piątek, 21 grudnia 2018 13:46

Zarząd chce powrotu dyrektora

 
Zarząd chce powrotu dyrektora archiwum redakcji

Starostwo Powiatowe wysłało pisma, które wzywają Krzysztofa Bestwinę do ponownego podjęcia pracy na dotychczasowym stanowisku.

W trakcie czwartkowego posiedzenia Rady Powiatu Gnieźnieńskiego, w toku dość burzliwej wymiany zdań między działaczami oraz zaproszonymi gośćmi, większości umknęła informacja podana przez wicestarostę Annę Jung. W trakcie toczącej się dyskusji próbowała przekazać iż Zarząd wysłał pisma do obecnego/byłego dyrektora szpitala, by powrócił on do swojej pracy. O sprawę, która wydaje się iż umknęła obecnym na obradach, ponownie zapytali dziennikarze w piątek 21 grudnia.

- Do pana dyrektora zostały wysłane dwa pisma, w których wzywamy go, jako wciąż będącego dyrektorem, do podjęcia pracy, czyli do wrócenia na swoje stanowisko. Była pani starosta wypowiedziała panu dyrektorowi umowę o świadczenie pracy z trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia bez świadczenia pracy. Dlatego my wzywamy pana Bestwinę o to, by pan dyrektor na to stanowisko powrócił. W piśmie są określone warunki powrotu, także czekamy na odzew - stwierdziła Anna Jung, nadmieniając iż nie ma uchwały Zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego, która odwoływałaby dyrektora i funkcjonuje tylko wspomniane wypowiedzenie z pracy: - My chcemy, by pan dyrektor wrócił na to stanowisko i z nami porozmawiał. Okres wypowiedzenia biegnie i w związku z tym może on być nadal wzywany do podjęcia czynności związanych z pracą, co myśmy uczynili. 

Dlaczego Zarząd chce, by dyrektor powrócił na swoje stanowisko? - Powołaliśmy pełniącego obowiązki dyrektora Jacka Bembnistę. Całe szczęście, że jest on lekarzem, gdyż może podejmować decyzje dotyczące lecznictwa. Aby powołać zastępcę dyrektora ds. lecznictwa, muszę mieć dyrektora głównego. Tymczasem pan Jacek Bembnista planuje zostać tylko i wyłącznie 30 dni, ponieważ nie ma on zamiaru rezygnować ze swojego dotychczasowego życia, które pełnił jako chirurg. Chcielibyśmy, aby nadal wykonywał tę pracę, skoro on sam mówi, że chce być chirurgiem, a nie dyrektorem. Stało się jednak tak, bo nie mogliśmy dopuścić do takiej sytuacji, że szpital nagle staje - mówiła wicestarosta, nawiązując do nagłego odejścia dwóch osób z dyrekcji lecznicy: - Chcę, by pan Bestwina nadal był dyrektorem i chcę, by wyjaśnił w jaki sposób chce budować i zarządzać i doprowadzić wydatki bieżące do tego, by były one spójne z budżetem. 

Anna Jung przyznała też iż mimo prób skontaktowania się z dyrektorem, do tej pory się one nie powiodły. W trakcie dzisiejszej rozmowy, jeden z dziennikarzy zdecydował się zadzwonić do Krzysztofa Bestwiny, co udało się za drugim razem. Po przekazaniu telefonu wicestaroście, od byłego dyrektora można było usłyszeć iż nie widzi on potrzeby rozmowy z obecnym Zarządem, a także iż nie otrzymał żadnego pisma w powyższej sprawie. Dziennikarzom Anna Jung przekazała iż list został wysłany do dyrektora w ubiegłym tygodniu i jeśli nie zostanie ono odebrane zgodnie z terminem, planowane jest podjęcie dalszych kroków zgodnych z kodeksem pracy. 

41 komentarzy

 • Link do komentarza pAN kLOPS środa, 02 stycznia 2019 15:32 napisane przez pAN kLOPS

  Moim zdaniem obecna władza czyli Gruszczyński, Jung i Pilak na czele z Nowoczesną Pauliną (nazwisko zapomniałem) liczyli, że wypromują się na krytyce Bestwiny a tu klops, Bestwina odszedł i dał pole do popisu tym z koalicji PO-SLD-Nowoczesna, dobrze chłop zrobił, jego robotę widać "gołym" okiem, zobaczymy teraz kto i co zrobi ze szpitalem.

 • Link do komentarza Mgr wtorek, 01 stycznia 2019 23:12 napisane przez Mgr

  Chyba jednak listonosz wręczył Bestwinie wypowiedzenie , a nie starosta. I co teraz? Grunt żeby to zarząd podpisał. A kto wręcza to obojętne.

 • Link do komentarza Straszne niedziela, 30 grudnia 2018 21:18 napisane przez Straszne

  Qawasaki ale stek bzdur.nowomowa. "powołuje i odwołuje w drodze konkursu??" Jak sobie wyobrażasz odwołanie w drodze konkursu? To że świadectwo pracy wręcza starosta , nie oznacza ze ona odwołuje dyrektora. Poza tym ten dyrektor świadectwo pracy dostanie daj Boże za 3 miesiące. I to od nowego starosty. Konkurs to jedno a powołanie to drugie. Ktoś kto wygra konkurs nie musi być powołany przez zarząd na dyrektora.Widać, że próbujesz dopasowywać metne wywody do bubla stworzonego przez poprzednią starostę. Powodzenia .

 • Link do komentarza Nic nie rozumiem sobota, 29 grudnia 2018 23:00 napisane przez Nic nie rozumiem

  Jak to Bestwina podjął decyzję? ? To on w zmowie ze starostą był? Przecież to nie on złożył wypowiedzenie tylko starosta go zwolniła? ? Czyli co? Umowili się? ? NO CHYBA NIe bo byłoby to rozwiązanie umowy za porozumieniem stron.

 • Link do komentarza qawasaki sobota, 29 grudnia 2018 21:52 napisane przez qawasaki

  i o co się tak zaperzac?
  jedena wymachuje ustawami jakby to było co najmniej pismo jakiejs sekty a druga nie ma pojęcia o czym mowi..

  Zgodnie z Kodeksem pracy pracodawca, w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy, jest obowiązany niezwłocznie wydać pracownikowi świadectwo pracy. Obowiązek wydania świadectwa obciąża zatem pracodawcę.
  W przypadku kierownika SP ZOZ-u przepisy ustawy o działalności leczniczej stanowią, że kompetencję do zawiązania jak i rozwiązania stosunku pracy z kierownikiem ma podmiot tworzący. W tym przypadku kompetencje do podpisania wystawionego kierownikowi świadectwa pracy posiada starosta. Idąc dalej- rowniez wypowiedzenie , jako pracodawca , wrecza starosta. Zarzad powiatu powoluje i odwoluje dyrektora w drodze konkursu. Pierwsze wypelniono. Forma drugiego ( odwolanie ) jest niedookreslona. W związku z tym uchwala jest niepotrzebna - wola organu wyrazona jest dzialaniem przewodniczacego zarzadu - a jest nim starosta. Logiczne.

  lepiej niech rozpiszą konkurs na dyrektora i koniec tej aqantury.To nie służy nam, pacjentom. Bardzo dobrzy lekarze ze szpitala niestety odejdą chyba - takie słuchy chodzą po miescie .. Mam nadzieje ze budowa tak dobrze idąca nie zostanie wstrzymana...

 • Link do komentarza senior sobota, 29 grudnia 2018 15:33 napisane przez senior

  Zarzadzanie powiatem z jego ogromnymi problemami to nie praca pod kierunkiem np. w zakładzie opiekuńczym lub np. w sekretariacie. Tutaj potrzeba wiedzy, specjalistycznego wyksztalcenia, niesamowitej odpowiedzialnosci, znajomosci podstaw prawa, umiejętnego poruszania się w arkanach finansowych, empatii, ważenia słów wypowiadanych publicznie. Na członkach zarządu powiatu, ale także na wiekszosci koalicyjnych radnych podejmujących większościowe decyzje leży ciężar życia ludzkiego (zdrowie), nauczania (edukacja), opieki społecznej, bezpieczeństwa. Wygrana w wyborach to nie los na loterii, to ciężka harówka i niech sobie wszyscy "wygrani"wezmą to sobie do serca.

 • Link do komentarza czytelnik sobota, 29 grudnia 2018 10:14 napisane przez czytelnik

  Spokojna glowa, zanim Bestwina podjął decyzję, jak najnormalniej sprawdził prawo i plucie niejakiego Cogito i jego zwolenników nic nie pomoże. Co najwyzej wściekłość fanów nowych władz, bo jak można zauważyć skonczyła im się ławka zasiadających chętnych do obejmowania funkcji zwiazanych z ogromną odpowiedzialnoscią nie tylko finansową, kadrową ale przede wszystkim społeczną i publiczną, jaką jest zdrowie ludzkie. Między innymi szefowanie rozbudowującego się szpitala i słabe jego doposażenie nie tylko w naszym miescie powoduje, że to nie jest zabawa w kotka i myszkę i publicznym pyskowaniem niczego się nie wskóra, a tylko narazi na śmiesznośc i brak odpowiedzialnosci za słowo, co juz widzimy po przeproszeniach, choć chyba jedna strona nadal nie bardzo rozumie, o czym mowa.

 • Link do komentarza Ciekawy piątek, 28 grudnia 2018 13:54 napisane przez Ciekawy

  A w jaki sposób zarzad powiatu podejmuje decyzje poza uchwałami? Bo nie wiem.

 • Link do komentarza logika się kłania piątek, 28 grudnia 2018 13:13 napisane przez logika się kłania

  Statler - ktoś mówi o uchwale ? Nie. Jest tylko - odwołuje i powołuje zarząd._A starosta to zarząd??/ Bo może też czegoś nie widzę.A już do sądu pracy??/ Też byś poszedł, gdyby nowy starosta Cię zwolnił , a Ty byś tego nie chciał??/ Przeciwko staroście, bo decyzji zarządu nie było? Pewnie byś to wykorzystał, że sam starosta to zrobił.Ustawa zawsze działa tak samo, bez względu czy starosta chciał zrobić na złość dyrektorowi albo mu iśc na rękę. W żadnym przypadku nie może sam starosta zwalniać. Ale Ty byś chcial,żeby ustawa działała tylko wtedy, jak tobie pasuje.

 • Link do komentarza PACJENT piątek, 28 grudnia 2018 08:28 napisane przez PACJENT

  ZRÓBCIE SOBIE dyrektorem Kujawę. On tak wspaniale kieruje spółdzielnią ,że na pewno wspaniale pokieruje też szpitalem.

 • Link do komentarza Statler piątek, 28 grudnia 2018 01:02 napisane przez Statler

  do 1234. Sądzę, że sprawa która nas zetknęła, skończy się wyrokiem sądu. Opartym również na Kodeksie Pracy i rozstrzygającym na korzyść pracownika. Co do niezmąconej pewności adwersarza... cóż. "Przepis najlepiej pamiętam, kiedy na niego patrzę". Może mamy "inne wydania" ustawy o samorządzie powiatowym i Statutu Powiatu Gniezno? Ja nie znajduję w tych dokumentach przesłanek do pewności prezentowanej w opinii. Gdzież tam choć ślad obowiązku uchwały w tej sprawie? Na szczęście - nie jestem stroną. I nie zamierzam wchodzić w spór lub go kontynuować. Trawestując bowiem powiedzenie pewnego polityka: "jest mi obojętne kto błądzi i z jakimi skutkami". Przykre jedynie, że błądzącym płacą jak za uczciwą i dobrze wykonaną pracę. Ale, podobnie jak wielu innych, nie mam na to wpływu. A ponieważ każdy kontent ze swego rozumu, choć nikt z fortuny? Poczekajmy na rozstrzygnięcie sądowe i uzasadnienie. Podtrzymuję zdanie.

 • Link do komentarza szperacz II czwartek, 27 grudnia 2018 22:30 napisane przez szperacz II

  Może warto przeczytać:
  piątek, 05 października 2018 22:26 napisane przez szperacz
  http://echoturku.net.pl/aktualnosci/pokaz/130
  Uzdrawianie szpitala w Telewizji TRWAM
  Dodano dnia: 02-03-2011 00:0
  Tematem miała być sytuacja szpitala w Turku, a właściwie zapowiedziana przez starostę Dariusza Młynarczyka jego powiatyzacja.
  Ideę Mlynarczyka zaprezentowano jako prostą drogę do komercjalizacji, w efekcie prywatyzacji szpitala

  „….audycja ma być poświęcona wspomnianej problematyce powiatyzacji, to dziwnym trafem najwięcej czasu poszczególni mówcy poświęcili Krzysztofowi Bestwinie – byłemu dyrektorowi szpitala. Jak wynikało z ich wypowiedzi, musiał on z placówki odejść. Sam Bestwina, w rozmowie telefonicznej wyjaśnił, że zdecydował się zrezygnować z piastowanej funkcji, bo „czuł się traktowany przez władze powiatu jak powietrze”….” przyznał, że nowy dyrektor, będzie musiał umiejętnie ograniczać koszty funkcjonowania lecznicy.”
  „..że odejście Bestwiny za porozumieniem stron kosztowało będzie podatników coś około 80 tys. zł brutto. Bo w ramach rekompensaty, być może za traktowanie go przez zarząd jak powietrze, wywalczył sobie dwie pensje więcej, niż przewidywał to jego kontrakt na dyrektora. Również nikt z wypowiadających nawet się nie zająknął, że były już dyrektor turkowskiego szpitala przed czterema laty został zatrudniony na mocy układu, nazwijmy to, polityczno-rodzinnego.

  Zachowanie byłego pana Dyrektora Pana Bestwiny - podobna do tego jakie miało miejsce w Szpitalu w Turku! Tylko z naszego szpitala "wyciąga nie 80 tysięcy rekompensaty a ponad 100 tysięcy!!

 • Link do komentarza 1234 środa, 26 grudnia 2018 16:50 napisane przez 1234

  Statler - pan dyrektor nie jest w okresie wypowiedzenia, bo nie odwołał go zarząd tylko samowolka starosty, więc Twoje rozważania o kodeksie pracy może miałyby zastosowanie , gdyby B. złożył sam wypowiedzenie. A tak to Bestwina po prostu opuścił samowolnie miejsce pracy i nie odpowiada na wezwania pracodawcy. Amen

 • Link do komentarza Pan Cogito środa, 26 grudnia 2018 10:47 napisane przez Pan Cogito

  Szanowni Adwersarze, jestem zaszczycony epitetami jakimi mnie potraktowali zwolennicy narodów-katolickiej partii w piękny wigilijny dzień. Ale jak to mawiał klasyk gdzie kończą się argumenty zaczyna królować chamstwo. Proszę o jedno nie przenoście zwyczajów które wprowadziliscie na ostatniej Radzie Powiatu na ten portal.
  Co do przepisu prawa, który nie pozwolił na wprowadzenie poprawki pisu pod głosowanie. Nikt Was darmochą edukować nie będzie. Odsluchajcie nagranie z sesji gdzie wielokrotnie mecenas starostwa, skarbnik starostwa (notabene Wasi ludzie przez 4 lata) Przewodniczący Pilak cytowali konkretny zapis ustawy o finansach publicznych, zapis nie pozostawiajacy żadnego pola do interpretacji.
  W miom stwierdzeniu o nowym Stsroscie jako o sportowcu nie ma nic odkrywczego. Z badań naukowych wynika że sportowcy mają predyspozycje charakterologiczne do osiągania celów lepsze niż dajmy na to elita spod budki z piwem.
  Co do stwierdzenia o tylnej części ciała. Tak było niefortunne i Pan Starosta za nie przeprosił. Ale było wynikiem ogromnych emocji i chaosu, które wprowadzili radni jednej opcji z Panem Posłem na czele. Będąc świadkiem duskusji na sesji można było odnieść wrażenie że jednej stronie sporu faktycznie nie zależy na poszukiwaniu konstruktywnych rozwiązań dla szpitala a tylko na wprowadzaniu chaosu, degrengolady i demagogi. Zatem Starosta dał upust swoim emocjom, bo także doskonale widział o co chodzi funkcjonariuszom PiS. Oczywiście zamiast słów, które użył mógł powiedzieć "po nas choćby potop" czy o tatarach, którzy pozostawili po sobie spalony powiat. Trochę to małe i wygląda tak jak byście się obrazili na wyborców. Od pierwszej sesji ataki, obrażanie, nawolywanie do dymisji. Spokojnie, dajcie temu zarządowi czas posprzątać najpierw stajnię Augiasza, którą pozastawilscie, potem będą działania jak wyjść z impasu. Wy tupiecie nóżkami od początku jak dziecko w przedszkolu, jak rzadziliscie poprzednia opozycja Wam nie przeszkadzała, włączyła się dopiero po dwóch latach, gdy zaczęliscie zmiany na oddziale chiruurgicznym. Dajcie zatem rządzącym dwa lata spokoju.
  A co do mojej poprzedniej wypowiedzi, każdy mieszkaniec powiatu ma prawo do oceny tego co widzi na sesji. Jeżeli w waszym środowisku było tak że za pozytywne komentarze rozdawaliscie stołki lub podwyżki. No cóż każdy mierzy swoją miarą. Wyborcy ocenili Wasze działania 21 października.

 • Link do komentarza rzecznik pacjenta niedziela, 23 grudnia 2018 15:08 napisane przez rzecznik pacjenta

  do pana Cogito,
  Przyjmij pan pseudonim Pan Koryto i możesz pan stać się rzecznikiem miłościwego Zarządu , jako pierwszy komentarz proponuje wytłumaczyć mieszkańcom i pacjentom zawiłą wypowiedź z dziedziny anatomii wygłoszona w niezwykle "kulturalny" sposób przez człowieka który-
  "no cóż jest biegaczem, ma w sobie zatem zacięcie sportowca".
  Można było nazwać prostactwem wypowiedzi pana biegacza = ale cóż....
  kążdy słyszy co chce!

 • Link do komentarza urzędas niedziela, 23 grudnia 2018 11:44 napisane przez urzędas

  Cogito, przestan pluć, bo wazelina zalala mi juz caly monitor. Jestes kretynem, bo nie tylko, ze nie rozumiesz prostych przepisow, to na dodatek łżesz, jak s**a bura. Za stołek takiś wdzięczny?

 • Link do komentarza Radek niedziela, 23 grudnia 2018 11:31 napisane przez Radek

  Szanowny Pan Cogito jakie zdolności w pokonywaniu przeciwności ma na myśli ? Chyba nie zaprzeczy pan że tak hołubieni trafili w okres bardzo dobrej koniunktury gospodarczej oraz największego napływu środków unijnych, co powinno być jeszcze lepiej zostać wykorzystane dla dobra naszego miasta i powiatu. Oby tak się nie stało ale ciekawe by było jakie oni wykażą zdolności gdy koniunktura się pogorszy ?

 • Link do komentarza bobhaus niedziela, 23 grudnia 2018 11:30 napisane przez bobhaus

  Skoro pan Bestwina wielokrotnie podkreślał że jest odpowiedzialnym człowiekiem to powinien odpowiedzieć na apel władz powiatu.. Poprzednia starosta pani Tarczyńska zrobiła rzecz bardzo nie elegancką . Na złość nowemu zarządowi powiatu i koalicji która wzięła władzę w powiecie.Jest rzeczą niespotykaną by tak gmatwać sytuację w sprawie szpitala. Zwolnienie dyrektora to nie była sprawa pilna niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania powiatu i jego jednostek. Więc pani Tarczyńska zrobiła to tylko i wyłącznie by utrudniać . To pokazuje jej klasę a właściwie jej brak.. Co do krytyków wszystkiego co nie jest z PIS lub jego nadania to szanowni państwo poczekajmy na wyniki audytu zamówionego przez obecny zarząd powiatu.. I dopiero wówczas prowadźmy spór a toczmy sporu na domysły i intencjonalne plotki.. Spokojnych Świąt i wszystkiego dobrego w Nowym Roku.

 • Link do komentarza bajanie niedziela, 23 grudnia 2018 10:13 napisane przez bajanie

  Coś tu śmierdzi. Czyżbyście nie mieli żadnego chętnego do dyrektorowania szpitalem ?

 • Link do komentarza :-)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))) niedziela, 23 grudnia 2018 10:04 napisane przez :-))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

  Czy mamy rozumieć że wszystko "będzie tak jak było" ?

startpoprz.123nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane