piątek, 30 listopada 2018 18:41

Wyróżnienia dla zasłużonych na 60-lecie Honorowego Krwiodawstwa

 
Wyróżnienia dla zasłużonych na 60-lecie Honorowego Krwiodawstwa fot. Rafał Wichniewicz

W piątkowy wieczór w Restauracji Europejska odbyła się coroczna uroczystość gnieźnieńskich krwiodawców, w trakcie której wręczono medale i wyróżnienia zasłużonym w tej dziedzinie.

Uroczystość poprzedziło wprowadzenie sztandaru gnieźnieńskiego koła Polskiego Czerwonego Krzyża oraz odśpiewanie hymnu tej organizacji. Po tym wszystkich zgromadzonych powitał Włodzimierz Pilarczyk, prezes rejonowego koła PCK w Gnieźnie wraz z Krystyną Król. 

- W tym roku stulecia odzyskania niepodległości mamy rzeczywiście niezwykłe święto, jakim jest 60-lecie krwiodawstwa. Ten jubileusz wiąże się z rocznicą wydania rozporządzenia przez Radę Ministrów 2 czerwca 1958 roku, która rozdzieliła kwestię poboru krwi od honorowego dawstwa krwi. Pobór krwi został przekazany w ręce służby zdrowia, a kwestia związana z organizowaniem krwiodawców zostały przekazane do Polskiego Czerwonego Krzyża i od tego czasu organizowane są kluby honorowych dawców krwi. Wcześniej były one organizowane przy zakładach pracy, obecnie bardzo często są organizowane w samorządach lub innych instytucjach, a my sprawujemy nad tym pieczę - mówił prezes rejonowego PCK Włodzimierz Pilarczyk.

W trakcie uroczystości dokonano wręczenia odznak honorowych PCK osobom zasłużonym w promowaniu krwiodawstwa, prowadzących koła oraz organizujących akcje poboru na terenie Gniezna i powiatu. Przy tej okazji podziękowano także samorządowcom oraz firmom, które wspierają inicjatywy oddawania życiodajnego płynu w formie finansowej lub materialnej.

Osobno podziękowano także osobom, które swoim zaangażowaniem krzewią idee krwiodawstwa - te osoby otrzymały Medale 100-lecia Powstania Wielkopolskiego oraz Medale Koronacyjne. Ponadto wręczono także Godła Promocyjne Powiatu Gnieźnieńskiego.

1 komentarz

  • Link do komentarza X sobota, 01 grudnia 2018 19:21 napisane przez X

    Jakie zasługi dla Honorowego Krwiodawstwa ma pan Jacek Kowalski, że został wyróżniony?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane