególnie miedzy politykami do tzw. normy...
  Taka prawda... pusty nic nie znaczący gest!

 • Link do komentarza t czwartek, 17 stycznia 2019 00:30 napisane przez t

  [*]

 • Link do komentarza Gdańszczanin środa, 16 stycznia 2019 22:29 napisane przez Gdańszczanin

  Straszne ;-( Sami sobie zgotowaliśmy ten los... ;-( Spoczywaj w pokoju!
  WOŚP

 • Link do komentarza Mikołaj środa, 16 stycznia 2019 22:21 napisane przez Mikołaj

  Piękny gest. Dobrze jest na chwilę się zatrzymać, znaleźć czas na modlitwę. W tych smutnych chwilach ,cieszy mnie że było nas tak wielu.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane